امضاء دیجیتال چیست ؟

2
562 بازدید

ip_icon 1

باسلام

امضاء دیجیتال چیست ؟ یک امضای دیجیتالی درحقیقت یک طرح ریاضی برای اثبات هویت و اعتبار یک پیغام یا سند دیجیتالی است و یک امضای معتبر که معمولا برای انتشار نرم‌افزارها، نقل و انتقالات مالی و موارد دیگری که تشخیص جعل در آن اهمیت دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند، به گیرنده پیام نشان می‌دهد که این پیغام توسط شخص شناخته شده‌ای ارسال شده و در زمان انتقال نیز تغییر نکرده است .
امضای دیجیتالی عبارتست از یک فایل موجود برروی رایانه که اعتبار هویت شما را تایید می‌کند. امضاهای دیجیتالی توسط برنامه‌های اینترنتی و یا محلی سیستم شما مورد استفاده قرار می‌گیرند تا هویت شما را به فرد دیگری اثبات کنند؛ معمولا امضاهای دیجیتالی با امضاهای الکترونیکی اشتباه گرفته می‌شوند، در حالی که امضاهای الکترونیکی صرفا عبارتند از کپی‌های اسکن شده از یک امضای دستی؛ در برخی کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا، امضاهای الکترونیکی اعتبار قانونی دارند.

اما امضاهای دیجیتالی از بسیاری جهات مشابه امضاهای دستی سنتی هستند، با این تفاوت که جعل یک امضای دیجیتالی خوب بسیار سخت‌تر از جعل یک امضای دستی و مبتنی بر رمزنگاری هستند و باید به شکل مناسبی به کار گرفته شوند تا مفید واقع شوند.امضاهای دیجیتالی هم‌چنین این خاصیت را دارند که فرستنده به سادگی نمی‌تواند آن را انکار کند، مگر اینکه کلید خصوصی وی لو رفته باشد. همچنین برخی روش‌ها از برچسب زمانی برای امضای دیجیتالی استفاده می‌کنند، درنتیجه حتی اگر کلید خصوصی لو برود، امضا معتبر باقی می‌ماند.
امضاء دیجیتال همانند امضاء فیزیکی بر روی کاغذ به منزله تایید حقیقی یا حقوقی یک شخص یا یک شرکت میباشد . قوانین امضاء الکترونیک و جعل امضاء الکترونیک یا سوء استفاده از امضای الکترونیکی همانند امضای حقیقی میباشد .هر گونه سوء استفاده از امضای دیجیتال و همچنین جعل امضای الکترونیکی جرم محسوب میشود و برای پیگیری آن میتوانید با پلیس فتا (پلیس سایبر) تماس گرفته و بطور کامل مدارک و اسناد و شکایت خود را برای پیگیری بیشتر به پلیس فتا بسپارید .
اشخاص حقوقی الزاما با شماره اقتصادی و اشخاص حقیقی بدون شماره اقتصادی می توانند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی نسبت به دریافت امضای الکترونیکی اقدام کنند.
لینک آدرس پستی دفاتر اسناد رسمی در سایت سازمان امورمالیاتی کشور به آدرسWWW.TAX.GOV.IR قرار گرفته و مودیان می توانند با مراجعه به سایت مذکور، آدرس نزدیک دفتر اسناد رسمی به محل سکونت خود را بیابند. .مودیان مالیاتی می توانند پس از دریافت امضای الکترونیکی به سایت سازمان امورمالیاتی کشور مراجعه و نرم افزار اظهارنامه الکترونیکی را بر روی سیستم خود نصب کرده و به صورت (OFFLINE) اظهارنامه مالیاتی را پر کنند. . پس از اتمام مرحله تکمیل اظهارنامه مالیاتی مودیان می توانند با اتصال رمز(TOKEN) امضای الکترونیک به دستگاه و اتصال به شبکه اینترنت و انتخاب گزینه «ارسال اظهارنامه همراه با امضای الکترونیکی» ، نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی اقدام نمایند.

آدرس دفاتر اسناد رسمی ارائه توکن 

با آرزوی سعادت روز افزون

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید