فیلم نحوه تهیه اظهارنامه اجاره املاک

45
8340

اجاره املاکاجاره املاک
با نام خداوند یکتا

دوستان سلام

ارائه اظهارنامه املاک یکی از دغدغه های این روزهای مودیان است که برای تسهیل این امر تصمیم گرفتیم فایل تصویری آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم .

میتوانید این فیلم را از لینک انتهای مطلب دانلود و مشاهده کنید و مشکلات و نقاط ابهام خود را در بخش سوالات با ما در میان بگذارید و همانجا پاسخ خود را جویا شوید .

برای ارسال اظهارنامه ابتدا فایل نصبی آن را از آدرس www.Tax.gov.ir دریافت و نصب کنید .

سپس کد ملی و کد پستی مالک (موجر) را تایپ و وارد اظهارنامه شود .

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

۷ کاربرگ مشاهده میکنید که به ترتیب اطلاعات زیر را از شما میخواهد . به خاطر داشته باشید کد ملی مستاجر و موجر از موارد الزامی برای ارسال اظهارنامه درآمد اجاره املاک است که بدون آن نمیتوانید اظهارنامه را تکمیل و ارسال کنید .

نکته مهم دیگر این است که هر محدوده از شهر زیر نظر یک واحد مالیاتی با کد معینی است که شما باید با مراجعه به نزدیکترین شعبه مالیاتی خود کد واحد مالیاتی خود را دریافت کنید و برای ملک یا املاک مربوط به هر کد واحد مالیاتی یک اظهارنامه جداگانه ارسال کنید .

برای تکمیل اطلاعات اظهارنامه از کاربرگ اول شروع میکنیم.

کاربرگ اول :
اطلاعات مربوط به شهر ، واحد مالیاتی و شماره پرونده شما در واحد مذکور است . بعلاوه اطلاعات هویتی و محل اقامت مالک را هم در این قسمت وارد کنید .
اگر مالک در رابطه با این اظهارنامه جزو بستانکاران اداره امور مالیاتی است برای استرداد وجه بستانکاری ایشان شماره حساب مالک را نیز در پایین صفحه وارد کنید .

این مطلب را هم بخوانید:  آیا از معافیت ماده 141 قانون مالیات های مستقیم اطلاع دارید؟

کاربرگ دوم :
در کاربرگ دوم در قسمت الف شما پاسخ ۲سوال مهم را خواهید داد که وضعیت درآمدی شما را مشخص میکند و قسمت ب از تکمیل اطلاعات سایر جدول ها در کاربرگ های بعدی به صورت خودکار پر خواهد شد .
کاربرگ سوم :
جدول معافیت های کاربرگ سوم شامل هزینه های درمانی مالک در سال جاری (برای خود فرد ،همسر ،فرزندان ،پدر و مادر) – پرداخت کمک های مالی خیرخواهانه – معافیت ماده ۸۴ ق.م.م که برای سال ۱۳۹۴ معادل ۱۳۸.۰۰۰.۰۰۰ ریال است و اگر درآمد های مشمول مالیاتی غیر از درآمد اجاره املاک وجود داشته باشد تا سقف مبلغ ماده ۸۴ ق.م.م معاف است .
در زیر صفحه اگر پرداخت هایی بابت این اظهارنامه وجود داشته اطلاعات فیش پرداختی ، مبلغ ، تاریخ و سایر اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید .
کاربرگ چهارم :
ااطلاعات این کاربرگ که در واقع بهتر است پس از کاربرگ اول این کاربرگ را تکمیل نمایید ،شامل اطلاعات ملک مورد اجاره و مستاجر است که اطلاعات آن را مطابق اطلاعات ذکر شده در اجاره نامه محضری و یا قرارداد اجاره وارد کرده و با استفاده از گزینه جدید میتوانید چندین ملک را که در یک واحد مالیاتی است در این قسمت وارد کنید .

کاربرگ پنجم :
اطلاعات مربوط به درآمد اجاره در این قسمت وارد می شود .
در سطر اول مبلغ رهن دریافتی ، در سطر دوم درامد حاصل از رهن را که ماهیانه ۵/۱ % محاسبه میگردد و در سطر سوم اجاره دریافتی در مدت قرارداد را درج نمایید .
اگر نوع اجاره دست دوم است و از مبلغ درآمد اجاره دریافتی پرداخت هایی بابت اجاره به مالک اصلی دارید در قسمت پرداخت های انجام شده بابت ملک مورد اجاره وارد کنید .
کاربرگ ششم :   
در این کاربرگ اطلاعات مربوط به پرداخت های خیرخواهانه مانند مدرسه سازی ،احداث بیمارستان .، مساجد و از این قبیل موارد را وارد کنید همانطور که گفتم به جدول کاربرگ شماره ۳ منتقل شود .
کاربرگ هفتم :

این مطلب را هم بخوانید:  راحترین حالت برای شناخت ماهیت حسابها!!!!

قسمت تایید اطلاعات با وارد کردن نام مودی یا نماینده قانونی او مرحله آخر است .پس از تکمیل اطلاعات پنجره اظهارنامه را ببندید .اطلاعات به طور خودکار ذخیره می شود .

از چاپ اظهارنامه پیش نویس را چاپ کنید و اطلاعات را دقیق کنترل کنید .
پس از کنترل و اطمینان از صحت اطلاعات از ارسال اظهارنامه بدون امضای الکترونیکی(اگر امضا الکترونیکی ندارید ) گزینه تایید و ارسال را بزنید تا اظهارنامه ارسال شده و کد رهگیری را دریافت کنید .

در آخر اظهارنامه را پرینت کنید .

پیشنهادمی شود جهت استفاده از نکات ذکر شده در فیلم و اطلاعات تکمیلی از لینک زیر فیلم نحوه تهیه اظهارنامه را دانلود و مشاهده کنید .

 

در ضمن دوستان عزیزم لینک مطلب مرتبط با این پست را برای شما در زیر قرار داده ایم تا از اطلاعات مربوط به اظهارنامه املاک شرکا نیز مطلع باشید .

هرگز در اجاره املاک این مورد را فراموش نکنید .

45 دیدگاه ها

 1. با سلام خدمت شما در اظهار نامه اجاره من مالک که کارمند هستم و مالیات از حقوقم کسر می شود سربرگ دوم را چطوری باید پر کنم
  من مغازه ام رو در تاریخ ۹۷/۵/۲۳ خریدم و فروشنده مالیات رو پرداخت کرد و با مستاحرم از تاریخ ۹۷/۷/۱ تا ۹۸/۷/۱ قرداد اجاره نوشتم
  باید سال مالی سربرگ اول رو از کی تا کی بزنم و تعداد ماه رو تو اجاره چند وارد کنم ؟
  فروشتده تا کی مالیات احاره رو تسویه کرده ؟ منظورم تا تاریخ ۹۶/۱۲/۲۹ یا تا تاریخ ۹۷/۵/۲۳؟

 2. سلام در قسمت مکان استان
  جزیره کیش و نداره باید چی کنم ؟
  و اینکه ملک ما ١٢۵٠ متر سوله انبار هست . ما درجریره کیش هستیم و معاف از مالیات اینو کجا باید وارد کنم؟

  • با سلام
   جزیره کیش معاف از مالیات میباشد بر اساس ماده مناطق ازاد بخاطر همین نیاز به ارسال اظهار نامه ندارد برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانیید بخشنامه ۲۲۰/۹۴/۱۰۳ را مطالعه نمایید
   موفق باشید

 3. من ی ملک سرقفلی دارم ولی هنوز سرقفلی بنام من نیست با مالک سرقفلی مشکل دارم و وکیل گرفتم و ملک به من واگذار شده است و اجاره دادم و اجاره میگیرم و اجاره ای هم به مالک نمیدم چون هنوز سند سرقفلی بنامم نیست آیا باید اطهارنامه بدم من و آیا ملک اجاره دست اول هست یا دوم؟ تشکر

  • با سلام
   شما نبایید تا سرقفلی به نام شما نشده اقدام به اجاره مینمودید چون این کار بر خلاف قانون میباشد و میتواند برای شما مشکل ساز شود و تنها مالک میتواند تشکیل پرونده دهد و اظهار نامه مالیاتی رد نمایید مگر از مالکی وکالت نامه بگیرید

 4. با سلام در اظهارنامه مالیات املاک، در کاربرگ پنجم، در سوال “آیا درامد ابرازی سال جاری بیشتر از سال قبل است” آیا منظور از درامد ابرازی درامد حاصل از اجاره املاک است و یا منظور درآمد حاصل از سایر فعالیتهاست؟

 5. سلام
  اگر فردی دو مغازه داشته باشد و اظهار نامه اجاره یکی از مغازه ها را ارسال کرده باشد برای مغازه دوم باید اظهار نامه جداگانه ارسال نماید

 6. مستاجر ، قبض پرداخت مالیات گرفته برایم . برای ۴ ماهه اول اجاره- درحالی موقع ارسال اظهارنامه تیرماه است. با این قبض پرداخت چه کنم؟ جریمه بابت تاخیر ندارد؟ من معافیت مالیاتی دارم

 7. سلام،در قسمت محاسبه مالیات منظور از ماده ۵۵ چی هست؟ایا منظور اینه که اگر من جایی مستاجر هستم میتونم مبلغ اجاره پرداختی یک سال خودم رو وارد کنم تا مالیات کم بشه؟ممنون

  • سلام دوست عزیز. با توجه به این ماده قانونی “ماده ۵۵ ـ هرگاه مالک خانه یا آپارتمان مسکونی‌، آن را به اجاره‌ واگذار نماید و خود محل دیگری برای سکونت خویش اجاره نماید یا از خانه سازمانی که کارفرما در اختیار او می‌گذارد استفاده کند دراحتساب درآمد مشمول مالیات این فصل میزان مال‌الاجاره‌ای که به ‌موجب سند رسمی یا قرارداد می‌پردازد یا توسط کارفرما از حقوق وی کسر و یا برای محاسبه مالیات حقوق تقویم می‌گردد از کل ‌مال ‌الاجاره دریافتی او کسر خواهد شد.” حکم ماده ۵۵به هیچ وجه املاک غیر مسکونی را شامل نمیشود. یعنی این مبلغ از مال الاجاره دریافتی باید کم شود و بعد برای محاسبه مالیات اعلام شود.

 8. اگر مالک ملک مورد اجاره بازنشسته باشد غیر از معافیت متعلقه آیا جهت فرزند معلول ذهنی و جسمی معافیتی تعلق میگیرد و میزانش چقدر است و در صورت تعلق کدامیک از دو معافیت متعلقه مقدم است

  • سلام کاربر عزیز شما تنها مشمول معافیت ماده ۵۷ میشوید چرا که این ماده قانونی برای بازنشستگان عزیز استثنا دارد. تا میزان معافیت مالیاتی هر سال شامل این مورد میشود.موفق باشید

 9. عرض سلام ، اگر یک قرار داد از سال قبل شروع ( مثال سال ۹۴) و در سال ۹۵ ( مثال اواسط سال ۹۵) خاتمه یابد و دوباره قرارداد منعقد گردد و تا سال ۹۶ ( مثال اواسط سال ۹۶ ) به طول انجامد ، ما دو قرارداد در سال ۹۵ خواهیم داشت ( برای یک موجر) بنابراین چگونه می توانیم در اظهار نامه این موضوع را منعکس کنیم

  • سلام به شما ببینید در اظهارنامه املاک با اینکه قرارداد را مد نظر قرار می دهد، مبنای هرگونه محاسبه درآمد مشمول مالیات، اجاره دریافتی در سال مورد نظر می باشد. الان در این که شما فرمودید فقط ماه هایی که در سال ۹۵ لحاظ می شود باید مبنای درآمد مشمول مالیات قرار گیرند مثلاً ۶ ماهه اول و ۶ ماهه دوم در قرار داد بعدی ، در اظهارنامه املاک شما می توانید این موضوع را در صفحه مربوطه به تفکیک مشخص کنید.

   • سلام روزتون بخیر
    عطف به پاسخ شما اگر قرارداد اجاره از نیمه دوم سال شروع شده باشه مدت قرارداد رو باید۶ماه اعلام کرد.حالا اگر مالک دو نفر باشند علاوه بر اینکه مساحت باید تقسیم بر۲ بشه آیا :
    ۱-مبلغ اعلامی رهن و اجاره هم باید در اظهارنامه تقسیم بر۲ بشه؟
    ۲-مالیات بر اجاره پرداختی به دارایی(ماهانه یا بصورت یکجا قبل از تسلیم اظهارنامه درآمد املاک) هم باید تقسیم بر۲ بشه؟

    • سلام کاربر عزیز. شما تعداد ماه را ئر اظهارنامه وارد نمایید ۶ ماه یا ۳ ماه یا ۱۲ ماه و بعد برای هرکدام از مالکین به میزان سهم الشرکه آنان درآمد اجاره را اعلام کنید هر مبلغی دریافت شود بعد از محاسبه به میزان سهم آنها از مالکیت ملک باید اعلام گردد. اگر همچنان نکته ایی نامفهوم بود حتما با ما در ارتباط باشید. مچکریم

   • با عرض سلام و تشکر برای راهنمایی های خوبتون. لطف می کنید بفرمایید در کدام صفحه باید این مورد رو به تفکیک عنوان کنیم؟ ممنون.

   • با سلام و خسته نباشید
    در این مورد پس در قسمت تاریخ شروع قرارداد که اجباری هست باید کدوم تاریخ را وارد کنیم اگر قرار است یک بار نوشته شود.
    با تشکر

    • faran تیر ۱۴, ۱۳۹۶ at ۵:۵۹ ب.ظ

     عرض سلام ، اگر یک قرار داد از سال قبل شروع ( مثال سال ۹۴) و در سال ۹۵ ( مثال اواسط سال ۹۵) خاتمه یابد و دوباره قرارداد منعقد گردد و تا سال ۹۶ ( مثال اواسط سال ۹۶ ) به طول انجامد ، ما دو قرارداد در سال ۹۵ خواهیم داشت ( برای یک موجر) بنابراین چگونه می توانیم در اظهار نامه این موضوع را منعکس کنیم
     ببخشید منظورم این کامنت بود

     • با سلام احترام
      هر اضهار نامه برای یک سال مالی میباشد به عنوان مثال شما میبایست هر فعالیتی از ۱۳۹۸/۰۱/۰۱ تا ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ دارید را اعلام نمایید اگر قرار داد شما هم حتی ۵ سال باشد فقط برای یکسال مالی را میتوانیید اعلام نمایید برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید ماده ۵۴ مالیات های مستقیم را مطالعه نمایید

 10. با سلام و عرض تشکر فراوان بابت موضوعات آموزنده ای که در سایت تون برای استفاده عموم قرارمیدهید
  اگر دو نفر شریک دارای درآمد از یک ملک باشند آیا در محاسبه میزان در آمد حاصل از اجاره و رهن مبلغ رهن و اجاره باید تقسیم بر دو شده و بعد از اون محاسبات انجام بشه
  ببخشید که سوالم طولانی شد

  خداقوت

  • سلام کاربر گرامی. سپاس از همراهی شما. میزان درآمد حاصل از اجاره ملک باید بر شرکا تقسیم شود. و هر کدام به میزان درآمد و سهم خود باید اظهارنامه ارائه نمایند.

 11. با سلام و تشکر از توضیحات بسیار عالی شما در رابطه با نحوه تکمیل اظهارنامه املاک
  خواهشمندم دررابطه با جدول شماره ۴ و اینکه برای واحدهایی که متراژ آنها کمتر از ۱۵۰ متر در تهران و یا ۲۰۰ متر در مناطق دیگر است ومشمول معافیت میباشد چگونه باید تکمیل گردد و چه عددی در این فیلد اطلاعاتی مورد نظر وارد نماییم .
  وسوال دوم اینکه برای دریافت کلاسه پرونده و کدواحد مالیاتی راه دیگری غیر از مراجعه حضوری وجود ندارد؟

  با سپاس از زحمات شما حسینی

 12. درود بر شما. تمام مطالب رو کامل آموزش دادید. فقط برای اجاره سالانه توی قسمت ۵ اظهارنامه، در صورتی سالانه می زنیم که از برج ۱ قرارداد بسته باشیم؟
  البته اقای رصاف هم در قسمتی از صفر تا صد مالیات هم زحمت توضیح مالیات بر ملک رو کشیدن.
  چقدر خوبه که آموزش تصویری میذارید

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here