مشاوره مالیاتی و آموزش حسابداری

در جریان ۱۰ درصد معاملات خرید و فروش هستید؟

33 653

معاملات خرید و فروشمعاملات خرید و فروش

سلام به شما

خیلی خوشحالم که اکثر حسابداران و مدیران مالی زحمتکش ایران عزیز تمامی تلاش خود را برای بروزرسانی اطلاعات و یادگیری اجرای تکالیف مالیاتی به کار می برند.وقتی نگاهی به شبکه های اجتماعی انداختم متوجه این علاقمندی و تبادل اطلاعات شدم دوستان علاقه شدیدی به کسب اطلاعات دارند و اساتید زحمتکش هم بدون هرگونه چشم داشتی از مشاوره دادن دریغ نمی کنند.

امروز من هم به عنوان یک خدمتگزار کوچک در این جامعه بزرگ، تصمیم دارم یکی از نکاتی که همچنان تا حدی اختلاف نظر وجود دارد توضیحاتی عرض کنم. حدنصاب صورت معاملات فصلی امسال چقدر است؟ البته منظور من در اینجا مبلغی نیست که هر سال از طرف سازمان امور مالیاتی اعلام می شود. بلکه برداشت و اجرای آن در صورت معاملات فصلی است. حتماً در نرم افزار TTMS گزینه ۱۰ درصد حد نصاب را دیده اید. حالا سوال دیگری اینجا مطرح میشود و آن این است که اگر مثلا مبلغ حد نصاب سال ۹۴ یکصد و سی و نه میلیون ریال است پس حد نصاب ۱۰ درصد چه معنی دارد؟

اول اجازه بدهید یکبار دیگر معنی دقیق مبلغ اعلام شده را برای شما دوست عزیز توضیح دهم. برخی از حسابداران برداشت اشتباه دارند و امیدوارم رفع ابهام شود. مبلغ ۱۳۹ میلیون به معنی مبلغ هر برگ فاکتور در خرید و فروش باید کمتر از این مبلغ باشد تا بتوانید بصورت تجمیعی گزارش کنید نه به صورت کلی. برخی از دوستان تصور می کنند وقتی می توانند از تجمیع استفاده کنند که کل خرید ها و فروش ها به۱۳,۹۰۰میلیون ریال برسد در صورتی که کاملا اشتباه است.مبلغ حد نصاب شامل هر فاکتور است و ممکن است جمع ۳ ماهه انها بیش از ۱۳,۹۰۰میلیون ریال شود که به ۱۰ میلیون تومان هم برسد. پس تصور تجمیع تا این میزان اشتباه است.

حالا نکته بعدی ۱۰ درصد مبلغ حد نصاب است. در اینجا سازمان امور مالیاتی یک سقف هم مشخص کرده و عنوان می کند که شما فقط می توانید به اندازه ۱۰ درصد کل فروش ۳ ماهه از تیک سرجمع استفاده کنید یعنی برای استفاده از گزینه تیک سرجمع در صورت معاملات فصلی باید به ۳ نکته فوق العاده حساس توجه بیشتری داشته باشید :

 • هر برگ فاکتور باید کمتر از ۱,۳۹۰,۰۰۰ تومان  و یا هر مبلغی که هر سال اعلام می شود، باشد.
 • کل مبلغی که بصورت سرجمع گزارش میشود نباید از ۱۰ درصد کل خرید یا فروش ۳ ماهه بیشتر باشد
 • فاکتورهایی که بصورت کمتر از مبلغ اعلام شده در نظر گرفته میشود نباید تکراری باشند.مثلا نباید افرادی که تکرار خرید یا فروش با شما دارند بصورت تجمیعی گزارش شوند بلکه باید تفکیکی گزارش شوند.

شما باید مدیر مجموعه خود را نیز توجیه کنید که فقط از ابزار تیک سرجمع وقتی می توانند استفاده کنند که از حد نصاب تجاوز نکنند چون عدم توجه به این موضوع باعث میشود حوزه مالیاتی شما را به راحتی و بدون هیچ زحمتی در ردیف مودیان خاص قرار دهد. وقتی شما در ردیف مودیان خاص قرار می گیرید باید خیلی سریع منتظر ابلاغ ارسال دفاتر و مدارک خود باشید.

مجددا از شما بخاطر حوصله ای که صرف مطالعه این نکات و بروزرسانی خود صرف کردید تشکر می کنم

میثم حاجی محمدی

33 Comments
 1. کیوان says

  سلام مجدد مرسی که پاسخ دادید
  اگر ایجاد کنیم برای رکورد جدید جریمه ای نمیخوریم؟

  1. مرضیه خیری says

   سلام . روز بخیر. جریمه ایی برای ایجاد رکورد جدید نخواهید داشت. موفق باشید

 2. کیوان says

  سلام خسته نباشید
  در ویرایش اطلاعات فصلی ایا میتوان رکوردی را اضافه کرد؟

  1. مرضیه خیری says

   سلام کاربر گرامی. درصورتی که نیاز به اضافه کردن رکورد جدید داریدباید گزارش جدید برای فصل و سال مربوطه ایجاد کنید و به عنوان اطلاعات جدید آن را ثبت نموده و ثبت نهایی کنید این عملیات را خود مودی باید انجام دهد و نیاز نیست به اداره دارایی مراجعه کند. موفق باشید

 3. سیامک says

  سلام
  اگر چند فاکتور از یک شخص داشته باشیم که چند فاکتور زیر حد نصاب و چند فاکتور بالای حد نصاب باشد تکلیف چیست؟
  اگر تمام فاکتورهای یک شخص زیر حد نصاب باشد واضح است که مجموع این فاکتورها بالاتر از حدنصاب خواهند بود در اینمورد چه باید کرد؟
  منظور از حدنصاب در سوالات بالا ۱۰ درصد معاملات کوچک میباشد و نه ۱۰‌درصد کل معامله
  سپاس

  1. مرضیه خیری says

   سلام کاربر گرامی . این ده درصد الزامی این این در شرایطی استفاده خواهد شد که شما اطلاعات طرف معامله را نداشته باشید و میتوانید از این امکان استفاده کنید اگر اطلاعات را دارید چه لزومی دارد که از این ۱۰ درصد بخواهید استفاده کنید. و ۱۰ درصد از جمع فاکتورهایی که زیر حد نصاب است را میتوانید با این آیتم وارد کنید. سپاس از همراهی شما .موفق باشید

 4. mortezakh23 says

  سلام
  چقدر خوب میشد اگه یه فایل تصویری کامل برای آموزش صورت معاملات فصلی تهیه می کردید
  من که هر جا گشتم نبود
  با تشکر

  1. مهدیه ابراهیمی says

   سلام به شما دوست عزیز
   شما می توانید بسته آموزشی صفرتاصد مالیات را از طریق لینک زیر تهیه فرمایید
   http://persianhesab.com/amoozesh/tax-fraud/

 5. hossin says

  با سلام ، خسته نباشید و تشکر از مطالب فوق العاده مفید شما
  من در یک نمایندگی ایران خودرو شاغلم و با مطلب شما شک وابهام برام پیش اومده که من تاحالا اشتباه اظهار معاملات کردم. ۹۰ درصد فاکتور های فروش من زیر ۱۳۹۰۰۰۰ هستند. که یا خود مشتری تسویه میکنه یا ایران خودرو و یا امداد خودرو. پس من چگونه اظهار کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام و سپاسگذارم
   اظهار نه گزارش منظورتونه ؟
   این نوع نمایندگی ها تراکنش مصرف کننده بالایی دارند و طبق قانون می توانند تا ۱۰ درصد فروش را زیر حد نصاب اعلام کنند و اگر بقیه فروش ها تکراری نیست کافیت فقط بنویسید مصرف کننده نهایی قابل قبول است

  2. ایرانمنش says

   باسلام احتراما خواهشمند است کارگاه اموزش تکمیل اظهارنامه پیمانکاری را بگذارید ودر تلگرام اعلام نمایید با تشکر

   1. مرضیه خیری says

    موردی که مطرح فرمودید با مدیریت مطرح و نتیجه به کاربران منتقل خواهد شد. موفق باشید

  3. ایرانمنش says

   باسلام احترام – ممنون از راهنمایی ها واطلاعات ارزنده شما –
   برای اصلاح گزارشات ارسالی فاکتورهای خریداری شده در سامانه معاملات فصلی چند بار میشه اقدام کرد؟

   1. مرضیه خیری says

    سلام کاربر ارجمند .شما تنها یکبار اجازه ویرایش گزارش معاملات فصلی را داری. و در صورت تایید نهایی و استفاده همان یکبار فرصت، اگر اصلاحاتی نیاز داشتید باید به حوزه مالیاتی خود مراجعه نمایید.

 6. عطر لیلیوم says

  ممنون از مطلب خوبی که به اون اشاره کردید موفق و پیروز باشید

  1. مهدیه ابراهیمی says

   باعث خوشحالیست که مطالب برای دوستان عزیز کاربردیست.تیم پرشین حساب هم برای شما آرزوی موفقیت دارد

 7. ابراهیم حسینی says

  سلام و وقت به خیر
  به نظرم اشتباهی در درج عدد رخ داده
  در قسمت نتیجه گیری عدد ۱۳۹۰۰۰۰ تومان درج شده
  فکر کنم باید عدد ۱۳۹۰۰۰۰۰ تومان باید درج شود

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام وقت شما هم خوش
   مبلغ به تومان ۱,۳۹۰,۰۰۰ تومان در نوشته درست درج شده است. خیر مبلغ ۱۳,۹۰۰,۰۰۰ تومان شما اشتباه است ریال باید باشد

 8. وحيد says

  سلام
  با تشکر از این مطلب بسیار کاربردی
  یه سوال از خدمت شما داشتم
  وقتی گزارش فصلی رد شد یکبار میشه اونو اصلاح کرد ولی گزینه ای برای ایجاد خرید و فروش جدید وجود نداره و فقط میشه خرید و فروش های قبلی رو اصلاح کرد
  الان فرضا این مبلغ حد نصاب اشتباه ثبت شده و باید یه سری مبلغ ها به صورت جدا با کد اقتصادی ثبت بشن و بدون اضافه کردن نمیشه
  آیا امکان اضافه کردن خرید و فروش جدید وجود نداره و شما راه حلی برای این مشکل دارید؟

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام وحید عزیز
   ضمن تشکر فراوان از شما
   شما باید در هر مرحله گزینه ایجاد را انتخاب کنید تا صفحه جدید ایجاد شود و این قابلیت در سیستم وجود دارد

   1. وحيد says

    من به صورت آفلاین گزارش رد کردم و الان فقط می تونم ویرایش کنم و گزینه ایجاد نداره
    در صفحه اصلی فقط میشه ایجاد زد که در اون صورت گزارش جدید فرضا برای زمستان ایجاد میشه
    یعنی برای یه فصل دو بار ایجاد بشه مشکلی نداره؟

    1. میثم حاجی محمدی says

     خیر مشکلی نیست

 9. فرهاد says

  سلام وخدا قوت به جناب حاج محمدی از مطالب زیبا وکلید ایشان

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام فرهاد عزیز
   پاینده باشید

 10. زهراستوده says

  ممنون به خاطر مطلب مفیدتون . من سوالی برام پیش اومد و اینکه خب خیلی از جاها از جمله شرکت خود ما رقم معاملاتی که صورت میگیره پایین هست . مثلا کار ما فروش نرم افزار هست که هر فاکتور شاید در حد ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است . یعنی مازاد بر اون ۱۰درصد رو من باید تمام فاکتورهاموتک تک ثبت کنم؟ خب این تعداد فاکتورهای خیلی زایدی میشه با رقم های پایین

  1. میثم حاجی محمدی says

   خواهش میکنم
   اگر اسامی خریداران تکراری هستند عمده محسوب میشود و کاری به حد نصاب دیگر ندارد و باید تفکیک گزارش شوند
   موفق باشید

 11. مسلم says

  با سلام خدمت اساتید ارجمند، من یک سوال داشتم ،
  در پایان بحث ۱۰ درصد حد نصاب استاد گرامی فرمودند در صورتیکه بدون توجه به موارد فوق از تیک سرجمع استفاده شود در ردیف مودیان خاص قرار گرفته و ابلاغ دفاتر انجام خواهد شد، حالا سوال من اینجاست که اگر ابلاغ دفاتر صورت بگیرد مگر چه اتفاق غیر منتظره ای رخ داده است ؟ مگر نه اینکه بالاخره ابلاغ دیر یا زود رخ میدهد ، خواهشمند است در این خصوص توضیح دهید .

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام خیلی سپاسگذارم بخاطر اینکه وقت می گذارید و مطالب را دنبال می کنید
   مودی خاص یعنی اینکه هم باید در نوبت حسابرسی مالیاتی قرار بگیرید و هم اینکه آماده بازرسی ماده ۱۸۱ باشید متاسفانه برخی از شرکتها آمادگی این فرآیندها را ندارند و با خاص شدن و عدم آگاهی باعث لطمات سنگینی بر مجموعه خود خواهند شد. ضمنا رسیدگی ماده ۱۶۹ ازابتدای امسال آغاز شده است.
   موفقق و پیروز باشید

 12. بیژن says

  چه بلایی شما دارن سر مردم بدبخت میاربن ، طوری دارین با پنبه سر میبرید که …،،،،،،،،،چقدر راحته ادم بخاطر به لقمه نان تحت الامر خلیفه باشه و گردن بزنه.!!!!
  فکر میکنی که تا چند سال دیگه چند نفر توی بازار میمونن و یا میتونن دوام بیارن.؟؟

 13. صابر says

  با سلام. بنده به روال همیشه مطالب شمارو با حوصله مطالعه میکنم و مطلب بالا هم از این قاعده مستثنا نیست. فقط در متن فوق در خصوص این جمله ابهام دارم، ممنون میشم بیشتر توضیح بدهید :
  “فاکتورهایی که بصورت کمتر از مبلغ اعلام شده در نظر گرفته میشود نباید تکراری باشند.مثلا نباید افرادی که تکرار خرید یا فروش با شما دارند بصورت تجمیعی گزارش شوند بلکه باید تفکیکی گزارش شوند”
  ابهام بنده :
  – چه تعداد فاکتور به بالا تکراری قلمداد می شود؟ به عنوان مثال اگر شرکتی در یک فصل ۵ مورد خرید از یک شخص حقیقی یا حقوقی داشته باشد تکراری می شود یا ۱۰ مورد یا ۲۰ مورد؟ در اینجا قانون گذار تعداد مشخص کرده است؟

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام جناب نصیرلو
   نه حد نصاب مشخص شده اینجا

   فاکتورهایی که تکراری نباشند و زیر مبلغ اعلام شده بابت هر فاکتور باشد فقط تا سقف ۱۰ درصد خرید و یا فروش ۳ ماهه دارد. ( یعنی ۱۰ درصد هر دوره

  2. ایرانمنش says

   با سلام ممنون از راهنمایی و نکات مهمی که در راستای انجام تکالیف مالیاتی اعلام می دارید میخواستم بدونم اگر ما در طول سال ۱۰۰میلیون تومن خرید داشته باشیم و کل مبلغ خرید از یک شرکت طرف حساب باشه ومبلغ فاکتورها به تفیک واحد زیر سقف مبلغ ۱۰% حد نصاب باشه نحوه گزارش در سامانه معاملات فصلی چگونه است ؟ با تشکر

   1. مرضیه خیری says

    سلام کاربر گرامی . ۱۰ درصد معاملات منظور ۱۰ درصد از معاملاتیست که زیر حد نصاب هست نه کل معاملات. برای کسب اطلاعات بیشتر از محتوای مطلب مرتبط با این موضوع استفاده نمایید.
    لینک مطلب مرتبط با سوال شما http://persianhesab.com/determining-a-quorum-seasonal-deals/

Leave A Reply

Your email address will not be published.