آموزش ایجاد فرمول تولید در نرم افزار هلو

2
628 بازدید
آموزش ایجاد فرمول تولید در نرم افزار هلو

فرمول تولید

در هر کارگاه تولیدی با توجه به نوع فعالیت آن چندین کالا تولید می‌شود. مهم‌ترین نکته برای مالکان مجموعه‌های تولیدی میزان مصرف مواد اولیه در هر تولید، هزینه‌های سربار و در نهایت بهای تمام شده هر کالا تولید شده می‌باشد. در اینجا نیاز به ساخت فرمول تولید بسیار احساس می‌شود چرا که با استناد به موارد قید شده می‌توانند به سودآور بودن یا زیان‌ده بودن تولید خود پی برده و قیمت‌گذاری کالاها را بر این اساس انجام دهند.

پیش نیاز:

برای تعریف فرمول تولید و استفاده از ماژول تولید در نرم افزارهای مختلف باید یکسری اطلاعات درباره بهای تمام شده محصولات و انواع هزینها داشته باشیم تا به کمک ان بتوانیم هزینها و مواد اولیه برای تولید محصول را وارد کنیم.

بهای تمام شده:

به زبان ساده به مجموع هزینهای مستقیم و غیر مستقیم کالاهای تولیدی گفته میشود. هزینهای مسقیم کالاها و مواد اولیه از روش نرخ گذاری کالا در انبار (فایفو لایفو شناسایی ویژه و میانگین)بدست می اید و هزینهای غیر مستقیم نیز با روش های براورد و تسهیم سربار در پایان دوره تولیدی درج میگردد.

عوامل اصلی بهای تمام شده:

 1. مواد اولیه
 2. دستمزد
 3. سربار (سایر هزینه‌های تولید)

۱- مواد اولیه

رکن اصلی تولید کالا و محصول میباشد.مواد اولیه خود به ۲ بخش مواد مستقیم و مواد غیر مستقیم تقسیم میشوند.

مواد مستقیم بخش جدایی ناپذیر کالا است و مستقیما در ساخت کالا نقش دارد مانند پارچه در تولید مانتو یا چوب در تولید مبلمان

مواد غیر مستقیم برای تکمیل کالا ضروری میباشد ولی به علت ناچیز بودن نمیتوان جز مواد مستقیم به حساب اورد مانند چسب در تولید مبلمان

۲- دستمزد

حق الزحمه پرداختی به کارگران برای تبدیل مواد به محصول میباشد و به ۲ بخش دستمزد مستقیم و غیر مستقیم تقسیم میشود.

دستمزد مستقیم بابت کاری پرداخت میشود که مستقیم صرف تبدیل مواد اولیه به کالای ساخته شده انجام میشود مانند حقوق چرخکار در تولیدی مانتو

دستمزد غیر مستقیم بایت کاری پرداخت میشود که به طور مستقیم در تولید محصول نقش نداشته باشد مانند حقوق حسابدار، منشی، نگهبان و…

حتما بخوانید:  صفرهای خطر آفرین در ارزش افزوده!

۳- سربار (سایر هزینه‌های تولید)

هزینهایی که در جریان تولید اتفاق می افتد ولی نمیتوان ان را به طور مستقیم و مشخص به اقلامی از تولید یا محصول خاص اختصاص داد.مانند هزینهای تعمیرات هزینهای بیمه مواد و دستمزد غیر مستقیم (برای تسهیم سربار مثلا در یک واحد تولید پوشاک میتوان در مدت یکماه هزینهای سربار را حساب کرد و تقسیم بر کل تعداد محصول تولید شده کرد تا مبلغ هزینه شده برای هر محصول مشخص شود در نظر بگیرید مجموع هزینهای سربار تیر ماه ۲۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال باشد و ۵۰۰۰ محصول هم تولید شده باشد که با تقسیم ۲۰۰۰۰۰۰۰۰ بر ۵۰۰۰ میشود ۴۰۰۰ ریال هزینه سربار هر محصول)

به عنوان مثال فرمول تولید یک شلوار را به طور خلاصه میتوان به شکل زیر تعریف کرد:

پارچه = ۱ متر        دکمه= ۴ عدد     زیپ=۱ عدد
اجرت دوخت=۵۰۰۰۰ ریال             هزینه برق=۱۰۰۰ریال

در این فرمول ساده پارچه و دکمه و زیپ مربوط به مواد اولیه و اجرت دوخت جز هزینهای دستمزد و برق هزینه سربار بحساب می آید.

طبقه بندی هزینه‌ها بر اساس رفتار هزینه

این نوع طبقه بندی بر این اساس است که هزینها در مقابل تغییرات تولید چه رفتاری از خود نشان میدهند که به ۲ بخش تقسیم میشود:

۱-هزینه‌های ثابت                                          ۲-هزینه‌های متغیر

هزینه‌های ثایت هزینه‌هایی هستند که بدون توجه به تغییرات حجم تولید ثابت هستند مانند هزینه بیمه، هزینه اجاره، و….

هزینه‌های متغیر هزینه‌هایی هستند که با توجه به تغییر در سطح تولید تغییر میکنند مانند اضافه کاری.

تولید در نرم افزا هلو

در نرم افزار هلو با توجه به ورژن آن ۳ ماژول جهت تولید وجود دارد:

 1. تعریف فرمول تولید                     
 2. تولید طبق فرمول
 3. تولید

 ۱- تعریف فرمول تولید

از این ماژول جهت تسریع در تولید محصولاتی که طبق یک فرمول و با مواد اولیه مشابه در طول سال تولید میشوند استفاده میشود.به عبارتی دیگر از این ماژول جهت تولید محصولاتی که در طول سال به طور مستمر طول میشوند استفاده میشود و ابتدا باید فرمول تولید برای هر محصول را معرفی کرده تا بتوان از قسمت تولید طبق فرمول، کالا مورد نظر را تولید کرد.

برای شروع از قسمت:

عملیات مرتبط با کالا                  تولید               تعریف فرمول تولید

را انتخاب کرده و وارد صفحه زیر میشویم و طبق شماره اطلاعات مورد نظر را وارد میکنیم.

تعریف فرمول تولید

 

۱-نام فرمول تولید: در این قسمت نامی که برای فرمول تولید خود در نظر گرفته ایم را وارد میکنیم. این نام میتواند شامل اسم کالا یا شماره کالای تولید شده و … باشد.

حتما بخوانید:  اثر تغییرات استاندارد شماره 15 در بورس

۲- گروه اصلی: در نرم افزار هلو برای معرفی هر کالا ۳ بخش لازم است که اولین ان گروه اصلی میباشد و در اینجا گروه اصلی کالایی که میخواهیم تولید کنیم را وارد میکنیم.

۳- گروه فرعی: در این بخش گروه فرعی کالایی که میخواهیم تولید کنیم را وارد میکنیم.

۴- نام کالا: در این قسمت کالایی که میخواهیم تولید کنیم را وارد انتخاب میکنیم.

۵- ورود لیست محصولات اولیه مصرفی به ازای یک واحد از محصولات تولیدی: در این بخش مواد اولیه که برای تولید یک واحد محصول نیاز داریم را وارد میکنیم.‍‍‍‍‍‍‍‍(برای استفاده از این بخش باید ایتدا باید مواد مصرفی را در قسمت کالا تعریف کرده باشیم تا بتوانیم در این قسمت از ان استفاده کنیم. به عنوان مثال برای تولید شلوار باید پارچه ، زیپ،دکمه و دیگر مواد مصرفی را در بخش کالا تعریف کرده باشیم و به هنگام استفاده از فرمول تولید و تولید محصول باید موجودی مواد اولیه به تعدادی که میخواهیم تولید کنیم داشته باشیم و قبل از تولید فاکتور خرید انرا وارد کرده باشیم.)

۶- هزینه‌ها: در این بخش هزینه دستمزد،هزینه ثابت،و هزینه متغیر جهت تولید یک واحد محصول را وارد میکنیم.

۲- تولید طبق فرمول

پس از تعریف فرمول تولید، جهت تولید محصول مورد نظر و اضافه شدن مقدار آن به انبار جهت فروش باید مانند مسیر زیر وارد قسمت تولید طبق فرمول بشویم.

عملیات مرتبط با کالا                تولید                  تولید طبق فرمول

تولید طبق فرمول در نرم‌افزار هلو

 

۱-محصول تولیدی: در این قسمت نام محصولی که میخواهیم تولید کنیم را انتخاب میکنیم

۲-فرمولهای تعریف شده برای هر محصول: پس از انتخاب کالای تولیدی در مرحله اول در این قسمت فرمولهای تعریف شده برای ان محصول نمایش داده میشود.

۳-تعداد تولید: در این قسمت تعداد کالایی که میخواهیم تولید کنیم را وارد میکنیم.پس از وارد کردن تعداد تولید مقدار مواد اولیه در مرحله بعد خود به خود افزایش پیدا میکند.

۴-لیست مواد اولیه مصرفی:در این بخش مواد اولیه که در هنگام تعریف فرمول تولید وارد کرده ایم نمایش داده میشود. این قسمت قابل ویرایش نیست.

۵-هزینه‌های مصرفی: این قسمت قابل ویرایش است و میتوان اطلاعات مورد نظر خودمان را وارد کنیم.

۳- تولید

سومین ماژول تولید است و از ان جهت تولید محصول استفاده میکنیم.این قسمت برای محصولاتی مناسب است که همواره دارای مواد اولیه متغیر با بهای تمام شده متفاوت در هر بار تولید کالا میباشند و نمیتوان برای ان فرمول تولید تعریف کرد.البته در شرایط تورمی هم بهتر است برای یک کالا با مواد اولیه یکسان از تولید استفاده کنیم به علت انکه ممکن است در هر بار تولید قیمت مواد اولیه ان تغییر کند.برا یشروع مسیر زیر را طی میکنیم:

حتما بخوانید:  نرم افزار حسابداری بیلان ، نرم افزاری به سبک مرسدس بنز

عملیات مرتبط به کالا                    تولید             تولید

نحوه ثبت تولید در نرم افزار هلو

 

۱-تعداد تولید: در این قسمت تعداد کالایی که میخواهیم تولید کنیم را وارد میکنیم.

۲-محصول تولیدی: کالایی که میخواهیم تولید کنیم را انتخاب میکنیم.

۳-ورود لیست محصولات اولیه مصرفی در تولید: در این قسمت مواد اولیه برای تولید را وارد میکنیم.دقت کنید که تعداد مواد اولیه وارد شده متناسب با تعدادی که میخواهیم تولید کنیم(شماره ۱) متناسب باشد.

۴-هزینه‌ها: در این بخش هزینها تولید را وارد میکنیم.مانند پرداخت حق الزحمه در قسمت دستمزد

نکته: باید توجه داشت که در یک مجموعه تولیدی تنها از طریق تولید می‌‌ توان موجودی کالا را افزایش داد که بعضا دیده شده به جای تولید برای افزایش کالا از ماژول خرید برای افزایش موجودی استفاده میشود که اشتباه است.

مثال

در پایین یک نمونه فرمول تولید ساده برای تولید شلوار زنانه اورده شده است، که در بخش مواد اولیه مصرفی مواد اولیه مورد نیاز به همراه تعداد(در مورد پارچه و کش و بند وزن مطرح است) لازم جهت تولید ۵۰۰ عدد شلوار اورده شده است.

مثال آموزش ایجاد فرمول تولیددر قسمت هزینه‌ها بخش هزینه دستمزد داریم:

هزینه دوخت برای ۵۰۰ عدد به مبلغ ۴۰۰۰۰ ریال = ۲۰۰۰۰۰۰۰

هزینه اتو برای ۵۰۰ عدد به مبلغ ۲۵۰۰ ریال = ۱۲۵۰۰۰۰

که در مجموع داریم ۲۱۲۵۰۰۰۰ ریال

 

در قسمت هزینه‌های بخش هزینه ثابت پس از محاسبه مجموع هزینه‌های ثابت تولیدی و تقسیم بر تعداد تولید به هر کالا مبلغ ۱۰۰۰۰ ریال هزینه اختصاص می یابد.

در قسمت هزینها بخش هزینه متغیر بابت اضافه کاری جهت تولید برای شلوار مبلغ ۷۰۰۰ ریال خرج شده است.

و در پایان قیمت تمام شده برای هر عدد شلوار مبلغ ۱۰۱۹۰۰۰ ریال بوده است که با کلیک بر روی تایید ۵۰۰ عدد شلوار به موجودی کالا ما اضافه میشود.

آموزش مالیات

2 دیدگاه‌ها

 1. سلام روز به خیر . توضیحاتتون بسیار مفید و واضح هستند فقط برای من سوالی که پیش میاد این هست که وقتی اینجا هزینه حقوق یا هزینه های متغیر را میزنیم و از طرفی وقتی حقوق را پرداخت میکنیم و هزینه آن ثبت میشود آیا این هزینه دو بار حساب نمی شود ؟

  • با سلام و درود
   ممنون از لطف شما دوست عزیز
   خیر دوبار ثبت نمیشود ثبت به شرح زیر میباشد
   هزینه حقوق …………
   حقوق پرداختنی ………….
   حقوق پرداختنی ………..
   بانک …………
   اگردقت بفرماید هزینه یکبار ثبت میشود
   موفق و پیروز باشید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید