تکالیف مالیات بر ارزش افزوده برای عرضه کالاهای معاف

8
1074

slide-05

به نام خالق یکتا و سلام به شما کاربران عزیز و ارجمند ، تمامی افرادی که صرفاً به عرضه کالا و خدمات معاف مشغول هستند ، ملزم به ثبت نام در سیستم مالیات بر ارزش افزوده نیستند و حق ندارند مالیات و ارزش افزوده از خریداران کالا دریافت کنند . همچنین مالیات و عوارضی که بابت خرید کالا و خدمت مشمول مالیات برای تولید کالایشان پرداخت نموده اند پیش پرداخت مالیاتی آنها محسوب نمی شود و قابل استرداد نیست .

[box type=”success” align=”aligncenter” ]به عنوان مثال : کتاب جزء کالاهای معاف است ولی مالیاتی که ناشر کتاب بابت فیلم ، زینک ، مرکب و خدمات چاپی پرداخت نموده است ، به عنوان پیش پرداخت مالیاتی محسوب نشده و قابل تهاتر و استرداد نیست و طبق تبصره ۵ ماده ۱۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده فقط جزء هزینه های قابل قبول قانون مالیاتهای مستقیم محسوب می شود .[/box]

رویکرد قانون به عرضه کنندگان همزمان کالا و خدمات مشمول و معاف

فعالان اقتصادی که به عرضه تومان کالا و خدمات مشمول و معاف اقدام می کنند ، طبق ضوابط اعلام شده توسط سازمان امور مالیاتی باید به عنوان مودی نظام مالیات برارزش افزوده ثبت نام کنند ، اما حق ندارند بابت عرضه کالا و خدمات معاف ، مالیات و عوارضی اخذ کنند ، در مقابل مکلفند بابت ارائه کالای غیر معاف و مشمول ، مالیات و عوارض مشخص شده را دریافت نمایند . آن قسمت از مالیاتها و عوارضی که این افراد بابت خرید کالا و خدمت برای تولید و عرضه کالای مشمول پرداخته اند جزء پیش پرداخت و اعتبار مالیات و عوارض آنان منظور و از مالیاتی که از فروش کالا دریافت نموده اند قابل کسر است .

این مطلب را هم بخوانید:  2 بخشنامه کلیدی برای صدور گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده

همچنین آن قسمت از مالیاتها و عوارضی که بابت خرید کالا و خدمات برای تولید کالای معاف پرداخت نموده اند اعتبار مالیاتی محسوب نمی شود و از مالیات و عوارض دریافتی فروش آنها قابل کسر نمی باشد ولیکن جزء هزینه های قابل قبول موضوع قانون مالیاتهای مستقیم محسوب می گردد.

اگر می‌خواهید از حسابداری، درآمد شایسته‌ای داشته باشید این ویدئو را ببینید:

در صورت تمایل نظرات خود را برای ما ارسال کنید .

برای هم شما دوستان آرزوی موفقیت و پیروزی دارم .

میثم حاجی محمدی

8 دیدگاه ها

    ارسال نظر و سوال

    دیدگاه خود را وارد کنید
    Please enter your name here