از دیگر فصل های قانون مالیاتها چه خبر ؟ ( بخش دوم )

0
706

writing-is-hard

به نام خدای بی همتا و سلام به همه شما کاربران عزیز ،

در ادامه مطالب بخش اول پیرامون اینکه حسابداران و افراد حرفه ای بیشتر از دیگران باید بر کتابهای قانونی تسلط داشته باشند و نیز جهت تشویق شما کاربران  علاقمند به مباحث قانونی ، سعی می کنم در ادامه دیگر مواد قوانین مالیات بر ارث را برای شما بنویسم .  در این بخش دیگر مواد قانونی این فصل مالیاتی را باهم مرور می کنیم . قبل از اینکه با نرخ مالیات بر ارث آشنا شوید ماده ۱۸ را مطالعه کنید. در ماده ۱۸ طبقه بندی قانونی وراث را توضیح می دهد . وراث از نظر قانون به ۳ دسته تقسیم می شوند :

 • وراث طبقه اول :  عبارتند از: پدر، مادر، زن‌، شوهر، اولاد و اولاد اولاد.
 • وراث طبقه دوم : عبارتند از: اجداد، برادر، خواهر و اولاد آنها.
 • وراث طبقه سوم : عبارتند از: عمو، عمه‌، دایی‌، خاله و اولاد آنها.

در ماده ۲۰ ، نرخ مالیات بر ارث هر یک از طبقات وراث به شرح زیر معین شده است :

 • تا مبلغ ۵۰ میلیون ریال  ( طبقه اول ۵% ، طبقه دوم ۱۵% ، ۳طبقه سوم ۳۵%)
 • مازاد ۵۰ میلیون ریال تا ۲۰۰ میلیون ریال ( طبقه اول ۱۵% ، طبقه دوم ۲۵% ، طبقه سوم ۴۵% )
 • مازاد ۲۰۰میلیون ریال تا ۵۰۰ میلیون ریال ( طبقه اول ۲۵% ، طبقه دوم ۳۵% ، طبقه سوم ۵۵% )
 • از ۵۰۰ میلیون ریال بالاتر ( طبقه اول ۳۵% ، طبقه دوم ۴۵% ، طبقه سوم ۶۵ % )

 نکته ای که در این ماده باید توجه داشته باشید میزان معافیت قانونی مربوط به طبقات است ، بدین صورت که معافیت مالیاتی فقط به وراث طبقه اول اختصاص دارد ، طبق قانون تا مبلغ ۳۰ میلیون ریال از سهم الارث وراث طبقه اول معاف از مالیات بوده و مابقی آن با توجه به نرخ های ماده ۲۰ محاسبه خواهد شد ، همچنین در صورتی که هر یک از افراد طبقه اول کمتر از بیست سال سن داشته باشند و یا معلول از کار افتاده باشند ، معافیت مالیاتی آنها ۵۰ میلیون ریال خواهد بود .

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  نحوه ارسال اطلاعات مالیات تکلیفی در سامانه سازمان

 یکی دیگر از مواد مهم این بخش قانون مالیاتها موارد مربوط به ماده ۲۴ قانون مالیات بر ارث است ، در این ماده اموال غیر مشمول یعنی اموالی که مشمول مالیات بر ارث نمی شوند را بیان می کند و شامل موارد زیر مشخص می شود:

 1. وجوه بازنشستگی و وظیفه و پس‌انداز خدمت و مزایای ‌پایان خدمت‌، مطالبات مربوط به خسارت اخراج‌، بازخرید خدمت‌و مرخصی استحقاقی استفاده نشده و بیمه‌های اجتماعی و نیز وجوه پرداختی توسط مؤسسات بیمه یا بیمه‌گزار و یا کارفرما ازقبیل بیمه عمر، خسارت فوت و همچنین دیه و مانند آنها حسب ‌مورد که یک جا و یا به طور مستمر به ورثه متوفی پرداخت می‌گردد.
 2. اموال منقول متعلق به مشمولین بند ۴ ماده ۳۹ قرارداد وین ‌مورخ فروردین ۱۳۴۰ و ماده (۵۱) قرارداد وین مورخ اردیبهشت ماه ۱۳۴۲‌و بند (۴) ماده (۳۸) قرارداد وین مورخ اسفند ماه ۱۳۵۳ با رعایت ‌شرایط مقرر در قرارداد مزبور با شرط معامله متقابل‌.
 3. اموالی که برای سازمانها و مؤسسه‌های مذکور در ماده (۲) این قانون مورد وقف یا نذر یا حبس واقع گردد به شرط تأیید سازمانها و مؤسسه‌های مذکور.
 4. هشتاد درصد (۸۰%) اوراق مشارکت و سپرده‌های متوفی نزد بانک‌های ایرانی و شعب آنها در خارج از کشور و مؤسسه‌های ‌اعتباری غیر بانکی مجاز؛ همچنین پنجاه درصد (۵۰%) ارزش سهام ‌متوفی در شرکت‌هایی که سهام آنها طبق قانون مربوط در بورس ‌پذیرفته شده باشد و چهل درصد (۴۰%)  ارزش سهام یا سهم الشرکه ‌متوفی در سایر شرکت‌ها و نیز چهل درصد (۴۰%) ارزش خالص ‌دارایی متوفی در واحدهای تولیدی‌، صنعتی‌، معدنی و کشاورزی‌
این مطلب را هم بخوانید:  با روش و تکنیک مناسب حسابدار بیش از 100 مشتری شوید (بخش سوم)

نکات ماده ۲۴ ، بیشتر مربوط به بند ۲ این ماده قانونی است که در مورد قرارداد وین صحبت می کند ، بد نیست شما هم از این موارد آگاهی داشته باشید :

[box type=”success” align=”aligncenter” ]بند ۴ ماده ۳۹ قرارداد وین مشمول نمایندگان سیاسی است ، اگر – در صورت فوت یک نماینده سیاسی که تبعه کشور یا مقیم دائم در آن کشورنمی‌باشد و یا در صورت فوت یکی از بستگان او که اهل خانه‌او هستند کشور پذیرنده خروج اموال منقول متوفی را اجازه می‌دهد به استثنای اموالی که در کشور پذیرنده تحصیل شده و در موقع فوت ممنوع‌الصدور‌باشد. از اموال منقول که وجود آن در کشورپذیرنده صرفاً به سبب حضور متوفی در آنجا به سمت عضو مأموریت یا یکی از بستگان عضومأموریت‌بوده مالیات بر ارث اخذ نمی‌گردد.[/box]

امید است در بخش های بعدی بیشتر بتوانم شما کاربران را با دیگر مواد قانونی قانون مالیاتهای مستقیم آشنا کنم .

 به امید پیشرفت شما در تمام مراحل زندگی .

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here