بهره‌وری چه کمکی به امور حسابداری می‌کند؟

0
100
استفاده بهینه از منابع تولید جهت بهره‌وری بیشتر کارکنان

سلام به دوستان پرشین‌حساب. همان‌طوری‌که بزرگان علم اقتصاد تاکید دارند عوامل تولید از قبیل زمین و آب و ابزار تولید و نیروی انسانی و غیره که در امر تولید واجب و موثر می‌باشند کمیاب و کارکنان با بهره وری بالا می‌بایستی از این عوامل بصورت بهینه استفاده و بهره برداری گردد.
به همین منظور برای بالابردن سطح کیفیت کالا و خدمات که در نتیجه باعث بالا رفتن فروش و سود بنگاه‌های اقتصادی می‌گردد می‌بایستی ابزاری در دست مدیریت اینگونه بنگاه‌ها قرارگیرد تا بدینوسیله کارگران و یا کارمندانی که در واقع تولید کننده اینگونه کالاها و خدمات هستند با جدیت و دلگرمی بیشتری نسبت به کاری که انجام می‌دهند مشغول گردند. در این مقاله توضیحی از بهره وری و تاثیر بهره وری در محیط کار با مثال ارائه شده است.

بهره وری Productivity

بهره وری عبارت است از استفاده بهینه از ابزارهایی که برای کار معینی که در اختیار کارگران یا کارمندان قرار می‌گیرد. این ابزارها می‌توانند چه به‌صورت سخت افزاری یا نرم افزاری بوده که کارگران یا کارمندان در اختیار دارند.

بهره وریبه‌طور مثال در یک کارگاه مبل سازی برای ساخت یک عدد مبل تعدادی میخ و چسب و چوب و پارچه و سایر مواد مورد لزوم در اختیار یک کارگر قرار داده می‌شود تا تعداد معینی میز و صندلی تولید نماید. در پایان تولید و پس از کنترل کیفت کالا توسط سرپرست تولید متوجه می‌شوند که کارگر مربوطه با توجه به استاندارد مورد نظر در مورد ساخت کالا توانسته مقداری چسب و میخ اضافه اورده و کالای ساخته شده را تحویل ‌دهد و یا اگر قرار بود که این تعداد میز و صندلی با توجه به زمان انجام شده استاندارد در زمان کمتری تولید شده بیانگر این خواهد بود که کارگر مربوطه با جدیت و پشتکار و بدون اتلاف وقت زمان کمتری نسبت به انجام کار محوله انجام وظیفه نموده که نتیجتا موجب تولید بیشتر در زمان کمتر و استفاده از مواد مصرفی کمتری استفاده کرده‌است. به زبان دیگر ایجاد ضایعات کمتر در تولید اعم از مواد اولیه یا زمان بکار رفته یعنی بهره وری.
نتیجه اینکه کارگاه مورد نظر با تولید بیشتر می‌تواند فروش بالاتر داشته و رضایت مشتریان خود را جلب نموده و از این طریق سود بیشتری عاید گردد.

این مطلب را هم بخوانید:  طراح تکنیکال حسابداری شوید

با عنایت به مطالب و مثل فوق می‌توان گفت که بهره وری ایجاد شده و مدیر کارگاه می‌بایستی تفاوت انچه به استاندارد تولید اعم از مواد اولیه و زمان کار به‌دست آمده را محاسبه و آن‌را بهره‌وری تلقی و قسمتی از این مابه‌التفاوت را به منظور تشویق یا همان ( اینسنتیو) به کارگر مربوطه پرداخت نماید. البته قابل ذکر است که این مبلغ جزو هزینه‌های قابل قبول بوده و مشمول مالیات و بیمه نیز خواهد شد. حال شما می‌توانید این روش را در هر شغل تولیدی و یا خدماتی به‌کار برده و به بالا بردن کیفیت کالا و خدمات کمک نمایید.

۱۱ دلیل تاثیر بهره وری در محیط کار

بیشتر افراد در تجارت به خوبی از بسیاری از مزایای کسب و کار ناشی از داشتن کارمندان با بهره وری و همچنین از خطوط تولید کارآمد مطلع هستند. مزایای بهره وری هنگام اجرا در یک محیط تجاری کاملاً آشکار و حساس هستند. در نتیجه بهره‌وری باعث:

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

 1. افزایش سود آوری
 2. کاهش هزینه‌های عملیاتی
 3. بهینه‌سازی منابع
 4. بهبود خدمات به مشتری
 5. استفاده از فرصت رشد
 6. کاهش ضایعات و تاثیرات زیست محیطی
 7. بهبود رقابت
 8. کاهش فرسودگی شغلی کارکنان
 9. تقویت سلامتی
 10. بهبود روحیه
 11. افزایش تعامل

مثال مرتبط با بهره وری کارکنان

فرض کنیم که ساخت یک دست میز نهارخوری و ۶ عدد صندلی به‌صورت استاندارد دارای قیمت تمام شده به شرح ذیل می‌باشد.

 1. چوب خام بریده نشده بصورت الوار ۱ متر مکعب ۳۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال.
 2.  دستمزد مستقیم کارگران برای ساخت ۳ کارگر *۳روز*۶۰۰،۰۰۰ یعنی ۵،۴۰۰،۰۰۰ ریال.
 3. پارچه مصرفی برای ۶ صندلی ۱۲ متر * ۲۵۰،۰۰۰ یعنی ۳،۰۰۰،۰۰۰ ریال.
 4. مواد مصرفی مستقیم جهت ساخت و رنگکاری و غیره ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال.
 5. نسبت هزینه های سربار ( اب وبرق و غیره ) ۵۰۰،۰۰۰ ریال.
 6. هزینه استهلاک دستگاه و ابزارها ۸۰۰،۰۰۰ ریال.
 7. جمع قیمت تمام شده کالا ۴۰،۷۰۰،۰۰۰ ریال.
 8. سود کارگاه ۲۵٪ قیمت تمام شده ۱۰،۱۷۵،۰۰۰ ریال.
 9. مبلغ فروش ۵۰،۸۷۵،۰۰۰ ریال.
این مطلب را هم بخوانید:  آیا شما سخت افزار و نرم افزار سازمان امور مالیاتی را نصب کرده اید؟

استفاده بهینه از منابع تولید جهت بهره وری بیشتر کارکنانپس از بررسی صورت مواد مصرفی و استفاده شده و هم‌چنین زمان به‌کار رفته در ساخت نتایج زیر به‌دست آمد :

 1. صرفه‌جویی در مصرف چوب  ۲،۵۰۰،۰۰۰ریال
 2. صرفه‌جویی در زمان به‌کاررفته ۳ کارگر ۲.۵ روز ۹۰۰،۰۰۰ریال
 3. صرفه‌جویی در برش و استفاده پارچه نیم متر ۱۲۵،۰۰۰ریال
 4. مواد مصرفی و هزینه های سربار و استهلاک ۷۵۰،۰۰۰ ریال
 5. جمع هزینه های صرفه جویی شده ۴،۲۷۵،۰۰۰ریال

حال با توجه به این صرفه جویی انجام شده و به منظور تشویق نیروی کار مدیر کارگاه می‌بایستی درصدی از این مبلغ که باعث سود اوری بیشتر برای کارگاه گردیده را به کارگران اختصاص دهد.
در واقع کارگران توانستند حدود ۱۰٪ از قیمت تمام شده را به نفع کارفرما به‌وجود بیاورند که محق دریافتی از این سود آوری می‌باشند.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here