نحوه محاسبه مالیات بر ارث طبق قانون جدید

0
966
مالیات بر ارث

سلام دوستان عزیز پرشین حساب. در خصوص قانون مالیات و انواع و اقسام آن و اینکه چطور می‎توانیم به بهترین شکل ممکن از مطالب کتاب قانون مالیات در شغل و حرفه خود استفاده کنیم در بخش‌ها و مقاله‌های قبلی توضیحاتی را خدمت شما دوستان گرامی ارائه نمودیم و به دلیل گسترده بودن مطالب قانون مالیات‌ها در این مقاله نیز قصد داریم شما را در خصوص فصل چهارم از باب دوم کتاب قانون مالیات‌های مستقیم که مربوط به مالیات بر ارث و نحوه محاسبه مالیات بر ارث طبق قانون جدید و تفاوت آن با قانون قدیمی آشنا کنیم.

مالیات بر ارث

به کلیه اموال،بدهی‌ها،حقوق و وظایف شخص که پس از فوت وی برجا می‎ماند ارث گفته می‌شود که کلیه این موارد به شخص دیگری منتقل می‌گردد. اگر بعد از درگذشت شخصی، مالی از وی به وارثان برسد این دارایی مشمول پرداخت مالیات می‌گردد. این نوع مالیات جزء گروه مالیات‌های مستقیم و از نوع مالیات بر دارایی است.

تقسیم بندی وراث

طبق ماده ۱۸ قانون مالیات بر ارث  تمامی افراد و بستگان شخص متوفی در سه طبقه قرار می‎گیرند.

طبقه اول شامل پدر، مادر، همسر، فرزند و نوه

این مطلب را هم بخوانید:  Tablet خود را به آپشن های تخصصی مجهز کنید

طبقه دوم پدربزرگ و اولیای او، مادربزرگ و اولیای او، خواهر، برادر، خواهرزاده و برادرزاده

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

طبقه سوم عمو، عمه، دایی، خاله و فرزندان آن ها

تفاوت قانون قدیم و جدید مالیات بر ارث

قانون قدیم مالیات بر ارث مربوط به ۱۳۹۵/۰۱/۰۱ به قبل می‌باشد و اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در تاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که اجرایی شدن آن از تاریخ ۰۱/۰۱/ ۱۳۹۵ به بعد می‌‏باشد.

نحوه محاسبه مالیات بر ارث

در قانون قدیم که به قبل از ۱۳۹۵/۰۱/۰۱ ختم می‎شود دارایی متوفی بر طبق میزان ترکه متوفی و تعداد وراث محاسبه می‎گردید بدین صورت که ماترک متوفی ارزشگذاری شده، پس از کسر دیون و هزینه‌ها، سهم هر ورثه مشخص می‌شود و پس از اعمال معافیت‌ها، طبق جدول قانون مالیات‌های مستقیم، میزان مالیات بر ارث هر ورثه تعیین و پرداخت می‌شود و پس از پرداخت مالیات و صدور گواهی واریز مالیات بر ارث، امکان انتقال ترکه فراهم می‌شود. در قانون جدید اموال متوفی گروه بندی شده و بر اساس گروه مرتبط، نرخ‌های متفاوتی دارند.

دریافت گواهی انحصار وراثت بدون ارائه گواهی تسلیم اظهارنامه 

در قانون قدیم در ماده ۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم که حذف شده است وراث یا به صورت جمعی و یا انفرادی جهت دریافت گواهی انحصار وراث باید به اداره امور مالیاتی مراجعه می‌کردند و گواهی تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارث دریافت می‎نمودند و سپس با برگه گواهی تسلیم اظهارنامه به مراجع شورای حل اختلاف مراجعه می‎کردند جهت دریافت گواهی انحصار وراثت اما در قانون جدید، بدون مراجعه به اداره امور مالیاتی می‌توانند گواهی انحصار  وراث را از شورای حل اختلاف اخذ کنند.

امکان محاسبه جداگانه اموال

در قانون قدیم کلیه اموال متوفی به صورت کلی در اظهارنامه مالیات بر ارث وارد می‎شد و مبلغ مالیات بر ارث به صورت یکجا محاسبه و صادر می‎گردید اما در قانون جدید وراث می‎توانند اموال متوفی را به صورت موردی اعلام و پس از پرداخت گواهی مالیات بر ارث را دریافت کنند.

این مطلب را هم بخوانید:  یک راه مؤثر برای کشف اختلاف بین سود و وجه نقد !

حذف معافیت‌ها

در قانون قدیم طبق ماده ۲۰ مالیات‌های مستقیم معافیت‌هایی مانند اینکه ورثه طبقه اول تا مبلف ۳ میلیون تومان از معافیت برخوردار بودند و در صورت معلول و از کارافتادگی تا مبلغ ۵ میلیون ریال قابل افزایش بود که در قانون جدید این ماده حذف شده و دیگر هیچ معافیتی برای مالیات بر ارث وجود ندارد.

تغییر مدت زمان ارائه اظهارنامه

در قانون قدیم مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارث حداکثر شش ماه بعد از فوت متوفی می‎باشد که اگر در این مدت اظهارنامه را به اداره امور دارایی ارائه نمی‎کردند مشمول جریمه می‎شدند اما در قانون جدید مدت ارائه اظهارنامه یکسال تعیین گردیده و در صورت ارائه نشدن اظهارنامه جریمه ای مشمول وراث نمی‎‎گردد.

قبول نکردن هزینه کفن و دفن

در قانون جدید اگر ورثه در طول یکسال پس از فوت متوفی اقدام به انحصار ورثه نکنند مالیات مربوطه در زمان تحویل به ورثه بدون کسر هزینه‌های کفن و دفن وصول می‎شود در حالی اکه در قانون قبلی با کسر این هزینه صورت می‎گرفت.

ارزش ثروت به قیمت روز

تغییر قیمت و ارزش دارایی‌های متوفی از از زمان فوت به قیمت زمان انتقال دارایی به ورثه از دیگر تغییرات ایجاد شده در قانون جدید می‎باشد.

به این صورت که در قانون قدیم ارزش دارایی های شخص فوت شده با قیمت‌های زمان فوت وی محاسبه و مالیات بر اساس زمان فوت متوفی دریافت می‎گردید اما در قانون جدید ارزش ثروت متوفی به قیمت انتقال دارایی به ورثه ملاک محاسبه مالیات بر ارث قرار می‎گیرد.

عدم ارائه اموال و دارایی ها تا زمان گواهی پرداخت مالیات

در قانون قبلی بعد از یک ماه از تاریخ فوت متوفی بانک ها، موسسات و شرکتها مکلف بودند هر نوع اموال، سفته و هر نوع وجوهی که از شخص متوفی در نزد خود دارند را به اداره امور مالیاتی تسلیم نمایند اما در قانون جدید قبل از اخذ گواهی پرداخت مجاز نیستند گزارش اموال و دارایی را تسلیم نمایند.

این مطلب را هم بخوانید:  سریعترین راه برای دریافت دموی صورتهای مالی بروزرسانی شده

 جدول نرخ مالیات بر ارث طبق قانون جدید

### سپرده های مجاز بانکی سهام بورسی سهام غیر بورسی و سهم الشرکه سایر اموال/ حق الامتیاز/سپرده های غیر مجاز املاک حق واگذاری و سرقفلی وسایل نقلیه
وراث طبقه اول ۳% ۰.۷۵% ۶% ۱۰% ۷.۵% ۳% ۲%
وراث طبقه دوم ۶% ۱.۵% ۱۲% ۲۰% ۱۵% ۶% ۴%
وراث طبقه سوم ۱۲% ۳% ۲۴% ۴۰% ۳۰% ۱۲% ۸%

 

مثال محاسبه مالیات بر ارث

شخصی در تاریخ ۱۳۹۸/۰۲/۱۵ فوت می‎نماید این شخص دارای یک اتومبیل به ارزش روز فوت ۲۷۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال است در صورتی که ورثه طبقه اول در تاریخ ۱۳۹۸/۶/۳۱ برای دریافت گواهی انحصار وراثت اقدام نمایند و در این تاریخ ارزش تعیین شده توسط سازمان امور مالیاتی برای اتومبیل مذکور ۱۸۰،۰۰،۰۰۰ ریال باشد. مطلوبست: محاسبه مالیات بر ارث قابل پرداخت

در قانون جدید ملاک نحوه محاسبه مالیات بر ارث ارزش ثروت متوفی به قیمت تاریخ انتقال دارایی به ورثه می‎باشد. و طبق جدول ورثه اول در قسمت وسایط نقلیه به میزان ۲ درصد باید محاسبه شود.

۳،۶۰۰،۰۰۰ = ۲% * ۱۸۰،۰۰۰،۰۰۰

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here