قانون Return سازمان امور مالیاتی در مالیات حقوق

5
1224

به نام خدا و سلام به شما

 

در پست امروز می خواهم یک نمونه از قانون Return  سازمان امور مالیاتی را به شما آموزش دهم تا بجای باور داشتن صحبتهای پوچ در ارتباط با عدم برگشت هرگونه مالیات به مودیان، برای افراد مدعی دلیل و مستندات نشان دهید. این قانون امکان برگشت مالیات اضافی که توسط سازمان امور مالیاتی از اشخاص اخذ شده است را فراهم می کند. این بخش اختصاص دارد به کارکنان و افرادی که مالیات حقوق اضافی پرداخت کرده اند و یا از آنها توسط کارفرما اخذ شده است.

 

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

بر اساس این قانون مالیات اضافی مالیات حقوق مسترد خواهد شد فقط به شرطی که از مهلت مقرر عبور نکند، منظور از مهلت مقرر تیرماه سال آینده است که دقیقاً آخرین مهلت ارائه اظهارنامه می باشد و فقط به پرونده های تا پایان سال قبل رسیدگی می شود.

 

حالا افرادی که متوجه پرداخت مالیات اضافی حقوق شده اند باید همانند شرکتها اظهارنامه تکمیل و ارسال کنند. منظور ارائه اظهارنامه توسط شخص حقوق بگیر می باشد. در ادامه روند اجرای آن را با ذکر یک مثال توضیح می دهم. اجازه بدهید پاسخ این اشتباه را ریشه ای تر بررسی کنیم. هر ساله مبلغی به عنوان معافیت از سوی سازمان امور مالیاتی اعلام می شود که طبق آن بخشنامه مبلغی به عنوان سقف معافیت مالیاتی در نظر گرفته می شود. روال کار هم به این صورت است که مثلاً معافیت یک سال ۱۵۶,۰۰۰,۰۰۰ میلیون می باشد حسابدار مبلغ را تبدیل به ماه می کند حاصل مثلاً ۱۳,۰۰۰,۰۰۰ریال می گردد. شما به عنوان حسابدار ، کل حقوق و مزایا تا حد ۱۳،۰۰۰،۰۰۰ریال معاف محسوب نموده و مابقی را مثلا به نرخ بخشنامه ۱۰ درصد در نظر می گیرید؟

این مطلب را هم بخوانید:  چگونه بدهکاران مالیاتی شناسایی می شوند؟

سوال اینجاست فردی که  مجموع دریافتی در طول سال بیشتر از ۱۵۶،۰۰۰،۰۰۰ نبوده ، چه تکلیفی دارد؟ فرض کنید ایشان در ماه اول و دوم ۳۰,۰۰۰,۰۰۰ریال و در ماههای بعدی، حقوق زیر حد نصاب دریافت کرده است. حسابدار هم بابت دو ماه اول نرخ ۱۰ درصد را اعمال نمود است، حال آنکه کارمند ادعا می کند کل کاکرد یکسال منطبق با حد نصاب بوده و نباید هیچگونه مالیاتی پرداخت نماید! 

سازمان امور مالیاتی یک راهکار پیش روی این مشکل قرارداده است

طبق ماده ۸۷ قانون مالیاتهای مستقیم جمهوری اسلامی ایران، اضافه پرداختی بابت مالیات درآمد حقوق طبق مقررات این قانون مسترد خواهد شد

مشروط بر این که بعد از انقضای تیر ماه سال بعد تا آخر آن سال با درخواست کتبی‌حقوق بگیر از اداره امور مالیاتی محل سکونت مورد مطالبه قرارگیرد.اداره امور مالیاتی مذکور  موظف است  ظرف سه ماه از تاریخ تسلیم‌درخواست رسیدگی‌های لازم را معمول و در صورت احراز  اضافه ‌پرداختی و نداشتن بدهی قطعی دیگر در آن اداره امور مالیاتی نسبت به استرداد اضافه پرداختی از محل وصولی‌های جاری اقدام کند. در صورتی که ‌درخواست‌کننده بدهی قطعی مالیاتی داشته باشد اضافه پرداختی به ‌حساب بدهی مزبور منظور و مازاد مسترد خواهد شد.
وقتی موضوع را از طریق یکی از کارشناسان امور مالیاتی پیگیری کردم به این نتیجه رسیدم  که کارمند می بایست میزان درآمد خود را در قالب اظهارنامه به حوزه مالیاتی پرداخت کننده حقوق ارائه نماید.
برگشت مالیات حقوق نیاز به درخواست کتبی حقوق بگیر از اداره امور مالیاتی محل سکونت خود دارد که اشتباه برخی از اعتراض کنندگان همینجا رقم میخورد. درخواست کتبی به منزله تایید و واریز مبلغ مالیات اضافی از طرف سازمان امور مالیاتی قلمداد نمی گردد. درخواست کتبی حقوق بگیر باید ظرف مدت ۸ ماه ( از ابتدای مرداد سال بعد تا آخر آن سال ) صورت پذیرد.بنابراین درخواست کتبی طی سال پرداخت حقوق و یا ۴ ماه ابتدای سال بعد قابل قبول نخواهد بود.
برگشت مالیات اضافی در حقوق در صورتی که شرایط مورد تایید باشد حداکثر در ۳ ماه از تاریخ درخواست نامه کتبی حقوق بگیر انجام می گیرد. بنابراین اقدام اداره امور مالیاتی پرداخت کننده حقوق در خصوص عدم فرصت کافی جهت رسیدگی و یا استرداد اضافه پرداختی مربوطه بصورت قسطی ( طی چند مرحله ) قابل قبول نمی باشد.
برای شما آرزوی موفقیت دارم / میثم حاجی محمدی

روش تجمیع لیست حقوق و دستمزد در یک سال

کاپیتان اسناد حسابداری،سند حقوق و دستمزد است

خلاصه آیین نامه تنظیم حقوق و دستمزد و بیمه

آموزش ویدیویی و قدم به قدم نحوه تنظیم لیست حقوق و دستمزد و ثبت سند همزمان در اکسل

کنترل های الزامی دایره حقوق و دستمزد(ویژه مدیران مالی)

دانلود رایگان(فیلم آموزش):جدید ترین روش برای صدور فیش حقوقی درسال۹۴!!!!

5 دیدگاه ها

      ارسال نظر و سوال

      دیدگاه خود را وارد کنید
      Please enter your name here