مشاوره مالیاتی و آموزش حسابداری

دانلود رایگان جدول اکسل محاسبه عیدی سال ۹۶

2 883

عیدی سال ۹۶

سلام و عرض ادب به همه پرشین حسابی های عزیز. توجه به درخواست شما کاربران از برنامه های تیم پرشین حساب است. درخواستی که دوستان عزیز از ما داشتند طراحی فایل اکسل محاسبه عیدی سال ۹۶ بود که امروز در اختیار شما کاربران عزیز قرار داده شده است.  البته در کنار این فایل اکسل نکات مهم مربوط به نحوه محاسبه و مواد قانونی مربوطه نیز قرار داده شده است.

به موجب قانون : – کلیه کارگاههای مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد ، بعنوان عیدی و پاداش بپردازند . مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارکنان نبایستی از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند .

این ماده به همراه  تبصره های خود به سوالات اکثر کارفرمایان و  نیروهای کار پاسخ داده است.
تبصره۱ از این ماده بیان می دارد که  مبلغ پرداختی به کارکنانی که کمتر از یکسال در کارگاه کار کرده‌اند باید به ماخذ ۶۰ روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه شود. مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده در فوق تجاوز نماید .

عیدی سال 96

تبصره۲ بیان داشته است در کارگاههائی که مطابق رویه جاری کارگاه بیش از مبالغ فوق پرداخت می نمایند. عرف کارگاه معتبر خواهد بود .

پس هر فردی صرف نظر از قرارداد ساعتی، پاره وقت یا تمام وقت خود ملزم به دریافت حقوق و مزایا و عیدی و سنوات پایان سال است. برخی با تصور بر این موضوع که نیروی کار قرارداد تمام وقت ندارد و به مانند ساعات اداره کار، کار انجام نمی دهد پس نباید عیدی و سایر مزایا را طبق قوانین کار دریافت نماید که این کاملا غلط است.

فرمول محاسبات  عیدی سال ۹۶ : 

عیدی و پاداش = ((حقوق روزانه کارگر*۶۰ روز) / ۳۶۵ ) *تعداد روزهای کارکرد

” به شرطی که از سه برابر حداقل حقوق بیشتر نشود”

شما در صورتی که فایل اکسل محاسبه عیدی سال ۹۶ را از لینک زیر دانلود فرمایید با جایگذاری اعداد مربوط به تعداد روز کارکرد نیروی کار مبلغ عیدی هر فرد تعیین خواهد شد.

فایل اکسل رایگان  محاسبه مالیات عیدی و پاداش

پاسخ به یک سوال مهم :
آیا عیدی و پاداش فقط مربوط به پایان سال است یا طی سال می تواند پرداخت شود؟

معمولا عیدی و پاداش باید پایان هر سال پرداخت شود اما در برخی واحدهای اقتصادی این مبلغ را به صورت ماهانه به کارکنان خود پرداخت میکنند. پرداخت مبالغ مذکور بلا مانع است ولی به عنوان علی الحساب عیدی و پاداش در نظر گرفته میشود و جمعا از مبلغ دو برابر حداقل حقوق کمتر نباشد.

امیدوارم این فایل در این روزهای پایانی سال به شما کمک بزرگی را در محاسبات ارائه دهد. با تشکر از جناب آقای داریوش عرب دوست

 

چگونگی نحوه پرداخت عیدی به قراردادهای پاره وقت

دریافت فایل اکسل تسویه حساب عیدی ۹۶ کارگران

2 Comments
  1. محبوبه السادات حسینی says

    باسلام وخسته نباشید درفایل اکسلی که بابت محاسبه عیدی ۹۶ درسایت بارگذاری نموده اید در محاسبات سقف عیدی رعایت نشده است قانون میگه حداقل عیدی ۲برابر پایه حقوق اداره کار(۱۸،۵۹۸،۶۲۰ریال) وحداکثرآن ۳برابر پایه حقوق (۲۷،۸۹۷،۹۳۰ ریال) خواهد بود یعنی عیدی فرد حداکثر مبلغ ۲۷،۸۹۷،۹۳۰ خواهد بود که درفایل اکسل اینگونه نیست
    باتشکر

    1. مرضیه خیری says

      سلام دوست عزیز این فایل موردی که بیان فرمودید ندارد. در واقع دقت به مدت کارکرد هم اهمیت دارد که ۳۶۵ روز معادل حداکثر حقوق را ارائه می کند. در هر حال از توجه شما سپاسگزارم و در صورت تمایل با تلفن ۰۳۱۳۶۶۲۸۲۱۱داخلی ۵ برای بررسی مشکلتان اگر حل نشد، تماس حاصل نمایید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.