معاملات فصلی

سلام به همه دوستان و همراهان خوب پرشین حساب. از اینکه با ما در ارتباط هستید و مطالب ارسالی مارا با دقت بررسی می نمایید بسیار خرسندیم. ارسال نظرات و انتقادات شما برای ما مسیر را هموار می سازد که از تمام شما عزیزان برای این منظور سپاسگذارم.

معاملات فصلی یکی از مباحث مهم مالیاتی است که در تمام مجامع و کانال های ارتباطی حسابداران و حسابرسان مطالبی از آن ارائه میشود. ولی باز هم جای بحث و گفتگو دارد. موضوع با اهمیتی که تکرار آن ما را بر این داشت تا امروز مطلبی را برایتان منتشر نماییم موارد غیر مشمول از ارسال معاملات فصلی بود. اینکه حسابداران چه مواردی را باید ارسال کنند و از ارسال کدام آیتم ها باید خودداری شود مساله ای است که باید به آن پرداخت.

طبق قانون موارد زیر مشمول ارسال صورت معاملات فصلی نیستند:

1.خرید و فروش و سود و کارمزد اوراق بهادار ؛
2. خرید و فروش سهام و سهم الشرکه و حق تقدم سهام یا سهم الشرکه ؛
3.سود و کارمزد و جریمه هاي بانکها، صندوق تعاون، صندوقهاي حمایت از توسعه بخش کشاورزي، مؤسسات
اعتباري غیربانکی مجاز و صندوقهاي قرض الحسنه؛
4.سود سهام و سهم الشرکه؛
5.حق عضویت اعضاء مجامع حرفهاي، احزاب و انجمنها و تشکلهاي غیردولتی داراي مجوز از مراجع
ذي صلاح؛
6.کمکها، جوائز و هدایاي بلاعوض؛
7.مبالغی که تحت عناوین جریمه یا خسارت، انواع عوارض و مالیات(به استثناء مالیات و عوارض قانون مالیات
بر ارزش افزوده) حق ثبت، حق تمبر، حقوق گمرکی و موارد مشابه، به دستگاه هاي اجرائی پرداخت می شود؛
8.حقوق و دستمزد پرداختی موضوع فصل سوم از باب سوم قانون مالیات هاي مستقیم؛ ( در زیر به تشریح این موضوع پرداخته میشود)
9. وجوه پرداختی بابت حق نگهداري(شارژ) ساختمان محل فعالیت و آبونمانهاي پرداختی.

حتما بخوانید:  تکنیک های ارسال معاملات فصلی در کوتاه ترین زمان

معاملات فصلی

فصل سوم از باب سوم مالیات های مستقیم به چه موضوعی اشاره دارد؟

ماده 82 تا 92 قانون مالیات های مستقیم در این فصل به درآمد حقوق اشاره دارد. اینکه برای چه نوع درآمد هایی که ناشی از حقوق می باشد باید مالیات محاسبه کرد و اینکه میزان معافیت مالیات حقوق چه مقدار است؟ و مواردی این چنین همگی در این 10 ماده توضیح داده شده است. پس اگر در تلاش برای یادگیری مالیات هستید بنظرم اینگونه تفکیک نموده و به یادگیری اقدام نمایید.

همچنین وام بانکی ، هزینه استهلاک ، هزینه حقوق موضوع تبصره ماده 86حقوق قانون مالیات های مستقیم، بیمه تامین اجتماعی و سایر مواردي که معامله محسوب نشده و یا معامله بامشاغل فصل چهارم باب سوم قانون مالیات های مستقیم و اشخاص حقوقی نباشد هم از ارسال در صورت گزارشات فصلی موضوع ماده 169 معاف می باشند.

اما فصل چهارم از باب سوم قانون مالیات ها در مورد چه موضوعی صحبت میکند؟

مواد 93 تا 104 قانون مالیات های مستقیم به این موضوع اشاره دارد که درآمد چه نوع مشاغلی  با چه نرخی برای محاسبه مالیات مورد رسیدگی قرار میگیرد. مثلا در ماده 105 ق م م بیان شده است که جمع درآمدهای شرکت که ناشی از فعالیت های انتفاعی می باشد بعد از اینکه زیان های سال قبل از آن کسر شد با نرخ 25 درصد باید به آن مالیات تعلق گیرد.

*نکته مهمی که وجود دارد اینکه : معافیت کالا و خدمات ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده به معاملات فصلی ربطی ندارد.

ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده را نیز بارها برایتان تشریح نموده ایم که برای دریافت اطلاعات دقیق تر ازلینک های زیر استفاده نمایید. به هر حال به جز موارد ذکر شده در این متن هرگونه مورد دیگری باشد باید در گزارشات فصلی ارائه گردد.

چه افرادی نباید اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده رد کنند؟

شما معاف نیستید! اظهارنامه را با نرخ صفر اعلام کنید!

 

آموزش مالیات

14 نظر

 1. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم هزینه کمک و اعانات به انجمن حمایت از بیماران کلیوی رو میتونیم در معاملات خرید و فروشهای فصلی به عنوان هزینه بیاریم ؟

  • با سلام و درود
   اگر اساس نامه ان شرکت مورد تایید بهزیستی باشد یعنی مورد تایید بهزیستی باشد خیر نیاز نمیباشد اما اگر نباشد بله باید اعلام گردد برای دریافت اطلاعات بیشتر میبایست موارد عدم مشمول در ماده 169 مالیات های مستقیم را مطالعه نمایید
   موفق و پیروز باشید

 2. باسلام آیا بایستی خودرویی که از طریق مزایده فروخته شده ابت بیمه وعوارض و مالیات ارز ش افزوده در قسمت فروش ثبت شود ؟باتشکر

  • با سلام
   اگر جزء اموال شرکت میباشد و شما گواهی ارزش افزوده دارید میبایست ثبت نمایید و در سامانه ارزش افزوده اعلام نمایید .

  • با سلام خسته نباشید
   هر گونه خرید و فروشی که انجام میگردد در معملات فصلی نیز میبایست ثبت گردد برای دریافت اطلاعات بیشتر شما میتوانید دستور عمل معملات فصلی را مطالعه نمایید

  • باسلام خدمت شما
   کلا یک مشاور مالی نقش بسیار مهمی در شرکت دارد چون مطمئنا مشاوران مالی دارای تجربه بسیاری در زمینه مالی می باشند و حضور یک مشاور مالی و راهنمای حسابداران و مجموعه مالی ضروری است.حال یک مشاور مالی بهترین راه کارها را برای پیشبرد اهداف کارفرما به مدیریت اعلام می نماید.گزارشات مالی از جمله گزارشات فصلی و اظهارنامه ها را نیز مشاوران مالی می توانند کنترل نمایند.موفق و پیروز باشید.

 3. با سلام
  مگه پیمانکاران حقیقی همان پیمارانکاران دست دوم که در ماده 104 معاف شدند نیستن؟

  • سلام کاربر عزیز ماده 86 به این مورد اشاره دارد که در صورتی که پرداخت حقوق به صورت حق الزحمه انجام عملیات باشد مشمول 10 درصد خواهد شد و پیمانکار هم به صورت حق الزحمه مبلغ پرداخت میشود.

ارسال نظر و سوال

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید