نکات مهم و حساس گزارشات فصلی

6
2146

گزارشات فصلی

به نام خدا

 

 

یکی از وظایف بسیار مهم شما در اجرای تکالیف مالیاتی،ارسال گزارشات فصلی می باشد. هم اکنون موسسات و حتی اشخاص زیادی با نحوه ارائه گزارشات فصلی به حوزه مالیاتی مشکل دارند و اگر این مشکلات بطور کامل حل نشود ممکن است منجر به جرائم سنگین مالیاتی شود.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

گزارشات فصلی

 

سوال۱: مهلت تهیه و ارسال لیست معاملات فصلی برای اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول چه زمانی می باشد؟

جواب: مهلت تهیه و ارسال لیست معاملات فصلی ماده۱۶۹ مکرر برای اشخاص حقیقی و حقوقی یک ماه پس از پایان هر فصل سال شمسی هستش.

 

سوال۲: عدم تهیه و ارسال لیست معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر شامل چه جرائمی می باشد؟

جواب: عدم تهیه و ارسال لیست معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر مشمول جریمه ۱% مبلغ کل معاملاتی که لیست آنها تهیه نشده است.

 

سوال۳: به چند روش میشه لیست معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر را تهیه و ارسال کرد؟

جواب: برای تهیه و ارسال معاملات فصلی می توان از دو طریق اقدام کرد:

الف- نرم افزار آفلاین TTMS که به صورت آفلاین اطلاعات مالی خرید و فروش را وارد می کنید و در پایان در صورت داشتن نام کاربری و رمز عبور لیست را ارسال نمائید.

ب- از طریق سامانه اینترنتی Tax.gov.ir می تونید بصورت آنلاین لیست خودتون را تهیه و ارسال کنید که برای وارد شدن به پروفایل حتما باید نام کاربری و رمز عبور داشته باشید.

 

سوال۴: نام کاربری و رمز عبور مربوط به تهیه و ارسال آنلاین لیست معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر را چگونه بدست آوریم؟

جواب: پس از ثبت نام مرحله دوم کد اقتصادی از طریق سامانه اداره مالیات و گرفتن کد رهگیری، پس از گذشت مدت کوتاهی نامه ای حاوی نام کاربری و رمزعبور می باشد به آدرس پستی شما ارسال می شود.

این مطلب را هم بخوانید:  یک اشتباه رایج در تعیین حد نصاب مالیات فصلی

 

سوال۵: آیا در نرم افزار TTMS آفلاین و سامانه آنلاین، اطلاعاتی که در بخش پرداخت قراردادها وارد می کنیم کافی است یا باید در قسمت فروش هم وارد کنیم؟  

جواب: قسمت قراردادها توسط کارفرمایان پر می شود و قسمت خرید و فروش توسط پیمانکاران

سوال۶: شناسه ملی چیست و از کجا می توان دریافت کرد و به چه اشخاص حقیقی و حقوقی اختصاص پیدا میکنه؟

جواب: با هدف از بین بردن زمینه سوء استفاده از شرکت‌های کاغذی و در راستای یافتن راه‌‌حل‌های مقابله با فساد و سوء استفاده‌های موجود در شرکت‌ها، آیین نامه اختصاص شناسه ملی به کلیه اشخاص حقوقی ‌ایرانی، ابلاغ شد هیئت وزیران بنا به پیشنهاد معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، آیین نامه اختصاص شناسه ملی به کلیه اشخاص حقوقی ‌ایرانی تصویب کرد که بر اساس آن، تمامی اشخاص حقوقی موظفند طبق برنامه زمانی اعلامی سازمانهای ثبت کننده، فرم درخواست شناسه ملی را تکمیل و همراه اسناد و مدارک لازم که توسط سازمان ثبت کننده اعلام می‌شود، به سازمانهای یاد شده ارائه کنند. از طریق سامانه دریافت شناسه ملی اشخاص حقوقی می توانید شناسه ملی دریافت کنید، این شناسه ملی به کلیه وزارتخانه ها، نهادها، سازمانها وشرکتهای دولتی و شرکتهای خصوص تخصیص پیدا کرده است.

 

سوال مهم۷: در صورتی که لیست تهیه و ارسال شده دارای معایبی یود آیا می شود آن را اصلاح کرد؟

جواب: بله- در صورتی که پس از ارسال اطلاعات معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر متوجه اشکالات و ایراداتی در امر اطلاعات شدیم، برای برطرف کردن آن باید لیستی از اصلاحات مربوطه به همراه ذکر جزئیات و رسیدی که در پایان مراحل ارسال لیست از طریق سامانه آنلاین یا ارائه حضوری به اداره مالیات دریافت کرده ایم را به اداره کل امور مالیاتی تحویل بدیم تا آنها طبق مقررات برای اصلاح اطلاعات اقدام کنند.

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان 7 فایل صوتی ویژه بازار کار حسابداری

 

سوال۸: برای ارگانها، موسسات و یا شرکتهایی که سال مالی آنها از اواسط فصل شروع می شود(مانند: دانشگاه ها که از۳۱ مردادهرسال، سال تحصیلی جدید آغاز می شود) چگونه باید اطلاعات مربوط به معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر در سیستم ثبت کرد؟

جواب: در این سیستم باید دو لیست تهیه شود لیست اول از ابتدای فصل تا پایان سال مالی اون شرکت، و لیست دوم از ابتدای سال مالی اون شرکت تا پایان فصل می باشد(شایان ذکر است که منظور از فصل، فصول سال شمسی مورد نظر می باشد)

 

سوال۹: برای ارگانها، موسسات و یا شرکتهایی که سال مالی آنها از اواسط فصل شروع می شود(مانند: دانشگاه ها که از۳۱ مردادهرسال، سال تحصیلی جدید آغاز می شود) چگونه باید اطلاعات مربوط به معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر در سیستم ثبت کرد؟

جواب: در این سیستم باید دو لیست تهیه شود لیست اول از ابتدای فصل تا پایان سال مالی اون شرکت، و لیست دوم از ابتدای سال مالی اون شرکت تا پایان فصل می باشد(شایان ذکر است که منظور از فصل، فصول سال شمسی مورد نظر می باشد)

 

لینک دانلود سوالات متداول صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر

لینک دانلود بخشنامه موارد عدم شمول دستورالعمل اجرائی ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم

لینک دانلود ابلاغیه مبلغ معاملات کمتر از حد نصاب ۱۰ % 

 

 

فیلم ویدئو نحوه ارائه صورت معاملات فصلی جدید

فایل مغایرت صورت معاملات فصلی و ارزش افزوده

کار با سامانه صورت معاملات فصلی (آفلاین)

 

6 دیدگاه ها

 1. با سلام .سوالی داشتم از حضورتون اونم اینه که من تو این سال اصلا پیمانی نداشتم که درآمدی داشته باشم و در گزارش فصلی رد کنم حالا سوالم اینه که اگه وصول مطالبات از پیمانهای سالهای قبل داشته باشم باید تو گزارش فصلی الان رد کنم یا نه ؟

  • سلام میکنم خدمت شما دوست عزیز
   در مورد امسال چون خرید و فروش(قرارداد پیمان) نداشته اید که اظهارنامه را صفر ابراز میکنید و اما اگر وصولی مطالبات پیمانهای سالهای پیش را در همان سال ابراز کرده اید که هیچ در غیراینصورت باید اصلاحیه ای بابت همان سال ابراز فرمائید. چون معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر ابراز خرید و فروش شماست….

  • سلام میکنم خدمت شما دوست عزیز
   در صورتی که از طریق سامانه آنلاین لیست معاملات فصلی خودتون را ارسال میکنید مبلغ معاملات کمتر از ۱۰% حد نصاب را نمایش میده ولی در کل:
   معاملات کمتر از حد نصاب ۱۰ % تعیین شده به شرح زیراست :
   ۱– معاملات کوچک : معاملاتی که کمتر از مبلغ یکصد و سی و نه میلیون (‌۱۳۹.۰۰۰.۰۰۰ ) ریال باشد.
   ۲– معامات متوسط : معاملاتی که مبلغ معامله بیش از سقف معاملات کوچک بوده و از مبلغ یک میلیارد و سیصد و نود میلیون (‌۱.۳۹۰.۰۰۰.۰۰۰ )‌ ریال تجاوز نکند.
   ۳– معاملات بزرگ : معاملاتی که مبلغ برآورد اولیه آنها بیش از مبلغ یک میلیارد و سیصد و نود میلیون(‌ ۱.۳۹۰.۰۰۰.۰۰۰ )‌ ریال باشد.
   و نصابهای تعیین شده از زمان ابلاغ تا زمانی که اصلاح نشده اند ، قابل اجرا خواهند بود.

   توضیح دقیق و ساده تر:
   در زمان خرید کالا یا خدمات شما میتوانید کلیه خریدهای خودتون از یک شخص حقیقی و یا حقوقی را بصورت تجمعی البته با توجه به داشتن اطلاعات(فروشنده) وارد کنید و همچنین در زمان فروش کالا و یا خدمات به همین سبک عمل میکنید، اما در زمان فروش و به شرط اینکه اطلاعاتی از خریدار نداشته باشید می توانید در قسمت امتناع به صورت ماهانه اطلاعات فروشتون در مورد هرشخص بصورت تجمعی وارد کنید..
   در مورد سوالتون هم باید بگم اداره دارایی این امکان را برای مؤدیان مالیاتی قرار داده است که در صورتی که کلیه فاکتورهای خرید (سه ماهه) آنها که کمتر از مبلغ حد نصاب سال ۹۴ باشه یعنی کمتر از ۱۳۹.۰۰۰.۰۰۰ ریال باشد، می تواند از طریق تیک گزینه حد نصاب کمتر از ۱۰% بدون وارد کردن اطلاعات مربوط به فروشنده خرید خود را اعلام کنید.
   امیدوارم که جواب سوالتون را گرفته باشد…

 2. با سلام
  در مورد ابهامات ماده ۱۶۹ دو اشکال وجود دارد
  ۱- جریمه عدم ارائه لیست %۱ می باشد
  ۲- در مورد شرکتهای پیمانکاری پر کردن فروش الزامیست و قرارداد مربوط به کارفرما می باشد

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here