اعلام گردش حساب بانکی در اظهارنامه اشخاص حقیقی

2
2875

اظهارنامه اشخاص حقیقی
اظهارنامه اشخاص حقیقی

سلام به همه دوستان همراه پرشین حساب.

همانطور که میدانید ۳۱خرداد آخرین مهلت ارسال اظهارنامه اشخاص حقیقی به سازمان امور مالیاتی است. امروز برای شما برخی از موارد و نکات قابل توجه در اظهارنامه را بیان میداریم.

اولین مورد در خصوص گردش حساب بانکی افراد است. همانطور که در جریان هستید در اظهارنامه امسال گردش حساب بانکی و مانده بدهکار و بستانکار افراد نیز مطرح میشود که لازم است اطلاعات آن وارد شود. برای مثال فردی که در پرونده مالیاتی خود شماره حسابی را درج نموده است باید در نظر داشته باشد که فعالیت های خود را با همان شماره حساب انجام دهد نه اینکه دستگاه POS مغازه یا هر واحد تجاری که مدنظر است را به شماره حساب دیگری متصل نماید و با آن کار کند که اگر این طور باشد باید همان شماره حساب را به اضافه گردش حساب و مانده حساب آن در اظهارنامه خود ثبت نماید. در غیر این صورت پول شویی تلقی میشود و با همان قوانین پول شویی با افراد برخورد خواهد شد.
اظهارنامه اشخاص حقیقی
یکی از مواردی که بهتره به آن توجه نمود این است که در صفحه سوم از اظهارنامه به افزایش درآمد اشاره شده است؛ در صورتی که درآمد فرد در سال ۹۵ نسبت به سال قبل افزایش داشته باشد از نرخ مالیات او کسر میشود طبق قانون به نسبت افزایش یک درصد در مبلغ درآمد، به میزان ۱ واحد از نرخ مالیات کسر میشود.

 

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

اظهارنامه اشخاص حقیقی

در انتهای صفحه سوم از اظهارنامه اشخاص حقیقی، سوالی پرسیده شده است با این موضوع که آیا در دوره مالیاتی مذبور هزینه معاف از مالیات داشته اید؟

این مطلب را هم بخوانید:  راهنمای کامل حسابداری ضمانتنامه‌های بانکی در شرکت‌های پیمانکاری (با ذکر مثال)

طبق ماده ۱۳۷ مالیات ها، هزینه های درمانی پرداختی هر مودی بابت معالجه خود یا همسر و اولاد و پدر و مادر و برادر و خواهر تحت تکفل در یک سال مالیاتی به شرط اینکه موارد مطرح شده در این ماده قانونی را شامل شود، از درآمد مشمول مالیات مودی کسر میشود.

مشروح کامل ماده ۱۳۷ قانون مالیات های مستقیم

اظهارنامه اشخاص حقیقی

آیا برای مودی فوت شده هم باید مالیات پرداخت کرد؟

سوالی که برای بسیاری از افراد مطرح میشود این است که چگونه برای افراد فوت شده اظهارنامه اشخاص حقیقی مالیات ارسال نماییم؟ ابتدا می بایست پیش ثبت نام مودی فوت شده انجام گردیده و سپس درخواست غیر فعال شدن پیش ثبت نام وی به اداره مربوطه داده شود. در صورت غیر فعال بودن پیش ثبت نام / ثبت نام مودی می توان برای مدت زمان فعالیت مودی فوت شده اظهارنامه ثبت نمود.

در اظهارنامه شراکتی به منظور تقسیم درست معافیت ۱۰۱ زمانی که یکی از شرکا فوت می کند نوع شراکت را چگونه می بایست تعریف نمود؟

در اظهارنامه شراکتی  هنگامی که یکی از مودیان فوت کرده و ورثه جایگزین آن می شوند می بایست نوع شراکت وراث قهری و نوع شراکت شرکا اختیاری انتخاب شود.

اظهارنامه اشخاص حقیقی

معافیت ۱۰۱ قانون مالیات های مستقیم برای اشخاص حقیقی

همچنین اشخاص حقیقی به منظور استفاده از معافیت ۱۰۱ می بایست به سوال نصب سامانه صندوق فروش پاسخ دهند. در صورتی که مودی جزء مشاغل ذکر شده است موظف به نصب سامانه صندوق فروش می باشدکه در صورت عدم نصب معافیت ۱۰۱ به او تعلق نخواهد گرفت.

در صورتی که هر یک از شرکا مشمول معافیت ماده ۱۰۱ باشند توسط خود سیستم به هر یک از شرکا معافیت داده می شود و در نهایت معافیت شرکا جمع شده و به جدول محاسبه مالیات فیلد مربوطه منتقل می شود. لازم به توضیح است معافیت بر اساس درصد سهم اعمال نمی شود و فقط وابسته به تعداد شرکا و نوع شراکت می باشد.

2 دیدگاه ها

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here