آشنایی با تعدادی از قانون های کاربردی مالیاتهای مستقیم ( بخش اول )

6
2604

images

با عرض سلام به همه کاربران عزیز ، همچنین لازم است یک خسته نباشید عرض کنم به همه دوستان و فعالان جامعه حسابداری در نهمین روز از تیرماه ۹۲ ، باتوجه به اهمیت خیلی زیاد کتاب قانون مالیاتهای مستقیم ، تعدادی از مهمترین قوانین پرکاربرد مالیاتهای مستقیم را توضیح می دهم ، امیدوارم این مجموعه خلاصه بتواند شما را در مسیر کسب اطلاعات یاری نماید .

معافیت های مالیاتی مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی

مطابق ماده (۲) ق.م.م: اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیاتهای موضوع این قانون نیستند:

۱- وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی؛

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

۲- دستگاه هایی که بودجۀ آنها وسیلۀ دولت تأمین می شود.

۳- شهرداری ها.

مطابق ماده (۸۱) ق.م.م:

درآمد حاصل از کلیه فعالیتهای کشاورزی، دامپروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبورعسل و پرورش طیور، صیادی و ماهیگیری، نوغان داری، احیای مراتع و جنگها، باغات اشجار از هر قبیل و نخیلات از پرداخت مالیات معاف می باشد (اشخاص برخوردار از معافیت در اینجا کلیه اشخاص حقوقی که در زمینه فعالیتهای کشاورزی اشتغال دارند می باشد)

مطابق تبصره (۲) ماده (۱۰۷) ق م م:

در مورد عملیات پیمانکاری در ایران (هر نوع کار ساختمانی، تأسیسات فنی و تأسیساتی که شامل تهیه و نصب موارد مذکور) در صورتی که کارفرما، وزارتخانه ها ، موسسات و شرکتهای دولتی یا شهرداریها باشند، آن قسمت از مبلغ قرارداد که از طریق خرید داخلی یا خارجی به مصرف خرید لوازم و تجهیزات می رسد مشروط بر آنکه در قرارداد یا اصلاحات و الحاقات بعدی، آن مبالغ لوازم و تجهیزات به طور جدا از سایر اقلام قرارداد درج شده باشد از پرداخت مالیات معاف خواهد بود. (اشخاص برخوردار از معافیت: اشخاص حقوقی خارجی و مؤسسات مقیم خارج از ایران)

این مطلب را هم بخوانید:  روش استفاده از کتاب قانون مالیتهای مستقیم

مطابق تبصره (۳) ماده (۱۰۷) ق م م:

شعب و نمایندگی های شرکت های و بانک های خارجی در ایران که بدون داشتن حق انجام دادن معامله به امر بازاریابی و جمع آوری اطلاعات اقتصادی در ایران برای شرکت مادر اشتغال دارند و برای جبران مخارج خود از شرکت مادر وجوهی دریافت می کنند نسبت به آن مشمول مالیات بر درآمد نخواهند بود.

مطابق تبصره (۴) ماده (۱۰۷) ق م م:

در مواردی که پیمانکاران خارجی تمام یا قسمتی از پیمانکاری در ایران نسبت به هر نوع کار ساختمانی، تأسیسات فنی و تأسیساتی شامل تهیه و نصب موارد مذکور، و به پیمانکاران دست دوم اشخاص حقوقی ایرانی واگذار کنند معادل آن مبلغ از لوازم و تجهیزات مذکور در قرارداد دست اول که توسط پیمانکار دست دوم خریداری می گردد از دریافتی پیمانکار دست اول از پرداخت مالیات بر درآمد معاف خواهد بود.

th

مطابق ماده (۱۰۸) ق.م.م.

در مورد شرکتهای بیمه: اندوخته هایی که مالیات آن تا تاریخ لازم الاجرا شدن این اصلاحیه پرداخت نشده در صورت انتقال به حساب سرمایه مشمول مالیات نخواهد بود. . . .

مطابق تبصره (۵) ماده (۱۰۹) ق.م.م

مؤسسات بیمه خارجی که با قبول بیمه اتکائی از مؤسسات بیمه ایرانی تحصیل درآمد می نمایند مشمول مالیاتی به نرخ دو درصد حق بیمه دریافتی و سود حاصل از سپرده مربوط در ایران می باشند. در صورتی که مؤسسات بیمه ایرانی در کشور متبوع مؤسسه بیمه گر اتکائی دارای معافیت بیمه بوده و از پرداخت مالیات بر معاملات اتکائی معاف باشند، مؤسسه مزبور نیز از پرداخت مالیات دولت ایران معاف خواهد شد.

این مطلب را هم بخوانید:  8 قدم برای افزایش اعتماد در حسابداری

مطابق بند (ب) ماده (۱۱۱) ق م م:

انتقال دارایی های شرکت های ادغام یا ترکیب شده به شرکت جدید یا شرکت موجود حسب مورد به ارزش دفتری مشمول مالیات مقرر در ق م م نخواهد بود. ( اشخاص برخوردار از معافیت عبارتست از: شرکتهای ادغام شده)

مطابق بند (ج) ماده (۱۱۱) ق م م:

عملیات ادغام یا ترکیب شده به شرکت جدید یا شرکت موجود مسئول مالیات دوره انحلال موضوع بخش مالیات بر درآمد قانون مالیاتها نخواهد بود. ( اشخاص برخوردار از معافیت عبارتست از: شرکتهای ادغام یا ترکیب شده)

مطابق ماده (۱۳۲) ق م م:

در آمد مشمول مالیات ابرازی ناشی از فعالیتهای تولیدی و معدنی در واحدهای تولیدی یا معدنی در بخش های تعاونی و خصوصی که از اول سال ۱۳۸۱ به بعد از طرف وزارتخانه های ذیربط برای آنها پروانه بهره برداری صادر یا قرارداد استخراج و فروش منعقد می شود، از تاریخ شروع بهره برداری یا استخراج به میزان هشتاد درصد (۸۰%) و به مدت چهار سال و در مناطق کمتر توسعه یافته به میزان صددرصد (۱۰۰%) و به مدت ده سال از مالیات موضوع ماده (۱۰۵)ق.م.م معاف است ( اشخاص برخوردار از معافیت عبارتند از: واحد های تولیدی یا معدنی در غالب اشخاص حقوقی)

مطابق تبصره (۳) ماده (۱۳۲) ق.م.م:

کلیه تأسیسات ایرانگردی و جهانگردی دارای پروانه بهره برداری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هر سال از پرداخت پنجاه درصد (۵۰%) مالیات متعلق معاف هستند. (اشخاص برخوردار از معافیت عبارتست از: اشخاص حقوقی که به امر سیاحتی و زیارتی مشغول هستند)

در بخشهای بعدی موارد دیگر قانون ها رو خدمتتون ارائه میکنم. امید است بتوانیم در راستای خدمت به حسابداران محترم قدمی برداریم.

این مطلب را هم بخوانید:  اطلاع رسانی دوره های کوتاه مدت مالیاتی توسط جهاد دانشگاهی

 

6 دیدگاه ها

  • باسلام وتشکرازخدمات شما میخواستم درخواست کنم که وظایف یک حسایداررو ذکرکنید(بصورت جزبه جز )وتمام قوانین موردنیازازجمله قوانین کار-تامین اجتماعی-ایزوواستاندارد-مالیات-تحریر-برای شرکت های تولیدی ونرم افزارهای مورد نیازرو-باتشکرفراوان

   • سلام به شما ، پیشنهاد بجا و کاربردی بود ، حتماً به صورت پست منتشر خواهیم نمود . از پیشنهاد شما کمال تشکر را دارم .

   • سلام کاربر گرامی
    اگر کلمه قانون مالیاتها را در سایت جستجو کنید بقیه قسمتها برای شما نمایش داده می شود.
    اگر در خبرنامه الکترونیکی عضو شوید مطالب منتشر شده در سایت هر روز برای شما ایمیل می شود .
    موفق باشید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here