آیا بیمه کردن بازنشستگان منع قانونی دارد ؟

1 93

منع قانونی

دوستان خوبم سلام

شاید هر کدام از شماها در محلی که کار می کنید یک یا چند شاغل بازنشسته در اداره تان مشغول به کار داشته باشید ، اما اگر حسابدار یا مدیر مالی هستید این جمله را از آنها شنیده اید که  بیمه مرا رد نکنید ؟!

اطلاع سازمان تامین اجتماعی از مشغول به کار بودن انها چه مضراتی را برای آنها به دنبال دارد ؟

ابتدا باید بدانید مشغولین به کار در ایران از نظر قوانین استخدامی شامل سه دسته می باشند :
۱- قوانین خاص استخدامی (مانند ارتش ، دانشگاه های آزاد اسلامی ،خدمات مدیریت کشوری،کارمندان دولت و… ) که مجلس شورای اسلامی برای آنها قوانین خاصی را تعیین میکند که در مباحث حقوق و دستمزد از رعایت قانون کار معاف هستند .

۲- کارگاه های خانوادگی : که شامل بستگان درجه یک طبقه یک (فقط پدر، مادر، همسر و فرزند ) که آنها هم از رعایت مباحث حقوق و دستمزد در قانون کار معاف می باشند

نکته ۱ : به محض آنکه ۱ نفر دیگر جز موارد درون پرانتز به کارگاه خانوادگی اضافه گردد کارگاه از حالت خانوادگی خارج و در همه موارد مشمول قانون کار خواهد بود (مثلا یک برادر یا فردی غریبه به افراد مشغول در کارگاه اضافه شود . )
نکته ۲ : ۲ دسته بالا (قوانین استخدامی خاص و کارگاه های خانوادگی )فقط در مبحث حقوق و دستمزد تابع قانون کار نیستند اما در سایر مباحث مانند ماده ۸۸ قانون کار( قوانین ایمنی و بهداشت) باید تابع قانین کار باشند .

۳- سایر موارد : جز مورد ۱ و ۲ تمامی موارد دیگر شامل قانون کار و تامین اجتماعی محسوب می شوند و تابع این قوانین هستند .

اگر بخواهیم تعریفی جامع از تابعین قانون کار داشته باشیم میتوان گفت تمام افراد شاغل ، تابع قوانین کار هستند مگر خلاف آن ثابت شود که خلاف آن فقط در صورتی ثابت میشود که جزء دسته اول و دوم باشند .

دسته بندی های بالا را از آن جهت خدمت شما عرض کردم که بدانید بازنشستگان شامل ۲ دسته هستند یا بازنشستگان قوانین خاص استخدامی (به عبارت رایج بازنشستگان دولتی )که صندوق بازنشستگی خاص خودشان را دارند و یا بازنشستگان تامین اجتماعی .

در مراجعان آگهی استخدام شما با فردی کاردان و با تجربه روبرو می شوید که بازنشسته است و شما در صدد استخدام او هستید اما او درخواست میکند نام او را در لیست بیمه رد نکنید از طرفی میدانید در بازرسی مامور بیمه از شما سوال خواهد شد چرا نام این شخص در لیست بیمه شما نیست ؟ آیا شما باید پاسخگو باشید یا مسئولیت این قضیه به عهده خود او خواهد بود؟
اگر نام او را در لیست بیمه رد نکنید شما کار خلاف قانون انجام داده اید ؟

پاسخ شما در این سوال است ، آیا این فرد بازنشسته تامین اجتماعی است یا سایر صندوق ها ؟

اگر فرد بازنشسته سایر صندوق ها به جز صندوق تامین اجتماعی باشد استخدام مجدد او منع قانونی ندارد ، علاوه بر آن تا زمانی که به استخدام شما درآمده است تمامی حقوق و مزایا به جز عائله مندی به او تعلق میگیرد ولی بیمه کردن او تاثیری در مستمری بازنشستگی و سابقه بیمه او ندارد زیرا در واقع یک شخص فقط میتواند از یک صندوق بازنشستگی مستمری دریافت کند .

اما اگر فرد استخدام شده بازنشسته سازمان تامین اجتماعی باشد طبق ماده ۱۴۸ قانون اداره کار تابع قوانین کار است و منع استخدام مجدد دارد .
یعنی اگر شرکتی او را استخدام کند آن شرکت باید نام او را در لیست بیمه به سازمان تامین اجتماعی ارسال کند و در نتیجه مستمری بازنشستگی او تا زمان که مجدداً مشغول به کار است قطع خواهد شد و کارکرد او در این مدت به مستمری بازنشستگی اواضافه خواهد کرد .

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که سقف دریافت مستمری برای بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی ۳۵ روزاست و اگر کسی بیشتر از ۳۵ سال بیشتر کار کرده باشد تاثیری در مستمری بازنشستگی او نخواهد داشت .

 

امیدوارم مطلب امروز یکی از سوالات شما دوستان را پاسخ داده باشد .اگر سوالات و مطالب مرتبطی دارید از طریق این لینک آنها را با ما درمیان بگذارید .

 

You might also like More from author

1 Comment

 1. اسماعیل سلیمی says

  با عرض سلام واحترام
  خواهشمند است نسبت به رای دیوان عدالت اداری در این زمینه دقت بفرمایید
  دستورالعمل شماره ۳ کمیته فنــی ایجاد وحدت رویه سازمان تأمین اجتماعی در خصوص ابلاغ رأی شماره ۱۸۳۱ دیوان عدالت اداری در مورد نحوه محاسبه حق بیمه شاغل بازنشسته
  سازمان تأمین اجتماعی دستورالعمل شماره ۲۱۱۰۶ مورخ ۶/۸/۸۸ را به شرح زیر اعلام نموده است:
  با توجه به جلسه مورخ ۶/۷/۱۳۸۸ کمیته فنی ایجاد وحدت رویه و موارد مطرح شده در جلسه مذکور که به تایید نمایندگان معاونت فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی نیز رسیده است
  بدینوسیله دستورالعمل شماره ۳ کمیته فنی ایجاد رویه شرح زیر جهت اجراء ابلاغ می‌گردد. در خصوص بازنشسته‌های مشمول تأمین اجتماعی مقرر گردید طبق رأی دیوان عدالت اداری به شماره ۱۸۳۱ مورخ ۲۲/۹/۱۳۷۸ که بشرح زیر می‌باشد عمل گردد و در صورتیکه شاغل بازنشسته به شغلی که قبل از بازنشستگی در آن محل به آن شغل اشتغال داشته، اشتغال یابد، مشمول حق بیمه و در سایر موارد غیرمشمول تلقی می‌گردد.
  رأی دیوان: به استناد بند ۱۵ ماده ۲ قانون تأمین اجتماعی بازنشستگی عبارت است از عدم اشتغال بیمه شده به کار به سبب رسیدن به سن بازنشستگی مقرر در این قانون و با توجه به اینکه حق بازنشستگی برای کسی که بازنشسته می‌شود یک امر مسلم و محرز است و اشتغال به کار جدید برای تأمین هزینه‌های زندگی و یا بهره‌رسانی از تخصص منافاتی با آن ندارد و مفاد فوق در مقام نفی یا اثبات اشتغال پس از بازنشستگی در کاری دیگر به منظورهای یاد شده نیست، بلکه فقط تعریف بازنشستگی نسبت به کاری است که شاغل بازنشسته قبل از بازنشستگی به آن اشتغال داشت.

Leave A Reply

Your email address will not be published.