از دیگر فصل های قانون مالیاتها چه خبر ؟ ( بخش چهارم )

0
904

Tax-5

با عرض سلام محضر همه شما کاربران عزیز و گرامی ، در ادامه بخش های قبلی ، مرور بر دیگر مواد قانونی مالیاتهای مستقیم را دنبال می کنیم ، هر چند که مطمئنم بیشتر دوستان علاقمند به مباحث حسابداری ، مطالعه تمامی مواد قانونی مالیاتهای مستقیم را در کنار شغل خود برنامه ریزی کرده و حداقل روزی یک ماده قانون را با تسلط یاد می گیرند . من سعی می کنم به دوستان در مرور مطالب کمک بکنم .

در این بخش مبحث مالیات بر ارث را به پایان رسانده و مبحث بعدی در فصل پنجم را دنبال می کنیم . در ماده ۴۰ قانون مالیات برارث نحوه پرداخت اقساطی مالیات را تشریح می کند ، بدین صورت که در مواردی امکان پرداخت کل مبلغ مالیات بصورت نقد برای وراث وجود ندارد و یا تنها پرداخت قسمتی از مالیات بصورت نقد برای آنها وجود دارد ، در این شرایط سازمان امور مالیاتی با دریافت اوراق ضمانت معتبر ، قرار تقسیط آن را حداکثر تا مدت ۳ سال از تاریخ قطعی شدن ،  صادر می کند و  اگر ارائه برگه ضمانت برای وراث مقدور نباشد می توانند بر مبنای ماده ۴۱ این قانون عمل کنند .

در ماده ۴۱ اگر ارائه ضمانت معتبر برای وراث امکان نداشته باشد و هیچگونه وجه نقد از متوفی موجود نباشد ، سازمان امور مالیاتی بنا بر درخواست کتبی وراث ، معادل مالیات متعلق ، مالی را اعم از منقول یا غیر منقول متوفی با توافق وراث انتخاب می کند و به قیمتی که مبنای محاسبه مالیات است از آنها قبول می کند . یک نکته اینکه در انتقال این مال به وزارت امور اقتصادی و دارایی هیچگونه مالیاتی به آن تعلق نمی گیرد .

این مطلب را هم بخوانید:  تکالیف مالیات بر ارزش افزوده برای عرضه کالاهای معاف

فصل پنجم قانون مالیاتها در مورد حق تمبر توضیحاتی می دهد ، حسابداران بیشترین ثبت های حق تمبر را در اوراق بانکی انجام می دهند ، طبق ماده ۴۷ قانون حق تمبر ، از کلیه قراردادها و اسناد مشابه آن که بین بانکها و مشتریان انجام می شود معادل ۱۰هزار ریال حق تمبر اخذ می شود که در این موضوع در شرایطی است که هیچگونه ثبتی در دفاتر اسناد رسمی صورت نگیرد :

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

• برگ قبول شرایط عمومی حساب جاری
• هرنوع وام واعطای تسهیلات و یا هرگونه تکمیل فرم های تعهد آور که بین بانکها و مشتریان به امضا برسد .
• انواع قراردادهای سپرده سرمایه گذاری
• وکالت نامه بانکی
• ضمانت نامه بانکی صادر شده از طرف بانکها
• انجام قراردادهای مسئولیت پذیری بین بانکها و مشتریان
• تقاضای صدور ضمانتنامه در صورتی که تقاضا از طرف بانک قبول شده باشد .

و در پایان این بخش ماده مهم دیگر از این فصل ماده ۵۰ است . طبق قانون وزارت امور اقتصادی و دارایی مجاز است سفته و برات و اوراق دیگری که مشمول قانون حق تمبر می شود را چاپ و در دسترس متقاضیان بگذارد . وزارت امور اقتصاد و دارایی می تواند در مواردی که مقتضی بداند به جای الصاق و ابطال حق تمبر ، دریافت حق تمبر را درازای صدور قبض مالیات انجام دهد .

آرزوی موفقیت را برای همه شما دارم .

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here