صورتحساب فروش به سبک Fast food

1
1120

 

HTTP://WWW.BEEFITSWHATSFORDINNER.COM/ NATIONAL CHEESEBURGER DAY

سلام به همه دوستان ، یکی از مسائل مهمی که فروشندگان خرده فروشی باید به آن توجه داشته باشند ارائه فاکتور مورد تایید سازمان امور مالیاتی به مشتریان است ، اینگونه صورتحساب ها معمولاً در فروشگاه های عرضه کالا و محصول و یا ارائه خدمات برای مصرف کننده نهایی صادر می گردد . برای مثال فروشگاه هایی مانند فست فود و رستوران که مشتریان زیادی دارند ملزم به استفاده از سامانه های فروشگاهی هستند . همچنین صورتحساب این فروشگاه ها باید منطبق بر نمونه شماره ۲ باشد.

همانطور که می دانید سامانه فروشگاهی یک سیستم سخت افزاری و نرم افزاری که کلیه خرید ها و فروش ها را ثبت و گزارش می کند . موضوع دستورالعمل صدور صورتحساب فروش کالا و ارائه خدمات، صورتحساب های صادره توسط ماشین های فروش (POS) مورد استفاده در فروشگاههای عرضه کالا به مصرف کنندگان نهایی، می تواند طبق صورتحساب نمونه شماره ۲ دستورالعمل مذکور صادر شود و جمع این گونه معاملات را طی یک سطر در فهرست سه ماهه فروش (فرم شماره ۳ ) بصورت تجمیعی درج نمایند.». بدیهی است چنانچه خریداشخاص حقوقی و مشمولین بندهای الف وب موضوع ماده ۹۵ ق.م.م از این فروشگاهها بالاتراز میزان ۱۰ درصد مبلغ حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره یک ماده ۳ قانون برگزاری مناقصات باشد، بایستی صورتحساب نمونه شماره ۱ را از فروشنده دریافت نمایند. ۱۰ % مبلغ حد نصاب معاملات کوچک در سال ۱۳۹۲به استناد مصوبه شماره۳۹۵۴/۲۰۰ مورخ ۲۲/۴/۹۲ هیئت محترم وزیران ۸۸۰۰۰۰۰ ریال می باشد. تا تعیین حد نصاب هرسال، حد نصاب تعیین شده قبلی ملاک عمل خواهد بود.

این مطلب را هم بخوانید:  26 آیتم در وظایف تعریف شده حسابداری

Untitled

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

آیتم هایی ضروری ویژه صورتحساب ماشین های فروش عبارتند از :

تاریخ : صورتحساب باید برخوردار از تاریخ صدور به تقویم هجری شمسی باشد .
شماره سریال چاپی : شماره ای که باید مختص فروشگاه باشد و برای دوره مالی سریال شماره بصورت پی در پی باشد.
اطلاعات مربوط به فروشنده : باید نام و مشخصات محل کسب در آن ثبت شود و شماره اقتصادی ۱۲ رقمی فروشنده در آن ثبت شود و اگر هنوز شماره اقتصادی صادر نشده است باید شماره ملی فروشنده در آن ثبت شود .
اطلاعات مربوط به مورد معامله : درج کد کالا : طبق مصوبات وزارت بازرگانی الزامی است و باید بر اساس استاندارد ملی ایران کد تعیین و درج گردد. ، شرح کالا یا خدمت مقدار یا تعداد ، مبلغ کل
تخفیفات : طبق قانون ، تخفیفات مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی باشد .
نکته مهم : در صورت تعلق تخفیف به هریک از ردیف های مورد معامله ، مبلغ تخفیف متعلق به هر ردیف بایستی در همان ردیف اعمال گردد چرا که در غیر اینصورت مبلغ تخفیف قابل کسر از ماخذ مالیات و عوارض نخواهد بود .
مبلغ خالص فروش کالاها و خدمات : مبلغ پس از کسر تخفیف را شامل می شود .
مبلغ مالیات و عوارض: که طبق قانون هرساله درصد مشخصی دارد. 
کل مبلغ صورتحساب : جمع مبلغ خالص و مالیات و عوارض ارزش افزوده می باشد.

موفق و پیروز باشید .

1 دیدگاه

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here