پیش پرداخت مالیات تکلیفی موضوع ماده ۱۰۴

m.nematzadehafrozi asked 3 سال ago

با عرض سلام
چند سوال در خصوص مبحث مالیاتی دارم و اینکه:

۱- پیش پرداخت مالیات تکلیفی موضوع ماده ۱۰۴ ق.م.م به عنوان اعتبار مالیاتی در کدام قسمت اظهارنامه مالیات بر درآمد درج می شود در جدول ۵ باید درج گردد یا جدول ۱۳ ؟

۲- پیش پرداخت مالیات بر درآمد اجاره موضوع ماده ۵۲ در کدام قسمت و جدول در اظهارنامه درج می گردد؟

۳-بطور کلی مالیات تکلیفی که در طی دوره مالی پرداخت می گردد آیا از مالیات بر درآمد در اظهارنامه کسر می گردد؟ وچرا مالیات تکلیفی را همانند سایر مالیات ها پس از پایان دوره مالی اخذ نمی کنند؟

۴-منظور از سایر در جدول ۵ اظهارنامه اشاره به کدام مواد مالیاتی است؟

۵- خواهشا در خصوص جدول ۱۳ اظهارنامه توضیح دهید.چون ما تا قبل از قطعی شدن مالیات بر درآمد که مالیاتی پرداخت نمی کنیم پس منظور از پرداخت های مربوط به این اظهارنامه در جدول ۱۳ چیست و کدام مواد مالیاتی را در برمی گیرذ؟

با سپاس

محمد علی رصاف replied 2 سال ago

باتشکر از شما کاربر و دوست گرامی ۱- جدول ۱۳۲- سوال واضح نیست .۳- دوست عزیز منظورتاان را از مالیات تکلیفی متوجه نیستم . انواع مالیات تکلیفی در ق. م.م وجود دارد اگر منظورتان ماده ۱۰۴ ق. م .م می باشد بعنوان حساب پیش پرداخت مالیات ( حساب دائم ) در ترازنامه به سال بعد منتقل میگردد. ۴- هرآنجه غیر از موارد اشاره شده که مالیات آن مقطوع محاسبه و پرداخت شده است . ۵ – مثل مالیات ماده ۱۰۴ که بطور علی الحساب از پیمانکاران کسر گردیده و یا مالیات سود ابرازی اظهارنامه تسلیمی .دوست عزیز لطفا سوالات خود را شفاف و واضح مطرح تا پاسخی شایسته دریافت نمائید .متشکرم .

2 Answers
میثم حاجی محمدی عضو سایت answered 2 سال ago

باتشکر از شما کاربر و دوست گرامی ۱- جدول ۱۳۲- سوال واضح نیست .۳- دوست عزیز منظورتاان را از مالیات تکلیفی متوجه نیستم . انواع مالیات تکلیفی در ق. م.م وجود دارد اگر منظورتان ماده ۱۰۴ ق. م .م می باشد بعنوان حساب پیش پرداخت مالیات ( حساب دائم ) در ترازنامه به سال بعد منتقل میگردد. ۴- هرآنجه غیر از موارد اشاره شده که مالیات آن مقطوع محاسبه و پرداخت شده است . ۵ – مثل مالیات ماده ۱۰۴ که بطور علی الحساب از پیمانکاران کسر گردیده و یا مالیات سود ابرازی اظهارنامه تسلیمی .دوست عزیز لطفا سوالات خود را شفاف و واضح مطرح تا پاسخی شایسته دریافت نمائید .متشکرم .محمد علی رصاف 

سارا شریفیان answered 2 سال ago

با سلام کاربر گرامی و تشکر از جناب آقای رصاف بابت توضیحات کاملی که فرمودند . دوست گرامی در خصوص بند ۳ عرض کنم همانطور که از اسم این حساب پیداست “پیش پرداخت مالیات” در اظهارنامه از مالیات بر درآمد سالانه شما کسر میگردد و شما مانده بدهی را باید به سازمان امور مالیاتی واریز کنید. از آنجا که مالیات ماده ۱۰۴ ق.م.م یک بدهی قطعی به سازمان امورمالیاتی است شما فقط ۳۰روز جهت پرداخت فرصت دارید نه تا زمان ارایه اظهارنامه.شریفیان