Questions? Feedback? powered by Olark live chat software
۲۰۱۴۰۵۱۲۰۰۱۲۳۶ %d8%a7%d8%b6%d8%a7%d9%81%d9%87 %da%a9%d8%a7%d8%b1%db%8c

فوق العاده جمعه کاری از نگاه قانون

سلام دوستان

بنابر درخواست شما عزیزان در مورد محاسبه دستمزد در روز جمعه، امروز مطلبی در این رابطه برای شما ارائه می کنم.

جمعه کاری

نگاه قانون در مورد جمعه کاری

براساس ماده ۶۲ قانون کار، روز جمعه روز تعطیل هفتگی کارگران با استفاده از مزد می باشد و براساس تبصره ۱ همین ماده، کارگرانی که به هر عنوان روزهای جمعه کار می کنند، در مقابل عدم استفاده از تعطیل هفتگی روز جمعه ۴۰ درصد اضافه بر مزد دریافت خواهند کرد.

اما نحوه محاسبه به چه شکل خواهد بود؟؟

نحوه محاسبه اضافه کاری در روز جمعه 

اگر برای کارگران، روز جمعه به عنوان روز کاری از سوی کارفرما تعیین شود، برای رعایت مقررات موضوع این ماده باید روز معین و مستمر دیگری به عنوان تعطیل هفتگی برای کارگر یا کارگران تعیین گردد؛ که طبیعتا در این صورت این روز در حکم روز جمعه خواهد بود.

دستمزد روز جمعه = دستمزد روز عادی * ۱٫۴

به عبارتی برای محاسبه دستمزد کار در روز جمعه تمام ساعات کاری به عنوان اضافه کاری در نظر گرفته خواهد شد. در این حالت، کار در اولین ساعت در حکم اضافه کار خواهد بود.

فرض کنید شخصی روز جمعه که روز تعطیل رسمی است، ۱۰ ساعت با حقوق روزانه ۲۷۰۷۲۲ کار کرده باشد. برای محاسبه حقوق روز جمعه ایشان بایستی به ترتیب زیر عمل کرد:

(۲۷۰۷۲۲/۷٫۳۳)*۱٫۴ = نرخ ساعتی تعطیل کاری تا ۷ ساعت و ۲۰ دقیقه که برابر ۵۱۶۸۶ می باشد و برای محاسبه اضافه کاری در روز جمعه بایستی مازاد ساعت کاری از ۷٫۳۳ کسر شود و به شکل زیر محاسبه گردد

۲٫۶۷*۵۱۶۸۶*۱٫۴=۱۹۹۷۱۵

ذکر چند نکته ضروری است

اگر برای کارگران، روز جمعه به عنوان روز کاری از سوی کارفرما تعیین شود، برای رعایت مقررات موضوع این ماده باید روز معین و مستمر دیگری به عنوان تعطیل هفتگی برای کارگر یا کارگران تعیین گردد؛ که طبیعتا در این صورت این روز در حکم روز جمعه خواهد بود.

آیا کار اضافی کارگرانی که روز جمعه طبق توافق به عمل آمده با کارفرما روز کار آنها بوده و به جای آن از یک روز دیگر به عنوان تعطیل هفتگی استفاده می کنند به لحاظ میزان فوق العاده تفاوت دارد؟

باید در جواب گفت خیر. وقتی کارگرانی که در اجرای تبصره یک ماده ۶۲ قانون کار به جای روز جمعه از روز معین و مستمر دیگری در هفته به عنوان تعطیل هفتگی استفاده می نمایند، تنها اگر این قبیل کارگران در روز جمعه(که در این حال جزء روز کار عادی آنها تلقی می شود) اضافه بر ساعات عادی روزانه کار کرده باشند، به میزان ۴۰% فوق العاده اضافه کاری برایشان منظور خواهد شد و میزان فوق العاده اضافه کاری آنها با روزهای دیگر هفته یکسان است.

 

ارجاع کار اضافی به کارگرانی که کارشان سخت و زیان آور است!

اما آیا کارفرما مجاز به ارجاع کار اضافی به کارگرانی که کارشان سخت و زیان آور شناخته شده است می باشد؟

با جلب موافقت خود کارگران چطور؟

توجه داشته باشید که طبق ماده ۶۱ همین قانون ارجاع کار اضافی به کارگرانی که کار شبانه یا کارهای خطرناک و سخت و زیان آور انجام می دهند، ممنوع است و تخلف از آن ضمانت اجرای تبصره مقرر در ماده ۱۷۶ را موجب خواهد شد و این ممنوعیت با توجه به ماهیت کارهای سخت و زیان آور و صیانت از نیروی کار کاملاً منطقی بوده و همواره بر رعایت آن تأکید می شود. نیاز به پرسنل نیز ارجاع کار اضافی به کارگران را که کارشان سخت و زیان آور است توجیه نمی کند و هر گونه توافق برای انجام کار اضافی در کارهای سخت و زیان آور با در نظر گرفتن این مورد فاقد اعتبار خواهد بود. ضمناً راه حل پیشنهادی برای مرتفع کردن کمبود پرسنل به کارگیری نیروی کار مورد نیاز به جای ارجاع اضافه کاری به کارگرانی است که به کارهای سخت و زیان آور مشغول هستند.

اگر از مطالب سایت لذت می برید، آن را به دوستان خود هم معرفی کنید.

موفق و پیروز باشید.

معصومه حفار

سلام به شما دوست گرامی
معصومه حفار هستم، کارشناس ارشد حسابرسی و نویسنده سایت پرشین حساب.
از افتخارات بنده ارائه دو مقاله، یکی در کنفرانس بین المللی حسابداری و حسابرسی و دیگری در سیزدمهمین همایش ملی حسابداری است. خوشحالم که در خدمت شما دوستان و همکاران ارجمند هستم.

This Post Has 2 Comments
 1. بنده به این مقاله نقد صریحی دارم و بنا به ادله بنده =

  ۱- مطابق ماده ۶۲ هیچ جا به کارفرما تکلیف نشده که باید برای کارمند روز جمعه ی دیگری را در نظر گیرد.پس شما میبایست موضوع رو از دو دیدگاه واکاوی میکردید.
  دیدگاه ۱ = کارفرما روز دیگری را برای جمعه کارمندش در نظر میگیرد (این حالت در مورد مباحثات بالا و مقاله شما صحیح است )
  دیدگاه ۲ = کارفرما روز دیگری را برای جمعه کارمندش در نظر نمیگیرد.(که ۹۹٫۹ % شرکت های ایرانی اینگونه اند ) = و چون قشر عظیمی از کارفرمایان جمعه کارمندانشان را ازش میگیرند !!!!‌دیگر فرمول ۱٫۴ برابر نرخ روز عادی برای چنین حالتی صحیح نمیباشد.
  مستندات محکمی برای اثبات رقم صحیح وجود دارد که در این تاپیک نمیگنجد. بنده آماده ارائه بحث و تبادل نظر پیرامون آن هستم…

  با تشکر

  1. سلام جناب آقای نجفی نژاد
   طبق ماده ۶۲ قانون کار و تامین اجتماعی در کارگاه هایی که بر حسب نوع یا ضرورت کار و یا توافق طرفین،به طور مستمر روز دیگری برای تعطیل تعیین شود،همان روز در حکم روز تعطیل هفتگی خواهد بود و به هر حال تعطبل یک روز معین در هفته اجباری است و کارگرانی که به هر ترتیب روزهای جمعه کار می کنند ،در مقابل عدم استفاده از تعطیل روز جمعه ۴۰% اضافه بر مزد دریافت خواهند کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *