برای تکمیل اظهارنامه ارزش افزوده به چه نکاتی توجه کنیم؟

0
1142
برای تکمیل اظهارنامه ارزش افزوده به چه نکاتی توجه کنیم؟

به نام خدا و با عرض سلام، شاید تکمیل اظهارنامه ارزش افزوده برای حسابداران راحت‌ترین کار ممکن باشد و فقط یک عدد گذاری ساده محسوب گردد، ولی هستند افرادی که با اجرای اشتباه و عدم  توجه به نکات ظریف یاعث بوجود آمدن حوادثی بزرگ خواهد شد. همین‌طور آنالیز اسناد و مدارک و کمی آینده نگری در این حوزه کمک فراوانی به مجموعه ها خواهد کرد.

شما برای تکمیل اظهارنامه ارزش افزوده به چند آیتم بسیار مهم نیاز دارید و یک نکته مهم را همیشه باید توجه داشته باشید و آن این است که شما حتما” برای تکمیل اظهارنامه باید مدارک و مستندات قانونی داشته باشید. منظورم این است که شما نمی‌‌توانید در پاسخ استعلام از شرکتها در مورد فاکتور های خرید و دیگر موارد اظهارنامه را تکمیل کرده و ارسال نمایید.

 اگر فاکتوری از دوره جاماند چه کنیم؟

یکی از مشکلات افراد در ارائه اظهارنامه ارزش افزوده جاماندن برخی از فاکتورهایی است که ممکن است بعد از تکمیل بدست آنها برسد، از این جهت به استعلام های تلفنی ویا کتبی بسنده می کنند . این کاملا” اشتباه است ، چون ممکن است بعد از دریافت فاکتور مورد نظر مبلغ استعلام شده با مبلغ درج شده در فاکتور متفاوت بوده و کار را سخت تر از موقعی کند که شما فاکتور فوق را اعلام نکرده باشید . شاید بتوانید اظهارنامه را اصلاح کنید ولی نه هر دفعه، شما باید فاکتور هایی که بدستتان رسیده را در اظهارنامه محاسبه کنید و اگر فاکتوری از دوره جاماند به ناچار در دوره بعدی لحاظ کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  اطلاعات کامل کارگاه اظهارنامه نویسی در تهران

البته این کار دلیلی بر عدم پیگیری شما برای دریافت فاکتور ها نمی‌شود و باید سعی کنید تمام فاکتورها و موارد مشمول مالیات را تا پایان دوره موردنظر جمع آوری و محاسبه نمایید . برای تکمیل اظهارنامه شما باید چند آیتم را رعایت و کنترل نمایید.

برای تکمیل اظهارنامه ارزش افزوده به چه نکاتی توجه کنیم؟

نحوه اصلاح اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده• درموقع پرداخت ارزش افزوده خرید حتما” گواهینامه ثبت نام را از فروشنده درخواست کرده و کپی آن را پیوست سند و فاکتور خرید خود کنید و در صورت نبود گواهینامه هیچ تعهدی در قبال مالیات درج شده ندارید.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

• میزان فاکتور های خرید و فروش شما باید کاملا منطبق با فاکتورهای ارائه شده درنرم‌افزار OFFLINE یا ONLINE باشد، چون در غیر این‌صورت اظهارنامه و گواهینامه ثبت نام شما با مشکل روبرو خواهد شد.

• مبلغ قبوض آب و برق و گاز و … برای محاسبه ارزش افزوده از تقسیم مالیات بر درصد ارزش افزوده لحاظ می‌شود و نه مبلغ قید شده در قبض‌ها.

• هرمدرکی که دارای مالیات بر ارزش افزوده شده است باید در اظهارنامه قید شود ، بیمه نامه ها را فراموش نکنید.

• اگر بستانکار مالیات برارزش افزوده شدید بهتر است تیک انتقال مبلغ بستانکاری به دوره بعدی را بزنید.

• حتما” قبل از ثبت نهایی در موقع ثبت موقت محاسبات را با لیست مدارک خود کنترل کنید.

• بلافاصله پس از واریز مبلغ مالیات و عوارض فیش ها را در سیستم مالیات بر ارزش افزوده ثبت و نگهداری نمایید.

• پس از ثبت اظهارنامه در اینترنت پرینت را بگیرید، پس از امضا ومهر شرکت کپی برداری کرده، سند حسابداری را صادر کرده و کپی را پیوست سند خود کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  چگونه اطلاعات مالیاتی خود را افزایش دهیم؟

اگر نتوانیم فاکتور خرید را از طرف مقابل بگیریم چه کنیم؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است بعضی از نمایندگی ها و یا موسساتی که طرف معاملات آنها نهادهای دولتی باشد، با آن برخورد کرده باشند، موفق نشدن به دریافت فاکتورهای خرید است که گاها” مبالغ سنگینی را هم شامل می‌شود ، جای هیچگونه نگرانی نیست، سازمان مالیات برارزش افزوده طی یک نامه مبلغ اعلام شده در اظهارنامه شما را بصورت مستقیم از سازمان مربوطه استعلام می‌کند.

چه کنیم تا فرآیند تکمیل اظهارنامه را درست انجام دهیم؟

تکمیل اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فرآیند پیچیده ای نیست اگر شما بتوانید به موقع اسناد و مدارک خود را آماده کرده و با توجه به گزارش گرفتن از سیستم حسابداری آن را کنترل و بررسی کنید.

امیدوارم بهترین و دقیق‌ترین اظهارنامه‌های مالیات بر ارزش افزوده را به سازمان ارائه کنید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here