تنها با اختصاص ۵ دقیقه در روز ، معلومات خود را تقویت کنید

5
1342

mohtavi lohe 1

به نام خدای یکتا و سلام به همه کاربران ، این بهترین عنوانی بود که برای این بخش در نظر گرفتم . شاید خیلی از ما حسابداران به دلیل مشغله خیلی زیاد و توجه به نکات مربوط به اجرای قوانین در کار خودمان ، فقط تکنیک ها و مباحث همان شغل را مسلط باشیم و از دیگر موضوعات فاصله بگیریم . مثلاً حسابداربازرگانی هستیم و تمرکز و تسلط ما بر موضوعات این رشته است ، در صورتی که از حسابداری تولیدی و صنعتی دور شده ایم . مطالعه روزانه ۵ دقیقه به دیگر عناوین و مطالب حسابداری می تواند معلومات شما تقویت کرده و شما را با همه مطالب تخصصی نزدیکتر کند .

در این بخش باهم یک مطالعه ۵ دقیقه ای روی یکی از مباحث مهم حسابداری تولیدی داریم و سعی می کنیم دانستنیهای قبلی  را برای شما یادرآوری کنیم .

قیمت تمام شده کالا و خدمات را چگونه تعیین و مشخص می کنید ؟

هزینه یابی ، یک رکن بسیار مهم در تعیین قیمت تمام شده کالا و خدمات می باشد که بوسیله سیستم های هزینه یابی قیمتها مشخص خواهد شد . اگر در سیستم هزینه یابی ، مواد ، دستمزد و سربار را با اطلاعات واقعی ثبت کنیم به آن هزینه یابی واقعی می گویند. اما اگر در سیستم هزینه یابی مواد و دستمزد را بر اساس اطلاعات واقعی و سربار بر اساس اطلاعات برآوردی باشد اصطلاحا” هزینه یابی نرمال گفته می شود و همچنین در سیتم هزینه یابی استاندارد ، مواد و دستمزد و سربار براساس استاندارد ثبت می شود .

این مطلب را هم بخوانید:  آموزش تصویری 8 حرکته برای ثبت صورتجلسه تغییرات در سامانه ثبت شرکتها

مفاهیم جدید هزینه یابی چیست ؟

 • هزینه یابی بر مبنای فعالیت ABC

هزینه یابی بر مبنای فعالیت ABCاست که مخفف Activity Base Costing می باشد . در این نوع سیستم یک رابطه علت و معلولی بین وقوع هزینه ها و فعالیت ها برقرار می شود که در نتیجه برای هر فعالیت یک عامل هزینه در نظر گرفته می شود و هزینه ها بر مبنای عامل هزینه زای مصرف شده به هر کدام از محصولات تخصیص داده می شود .

 • هزینه یابی بر مبنای هدف

در این نوع سیستم حداکثر قیمت تمام شده مجاز یک محصول قبل از طراحی و تولید برآورد می شود . یعنی بهای تمام شده در این نوع سیستم هزینه یابی برابر است با یک حاشیه سود قابل قبول .

کاربرد سیستم هزینه یابی سفارش کار چیست ؟

زمانی این سیستم به کار برده می شود که محصولات تولیدی طی یک دایره و یک دوره معین و با یکدیگر مشابه نباشند و از یکدیگر قابل تفکیک باشند . این سیستم بیشتر در مورد شرکت های پیمانکاری ، کارخانجات کشتی سازی ، هواپیما سازی ، تعمیرگاه های اتومبیل و نظایر آنها کاربرد دارد .

به طور کلی ویژگی های شرکت هایی که از سیستم هزینه یابی استفاده می کنند عبارتند از :

 1. تولیدات آنها طبق سفارش مشتری انجام شود .
 2. طراحی و شکل محصول توسط مشتری ارائه می شود .
 3. تولیدات آنها معمولا” تکراری نبوده و دارای مشخصات منحصر بفرد است .
 4. بهای تمام شده تولیدات آنها معمولا” متفاوت است .
 5. مشتری محصولات این گونه شرکت ها معمولا” قبل از تولید محصول وجود دارد و سپس محصول مورد نظر تولید می شود .
 6. رهگیری هزینه های تولید به هر سفارش یا محصول به راحتی امکان پذیر است .
 7. قیمت فروش اینگونه محصولات معمولا” بر اساس درصدی از بهای تمام شده تعیین می شود .
 8. معمولا” در اینگونه شرکت ها هزینه انبارداری و بازاریابی ناچیز است .
این مطلب را هم بخوانید:  ابزارهای مدرن اندازه گیری عملکرد مدیریت کدامند؟

در سیستم هزینه یابی سفارش کار ، هر یک از محصولات به عنوان یک مرکز هزینه تلقی گردیده و برای هر سفارش یک کارت سفارش با شماره های معین در نظر گرفته می شود و هزینه های انجام شده برای تکمیل هر سفارش ، مواد مستقیم ، دستمزد مستقیم و سربار ساخت در این کارت ثبت می گردد ، کارتهای هزینه سفارش در واقع معین حساب کالای در جریان ساخت محسوب می شود .

در این سیستم محاسبه نرخ جذب سربار ضرورت پیدا می کند زیرا در زمان تحویل کالا به مشتری و به تبع آن محاسبه سود یا زیان هر سفارش اطلاعات واقعی سربار در دسترس نمی باشد، بنابراین باید از سربار جذب شده استفاده گردد.

امیدوارم با این مطالعه چند دقیقه ای ، توانسته باشم خلاصه ای از مطالب تخصصی را برای شما یادآوری کنم . اگر در این قسمت احتمال کمرنگ شدن معلومات خود را می بینید حتما” در این موضوعات بیشترمطالعه و تمرین داشته باشید .

موفقیت و پیروزی یکایک شما ، آرزوی ماست .

ارادتمند شما – میثم حاجی محمدی

5 دیدگاه ها

   ارسال نظر و سوال

   دیدگاه خود را وارد کنید
   Please enter your name here