مالیات بر ارزش افزوده پیمانکاری همراه با مثال

8
5494
مالیات ارزش افزوده قراردادهای پیمانکاری

با سلام به دوستان و کاربران پرشین حساب. با توجه به افزایش قراردادهای پیمانکاری در انواع کسب و کارهای امروزی و ک۲همچنین چالش‌های پیش روی حسابداران، کارفرمایان و پیمانکاران در خصوص نحوه محاسبه مالیات ارزش افزوده صورت وضعیت پیمانکاری در این نوع قراردادها، قصد داریم که در این مقاله شما را با نحوه صحیح محاسبه مالیات بر ارزش افزوده قرارداد پیمانکاری همراه با مثال آشنا کنیم.

قرارداد پیمانکاری چیست؟

در واقع قرارداد پیمانکاری قراردادی مربوط به تنظیم روابط کارفرما و پیمانکار است که موضوع این قرارداد متنوع و متفاوت است. در بسیاری از موارد افراد مجموعه‌ای از فعالیت‌های لازم در امور مربوط به یک پروژه، کسب و کار را تحت یک قالب به شخص حقیقی یا حقوقی تحت عنوان پیمانکار واگذار می کنند.
در حقیقت پروژه‌های بسیاری وجود دارند که تمام آنها به واسطه یک سری از قوانین و اصول مورد توافق میان طرفین در یک قرارداد، تحت عنوان قرارداد پیمانکاری مدیریت و کنترل می شوند.

مالیات تکلیفی پیمانکاری

طبق اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم از ابتدای سال ۱۳۹۵، ماده ۱۰۴ قانون مالیات مستیم در خصوص مالیات تکلیفی حذف گردیده و دیگر شرکتهای پیمانکاری و پیمانکاران نباید ۳ درصد تکلیفی را پرداخت کنند و از صورت وضعیت ارسالی آنها کسر نمی‌شود، ولی این جمله به این معنا نیست که پیمانکاران دیگر هیچگونه مالیاتی پرداخت نمی‌کنند و به نوعی معاف هستند. همانطوری که اشاره شد پیمانکاران الزامی به پرداخت مالیات تکلیفی حق الزحمه ندارند که از هر صورت وضعیت کسر می‌شد ولی مالیات عملکرد و مالیات بر درآمد آنها که به قوت خود باقیست و تمام فعالان حوزه پیمانکاری می‌بایست در تیرماه اظهارنامه عملکرد خود را به حوزه مالیاتی ارسال کنند.

این مطلب را هم بخوانید:  مبانی حسابداری دولتی( بخش ششم)

 مالیات بر ارزش افزوده پیمانکاریمالیات پیمانکاران

مهمترین موضوع و اصل در خصوص نحوه محاسبه مالیات ارزش افزوده صورت وضعیت پیمانکاری این است که یک پیمانکار حتما در سامانه مالیات بر ارزش افزوده پیش ثبت نام و ثبت نام خود را نهایی کند و بلافاصله اقدام به تکمیل اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده به صورت دوره ای نماید تا بتواند خیلی سریع گواهینامه خود را دریافت نماید.

این در حالی است که یک پیمانکار وقتی می‌تواند مبلغ مالیات و عوارض ارزش افزوده را در صورت وضعیت خود تثبیت کند که گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده را به کارفرما ارائه نماید و این یک الزام است . متاسفانه بیشتر پیمانکاران بخصوص پیمانکاران انبوه سازی مانند مسکن مهر و تعاونی مسکن نهادها، اقدامات قابل قبولی در این زمینه انجام نداده‌اند و با پرداخت چند برابر مبلغ مالیات بر ارزش افزوده جدا از خسارت و جرائم دیگر، هزینه هنگفتی را بر فعالیت اجرایی خود وارد ساخته اند.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

نحوه اعمال مالیات بر ارزش افزوده در قراردادهای پیمانکاری 

مهمترین نکته ای خیلی از پیمانکاران توجهی به آن ندارند، جمع آوری اسناد و مدارک استاندارد و صدور نوع صورت وضعیت هاست بر فرض پیمانکار بابت مواد و مصالح پای کار، مالیات و عوارض پرداخت کرده است و چون مدرک و یا فاکتوری ندارد نتوانسته است از اعتبار مالیاتی آن استفاده کند و بابت درصد دریافتی از کارفرما، فقط پرداخت کننده اظهارنامه مالیاتی بوده است .

مراتب محاسبه و پرداخت مالیات ارزش افزوده صورت وضعیت  پیمانکاری

 • دریافت فاکتورها و صورتحساب های استاندارد خرید مواد و مصالح به هنگام پرداخت
 • ثبت نام در مالیات بر ارزش افزوده
 • تنظیم صورت وضعیت ارائه شده در صورتحساب استاندارد اداره دارایی
 • بایگانی و نگهداری صورتحساب‌های خرید و فروش
 • اقدامات لازم برای دریافت گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده
 • ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده در مهلت مقرر
 • پرداخت به موقع مبلغ مالیات بر ارزش افزوده  هر دوره
این مطلب را هم بخوانید:  جدیدترین دوره آموزش غیر حضوری مالیات

نداشتن گواهینامه مالیات ارزش افزوده پیمانکاری

این سوال بیشتر پیمانکاران است که متاسفانه راهنمایی صحیحی از جانب کارفرما و یا دیگر مشاورین صورت نمی‌گیرد و واقعاً نمی‌دانند که چه بکنند؟ مهمترین اقدامی که شما باید به عنوان پیمانکار در صورت وضعیت خود اعمال کنید این است وقتی گواهینامه ندارید نباید درصد صورت وضعیت ارائه شده به کارفرما را اعمال کنید و وقتی موفق به دریافت این گواهینامه از سازمان مالیات برارزش افزوده شدید، می توانید درخواست دریافت مبلغ مالیات و عوارض ارزش افزوده صورت وضعیت های قبلی را نیز نمایید.

تعلق مالیات بر ارزش افزوده قراردادهای پیمانکاری

به استناد بند ب ماده ۱۱ قانون مالیات مستقیم تاریخ تعلق مالیات ارزش افزوده قرارداد پیمانکاری در مورد ارائه خدمات، تاریخ صورتحساب یا تاریخ ارائه خدمات هر کدام که مقدم باشد، حسب مورد خواهد بود. از آنجایی که فعالیت‌های پیمانکاری از مصادیق ارائه خدمات تلقی می‌شوند، لذا اینگونه مودیان مکلفند به هنگام صدور صورت وضعیت نسبت به درج و وصول مالیات و عوارض ذیل صورت وضعیت‌های صادره اقدام نمایند. بدیهی است در صورتی که صورت وضعیت‌‌های صادره، توسط کارفرما تعدیل، مالیات و عوارض متعلقه نیز متناسب با تعدیل انجام شده، تعدیل خواهد گردید.

ارزش افزوده با کارفرما است یا پیمانکار؟

در صورتحساب‌های صادره که پیمانکار به کارفرما ارائه می‌دهد باید مالیات و عوارض ارزش افزوده لحاظ گردد و کارفرما با توجه به بررسی گواهینامه ارزش افزوده پیمانکار می‌بایستی نسبت به پرداخت آن اقدام نماید. پیمانکار بعد از دریافت مالیات و عوارض بر ارزش افزوده درآمد حاصله پس از کسر ارزش افزوده صورتحساب‌های خرید نسبت به پرداخت ما به‌ التفاوت آن در وجه اداره ارزش افزوده مربوطه در مهلت مقرر اقدام نماید.

این مطلب را هم بخوانید:  چگونه اطلاعات مالیاتی خود را افزایش دهیم؟

محاسبه مالیات بر ارزش افزوده قراردادهای پیمانکاری

طبق قانون ارزش افزوده از مبلغ کل صورت وضعیت پیمانکاران، که به عبارتی هر مبلغی قبل از کسر کسورات چه کسورات قانونی، چه کسورات توافقی که اصطلاحا ناخالص صورت وضعیت می‌باشد باید ۶ ٪ مالیات ارزش افزوده و ۳ ٪ عوارض ارزش افزوده را محاسبه نموده و از کارفرما مطالبه کنید.
ک۲

مثال : اگر کل صورت وضعیت ارائه داده شده به کارفرما مبلغ ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال باشد و مبلغ صورت وضعیت بعد از کسورات ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال باشد ارزش افزوده از ماخذ ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال محاسبه می‌شود.

۶٪ مالیات ارزش افزوده                  ۳۰،۰۰۰،۰۰۰ = ۶٪ * ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰

۳ ٪ عوارض ارزش افزوده                ۱۵،۰۰۰،۰۰۰ = ۳٪ * ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰

8 دیدگاه ها

 1. سلام
  بخشنامه سازمان دارایی طبق رای دیوان اصلاح شد و شرکت های پیمانکاری تامین نیروی انسانی از مالیات بر ارزش افزوده معاف شدند.
  حال مشخص نیست بطور کامل معاف شدند و یا باید حقوق ، عیدی و پاداش، مرخصی، سنوات، بیمه و مالیات کسر بشه و به باقیمانده که سود هستش ارزش افزوده میخوره ؟

 2. با سلام و خسته نباشید – در خصوص اینکه اشخاص حقیقی و در رسته پیمانکاری نیاز به ثبت نام در نظام مالیاتی هستند و اگر پاسخ مثبت است از چه مرحله ای مشمول می شوند////؟؟؟؟؟؟

  • باسلام خدمت شما
   کلا اشخاصی که خدمات ارائه می دهند مشمول ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده می باشند.لینک بخشنامه به صورت ذیل می باشد.جهت ثبت نام به اداره امور مربوط به ارزش افزوده منطقه خود مراجعه و از ممیز در مورد مرحله خود راهنمایی بگیرید یک سری مدارک برای ثبت نام در نظام ارزش افزوده نیاز است که ممیز آنها را به شما اعلام می نماید.همچنین بایستی در سامانه طرح جامع مالیات نیز ثبت نام نمایید.موفق باشید.
   بخشنامه مالیات بر ارزش افزوده

 3. با سلام و عرض خسته نباشید

  سوالی که برام پیش اومده اینه که اگه ۳ درصد مالیات تکلیفی از صورت وضعیت پیمانکار نبایستی کسر شود دقیقا چه مبلغی باید از صورت وضعیت پیمانکار کسر شود و بابت چه چیزی؟ من در یک نمایندگی خدمات خودرو کار می کنم و ما پیمانکار صافکار و نقاش داریم.
  با تشکر فراوان

  • سلام مهمترین نکته انعقاد قرارداد پیمانی است و ارسال یک نسخه به حوزه مالیاتی و تامین اجتماعی –تکالیف شما کسر ۵ % – پیش دریافتها – اعمال مالیات و عوارض –اخذ صورتحساب کارکرد صافکار –و ارسال قراردادها در سامانه صورت معاملات فصلی است

  • با سلام ۱- ارسال قرارداد به اداره دارایی بابت محاسبه مالیات عملکرد
   ۲- در صورتیکه در سامانه ارزش افزوده ثبت نام کرده باشد کسر آن
   و سایر کسورات قانونی از جمله بیمه

 4. با سلام و عرض خسته نباشید و تشکر از سایت خوب و مطالب مفیدتان،
  برداشت من از این مطلب اینگونه است که اگر پیمانکار در سیستم مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام کند،کلیه فاکتور های خریدی که مالیات بر ارزش افزوده دارد را می تواند با مالیات بر ارزش افزوده دریافتی از پیمانکار تهاتر کند،با فرض مثال اگر صورت وضعیتی یک میلیون(۱۰۰۰۰۰۰)ریال باشد آنگاه پیمانکار باید از کارفرما ۸۰۰۰۰ ریال بابت ارزش افزوده دریافت و در حساب دارایی کارسازی نماید ولی در صورتی که در سیستم ارزش افزوده ثبت نام کرده باشد و بابت خریدهایش مثلا ۳۰۰۰۰ ریال ارزش افزوده پرداخت کرده باشد ، از ۸۰۰۰۰ ریال ارزش افزوده پرداختی را کم و مابقی یعنی ۵۰۰۰۰ ریال را به دارایی پرداخت میکند.اگر اینطور نیست لطفا با ارائه مثالی توضیح فرمایید.پیشا پیش از ارائه پاسختان بینهایت تشکر میکنم.

  • سلام و ممنون از حسن توجهتون
   خیلی خلاصه بخوام عرض کنم شما بابه عنوان پیمانکار باید در ارزش افزوده ثبت نام کنید و درصد را در صورت وضعیتها اعمال کنید . فقط وقتی مجاز خواهید بود که گواهینامه ثبت نام ارزش افزوده را داشته باشید ، اگر ندارید بدون مالیات صورت وضعیت را ارائه می دهید و هنگام ارائه گواهینامه مالیاتهای متعلقه قبلی را دریافت می کنید.
   حال در اظهارنامه مالیات دریافتی منهای مالیات پرداختی ( خریدهای ) شما می شود که نتیجه ان یا بدهکارید یا بستانکار ؟

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here