TDA_Main

مهارت یابی حرفه ای در حسابداری با سیستم اطلاعاتی حسابداری 

به نام خدا و سلام به  همه دوستان ، یکی از مشاغل ویژه در رشته حسابداری ، طراحی تکنیکال حسابداری است . منظور از تکنیکال  استفاده از سیستم اطلاعاتی حسابداری است . در تحلیل مسائل مالی و حسابداری ، شیوه ها و تکنیکهای خیلی کاربردی منطبق با رویدادهای حسابداری استفاده می شود که همه این موارد در قالب سیستم اطلاعاتی حسابداری قرار می گیرد . مدیران مالی حرفه ای و متخصصین مدیریت مالی به خوبی با بکار بستن این سیستم ها در شریانات امور مالی شرکت های بزرگ ، فرآیندی ایده آل را در چرخه های حسابداری پیاده سازی می کنند .

سیستم اطلاعاتی حسابداری چیست ؟

سیستم اطلاعاتی حسابداری از ترکیب حسابداری و سیستم های اطلاعاتی تشکیل می شود که شامل مجموعه ای از داده ها و روش های پردازش است که اطلاعات مورد نیاز را برای استفاده کنندگان خود ایجاد می کند . در حقیقت چگونگی ثبت ، تلخیص و گزارش دادن رویدادهای تاثیر گذار بر شرکت و موسسه را تجزیه و تحلیل می کند . این رخدادها با استفاده از منابع رایانه ای ثبت می شوند و به صورت گزارش و اطلاعات برای اشخاص ذینفع درون سازمانی و برون سازمانی تهیه می شوند . حوزه حسابداری شامل موضوعاتی چون حسابداری مالی ، مدیریت و مالیات است . سیستم اطلاعاتی حسابداری در همه این حوزه ها کاربرد دارد . یکی از دغدغه های حسابداران نحوه محاسبه و تعیین کردن این مورد است که چگونه می توان اطلاعات مورد نیاز واحدهای تجاری را بهینه کنند. به عنوان مثال یک مدیر اداری در تصمیم گیری برای خرید تجهیزات اداری ممکن است در باره فروشنده این تجهیزات ، بهای تمام شده و موارد مختلف اطلاعاتی نیاز داشته باشد ، جمع آوری اطلاعات مورد نیاز کار سیستم های اطلاعاتی است . یا در شرکت های سهامی عام ، حوزه سیستم اطلاعاتی حسابداری باید منطبق با اصول پذیرفته شده حسابداری باشد . برای ارایه صورتهای مالی به منظور استفاده اشخاص برون سازمانی ، اصول پذیرفته شده حسابداری ضروری هستند .

ee4770875dd50142602394229e5fa73d

نقش حسابداران در چگونگی تحلیل سیستم های اطلاعاتی حسابداری خیلی مهم است . در این سیستم ها ، فعالیت هایی که رویدادهای حسابداری را پردازش می کنند چرخه حسابداری را شکل می دهند . حسابداران به عنوان هدایت کننده اصلی این رویدادها در نرم افزار و دفاتر حسابداری ، می توانند کلیه مراحل چرخه حسابداری را به طرز صحیح و استانداردی اجرا کنند . از نظر مفهومی چرخه حسابداری شامل ۶ مرحله است :

  • ثبت روزنامه
  • انتقال از دفاتر روزنامه به دفاتر کل
  • تهیه تراز آزمایشی
  • ثبت های اصلاحی
  • تهیه گزارش های حسابداری
  • بستن حسابها

همانطور که دیدید اجرای اصولی کار حسابداری در مجموعه هایی که با استفاده از سیستم های اطلاعاتی پیش می روند ، حرف اول را می زند . محصول خیلی خوب یک پردازش اطلاعاتی از فرآیند مالی ، حاصل دقت ، طراحی سیستم حسابداری ، تراز آزمایشی و اصلاحات به موقع یک حسابدار است . ثبت روزنامه اولین مرحله این چرخه است که رویدادها  را ثبت می کند . شخصی که رویداد را تجزیه و تحلیل می کند ، حسابهای بدهکار و بستانکار را از همه نظر آنالیز می کند ،مثلاً رویداد به چه ترتیب در زمان وقوع در دفتر روزنامه ثبت شده اند .

در پایان می توانیم اینطور نتیجه گیری کنیم که عملکرد حسابداران بوسیله سیستم های اطلاعاتی حسابداران به خوبی سنجیده می شود . از مهمترین آیتم هایی که می تواند زیربنای چرخه حسابداری را بصورت استاندارد چیدمان کند ، شناسایی حسابها و طراحی کدینگ حسابداری می باشد . ابتدایی ترین کار یک حسابدار یعنی ثبت دفتر روزنامه نقش حیاتی را در این سیستم ها ایفا می کند . امید است همه حسابداران عزیز توجه ویژه ای به این نکات داشته باشند و اجرای کار خود را زیر ذره بین قرار دهند تا در آینده با مشکلات غیر قابل پیش بینی مواجه نشوند .

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here