ارتباط قانون مبارزه با پولشویی با صورت معاملات فصلی

4
2704

آموزش صورت معاملات فصلی

الزام پیاده سازی ماده ۱۶۹ مکرر از طرف سازمان امور مالیاتی الزام آموزش صورت معاملات فصلی بیشتر نموده و در کنار آموزش کامل مالیات بر ارزش افزوده و عملکرد و تحریر دفاتر، یک تکنیک انحصاری محسوب می شود. دلیل دیگر اهمیت آموزش صورت معاملات فصلی، شروع جریان رسیدگی های سازمان امور مالیاتی است که هدفم از انتشار این پست،افزایش اگاهی شما در این حوزه می باشد و نکته دیگری که در این نوشته تاکید کرده ام بازار خلی خوب جذب پروژه گزارشات خرید و فروش فصلی خوهدبود.

قبل از اینکه وارد فرایند جذب پروزه ها شوم بهتر است شما را با نحوه رسیدگی مبحث صورت معاملات فصلی آشنا کنم. یکی از آیتم های خیلی مهم که بسیاری از حسابداران و حتی مدیران از آن بی خبر هستند ارتباط مستقیم قوانین مبارزه با پولشویی با صورت معاملات فصلی می باشد. همانطوری که مستحضرید وقتی صحبت از قوانین مبارزه با پولشویی می شود تمامی اذهان سمت حسابها و تراکنش های بانکی خطور می کند در صورتی که این قانون ابعاد گسترده ای دارد. واحدهای اقتصادی تا حدود زیادی خود را ملزم به ارسال صورت معاملات خرید و فروش خود با ساختار و اصلاحات جدید در سامانه آنلاین حوزه مالیاتی نموده اند ولی من این نکته را بارها در کلاس و همایش ها مطرح کردم و ان هم عدم تایید هنگام ارسال گزارش است یعنی وقتی شما گزارشی را در سامانه بارگذاری می کنید به معنای تایید نیست، وقتی سیستم شما ثبت نهایی را نشان می دهد فقط و فقط ثبت است نه تایید. حال با نگاه موشکافانه کارشناسان حوزه مالیاتی در رسیدگی صورت معاملات فصلی ، تراکنش های مودیان با حجم گزارشات تطبیق داده می شود، یعنی وقتی شما خرید و فروش و قراردادی را در سامانه بارگذاری می کنید و در هر سه ماه ثبت نهایی می کنید موقع رسیدگی با میزان تراکنش های حسابهای بانکی مقایسه خواهد شد. حال مشکلی که گریبانگیر بسیار از مودیان محترم می شود عدم اعلام حساب بانکی فعال و یا شخصی در سامانه ثبت نام و پرونده مالیاتی است. منظور ما از آموزش صورت معاملات فصلی توجه به این موضوع است که شما بدانید فقط یادگیری ثبت گزارش در سامانه مهم نیست! 

اپراتوری رنگ و بوی جدیدی به خود گرفته است! 

این مطلب را هم بخوانید:  تا چه حد با وظایف پلیس امنیت اقتصادی آشنا هستید؟

آموزش صورت معاملات فصلی

قبلاً تاکید من در خصوص رشد شغل حسابداری این بود که افراد صرفاً اپراتور نرم افزار نباشند و نرم افزار حسابداری یک ابزار در راستای اجرای اصولی حسابداری باشد با این نگرش دیگر حسابداری به ثبت چند مدل تکراری در سیستم حسابداری و استخراج یک یا دو گزارش منتهی نمی شود. حال در حوزه مالیاتی هم همین دیدگاه مصداق پیدا می کند. یک کارشناس حسابداری نباید تسلط خود را در ثبت چند گزارش خرید و فروش فصلی کافی بداند بلکه باید از تمامی روند اجرایی و رسیدگی ان مطلع باشد تا اگر واحد اقتصادی مسیر اشتباهی را در پیش گرفته است از ان پیشگیری کند.یکی از این موارد تطبیق حجم و حتی معرفی حسابهای بانکی است که مدیران و هیات مدیره فعالیتهای اقتصادی را در قالب این حسابها انجام می هند ولی حساب معرفی در پرونده یک حساب فرعی و کم کار است. این امر باعث مغایرت شدید در حین رسیدگی به صورت معاملات فصلی می باشد.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

موضوع مهم دیگر در پروژه های حسابداری  تنوع و مدل های بسیار ان است . هر حسابداری که اراده کند با برنامه ریزی خیلی مطمئن می تواند به درآمد های عالی دست پیدا کند. اما منظور ما این نیست! این برداشت غلط دوستانی است که تصور می کنند گزارشات فصلی به تنهایی پروژه خیلی خوبی بوده و درآمد شگفت انگیزی را نصیبشان می کند.

با آموزش صورت معاملات فصلی و اجرای صحیح آن در  پروژه یک برگ برنده به نفع حسابداران رقم میخورد سازمانهای دولتی قرارداد مستقل اجرای گزارشات فصلی را با شرکتهای حسابداری منعقد می کنند. ولی برای یک شرکت خصوصی و یا بنگاه اقتصادی به صرفه نیست که هم جداگانه و ماهیانه برای گزارشات فصلی هزینه کند و هم برای یک حسابدار حقوق پرداخت نماید.

این مطلب را هم بخوانید:  ثبت حسابداری تعدیلات سنواتی + کاربرگ تعدیلات سنواتی

پروژه صورت معاملات فصلی به دو مدل در حال اجراست . یک مدل پکیج شده و یک مدل مستمر . هدف از این نوع اجرا دستیابی به دیگر پارمترهای کارفرماست . یعنی شما می توانید با یک اجرای خوب قدرت خودتان را به رخ بکشید. در حالت پکیج شده شما به عنوان یک مجری کلیه گزارشات فصلی تعویق افتاده مثلا از سال ۹۱ تا کنون را بروزرسانی می کنید و حق الزحمه دریافت می کنید . اما پیشنهاد ادامه این نوع پروژه کمی غیر منطقی است چرا که اگر قرار باشد اطلاعات بصورت کامل در اختیار شما قرار بگیرد و فقط وارد سامانه شود دیگر نیازی به حضور شما نیست!

همانطوریکه در کارگاه تخصصی گزارشات فصلی توضیح دادم آنالیز باید ها و نبایدهای گزارشات فصلی مهمتر از یک ارائه به ظاهر ساده است . اینکه چه گزارشاتی در خرید با چه شرایطی کنترل و ارائه شود تا کارفرما خسارت پیدا نکند! در مورد فروش هم همینطور است چه پارمترهایی استعلام شود تا فروش با خطر کتمان مواجه نشود!

پیشنهاد من در پایان این است که اگر میخواهید در حوزه گزارش خرید و فروش فصلی رشد کنید حتماً برای آموزش صورت معاملات فصلی برنامهریزی کنید تا دیگر هیچگاه با تاکید ماده ۲۷۶ قانون مالیاتهای مستقیم بصورت اپراتور محودیت پیدا نکنید و بهخ سمت جذب اینگونه پروزه ها گام بردارید. انشالله

پیشرفت روز افزون را برای شما آرزومندم  / میثم حاجی محمدی

پل ارتباطی بنده با شما کارشناس عزیر فرم زیر خواهد بود:

مشاوره رایگان

 

4 دیدگاه ها

      ارسال نظر و سوال

      دیدگاه خود را وارد کنید
      Please enter your name here