نحوه رسیدگی تعدیلات سنواتی در حوزه مالیاتی؟

12
8613

تعدیلات سنواتی

حساب تعدیلات سنواتی یک ابزار خیلی خوب برای اصلاح حسابهای موقتی است. این حسابها معمولا از سال قبل جامانده اند و انقدر مهم هستند که باید تاثیرات آنها در سال جاری مشخص باشند. اما فقط تعدیل حسابها مهم نیست و انعکاس تاثیرات مالیاتی مهمتر است.از این رو حسابدار یک مجموعه در کنار اجرای تعدیلات سنواتی می بایست توانمندی انعکاس مالیاتی را نیز بخوبی بداند. هر تعدیلی در معاملات مانند خرید و فروش قطعاً در دیگر سامانه های مالیاتی به جز دفاتر تاثیر گذار خواهد بود.به عنوان مثال شما اگر فاکتور خرید سال قبل را در حسابهای سال جاری تعدیل کنید حتما می بایست در سامانه مالیات بر ارزش افزوده و صورت معاملات فصلی ویرایش بزنید.

حساب تعدیلات سنواتی (سود و زیان انباشته) طی دوره جاری می تواند بدهکار یا بستانکار گردد، مأمورین مالیاتی در زمان رسیدگی گردش حساب مذکور و مستندات مربوطه را اخذ و ضمن بررسی صحت محاسبات مربوط، با رعایت مقررات زیر اقدام مینمایند:

اقلام بدهکار حساب مذکور در صورتی که موجب کاهش درآمد مشمول مالیات ابرازی شده باشد، برگشت و به درآمد مشمول مالیات عملکرد مورد رسیدگی اضافه می گردد به استثنای موارد زیر:

۱- اقلام مربوط به هزینه های سنوات قبل (در صورت انطباق با مواد ۱۴۷ و ۱۴۸ قانون مالیاتهای مستقیم) ، مشروط بر اینکه مربوط به درآمدهای مشمول معافیت مالیاتی و یا مالیات مقطوع نبوده و یا درآمد مشمول مالیات سال مربوط از طریق علی الرأس تعیین نگردیده باشد. بدیهی است در صورتیکه بخش از درآمدهای سال مربوط معاف یا مشمول مالیات مقطوع بوده باشد هزینه ها به نسبت درآمدها با رعایت مقررات تسهیم می شود.
۲- اقلام مربوط به برگشت از فروش و تخفیفات و یا اصلاحات فروش براساس مستندات مربوط، مشروط بر اینکه مربوط به درآمدهای معاف یا مشمول مالیات مقطوع نباشد.

این مطلب را هم بخوانید:  مالیات در ایران چگونه طبقه‌بندی می‌شود؟

اقلام بستانکار حساب مذکور به استثنای موارد زیر به درآمد مشمول مالیات عملکرد سال مورد رسیدگی اضافه می گردد

۱- اقلامی که توسط واحد مالیاتی به درآمد مشمول مالیات سنوات قبل اضافه شده است.
۲- درآمدهایی که در سنوات مربوط معاف از پرداخت مالیات بوده اند. (توجه خواهند داشت در مواردی که مبنای محاسبه معافیت درآمدهای ابرازی بوده است در این صورت به علت عدم ابراز در سال مربوط مشمول مالیات می باشد.)
۳- درآمدهای مشمول مالیات مقطوع. (در صورتی که مالیات متعلق به درآمدهای مذکور در اجرای مقررات قانونی مربوط مطالبه یا پرداخت نشده باشد با رعایت مقررات نسبت به مطالبه آن اقدام شود.)
۴- اقلام مربوط به برگشت هزینه هایی که مؤدی در دوره مربوط (سال شناسایی هزینه) مشمول معافیت یا مشمول مالیات به نرخ مقطوع بوده است.

تعدیلات سنواتی

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

در موارد زیر ممکن است دفاتر با چالش مواجه شود!

۱- اقلام بدهکار حساب تعدیلات سنواتی هیچ گونه تأثیری بر درآمد مشمول مالیات دوره مورد رسیدگی ندارد.
۲- اقلام بستانکار حساب تعدیلات سنواتی چنانچه مربوط به برگشت هزینه سنوات قبل بوده و در سال مربوط به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی پذیرفته شده است، عیناً به درآمد مشمول مالیات سال مورد رسیدگی اضافه میشود.
۳- اقلام بستانکار حساب تعدیلات سنواتی که مربوط به حساب درآمد باشد، چنانچه در سال مربوط درآمد مشمول مالیات از طریق رسیدگی به دفاتر تعیین و هزینه های مرتبط با اقلام درآمدی مذکور در آن سال به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی پذیرفته شده است در این صورت کل درآمد منظور شده در بستانکار حساب تعدیلات سنواتی به درآمد مشمول مالیات سال مورد رسیدگی اضافه شود در غیر این صورت با اعمال ضریب نسبت به تعیین درآمد مشمول مالیات درآمد مورد نظر اقدام و به درآمد مشمول مالیات سال مورد رسیدگی اضافه میشود.

این مطلب را هم بخوانید:  آشنایی با تعدادی از قانون های کاربردی مالیاتهای مستقیم ( بخش دوم )

موفق وموید باشید

12 دیدگاه ها

 1. خسته نباشید
  در سال ۹۷ یه قراداد پیمانکاری داشتیم که در سال ۹۸ برای تسویه حسن انجام کار مبلغ ۲۰۰ تومن کسر واریز کردن . با ح تعدیلات سنواتی میتونم سپرده حسن انجام کار رو ببندم ؟

  • سلام
   اگر تعدیلات سنواتی مثبت باشد به بدهکار سود و زیان انباشته -تعدیلات سنواتی ثبت و مانده آن حساب را تغییر میدهد اگر مانده آن حساب بستانکار باشد آنرا تعدیل خواهد کرد

 2. اطلاق عبارت « به هر دلیل خارج از اختیارات مودی در سال مورد رسیدگی تحقق یابد» در بند ۱-الف دستورالعمل شماره ۲۱۰۱۲/۲۰۰ مورخ ۲۵/۱۰/۱۳۹۱، به موجب دادنامه شماره ۱۱۴۱ مورخ ۱۰/۱۱/۱۳۹۶ ابطال گردید. دادنامه مذکور طی بخشنامه ۳۳/۹۷/۲۰۰ مورخ ۰۷/۰۳/۱۳۹۷ ارسال گردید.

 3. این عبارت : به هر دلیل خارج از اختیار مؤدی در سال مورد رسیدگی تحقق یابد! یعنی چی؟ به فرض اگر هزینه ای داشته باشم و نتوانم ثابت کنم که خارج از اختیار بوده، باید به درآمد مشمول سال مورد رسیدگی اضافه شود؟! اثبات خارج از اختیار مودی بودن خیلی مقوله مبهمی است.

  • سلام دوست عزیز این عنوان احتمالا برای هزینه هایی بوده است که ایجاد آن در عهده و خواسته مودی نبوده است و از اختیار مودی خارج است. برای مثال جرائمی که به او تعلق میگیرد.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here