خوداظهاری چیست؟

0
3615

خوداظهاری

خوداظهاری 

به نام خدای بی همتا و با سلام و احترام به همه شما کاربران ارجمند ،

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

خوداظهاری یک امتیاز خیلی خوب محسوب می شود که سازمان امور مالیاتی به مودیان فرصت می دهد تا پیشقدم محاسبه و پرداخت مالیات شوند. البته برای استفاده از ابزار خوداظهاری باید یک دستورالعمل را به خوبی اجرا کنند. یکی از دستورالعمل های کاربردی سازمان امور مالیاتی کشور مربوط به اجرای مقررات ماده ۱۵۸ قانون مالیاتهای مستقیم برای درآمد مشمول مالیات و مالیات عملکرد سال ۱۳۹۰ صاحبان مشاغل موضوع گروه بندی مشاغل طبق قوانین مالیاتهای مستقیم است که در تاریخ ۳۱/۰۳/۱۳۹۱ ابلاغ شده است .بد نیست به بهانه مرور این دستورالعمل اشاره ای به این دو ماده قانونی داشته باشیم .

  • ماده ۹۵ قانون مالیاتهای مستقیم : در این ماده صاحبان مشاغل ( حقیقی و حقوقی ) از نظر درآمد مشمول مالیات به ۳ دسته الف ، ب ، ج تقسیم می شوند . صاحبان مشاغل بند الف که مکلفند رویدادهای مالی خود را در دفاتر روزنامه و کل موضوع قانون تجارت ثبت کنند و بر اساس استانداردهای حسابداری تنظیم نمایند . صاحبان مشاغل بند ب ، مکلفند  رویدادهای مالی خودرا در دفاتر د رآمد و هزینه ثبت کنند . و در بند ج افرادی جزء بند الف و ب نیستند باید خلاصه صورت درآمد و هزینه خود را طبق نمونه اعلام شده سازمان امور مالیاتی تنظیم نمایند . که در اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم این ماده حذف و بجای آن اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم در گروه بندی اول ، دوم و سوم مطرح می شود.
  • ماده ۱۵۸ قانون مالیاتهای مستقیم : طبق این ماده سازمان امور مالیاتی می تواند در مورد برخی از منابع مالیاتی و در شرایطی که تشخیص دهد طبق اعلام در نیمه اول سال ،  اگر اشخاص حقیقی و حقوقی در سال بعد اظهارنامه های تنظیمی را به موقع تسلیم کنند بدون رسیدگی قبول کند و تعدادی از آنها را بصورت نمونه مورد رسیدگی قرار خواهد داد .
این مطلب را هم بخوانید:  نحوه محاسبه مالیات قراردادهای پژوهشی با دانشگاه ها

دستورالعمل خوداظهاری  در راستای ماده ۱۵۸ و آگهی اعلام شده در نیمه اول سال ۱۳۹۰،  طرح خوداظهاری را برای کلیه مشاغل الف ، ب ، ج  طبق شرایط خاصی مشخص نموده است .برخی از شرایط خود اظهاری اشخاص حقیقی و حقوقی عبارتند از

  1. تسلیم اظهارنامه عملکرد در موعد مقرر ( ۳۱/۰۴/۱۳۹۱ )
  2. ثبت صحیح اطلاعات و مشخصات هویتی مانند شماره ملی ، کدپستی و …
  3. اظهارنامه باید یکی از ۳ حالت فوق را داشته باشد ، ترازنامه و سود وزیان ، حساب درآمد و هزینه ، خلاصه وضعیت درآمد و هزینه
  4. دفاتر قانونی اعم از روزنامه ، کل یا درآمد و هزینه تا تاریخ ۳۰/۱۱/۱۳۹۰ پلمپ شده باشد .
  5. تا تاریخ ۳۰/۰۸/۱۳۹۱ جهت دریافت شماره اقتصادی اقدام شده باشد .
  6. ثبت نام و تنظیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

امید است  تا حدودی  با این دستورالعمل مهم آشنا شده باشد .پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید .

موفقو پیروز باشید .

مطالب پرکاربرد دیگر :

آموزش مالیات ویدئویی:درس سوم (ابزارهای شما در معرفی اظهارنامه مالیاتی)

چگونه ایمنی اظهارنامه مالیاتی را بالا ببرید؟

آموزش تکالیف اجرای مالیات 

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here