نحوه نوشتن دفاتر قانونی

2
769

نحوه نوشتن دفاتر قانونی

 

نحوه نوشتن دفاتر قانونی

با سلام  به همه کاربران و علاقمندان به دنیای حسابداری ،

یکی دیگر از مهمترین مواد قانون مالیاتهای مستقیم که می تواند برای حسابداران به عنوان ابزاری کاربردی شناخته شود ماده ۹۵ قانون مالیاتهای مستقیم است . حسابداران عزیز با توجه به رعایت کردن نکات مهم این ماده قانونی می توانند در هدایت کردن قسمت مالی یک شرکت یا یک مجموعه نقش مهمی داشته باشند . ماده ۹۵ قانون مالیاتهای مستقیم کلیه صاحبان مشاغل را در ۳ گروه کلی دسته بندی کرده و برای هریک وظیفه مشخصی را تعیین نموده است .بد نیست نگاهی به این ماده قانونی داشته باشیم و نکات آن را باهم مرور کنیم .

ماده۹۵ ـ صاحبان مشاغل موضوع این فصل مکلف اند اسناد و مدارک مثبته کافی برای تشخیص درآمد مشمول مالیات خود نگاهداری کنند. صاحبان مشاغل از لحاظ تشخیص درآمد مشمول ‌مالیات به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:
الف ـ صاحبان مشاغلی که به موجب این قانون مکلف به ثبت ‌فعالیت ‌های شغلی خود در دفاتر روزنامه و کل موضوع قانون ‌تجارت هستند و باید دفاتر و اسناد و مدارک مربوط را با رعایت ‌اصول و موازین و استانداردهای پذیرفته شده حسابداری‌نگاهداری کنند.
نحوه نوشتن دفاتر قانونی در مشاغل
ب ـ صاحبان مشاغلی که برحسب این قانون مکلف به ثبت ‌فعالیت های شغلی خود در دفاتر درآمد و هزینه می‌باشند. نمونه‌های ‌دفاتر مذکور توسط سازمان امور مالیاتی کشور تهیه می‌گردد و دردسترس قرار می‌گیرد.
ج ـ صاحبان مشاغلی که مشمول مقررات بندهای (الف‌) و(ب‌)  فوق نیستند مکلف اند صورت خلاصه وضعیت درآمد و هزینه خود را طبق ضوابط و نمونه‌های تعیین شده از طرف سازمان امور مالیاتی کشور نگاهداری کنند.
تبصره ۱ ـ سازمان امور مالیاتی کشور در صورت تشخیص ‌ضرورت تا پایان دی ماه هر سال فهرست مشاغل افزوده شده به ‌بندهای (الف‌) و (ب‌) ماده (۹۶) و مشمول از آغاز سال بعد را تهیه ‌و از طریق تشکل‌های صنفی و درج آگهی در روزنامه رسمی و یکی ‌از روزنامه‌های کثیرالانتشار به مؤدیان اعلام می‌دارد.

تبصره ۲ ـ آیین‌نامه مربوط به روش‌های نگهداری دفاتر  و اسناد و مدارک و نحوه ثبت وقایع مالی و چگونگی تنظیم‌صورت‌ های مالی نهایی بر اساس نوع فعالیت و همچنین رعایت ‌اصول و موازین و استانداردهای پذیرفته شده حسابداری توسط ‌سازمان امور مالیاتی کشور با کسب نظر از جامعه حسابداران رسمی ‌تهیه و به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی خواهد رسید.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  خبر خوش برای متقاضیان پلمب دفاتر قانونی

همانطور که ملاحظه می کنید کلیه صاحبان مشاغل از نظر مشمولیت مالیات بر درآمد به ۳ گروه الف ، ب ، ج تقسیم می شوند که طبق قانون مکلف اند کلیه اطلاعات مالی خود را گزارش نمایند .این گزارشات و رویدادها باید در دفاتر قانونی ثبت شوند و به سازمان امور مالیاتی ارائه شود .دفاتر قانونی شامل دفتر روزنامه ، کل ، درآمد و هزینه است  که با توجه به تشخیص سازمان امور مالیاتی گروه الف باید دفتر روزنامه و کل ارائه کنند و ۲ گروه بعدی موظف به ارائه دفتر درآمد و هزینه هستند.

نکته بسیار مهم در اجرای این ماده قانونی رعایت موازین و استانداردهای حسابداری است . یعنی تمامی اسناد ثبت شده و انتقال داده شده در دفاتر باید طبق استانداردها و اصول پذیرفته شده حسابداری ثبت شود .ثبت درست اسناد و مانده گیری تراز ها در پایان هر هفته کمک بسیار زیادی در تنظیم دفاتر قانونی خواهد داشت . بهتر است برای بدون اشکال بودن دفاتر از دفتر چرک نویس روزنامه و کل استفاده شود و پس از انطباق و مغایرت گیری به دفاتر اصلی انتقال داده شود .

آرزوی لحظاتی خوب و خوش برای شما آرزومندم .

2 دیدگاه ها

  1. درود
    من در سالهای ۷۵ تا ۵ یا ۶ سال بعد اظهار نامه مالیاتی از روی دفاترشرکتهای تولیدی تهیه کرده ام ولی تا حالا از این شیوه های الکترونیکی اظهارنامه کار نکرده ام ومی خواهم از صفرتاصدش را بدانم و بکار بگیرم در کارم. شیوه و راهش را در صورتیکه میدانید به من اطلاع دهید ممنون می شوم.
    با سپاس

    • سلام خانم رضاوندی
      اگر فقط نحوه رد کردن اظهارنامه مدنظر شما است میتوانید ازبسته مالیات بر ارزش افزوده استفاده کنید ولی اگر مالیات را هم میخواهید یطور کامل مسلط شوید از بسته صفر تا صد مالیات نیز میتوانید استفاده کنید

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here