نحوه شناسایی شرکت صوری و فاکتور فروش

4
956 بازدید

 فاکتور فروشفاکتور فروش

عرض سلام خدمت شما

اخیراً روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور با صدور اطلاعیه ای اسامی حدود ۱۵۰۰ شرکت فاکتور فروش جهت آگاهی مودیان مالیاتی را از طریق سامانه عملیات اینترنتی مالیات بر ارزش افزوده سازمان منتشر نموده است.نکته مهم در این انتشار هماهنگی دو سامانه مالیات بر ارزش افزوده و صورت معاملات فصلی است . نکته ای که متاسفانه هنوز برخی از کارشناسان بر عدم ارتباط مالیات مستقیم (صورت معاملات فصلی ماده۱۶۹ مکرر) و مالیات بر ارزش افزوده (مالیات غیر مستقیم) پافشاری می کنند.
طبق اعلام سازمان تخلف هایی همچون کدفروشی، فاکتور فروشی و ایجاد شرکت های کاغذی که عمدتا با هدف کتمان درآمد واقعی فعالان اقتصادی و ارایه اطلاعات و اسناد و مدارک خلاف واقع به منظور فرار مالیاتی صورت می گیرد، همواره از زمینه های مهم فساد اقتصادی در کشور بوده که نظام اقتصادی و مالی کشور را با چالش هایی روبرو ساخته است.معنی و مفهوم این جمله این است که دیگر با راه اندازی سامانه مالیاتی داستان دو دفتره بودن و اصرار برخی کارفرمایان کاملا بی نتیجه خواهد بود.شما حسابدار عزیز باید هوشیار باشید که با اعلام این نوع هشدارها و انتشار بخشنامه های مختلف از طرف سازمان امور مالیاتی دیگر تسلیم راهکارهای خرید و فروش فاکتورهای کاغذی جهت کاهش میزان درآمد مشمول مالیات نشوید.

تا چند سال پیش، آگهی های متعددی در ارتباط با واگذاری امتیاز کد اقتصادی افراد و یا شرکت های صوری و فروش فاکتورهای جعلی در صفحات روزنامه ها به چشم می خورد و همین امر باعث شد تا سازمان امور مالیاتی به صورت جدی، برخورد با این روزنامه ها و همه مرتکبان اخلال در نظام اقتصادی کشور را در دستور کار خود قرار داده و اطلاع رسانی وسیعی را نیز در ارتباط با شناسایی اینگونه شرکت ها و افراد و همچنین جرایم مربوط به آن به اجرا درآورد.نکته جالب تر اینکه هم اکنون بازاریابان این نوع شرکتها با افراد و صاحبان شرکت ها تماس حاصل می کنند و پیشنهاد فروش فاکتور مطمئن و بدون درد سر را می دهند. بازهم هوشیاری یک مدیرمالی اینجا به کار می آید که تشخیص بدهد چقدر این نوع استراتژی ها برای مجموعه می تواند خطر آفرین باشد.

با اجرای اولیه ماده ۱۶۹ مکرر ( قانون قبلی مالیات های مستقیم) و ارایه شماره اقتصادی به فعالان اقتصادی، ابعاد گسترده ای از فعالیت شرکت های کاغذی به عنوان یک پدیده و معضل اقتصادی رایج در همه نظام های اقتصادی، آشکار شد. اما  کد فروشان در اجرای اولیه گارد دیگری را رونمایی کردند که همزمان با گسترش فعالیت این شرکت ها، کارگروه مقابله با شرکت های کاغذی در سازمان امور مالیاتی کشور تشکیل و با پیگیری واحدهای نظارتی سازمان و همکاری ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور، حدود ۱۵۰۰ شرکت کاغذی شناسایی شده و اسامی این شرکت ها به منظور تشکیل پرونده قضایی، به قوه قضاییه اعلام گردید و همچنین برخی دیگر از نهادها همچون وزارت کشور، وزارت اطلاعات، موسسات بانکی … نیز در جریان امر قرار گرفتند.
به نقل از روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور، هم اکنون بانک اطلاعاتی از لیست سیاه این شرکت ها در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد و به منظور تسهیل دسترسی عموم به نام این شرکتها، لیست مذکور در سامانه عملیات اینترنتی مالیات بر ارزش افزوده قرار گرفته است.

مراقب باشید 

کدفروشی و فاکتور فروشی به عنوان یک تخلف اقتصادی در خارج از سازمان امور مالیاتی کشور اتفاق می افتد و همین امر ضرورت آگاه سازی مودیان مالیاتی را دو چندان می سازد. بدین منظور سازمان امور مالیاتی کشور، اطلاع رسانی وسیعی هم برای مودیان محترم مالیاتی و هم برای کارکنان نظام مالیاتی بعمل آورده و همچنین نرم افزار شناسایی اسناد صادره از سوی این شرکت ها نیز تهیه و مورد بهره برداری قرار گرفته و اسناد به دست آمده از این شرکت ها نیز به محاکم قضایی در نقاط مختلف کشور ارسال شده است.اتفاق دیگری که قبلا به راحتی باعث شناسایی معاملات صوری می شد عدم تغییر موجودی انبار بود. یعنی موجودی ابتدای دوره با موجودی آخر دوره کاملاً برابر نشان داده میشد.
در بخشی از این اطلاعیه آمده است: در ارتباط با پرونده تخلف اقتصادی شرکت های کاغذی که از سوی سخنگوی محترم قوه قضاییه بازتاب عمومی یافت، خاطر نشان می شود این شرکت ها در خارج از سازمان اقدام به فروش فاکتورهای غیرواقعی می نموده اند که توسط سازمان امور مالیاتی کشور و وزارت اطلاعات شناسایی و پرونده آنان به قوه قضاییه ارسال شده است و دو تن از کارکنان سازمان امور مالیاتی نیز که با این شرکت ها همکاری می نموده اند، پس از تشکیل پرونده به قوه قضاییه معرفی شده اند که طبق اطلاع واصله پرونده آنان در حال رسیدگی می باشد.

یکی از روزها مدیر شرکت پخش مواد غذایی به دفترم جهت مشاوره مراجعه کردند و بابت جرائم مالیات بر ارزش افزوده سوال داشتند. اصرار مدیر هم بر منظورنمودن فاکتورهای کاملا رسمی بعنوان فاکتور خرید بود که حوزه مالیاتی رد کرده بودند و بر مبنای علی الراس حوزه ارزش افزوده آن زمان هم جرائم را محاسبه کرده بودند.نکته قابل توجه این بود که تمامی فاکتورهایی که مدیر بر روی آنها تاکید داشت بصورت صوری اما با ظاهر کاملا قانونی خریداری شده بود که به پیوست آنها گواهینامه های تاریخ گذشته مالیات بر ارزش افزوده پیوست شده بود.همه مستندات حاکی از آن بود که شرکت در لیست سیاه قرار گرفته بود که در گزارشات حسابرسی به سازمان امور مالیاتی محرز شده بود.

سامانه ماده ۱۶۹ مکرر اگر چه سامانه محاسبه ای نیست و صرفا یک نرم افزار درج گزارشات می باشد ولی مطمئن باشید یک کانال کنترلی و بسیار حساس است که به نوعی تعیین کننده وضعیت مالیاتی مجموعه ها می شود.

امیدوارم دقت بیشتری به این مسایل در کارتان داشته باشید.

 

تحلیگر مالیاتی : میثم حاجی محمدی

 

در صورتی که در اجرای ماده ۱۶۹ مکرر هنوز احساس ضعف دارید حتما این فیلم ویدئویی زیر را از طریق لینک زیر مشاهده فرمایید:

persianhesab.com/shop/gozareshat

4 دیدگاه‌ها

 1. سلام
  شرکتی هستیم که کالاهایی را بصورت رسمی وارد میکنیم و برای فروش این اجناس فاکتور رسمی سه برگی A4صادر میکنیم
  حال با این مشکل مواجه شدیم که تعداد فاکتور های روزانه به بیش از هزار عدد رسیده که مجبوریم برای یک کالای حدود هشتاد هزار توان سه برگ فاکتور صادر کنیم که مشمول صرف وقت ، هزینه های چاپ و محل نگهداری این اسناد میشود که با توجه به کسرت فروش روزانه بالغ بر ۳۰۰۰ برگ میشود .
  آیا راهی برای اینکه برای هر شخص یک فاکتور صادر نشود و صدور جمعی این فاکتور ها وجود دارد که مشکل مالیاتی برای ما و خریدار بوجود نیاید؟
  با تشکر

  • سلام دوست عزیز. تنها راهی که در قانون برای این موارد پیش بینی شده صدور فاکتور سیستمی است. از حالت دستی خارج شود و فاکتور از طریق سیستم صادر شود. صدور جمعی فاکتور ها به این صورت مجاز نیست مگر در شرایط حد نصاب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید