محاسبه مالیات بر درآمد مشاغل خودرویی

با سلام دوستان عزیز پرشین حساب. در دنیای امروز شاهد به وجود آمدن مشاغلی هستیم که با وسایط نقلیه کسب درآمد می‌کنند از این رو یکی از موارد مهمی که سازمان امور مالیاتی توجه زیادی به آن دارد و هر ساله از این بخش مالیاتی را دریافت می‌کند مالیات مشاغل خودرویی می‌باشد. شاید این سوال برای خیلی از کسانی که در این زمینه کسب درآمد می‌کنند مهم باشد که محاسبه این نوع از درآمد چگونه است و شامل چه معیار و گزینه هایی می‌باشد؟ در این مقاله قصد داریم شما را با محاسبه مالیات مشاغل خودرو آشنا کنیم.

مالیات بر درآمد مشاغل

طبق ماده ۹۳ قانون مالیات مستقیم ذکر شده است که هر نوع درآمدی که افراد به صورت شخص حقیقی از طریق مشاغل آزاد و یا به طور انفرادی یا مشارکت مدنی در ایران تحصیل نمایند مشمول مالیات بر درآمد مشاغل می‌باشد که می‌توان به عنوان مثال کسبه، اصناف، پیشه وران، صاحبان حرف و صاحبان کارخانه را نام برد.

طبق ماده ۹۵ ق.م.م صاحبان مشاغل به ۳ گروه و به شرح زیر تقسیم بندی شده است.

  • گروه الف: در این گروه صاحبان مشاغل موظف هستند طبق قانون مالیات‌های مستقیم فعالیت‌های خود را در دفتر روزنامه و کل ثبت نمایند.
  • گروه ب: در این گروه صاحبان مشاغل موظف هستند که طبق قانون مالیات های مستقیم فعالیت‌های خود را در دفاتر درآمد و هزینه ثبت نمایند.
  • گروه ج: هر شغلی که در بندهای الف و ب قرار نداشته باشد در این گروه قرار می‌گیرد.

مالیات مشاغل خودرویی جزء گروه ج می‌باشند.

ضوابط گروه ج قانون مالیات های مستقیم

مشاغلی که در این گروه قرار می‌گیرند مکلف به نگهداری دفاتر نبوده و طبق تبصره ۴ ماده ۱۰۰ قانون مالیات مستقیم فقط مکلفند صورت خلاصه وضعیت درآمد و هزینه سالانه خود را طبق ضوابط و نگهداری‌های تعیین شده از سازمان امور مالیاتی کشور نگهداری نمایند و اظهارنامه خود را که شامل صورت خلاصه وضعیت درآمد و هزینه است به اداره امور مالیاتی محل شغل خود تسلیم نمایند.

مالیات مشاغل خودرو

کلیه صاحبان مشاغلی که از طریق خودروهای باری، راهسازی، تاکسی و عمومی کسب درآمد می‌نمایند موظفند در پایان هر سال مبلغ درآمد خود را از طریق اظهارنامه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی ارائه نمایند و قبض مالیات مقطوع عملکرد سال مورد نظر را دریافت و پرداخت نمایند که این امکان با هماهنگی سازمان مالیات با دفاتر پست و پیشخوان خدمات دولت صورت می‌پذیرد و مودی می‌تواند با مراجعه به این دفاتر و ارائه مدارک کافی نسبت به پرداخت مالیات مشاغل خودرو اقدام نماید.

این مطلب را هم بخوانید:  دستورالعمل جدید ماده 158 قانون مالیاتهای مستقیم ابلاغ شد

فرآیند مالیات مشاغل خودرویی به صورت سیستمی و یکپارچه می‌باشد و مودی می‌تواند در هر لحظه نسبت به وضعیت پرونده خود از طریق سامانه اقدام نماید. فٰرآیند این سامانه به صورت ثبت نام و تسلیم اظهارنامه و دریافت قبض مالیاتی مقطوع عملکرد و در نتیجه صدور مفاصاحساب مالیاتی می‌باشد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، با اشاره به اینکه صاحبان مشاغل خودرویی تکلیفی به تسلیم اظهارنامه مالیاتی ندارند، گفت: مالیات عملکرد سال ۹۸ این مودیان، به روال سال های گذشته، به صورت مقطوع تعیین می‌شود.

چه خودروهایی باید مالیات بپردازند؟

کلیه دارندگان وسایل نقلیه عمومی از جمله تاکسی، مینی‌بوس، اتوبوس، وانت‌بار، کامیون، کامیونت و همچنین تمامی کسانی که با خودروی خود درآمدی کسب می‌نمایند مشمول مالیات مشاغل خودرویی می‌باشند.

خودروهای معاف از مالیات

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: دارندگان یک دستگاه تاکسی و یک دستگاه وانت بار به طور کلی از پرداخت مالیات معاف هستند.

طبق مصوبه کمیسیون تلفیق سال ۹۹ خودروها در سال تملک، خودروهای متعلق به اشخاص، خودروهای تولید و مونتاژ داخل قبل از فروش توسط کارخانجات سازنده و مونتاژ کننده و خودروهای وارداتی قبل از فروش توسط نمایندگان رسمی، از مالیات معاف هستند.

همچنین طبق بخشنامه ۲۰۰/۹۸/۹۷ مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ پیرو بخشنامه شماره ۲۶۰/۷۹۹۸/د مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ و با عنایت به حکم مالیاتی بند (۹) نامه شماره ۵۳۷۵۷۳ مورخ ۱۳۹۸/۹/۲۳ سازمان برنامه و بودجه با موضوع تصمیم اعضای شورای اقتصاد هیأت دولت در رابطه با طرح حمایت از تولید و تبدیل خودروی تاکسی، ون (تاکسی) ، وانت و مسافربر شخصی گاز طبیعی فشرده سوز مبنی بر اینکه «پرداخت های موضوع این طرح به عنوان پرداخت بلاعوض دولت بابت جبران سرمایه گذاری و یا یارانه صرفه جویی حامل های انرژی محسوب گردیده، لذا از شمول قانون مالیات بر ارزش افزوده خارج و مأخذ محاسبه مالیات و عوارض ماده (۱۴) قانون مالیات بر ارزش افزوده نخواهد بود.»

فاکتورهای تعیین مالیات مشاغل خودرویی

در تعیین مالیات مشاغل خودرویی فاکتور و معیارهای متفاوتی وجود دارد که می‌توان به عنوان مثال نوع خودرو، مدل اتومبیل، پلاک ثبت شده، دولتی یا شخصی بودن و نحوه استفاده از خودرو که تمامی این موارد با اطلاعیه‌ای از سوی سازمان امور مالیاتی اعلام می‌شود.

میزان مالیات مشاغل خودرویی

مالیات مشاغل خودرویی طبق تبصره ۱۰۰ ق.م.م به صورت مقطوع محاسبه می‌شود که در این ماده برخی از مشاغل را از ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف نموده است. در ذیل این متن موارد مرتبط با مالیات مشاغل خودرویی که در تبصره ۱۰۰ ق.م.م از آن استفاده شده است توضیح داده‌ایم.

تبصره قانون ماده ۱۰۰

  • سازمان امور مالیاتی کشور برای بعضی مشاغل که فروش و خدمات آن ها حداکثر ۱۰ برابر معافیت موضوع ماده ۸۴ این قانون می‌باشد، انجام بعضی تکالیف مانند نگه داری اسناد و مدارک مربوط به این قانون و ارائه اظهار نامه مالیاتی را معاف نموده است و مالیات این مودیان را به صورت مقطوع مشخص و وصول می نماید.
این مطلب را هم بخوانید:  7 شرط لازم برای طرح شکایت به شورای عالی مالیاتی

لازم به ذکر است شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، به منظور تسهیل در انجام امور مودیان و مشاغل اشخاص حقیقی آسیب دیده از کرونا، سقف معافیت مالیاتی موضوع تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م را ۶۰ برابر حداقل حقوق سالیانه و برابر با مبلغ ۱ میلیارد و ۹۸۰ میلیون تومان تعیین کرد. بر این اساس برخی مشاغل یا گروه‌هایی که میزان فروش کالا و خدمات سالانه آنها حداکثر شصت برابر معافیت ماده ۸۴ این قانون باشد، مشمول مالیات مقطوع شده و نیازی به ارائه اظهارنامه مالیاتی ندارند. در واقع عبارت ۱۰ برابر با ۶۰ برابر برای سال ۹۹ جایگزین شده است.

مالیات مشاغل خودرویی در سال ۹۸

طبق اعلام سازمان امور مالیاتی کشور مالیات مشاغل خودرویی طبق روال سال ۹۷ به صورت مقطوع محاسبه می‌شود و مالیات عملکرد سال ۹۸ صاحبان وسایط نقلیه مسافری، باری، ماشین آلات راهسازی و صنعتی با رعایت گروه‌بندی استان های کشور به صورت مقطوع تعیین می‌شود. استان‌های مختلف بر اساس امکانات و شاخص های دیگر مانند اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین شرایط جوی به ۵ گروه تقسیم بندی شده‌است.

  • گروه اول شامل شهر تهران است.
  • گروه دوم شامل استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، فارس، قزوین، گیلان، هرمزگان، مازندران و استان تهران به جز شهر تهران است.
  • گروه سوم شامل استان‌های آذربایجان غربی، کرمان، گلستان، سمنان، زنجان، قم، همدان، مرکزی، یزد، بوشهر و خوزستان می‌باشد.
  • گروه چهارم شامل استان‌های چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، لرستان، خراسان شمالی و اردبیل است.
  • و گروه پنجم شامل استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کردستان، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد است.

که مالیات هر یک از این گروه ها طبق جدول زیر محاسبه و قابل وصول می‌باشد.مالیات مشاغل خودرویی

جدول مالیات مشاغل خودرویی در سال ۹۸

با توجه به جدول اعلام شده توسط سازمان امورمالیاتی کشور، مالیات عملکرد صاحبان وسایط نقلیه عمومی تا ظرفیت ۷ تن، بر اساس تقسیم بندی ذکر شده در قسمت بالا با اعمال ضریب ۷۵ تا ۱۰۰ درصد میزان مالیات سال گذشته تعیین می‌شود.

شهر ها/گروه بندی استان ها شهر تهران استان های گروه ۲ استان های گروه ۳ استان های گروه ۴ استان های گروه ۵
مراکز استان ها ۱۰۰% ۹۵% ۹۰% ۸۵% ۸۰%
سایر نقاط استان —- ۹۰% ۸۵% ۸۰% ۷۵%

 

شایان ذکر است، مالیات صاحبان انواع وانت بار پلاک سفید، وانت بارهای کرایه آژانس‌ها، سواری‌های پلاک سفید، کرایه آژانس‌ها یا موسسات تحت نظارت تاکسیرانی و یا شرکت‌های تاکسی اینترنتی و وانت بار اینترنتی، مطابق جدول اعلام شده، محاسبه و وصول می‌شود.

مالیات اشخاص دارای بیش از یک خودرو

اشخاصی که دارای بیش از یک خودرو از انواع تاکسی و وانت بار می باشند مالیات خودروهای بعدی نیز به صورت مقطوع تعیین و وصول می‌شود. اما برای سایر صاحبان مشاغل خودرویی که بیش از یک خودرو هستند مالیات خودروهای بعدی به صورت مقطوع با ۲۵ درصد افزایش نسبت به جدول مربوطه محاسبه و وصول می‌شود. به عنوان مثال اگر خودروی اول شخصی تاکسی یا وانت بوده و خودروهای بعدی از سایر خودروهای موضوع جداول این دستورالعمل باشد، مالیات خودروهای بعدی با در نظر گرفتن رقم مربوط به مالیات خودرو یا وسیله مذکور، با ۲۵ درصد (بیست و پنج درصد) افزایش به صورت مقطوع خواهد بود.

این مطلب را هم بخوانید:  تسهیم هزینه ها در حسابداری صنعتی چگونه انجام می شود؟

خودرویی که فعالیت نداشته مشمول مالیات می‌شود؟

اشخاصی که در سال ۱۳۹۸ به صورت کامل فعالیت نداشته اند، مالیات آنها بر اساس مدت کارکرد، محاسبه می‌شود.

مدت زمان پرداخت مالیات مشاغل خودرویی

صاحبان مشاغل خودرویی این موضوع مکلف هستند مالیات مقرر عملکرد سال ۱۳۹۸ را حداکثر تا پایان خردادماه ۱۳۹۹ پرداخت کنند که با توجه به شرایط حاضر در جامعه و اطلاع رسانی سازمان امورمالیاتی مدت زمان پرداخت این مالیات از خرداد به مرداد ۹۹ تغییر پیدا کرده است. در صورت عدم پرداخت مالیات در مهلت تعیین شده، مشمول جریمه موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۶۶ و اصلاحیه های بعدی آن می باشند.

عدم پرداخت مالیات مشاغل خودرویی

عدم پرداخت مالیات مشاغل خودرویی در موعد مقرر معادل ۳۰ درصد مالیات قطعی شده و غیرقابل بخشش و جریمه معادل ۲.۵ درصد مالیات به ازای هر ماه دیرکرد پرداخت مالیات پس از اتمام سررسید مقرر می‌باشد.

مالیات خودروهای واگذار شده به صورت قطعی

خودروهایی که به صورت قطعی واگذار می‌شوند بر مبنای فعالیت با افزایش ۲۰ درصد از جدول و همچنین مالیات صاحبان خودروهای مدل ۱۳۹۹ به نسبت مدت فعالیت در سال مذکور معادل ۲۰ درصد بیشتر از مالیات خودروهای مدل ۱۳۹۸ تعیین می‌شود.

مالیات سایر مشاغل خودرویی

در خصوص سایر خودروهایی که در دستورالعمل اجرایی سال ۹۸ قید نشده است می‌باست این گونه اشخاص با توجه به آیین‌نامه اجرایی ماده ۹۵ قانون مالیات مستقیم، نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی متناسب با گروه بندی خود و پرداخت مالیات متعلق در موعد مقرر قانونی اقدام کنند.

فرآیند پرداخت مالیات بر درآمد مشاغل خودرو

برای درک بهتر فرآیند پرداخت مالیات بر درآمد خودرو را به صورت نمودار طبق شکل زیر جهت استفاده شما کاربران محترم قرار داده شده است.

 

 

 

مبلغ مالیات پرداختی و نوع خودروهایی که موظف به پرداخت مالیات بر درآمد می‌شوند توسط سازمان امور مالیاتی طی جدولی به  صورت مقطوع اعلام می‌شود و در اختیار پلیس + ۱۰ و همچنین سامانه‌ای که در اختیار دفاتر پیشخوان است قرارد داده می‌‎شود. مودی در مهلت مقرر با در دست داشتن مدارک کافی به دفاتر پیشخوان مراجعه نموده و درخواست پرداخت و یا استعلام مالیات بر درآمد خودروی خود را می‎نماید.

مثلا مالیات مقطوع وانت بار مدل ۹۰ در سال ۹۸ مبلغ ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال می‎باشد که با توجه به دستور العمل اعلامی از سوی سازمان امور مالیاتی پرداخت این مبلغ در شهرهای مختلف، متفاوت می‎باشد. به طور مثال مودی که وانت بار دارد و پلاک ثبتی آن در تهران است ۱۰۰% مالیات فوق را باید پرداخت نماید و مودی که پلاک ثبتی آن در شهر لرستان و در مرکز شهر می‎باشد و وانت بار دارد باید طبق جدول ۸۵% مبلغ قطعی که برای وانت بار در سال ۹۸ تعیین شده است را پرداخت کند که مبلغ ۸،۵۰۰،۰۰۰ ریال می‎باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام