فصل سوم – مالیات بر درآمد حقوق

0
1199

با سلام احترام به همه کاربران ،

یکی از بخش های مهم کتاب قانون مالیاتهای مستقیم که می تواند یکی از قسمتهای بسیار کاربردی برای حسابداران باشد فصول سوم و چهارم مالیات بر درآمد در باب سوم است .یکی  از وظایف شغل حسابداری ، تنظیم لیست حقوق ودستمزد در پایان ماه و سال است . در ادامه پس از تنظیم لیست مالیات متعلق را محاسبه کرده و بایستی ۳۰ روز بعد از پایان ماه به اداره دارایی ارسال نمایند .از این رو آشنایی کامل با این ماده قانونی جهت محاسبه دقیق خیلی مهم است .بد نیست چند ماده از این فصل را باهم مطالعه کنیم .

ماده ۸۲ ـ درآمدی که شخص حقیقی در خدمت شخص دیگر(اعم از حقیقی یا حقوقی‌) در قبال تسلیم نیروی کار خود بابت ‌اشتغال در ایران برحسب مدت یا کار انجام یافته به‌ طور نقد یا غیرنقد تحصیل می‌کند مشمول مالیات بر درآمد حقوق است‌.

تبصره ـ درآمد حقوقی که در مدت مأموریت خارج از کشور(از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران یا اشخاص مقیم ایران‌) ازمنابع ایرانی عاید شخص می‌شود مشمول مالیات بر درآمد حقوق می‌باشد.

ماده ۸۵ ـ نرخ مالیات بر درآمد حقوق در مورد کارکنان وزارتخانه ها و موسسات،و سایر دستـگاههای دولتی موضوع مواد(۱) و (۲)و قسمت اخیر ماده(۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و نیز سایر دستگاههای اجرائی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده (۵) قانون محاسبات عمومی در صورت اجرای فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری و اصلاحات و الحاقات بعدی آن، قضات، اعضای هیأت علمی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و تـحـقیـقاتی پس از کـسر مـعافیت‌هـای مـقرر در این قانون به نرخ  مقطوع ده درصد(۱۰%) و در مورد سایر حقوق بگیران نیز پس از کسر معافیت‌های ‌مقرر در این قانون تا مـبلغ چهل و دو میلیون (۶۶۰۰۰۰۰۰) ریال بـرای سـال ۹۱بـه‌نـرخ ده درصد (۱۰%) و نسبت به  مازاد آن به نرخ‌های  مقرر در ماده ‌(۱۳۱) این قانون خواهد بود.
ماده۸۶ ـ پرداخت‌کنندگان حقوق هنگام هر پرداخت یا تخصیص آن مکلف اند مالیات متعلق را طبق مقررات ماده (۸۵) این ‌قانون محاسبه و کسر و ظرف سی روز ضمن تسلیم  فهرستی ‌متضمن نام و نشانی دریافت‌کنندگان حقوق و میزان آن به اداره امور مالیاتی محل پرداخت و در ماه‌های بعد فقط تغییرات را صورت‌ دهند.

تبصره ـ پرداخت هایی که از طرف غیر از پرداخت کنندگان ‌مقرری مزد و حقوق اصلی به عمل می‌آید پرداخت کنندگان این‌قبیل وجوه مکلف اند هنگام هر پرداخت مالیات متعلق را بدون ‌رعایت معافیت موضوع ماده (۸۴) این قانون به نرخ‌های مقرر در ماده (۸۵) این قانون محاسبه و کسر و ظرف ۳۰ روز با صورتی ‌حاوی نام و نشانی دریافت کنندگان و میزان آن به اداره امور مالیاتی‌ محل پرداخت کنند.

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان: فایل صوتی سخنرانی آقای حاجی محمدی در هتل زهره

در چند ساله اخیر نرم افزار سازمان مالیاتی کشور در اختیار کلیه شرکتها قرار گرفته که خیلی آسان تر از لیست های دستنویس است ، ضریب اشتباهات را پایین آورده و سرعت ارسال را بالا برده است .در این نرم افزار اطلاعات حقوق بگیران و پرداخت کنندگان حقوق بصورت دقیق ثبت شده و در قسمت محاسبه با وارد کردن کارکرد حقوق مالیات متعلق محاسبه می شود .

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

وبسایت پرشین حساب آماده دریافت نظرات و پیشنهادات شما می باشد . آرزوی توفیق برای شما

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here