معاملات ارزی را بشناسید

0
1365

به نام خدا

سلام با توجه به ازدیاد شرکت های بازرگانی در حوزه واردات و صادرات امروز مطلبی را در رابطه با معاملات ارزی توضیح می دهیم

stock-photo--8338

یک واحد تجاری ممکن است برخی از معاملات خود را به ارز انجام دهد. برای مثال شرکتی ممکن است خرید مواد اولیه یا فروش محصول خود را به ارز صورت دهد . به طور مثال چنانچه یک شرکت ما به ازای فروش یک محصول خود را معادل ۲۰۰۰۰ یورو دریافت نماید ناچار است معادل ریالی این مبلغ را در دفاتر درج نمایند.

معاملات ارزی در زمان شناخت اولیه می بایست به واحد پول مالیاتی براساس نرخ ارز در تاریخ معامله ثبت شود. منظور از تاریخ معامله تاریخی است که معامله برای اولین بار در آن تاریخ ، شرایط شناخت را احراز می نماید و منظور زمان انجام معامله است. از آنجایی که تعیین نرخ لحظه ای در زمان انجام معامله با توجه به شرایط متغیر اقتصادی دشوار است، بنا بر ملاحظات عملی اغلب از نرخی استفاده می شود که تقریبی از نرخ واقعی در تاریخ انجام معامله باشد.براین اساس می توان از نرخ میانگین روزانه ، هفتگی یا ماهانه برای کلیه معاملاتی که در طی روز، هفته ویا ماه صورت گرفته ، استفاده شود.چنانچه نوسانات نرخ برابری ارز ” قابل توجه” باشد ، بهتر است نرخ ارز در تاریخ انجام معامله مورد استفاده قرار گیرد. به بیان دیگر تاریخ معامله تاریخی است که یک معامله ارزی تحقق یافته و سوابق آن در دفاتر قانونی شناسایی می گردد.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

طبق مبانی نظری گزارشگری مالی ، هر گاه یک معامله آغازگر شناخت اولیه باشد ، دارایی تحصیل شده یا بدهی تقبل شده به مبلغ مستتر در معامله ( یعنی مبلغ دارایی ها یا بدهیهایی که به عنوان ما به ازا واگذار یا دریافت می شود) اندازه گیری می شود. این پیش فرض وجود دارد که معامله یا قرارداد به ارزش منصفانه انجام شده است ، بنابراین ، نرخ تسعیر ارز می بایست به تاریخ انجام معامله تعیین گردد. نمونه هایی از معاملات ارزی به شرح زیر است:

این مطلب را هم بخوانید:  نوشتن دفاتر حسابداری

الف) خرید و فروش کالا و خدمات و پیمان های ارزی سلف که قرار است بهای آن به ارز خارجی تسویه گردد

ب) اخذ یا اعطای وام ویا تعهد به تسویه آن که از طریق ارز صورت می گیرد

ج) تحصیل یا فروش داراییهایی که تسویه آن از طریق ارز انجام می گیرد

د) معاملات ناشی از قراردادهای ارزی در جریان که طرف قرارداد واحد تجاری بوده وبابت آن واحد تجاری تعهداتی را تقبل می نمایند.

مفهوم واحد پول عملیاتی طبق استاندارد عبارت است از واحد پول محیط اقتصادی اصلی ( اولیه ) که واحد تجاری در آن فعالیت می نمایند، بدیهی است که محیط فعالیت اقتصادی اصلی لزومآ با محیط جغرافیایی محل فعالیت یکسان نمی باشد . برای مثال ممکن است یک واحد تجاری در ایران به ثبت رسیده و فعالیت نماید ، در حالی که بخش عمده قراردادهای آن به واحد پول دلار و نیز بخش عمده دریافت ها و پرداخت های آن به واحد پول دلار باشد. در این صورت علیزغم این که محل جغرافیایی فعالیت واحد تجاری در ایران است ، واحد پول عملیاتی آن دلار خواهد بود، زیرا محیط اقتصادی اولیه آن به طور عمده تحت تآثیر واحد اندازه گیری دلار می باشد.

محیط اقتصادی اصلی ، محل فعالیت واحد تجاری است ، که بخش عمده وجه نقد واحد تجاری در آن ایجاد و مصرف می شود. برای تشخیص واحد پول عملیاتی می توان از شاخص های زیر استفاده نمود:

۱) واحد پولی که قیمت فروش کالا ها و خدمات عمدتآ با آن تعیین و تسویه می شود و بازار رقابتی و مقررات موجود در محل فعالیت ، قیمت فروش کالا و خدمات را تعیین می کند

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود ریگان فیلم اکسل UserForm

۲) واحد پولی که بخش عمده مواد و دستمزد و سایر مخارج تآمین کالا و خدمات با آن تآمین می گردد.

۳) واحد پولی که وجوه نقد حاصل از فعالیت های تآمین مالی و یا تغییر در ساختار سرمایه را موجب می شود

امیدوارم که مطالب براتون کاربردی و مفید باشید و منتظر بخش های بعدی ما باشید

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here