سازمان امور مالیاتی چگونگی خوداظهاری سال ۹۲ را اعلام کرد

رای کمیسیون

سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه اجرای سیاست های تشویق و توسعه خوداظهاری مالیات، شرایط خوداظهاری سال ۹۲ را اعلام کرد. به گزارش رسانه مالیاتی ایران، در اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور آمده است: در اجرای ماده ۱۵۸ قانون مالیات های مستقیم، اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۲ مودیان محترم منابع مالیات بر درآمد اجاره املاک و همچنین مالیات بر درآمد صاحبان مشاغل موضوع مواد ۹۵ و ۹۶ قانون مالیات های مستقیم به استثنای ردیف های ۱ الی ۷ و ۱۲ بند الف ماده ۹۶ قانون مزبور که به موقع تسلیم نموده باشند را با رعایت شرایط زیر بدون رسیدگی قبول نموده و تعدادی از آنها را به طور نمونه گیری و طبق مقررات مورد رسیدگی قرار دهد:

الف- قبول اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک، منوط به تکمیل جداول اظهارنامه مربوط خواهد بود.

ب- قبول اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل فوق الذکر منوط به رعایت مواد زیر خواهد بود:

۱- صاحبان مشاغل موضوع بندهای الف و ب موضوع مواد ۹۵ و ۹۶ قانون مالیات های مستقیم بایستی دفاتر روزنامه و کل و یا درآمد و هزینه (دفتر مشاغل) را حسب مورد تحریر و اظهارنامه تسلیمی بر مبنای آن تنظیم شده باشد.

۲- ترازنامه و حساب سود و زیان، حساب درآمد و هزینه (که بر اساس دفاتر تنظیم می شود) و یا خلاصه وضعیت درآمد و هزینه حسب مورد تکمیل شده باشد.

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان: دفترچه راهنمای ویرایش صورت معاملات فصلی

۳- مودیانی که اظهارنامه مالیاتی آنها طی ۵ سال متوالی اخیر (عملکرد سال های ۱۳۸۷ لغایت ۱۳۹۱) در اجرای مقررات تبصره ۵ ماده ۱۰۰ و یا خوداظهاری موضوع ماده ۱۵۸ قانون مالیات های مستقیم بدون رسیدگی مورد قبول واقع شده است برای عملکرد سال ۱۳۹۲ مشمول خوداظهاری نخواهد بود. لازم به ذکر است، مشمولین ثبت نام برای تخصیص شماره اقتصادی در صورت عدم ثبت نام از معافیت مالیاتی برخوردار نخواهند بود.

همچنین، مشمولین استفاده از سامانه های فروشگاهی (صندوق مکانیزه فروش) در صورت عدم نصب و استفاده از سامانه مذکور از معافیت مالیاتی برخوردار نخواهند بود.

موفق و موید باشید .

منبع : سایت سازمان امور مالیاتی کشور

2 پاسخ

  1. خوداظهاری چیست؟ و من می خواستم از شما کمک بگیرم چون چند وقت دیگر در یک شرکت پیمانکاری مشغول به کار خواهم شد و از این قوانین پیچیده مالیاتی می ترسم اگر می شود راجع به این قوانین به صورت روشن توضیحاتی برای من ارسال نمایید. با تشکر فراوان

    1. من هم با شما موافقم ، اگر مطالعه و آشنایی با قوانین مالیاتی نداشته باشید گیج کننده می شود. من پیشنهاد می کنم کتاب قانون مالیاتها را مطالعه کنید و مهمترین قوانین کاربردی را با دقت مطالعه کنید و همیشه همراه خود در محل کار داشته باشید . خود اظهاری رو میتونید از آدرس زیر مطالعه کنید :

      http://www.persianhesab.com/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%84%D8%B9%D9%85%D9%84-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%A7%D8%B8%D9%87%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%9F/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام