Img41

در جریان ۱۰ درصد معاملات خرید و فروش هستید؟

معاملات خرید و فروشمعاملات خرید و فروش

سلام به شما

خیلی خوشحالم که اکثر حسابداران و مدیران مالی زحمتکش ایران عزیز تمامی تلاش خود را برای بروزرسانی اطلاعات و یادگیری اجرای تکالیف مالیاتی به کار می برند.وقتی نگاهی به شبکه های اجتماعی انداختم متوجه این علاقمندی و تبادل اطلاعات شدم دوستان علاقه شدیدی به کسب اطلاعات دارند و اساتید زحمتکش هم بدون هرگونه چشم داشتی از مشاوره دادن دریغ نمی کنند.

امروز من هم به عنوان یک خدمتگزار کوچک در این جامعه بزرگ، تصمیم دارم یکی از نکاتی که همچنان تا حدی اختلاف نظر وجود دارد توضیحاتی عرض کنم. حدنصاب صورت معاملات فصلی امسال چقدر است؟ البته منظور من در اینجا مبلغی نیست که هر سال از طرف سازمان امور مالیاتی اعلام می شود. بلکه برداشت و اجرای آن در صورت معاملات فصلی است. حتماً در نرم افزار TTMS گزینه ۱۰ درصد حد نصاب را دیده اید. حالا سوال دیگری اینجا مطرح میشود و آن این است که اگر مثلا مبلغ حد نصاب سال ۹۴ یکصد و سی و نه میلیون ریال است پس حد نصاب ۱۰ درصد چه معنی دارد؟

اول اجازه بدهید یکبار دیگر معنی دقیق مبلغ اعلام شده را برای شما دوست عزیز توضیح دهم. برخی از حسابداران برداشت اشتباه دارند و امیدوارم رفع ابهام شود. مبلغ ۱۳۹ میلیون به معنی مبلغ هر برگ فاکتور در خرید و فروش باید کمتر از این مبلغ باشد تا بتوانید بصورت تجمیعی گزارش کنید نه به صورت کلی. برخی از دوستان تصور می کنند وقتی می توانند از تجمیع استفاده کنند که کل خرید ها و فروش ها به۱۳,۹۰۰میلیون ریال برسد در صورتی که کاملا اشتباه است.مبلغ حد نصاب شامل هر فاکتور است و ممکن است جمع ۳ ماهه انها بیش از ۱۳,۹۰۰میلیون ریال شود که به ۱۰ میلیون تومان هم برسد. پس تصور تجمیع تا این میزان اشتباه است.

حالا نکته بعدی ۱۰ درصد مبلغ حد نصاب است. در اینجا سازمان امور مالیاتی یک سقف هم مشخص کرده و عنوان می کند که شما فقط می توانید به اندازه ۱۰ درصد کل فروش ۳ ماهه از تیک سرجمع استفاده کنید یعنی برای استفاده از گزینه تیک سرجمع در صورت معاملات فصلی باید به ۳ نکته فوق العاده حساس توجه بیشتری داشته باشید :

 • هر برگ فاکتور باید کمتر از ۱,۳۹۰,۰۰۰ تومان  و یا هر مبلغی که هر سال اعلام می شود، باشد.
 • کل مبلغی که بصورت سرجمع گزارش میشود نباید از ۱۰ درصد کل خرید یا فروش ۳ ماهه بیشتر باشد
 • فاکتورهایی که بصورت کمتر از مبلغ اعلام شده در نظر گرفته میشود نباید تکراری باشند.مثلا نباید افرادی که تکرار خرید یا فروش با شما دارند بصورت تجمیعی گزارش شوند بلکه باید تفکیکی گزارش شوند.

شما باید مدیر مجموعه خود را نیز توجیه کنید که فقط از ابزار تیک سرجمع وقتی می توانند استفاده کنند که از حد نصاب تجاوز نکنند چون عدم توجه به این موضوع باعث میشود حوزه مالیاتی شما را به راحتی و بدون هیچ زحمتی در ردیف مودیان خاص قرار دهد. وقتی شما در ردیف مودیان خاص قرار می گیرید باید خیلی سریع منتظر ابلاغ ارسال دفاتر و مدارک خود باشید.

مجددا از شما بخاطر حوصله ای که صرف مطالعه این نکات و بروزرسانی خود صرف کردید تشکر می کنم

میثم حاجی محمدی

علی محمدی

متخصص گسترش سیستم های مبتنی بر وب و طراح وب و اپلیکیشن موبایل و با افتخار مسولیت بخش تکنیکال سایت پرشین حساب را بر عهده دارم ...

This Post Has 33 Comments
  1. سلام کاربر گرامی. درصورتی که نیاز به اضافه کردن رکورد جدید داریدباید گزارش جدید برای فصل و سال مربوطه ایجاد کنید و به عنوان اطلاعات جدید آن را ثبت نموده و ثبت نهایی کنید این عملیات را خود مودی باید انجام دهد و نیاز نیست به اداره دارایی مراجعه کند. موفق باشید

 1. سلام
  اگر چند فاکتور از یک شخص داشته باشیم که چند فاکتور زیر حد نصاب و چند فاکتور بالای حد نصاب باشد تکلیف چیست؟
  اگر تمام فاکتورهای یک شخص زیر حد نصاب باشد واضح است که مجموع این فاکتورها بالاتر از حدنصاب خواهند بود در اینمورد چه باید کرد؟
  منظور از حدنصاب در سوالات بالا ۱۰ درصد معاملات کوچک میباشد و نه ۱۰‌درصد کل معامله
  سپاس

  1. سلام کاربر گرامی . این ده درصد الزامی این این در شرایطی استفاده خواهد شد که شما اطلاعات طرف معامله را نداشته باشید و میتوانید از این امکان استفاده کنید اگر اطلاعات را دارید چه لزومی دارد که از این ۱۰ درصد بخواهید استفاده کنید. و ۱۰ درصد از جمع فاکتورهایی که زیر حد نصاب است را میتوانید با این آیتم وارد کنید. سپاس از همراهی شما .موفق باشید

 2. با سلام ، خسته نباشید و تشکر از مطالب فوق العاده مفید شما
  من در یک نمایندگی ایران خودرو شاغلم و با مطلب شما شک وابهام برام پیش اومده که من تاحالا اشتباه اظهار معاملات کردم. ۹۰ درصد فاکتور های فروش من زیر ۱۳۹۰۰۰۰ هستند. که یا خود مشتری تسویه میکنه یا ایران خودرو و یا امداد خودرو. پس من چگونه اظهار کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. سلام و سپاسگذارم
   اظهار نه گزارش منظورتونه ؟
   این نوع نمایندگی ها تراکنش مصرف کننده بالایی دارند و طبق قانون می توانند تا ۱۰ درصد فروش را زیر حد نصاب اعلام کنند و اگر بقیه فروش ها تکراری نیست کافیت فقط بنویسید مصرف کننده نهایی قابل قبول است

  2. باسلام احترام – ممنون از راهنمایی ها واطلاعات ارزنده شما –
   برای اصلاح گزارشات ارسالی فاکتورهای خریداری شده در سامانه معاملات فصلی چند بار میشه اقدام کرد؟

   1. سلام کاربر ارجمند .شما تنها یکبار اجازه ویرایش گزارش معاملات فصلی را داری. و در صورت تایید نهایی و استفاده همان یکبار فرصت، اگر اصلاحاتی نیاز داشتید باید به حوزه مالیاتی خود مراجعه نمایید.

 3. سلام و وقت به خیر
  به نظرم اشتباهی در درج عدد رخ داده
  در قسمت نتیجه گیری عدد ۱۳۹۰۰۰۰ تومان درج شده
  فکر کنم باید عدد ۱۳۹۰۰۰۰۰ تومان باید درج شود

 4. سلام
  با تشکر از این مطلب بسیار کاربردی
  یه سوال از خدمت شما داشتم
  وقتی گزارش فصلی رد شد یکبار میشه اونو اصلاح کرد ولی گزینه ای برای ایجاد خرید و فروش جدید وجود نداره و فقط میشه خرید و فروش های قبلی رو اصلاح کرد
  الان فرضا این مبلغ حد نصاب اشتباه ثبت شده و باید یه سری مبلغ ها به صورت جدا با کد اقتصادی ثبت بشن و بدون اضافه کردن نمیشه
  آیا امکان اضافه کردن خرید و فروش جدید وجود نداره و شما راه حلی برای این مشکل دارید؟

   1. من به صورت آفلاین گزارش رد کردم و الان فقط می تونم ویرایش کنم و گزینه ایجاد نداره
    در صفحه اصلی فقط میشه ایجاد زد که در اون صورت گزارش جدید فرضا برای زمستان ایجاد میشه
    یعنی برای یه فصل دو بار ایجاد بشه مشکلی نداره؟

 5. ممنون به خاطر مطلب مفیدتون . من سوالی برام پیش اومد و اینکه خب خیلی از جاها از جمله شرکت خود ما رقم معاملاتی که صورت میگیره پایین هست . مثلا کار ما فروش نرم افزار هست که هر فاکتور شاید در حد ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است . یعنی مازاد بر اون ۱۰درصد رو من باید تمام فاکتورهاموتک تک ثبت کنم؟ خب این تعداد فاکتورهای خیلی زایدی میشه با رقم های پایین

 6. با سلام خدمت اساتید ارجمند، من یک سوال داشتم ،
  در پایان بحث ۱۰ درصد حد نصاب استاد گرامی فرمودند در صورتیکه بدون توجه به موارد فوق از تیک سرجمع استفاده شود در ردیف مودیان خاص قرار گرفته و ابلاغ دفاتر انجام خواهد شد، حالا سوال من اینجاست که اگر ابلاغ دفاتر صورت بگیرد مگر چه اتفاق غیر منتظره ای رخ داده است ؟ مگر نه اینکه بالاخره ابلاغ دیر یا زود رخ میدهد ، خواهشمند است در این خصوص توضیح دهید .

  1. سلام خیلی سپاسگذارم بخاطر اینکه وقت می گذارید و مطالب را دنبال می کنید
   مودی خاص یعنی اینکه هم باید در نوبت حسابرسی مالیاتی قرار بگیرید و هم اینکه آماده بازرسی ماده ۱۸۱ باشید متاسفانه برخی از شرکتها آمادگی این فرآیندها را ندارند و با خاص شدن و عدم آگاهی باعث لطمات سنگینی بر مجموعه خود خواهند شد. ضمنا رسیدگی ماده ۱۶۹ ازابتدای امسال آغاز شده است.
   موفقق و پیروز باشید

 7. چه بلایی شما دارن سر مردم بدبخت میاربن ، طوری دارین با پنبه سر میبرید که …،،،،،،،،،چقدر راحته ادم بخاطر به لقمه نان تحت الامر خلیفه باشه و گردن بزنه.!!!!
  فکر میکنی که تا چند سال دیگه چند نفر توی بازار میمونن و یا میتونن دوام بیارن.؟؟

 8. با سلام. بنده به روال همیشه مطالب شمارو با حوصله مطالعه میکنم و مطلب بالا هم از این قاعده مستثنا نیست. فقط در متن فوق در خصوص این جمله ابهام دارم، ممنون میشم بیشتر توضیح بدهید :
  “فاکتورهایی که بصورت کمتر از مبلغ اعلام شده در نظر گرفته میشود نباید تکراری باشند.مثلا نباید افرادی که تکرار خرید یا فروش با شما دارند بصورت تجمیعی گزارش شوند بلکه باید تفکیکی گزارش شوند”
  ابهام بنده :
  – چه تعداد فاکتور به بالا تکراری قلمداد می شود؟ به عنوان مثال اگر شرکتی در یک فصل ۵ مورد خرید از یک شخص حقیقی یا حقوقی داشته باشد تکراری می شود یا ۱۰ مورد یا ۲۰ مورد؟ در اینجا قانون گذار تعداد مشخص کرده است؟

  1. با سلام ممنون از راهنمایی و نکات مهمی که در راستای انجام تکالیف مالیاتی اعلام می دارید میخواستم بدونم اگر ما در طول سال ۱۰۰میلیون تومن خرید داشته باشیم و کل مبلغ خرید از یک شرکت طرف حساب باشه ومبلغ فاکتورها به تفیک واحد زیر سقف مبلغ ۱۰% حد نصاب باشه نحوه گزارش در سامانه معاملات فصلی چگونه است ؟ با تشکر

   1. سلام کاربر گرامی . ۱۰ درصد معاملات منظور ۱۰ درصد از معاملاتیست که زیر حد نصاب هست نه کل معاملات. برای کسب اطلاعات بیشتر از محتوای مطلب مرتبط با این موضوع استفاده نمایید.
    لینک مطلب مرتبط با سوال شما http://persianhesab.com/determining-a-quorum-seasonal-deals/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *