۲۰ میلیارد تومان مالیات برای خانم سالمندی که از نام او سوء استفاده کردند…

0
913 بازدید

فرار مالیاتی چیست ؟

سلام به شما دوست عزیز. مطلب امروز ما تشریح ماده ۲۱۹ قانون مالیات های مستقیم و آیین نامه های اجرایی مربوط به این ماده اشاره دارد.

هر گونه تلاش قانونی یا غیرقانونی یک شخص حقیقی یا حقوقی  به منظور طفره رفتن از پرداخت مالیات یا کمتر پرداخت نمودن آن، به هر شیوه که انجام شود، فرار مالیاتی گفته می‌شود. واژه  فرار مالیاتی در رابطه با ترتیبات غیرقانونی اتخاذ شده جهت اختفا درآمد یا نادیده گرفتن بدهی مالیاتی به کار می‌رود و به این معنی است که مؤدی کمتر از میزانی که قانوناً موظف است پرداخت نماید. 

موضوعی که این روز ها زیاد مطرح می شود در خصوص مالیات خانم سالمندیست که اعلام شد با استفاده از نام و مدارک شناسایی او فعالیت اقتصادی انجام شده و اکنون ۲۰میلیارد تومان مالیات برای او در نظر گرفته شده است. چند شب پیش در برنامه زنده خبری با موضوعیت قاچاق ارز و کالا یکی از مهمانان برنامه به ذکر این نکته پرداخت که چندین هزار کانتینر لوازم خانگی به نام یک شخص وارد شده و مشمول ۲۰میلیارد تومان مالیات گمرکی شده است.

این موضوع جدای از اینکه مربوط به بحث قاچاق کالا و ارز است یا خیر به مفهوم سوء استفاده از مدارک و اسناد افراد عامه جامعه مربوط می شود. امروزه افراد برای اینکه به فعالیت اقتصادی خود ادامه دهند اما مالیات نپردازند به تخلفات مختلفی روی می آورند. چندی پیش از اتفاقی برایتان گفتم که مربوط به یک خانم خانه داری بود که همسر و پسرانش از کارت ملی و مدارک شناسایی او استفاده کرده بودند و به نام این خانم کارت بازرگانی و حساب بانکی تهیه نموده و به تجارت مشغول بودند اما بعد از دریافت برگ تشخیص مالیات برای این خانم متوجه شدند که آنگونه که تصور میکردند نبوده و تمام اطلاعات مالی و گردش های بانکی بررسی شده است.

این موارد بسیار فراگیر شده اما مودیان باید بدانند که اجاره نمودن حساب بانکی یا سوء استفاده از نام و اطلاعات هویتی افراد راه طولانی برای مبادلات اقتصادی نخواهد بود و قطعا راه به نیمه نرسیده به بن بست خواهد خورد. مردم هم باید در محفوظ نگه داشتن اطلاعات و اسناد و مدارک خود نهایت دقت را بکار برند تا دچار این نوع سوء استفاده ها قرار نگیرند.

لازم است ماده ۲۱۹ قانون مالیات های مستقیم  و آیین نامه مربوطه که در انتهای مطلب قرار داده شده است، به اضافه مقاله تراکنشهای بانکی خانم های خانه دار را مطالعه نمایید.

ماده ۲۱۹- شناسایی و تشخیص درآمد مشمول مالیات، مطالبه و وصول مالیات موضوع این قانون به سازمان امور مالیاتی کشور محول می‌شود که به ‌موجب بند (‌الف) ماده (۵۹) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ایجاد گردیده است. نحوه انجام دادن‌ تکالیف و استفاده از اختیارات و برخورداری از صلاحیت‌های هر یک از مأموران مالیاتی و اداره امور مالیاتی و همچنین ترتیبات اجرای احکام مقرر در‌این قانون به موجب آیین­نامه‌ای خواهد بود که حداکثر ظرف مدت شش ماه پس از تصویب این قانون به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور، به تصویب‌وزیر امور اقتصادی و دارایی خواهد رسید.

متن کامل آیین نامه اجرایی 

در این آیین نامه موارد بسیار مهمی در خصوص تراکنش های بانکی و رسیدگی فرارهای مالیاتی ذکر شده است. ادارات کل امور مالیاتی بعد از اینکه اطلاعات تراکنش های بانکی را دریافت نمودند میبایست به قید فوریت اقدامات لازم را انجام دهند.

  • اگر تراکنش بانکی واصله بعداز بررسی مشخص شود که متعلق به شخصی با یک پرونده در نظام مالیاتی است،بلافاصله و حداکثر ظرف مدت ۵ روز کاری باید اطلاعاتش در اختیار گروه رسیدگی ویژه قرار بگیرد.
  • اگر تراکنش بانکی واصله بعداز بررسی مشخص شود که متعلق به شخصی با بیش از یک پرونده در نظام مالیاتی است، نهایتا ظرف مدت ۲ هفته با دعوت کتبی از صاحب حساب، به اخذ توضیحات کتبی در ارتباط با تراکنش حساب  پرداخته میشود که اگر از شخص پاسخی دریافت نشد اطلاعات لازمه در اختیار گروه رسیدگی ویژه قرار میگیرد.
  • اگر تراکنش بانکی واصله بعد از بررسی مشخص شود که متعلق به شخصی فاقد پرونده در نظام مالیاتی کشور است حداکثر ظرف مدت ۲ هفته بعداز دریافت اطلاعات تراکنش های بانکی، نسبت به انجام تحقیقات لازم و تشکیل پرونده اقدام شود و بعداز آن اطلاعات مورد نظر در اختیار گروه رسیدگی ویژه قرار داده میشود.
  • و موارد دیگر…

http://persianhesab.com/housewife/

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید