تمدید ۲ ماهه تکالیف مهم مالیاتی در سال ۹۹

0
2701
مهلت ارسال ارزش افزوده بهار 99

با سلام به شما همراهان گرامی پرشین حساب. خبر مهم از تسهیلات جدید سازمان امور مالیاتی در شرایط فعلی کشور، تمدید ۲ ماهه تکالیف مهم مالیاتی مودیان در سال ۹۹ می‌باشد که در این نوشتار به آنها اشاره شده است.

تسهیل مالیاتی برای مودیان در شرایط کرونا

طبق توضیحات معاون درآمدهای مالیاتی، تسهیلات مالیاتی بیشتر قالب تمدید مهلت پرداخت‌های مالیاتی است. یکی از تسهیلات تمدید ۲ ماهه تکالیف مهم مالیاتی در سال ۹۹ است به این صورت که: مؤدیانی که بدهی قطعی شده خود را باید تا پایان خردادماه سال ۱۳۹۹ پرداخت کنند؛ به میزان بخشودگی جرایم قابل بخشش اسفندماه ۱۳۹۸ (۹۰% برای مؤدیان واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری و پروانه کسب تولیدی از مراجع ذیربط و ۸۰% برای سایر مؤدیان) از بخشودگی جرایم برخوردار خواهند بود.

مورد دیگر این که براساس مصوبه ‌۹۹/۰۲/۰۳ شورای عالی هماهنگی سران قوا، تسلیم اظهارنامه‌ها‌ی مالیاتی و رسیدگی ‌های مالیاتی که مهلت آن از یک اردیبهشت تا سی و یکم تیرماه سال ۹۹ می‌باشد، حداکثر تا پایان ۳۱ شهریور تمدید می‌شود.

تمدید مهلت ارسال ارزش افزوده بهار ۹۹

طبق ماده ۲۱ قانون مالیات برارزش افزوده مودیان مودیان مالیاتی باید اظهارنامه هر دوره مالیاتی را حداکثر ظرف پانزده روز از تاریخ انقضاء هر دوره، به ترتیب مقرر تسلیم و مالیات متعلق به دوره را پس از کسر مالیات‌هایی که پرداخت کرد‌ه‌اند، در مهلت مقرر مذکور، به حسابی خزانه داری کل کشور واریز کنند.

این مطلب را هم بخوانید:  علی رأس شدن بخاطر پنهانکاری های مؤدیان مالیاتی!!!!

پیشتر مهلت تسلیم اظهارنامه ارزش افزوده زمستان ۹۸ تا پایان اردیبهشت ۹۹ تمدید شده بود. با توجه به ادامه شرایط وجود کرونا ویروس، مهلت ارسال ارزش افزوده بهار ۹۹ که باید ۹۹/۰۴/۱۵ ثبت شود تا ۹۹/۰۶/۱۵ تمدید خواهد شد.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

تمدید مهلت ارسال گزارشات فصلی بهار ۹۹

محمد مسیحی معاون درآمدهای مالیاتی

به دلیل شیوع بیماری کرونا و ضرورت طرح فاصله گذاری و همچنین لزوم حمایت از فعالان اقتصادی در این شرایط خاص، معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور از تمدید مهلت ارسال فهرست معاملات فصلی دوره زمستان ۹۸ و بهار ۹۹ اشخاص مشمول، به ترتیب تا ۱۵ تیرماه و ۱۵ مهرماه سال ۹۹ خبر داد.

به موجب مفاد ماده ۱۰ آئین نامه اجرایی موضوع تبصره ۳ ماده ۱۶۹ اصلاحی مصوب ۳۱ تیر ۱۳۹۴، اشخاص مشمول ارسال فهرست معاملات باید فهرست معاملات هر فصل را تا یک ماه و نیم پس از پایان هر فصل به صورت الکترونیکی از طریق درگاه اینترنتی سازمان امور مالیاتی کشور برای سامانه معاملات ارسال کنند.

مهلت ارسال اظهارنامه عملکرد سال ۹۸ اشخاص حقیقی تمدید شده است؟

طبق ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم، اشخاص حقیقی باید اظهارنامه مالیاتی مربوط به فعالیت‌های شغلی خود را در یک­ سال مالیاتی را تا آخر خرداد ماه سال بعد به اداره امور مالیاتی محل شغل خود تسلیم و مالیات ‌متعلق را به نرخ مذکور در ماده (۱۳۱) این قانون پرداخت نمایند. یعنی مهلت تسلیم اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی که سال مالی آن‌ها مطابق سال شمسی یعنی از اول فروردین تا بیست‌و‌نهم اسفند است تا ۳۱ خرداد سال بعد می‌باشد. اما در سال ۹۹ به خاطر شرایط فعلی کشور یعنی شیوع ویروس کرونا این مهلت تا دو ماه تمدید شده است. با این حساب مهلت ارسال اظهارنامه عملکرد سال ۹۸ اشخاص حقیقی تا ۳۱ مرداد سال ۹۹ می‌باشد.

این مطلب را هم بخوانید:  شنبه 4 اردیبهشت در کرج (آموزش مالیات)

مهلت ارسال اظهارنامه عملکرد سال ۹۸ اشخاص حقوقی تمدید شده است؟

طبق ماده ۱۱۰ قانون مالیات‌های مستقیم، اشخاص حقوقی باید اظهارنامه و ترازنامه و حساب سود و زیان متکی به دفاتر و اسناد و مدارک خود را حداکثر تا چهار ماه پس از سال مالیاتی تسلیم و مالیات متعلق را پرداخت کنند. یعنی مهلت تسلیم اظهارنامه عملکرد اشخاص حقوقی که سال مالی آن‌ها مطابق سال شمسی یعنی از اول فروردین تا بیست‌و‌نهم اسفند است تا ۳۱ تیرماه سال بعد می‌باشد. اما در سال ۹۹ به خاطر شرایط فعلی کشور یعنی شیوع ویروس کرونا این مهلت تا دو ماه تمدید شده است. با این حساب مهلت ارسال اظهارنامه عملکرد سال ۹۸ اشخاص حقوقی تا ۳۱ شهریور سال ۹۹ می‌باشد.

آیا مهلت رسیدگی به اظهارنامه ها تمدید شده است؟

طبق توضیحات معاون سازمان امور مالیاتی کشور، مهلت رسیدگی به عملکرد اظهارنامه های سال ۹۷ و ۹۸ دو ماه تمدید خواهد‌شد.

سال مالی شرکت ها هم تمدید می‌شود

محمود علیزاده معاون فنی و حقوقی سازمان مالیاتی

معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی گفت: کلیه سال مالی شرکت‌ها نیز در این بازه زمانی به مدت ۲ ماه و حداکثر تا ۳۱ شهریور ماه تمدید‌شد.

طبق توضیحات آقای علیزاده معاون سازمان امور مالیاتی، چنان چه مهلت یک تکلیف قانونی ۳۱ مرداد ماه باشد حداکثر تا پایان شهریور ماه تمدید خواهد شد.

 

مهلت تسلیم گزارش حسابرسی مالیات بر ارزش افزوده دوره بهار سال ۹۹

مهلت تسلیم گزارش حسابرسی موضوع ماده ۲۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده دوره بهار سال ۹۹ حداکثر تا پایان روز سه شنبه ۱۳۹۹/۷/۱۵ تعیین و مهلت ارائه صورت های مالی حسابرسی شده موضوع ماده ۲۷۲ قانون مالیاتهای مستقیم نیز با توجه به تمدید مهلت تسلیم اظهارنامه مربوطه، همراه با اظهارنامه مالیاتی و یا حداکثر ظرف سه ماه پس از مهلت انقضای اظهارنامه می‌‌باشد.

این مطلب را هم بخوانید:  فیلم نحوه تهیه اظهارنامه اجاره املاک

 

سربلند باشید

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here