تکلیف مالیات بر ارزش افزوده طلا و دارو …؟

2
803

12-13-2011

به نام خدا و سلام به همه کاربران عزیز و ارجمند ، به دلیل سوالات بسیار زیاد مالیات بر ارزش افزوده ای در مورد دو کالای مهم در کشور ، معاون مالیات بر ارزش افزوده پاسخ دقیقی به آنها داد که من سعی کردم با توجه به منبع خبری معتبر به نقل از ایشان را برای شما منتشر کنم تا بتوانید بدون هیچ تغییری پاسخ آقای طاری را مشاهده و مطالعه کنید.

فهرست مطالب مخفی

دارو

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی ( ایستانیوز) ، علیرضا طاری بخش با بیان این که این معافیت مشمول واردات و تولید دارو نیز می شود، اظهار داشت: هر چند فروش دارو مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی شود، اما آن بخش از نهاده های دارو که توسط واحدهای تولیدی دارو خریداری می شود و در لیست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان دارو تلقی نشده باشد، مشمول این پایه مالیاتی است.
معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: به استناد تبصره ۵ ماده ۱۷ قانون ، مالیات بر ارزش افزوده پرداخت شده این اقلام به عنوان هزینه قابل قبول به قیمت تمام شده محصولات اضافه خواهد شد.
طاری بخش گفت: داروخانه های موضوع بند ب ماده ۹۶ قانون مالیات های مستقیم (شامل تمام داروخانه ها) تاکنون برای اجرای قانون فراخوان نشده اند، بنابراین مخاطب قانون مالیات بر ارزش افزوده نیستند و مجوز دریافت مالیات بر ارزش افزوده ندارند.
وی تاکید کرد که فروش دارو معاف از مالیات بر ارزش افزوده است و چنانچه برخی از داروخانه ها از مشتریان خود برای فروش داروهای مشمول معافیت، مالیات بر ارزش افزوده دریافت کنند، این موضوع تخلف محسوب شده و مشتریان می توانند اطلاعات مربوطه را به سازمان تعزیرات حکومتی ارایه کنند تا در چارچوب مقررات، موضوع تخلف بررسی و برابر قانون با متخلف برخورد می شود.

این مطلب را هم بخوانید:  نکات کلیدی حسابداری (برخی از صورتجلسات شرکت سهامی)

طلا

وی درباره دریافت مالیات بر ارزش افزوده از سکه و طلا نیز گفت: طبق روال گذشته دریافت مالیات بر ارزش افزوده تنها از سکه در مقطع ضرب دریافت می شود و معاملات بعدی آن از مالیات معاف است.
این مقام مسوول در سازمان امور مالیاتی با بیان این که طلا مشمول مالیات است ، اظهار داشت: اگر سفارش دهنده طلا را تامین کند، طلای تحویلی به عنوان کالای امانی تلقی می شود و کارمزد ساخت آن مشمول مالیات می شود.
طاری بخش افزود: اما اگر سفارش دهنده ، طلا را به سازنده بفروشد و مالکیت آن منتقل شود علاوه بر کارمزد ، ارزش ذاتی طلا نیز در زمان دریافت کالای ساخته شده ( کالای جدید) مشمول مالیات بر ارزش افزوده می شود که مالیات متعلقه در نهایت به عنوان قیمت نهایی در فاکتور باید قید شود.

نکته مهمی باید توجه داشت دریافت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده در فاکتورهای مربوط به طلا و جواهر از مشتریان است که تمامی فروشندگان این نوع کالاها حتماً باید گواهینامه ثبت نام درمالیات بر ارزش افزوده را داشته باشند ، چون در غیر اینصورت تخلف محسوب شده و مشمول جریمه خواهند شد.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

دوستان و کاربران عزیزی که هنوز نیازمند آموزش کامل ثبت نام و و نحوه تکمیل اظهارنامه دوره ای مالیات بر ارزش افزوده می باشند اینجا کلیک کنند.

موفق و پیروز باشید.

2 دیدگاه ها

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here