نحوه راه اندازی دفتر مشاوره مالیاتی

12
391 بازدید

مشاوره مالیاتی

مشاوره مالیاتی

به نام خدا و سلام

در این پست قصد دارم چند اقدام مهم برای قرارگرفتن در جایگاه مشاور مالیاتی را خدمت شما تشریح کنم.خوب مشخصه اصلی مانند تمامی مشاغل علاقمندی است ولی قبل از اینکه دیگر ابعاد آن را بشناسید بهتر است با مدل های مختلف مشاوره مالیاتی بیشتر آشنا شوید تا در ادامه تصمیم مطمئن تری بگیرید.

مشاور مالیاتی مقیم

در حالت مشاوره مالیاتی مقیم که اخیراً کارشناسان زیادی به سمت راه اندازی آن قدم برداشته اند و بسیار موفق هم بوده اند، پذیرش مودیان در دفتر کار است. یعنی یک دفتر همانند دفتر وکلای دادگستری دارند و افراد با هماهنگی قبلی پرونده ها و مشکلات مالیاتی خود را مطرح می کنند. چند نکته در این نوع جایگاه باید مد نظر متخصصین قرار بگیرد که بعد از راه اندازی دفتر مشاوره مالیاتی بتوانند خدمات ارزنده ای را به مشتریان ارائه کنند.

منشی دفتر

حتما باید در انتخاب منشی دقت فراوان داشته باشید چون منشی تریبون شما قبل از ملاقات است. می بایست از افراد آشنا و مسلط به مسائل مالیاتی استفاده کنید و کاملا با یک کارمند عادی یا منشی ساده فرق داشته باشد.در کنار تخصص هم روابط عمومی قوی و رفتارهای اخلاقی خوب از دیگر پارامترهای منشی دفتر مشاور مالیاتی می باشد.

محل دفتر

دو مدل طبقه بندی برای محل دفتر مشاور مالیاتی مطرح می باشد.۱-نزدیک بودن به ادارات دارایی، ۲- جای پارک مناسب.برخلاف تصور برخی از کارشناسان بازاریابی که محل مناسب در بهترین نقاط شهر را که از نظر دید اجتماعی حائز اهمیت می باشد، را قابل قبول می دانند، باید عرض کنم در مورد دفتر مشاوره مالیاتی کار اشتباهی است هرچقدر هم که کار بی کلاسی محسوب شود.یک مشاوره مالیاتی باید کاملاً در دسترس مودیان باشد و شاید با تبلیغ خوب بتوانید مودیان را به محل شیک و لوکس هدایت کنید ولی مطمئن باشید در بیشتر پرونده های مشاوره مالیاتی زمان حرف اول را می زند نه محل.

فرم های مرتبط

همیشه باید در دفتر مشاوره مالیاتی، فرم های مهم را از قبل آماده داشته باشید، از مهمترین فرم ها می توانم به فرم پذیرش، فرم اطلاعات مالیات و ارزش افزوده، فرم  اطلاعات کد اقتصادی، فرم اطلاعات عملکرد، فرم و رسید حق الزحمه مشاوره مالیاتی

حق الزحمه مشاوره مالیاتی

معمولاً باید حق الزحمه مشاوره را از قبل اطلاع رسانی کنید، مثل حق ویزیت، در اینجا نباید اشتباه کنید، حق مشاوره مالیاتی  با اجرای مشاوره مالیاتی در قالب کاهش جرائم مالیاتی کاملاً متفاوت است.شما برای زمان از دست رفته خود که به بررسی پرونده مراجعین می رسد ارزش قائل هستید پس اگر کاری هم همانند نوشتن یک لایحه انجام داده نمی شود در عوض بابت گوش دادن به صحبتهای ارباب رجوع و بررسی اولیه پرونده زمان می گذارید پس این حق شماست که حق مشاوره را قبل از ورود دریافت کنید.همانطوریکه اشاره شد در یک تابلو قابل دید و یا در یک شاسی رومیزی در میز منشی باید ارباب رجوع را از روند مشاوره مالیاتی اگاه کنید.

فرم خام قرارداد

شما باید با توجه به حالت پرونده ها که اغلب تکراری هستند یک پیش فرض قرارداد آماده داشته باشید به عنوان مثال قرارداد استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده، قرارداد اعتراض به پرونده عملکرد، قرارداد ۲۵۱ مکرر، قرارداد دیوان عدالت اداری ، قرارداد مشاوره دعوتنامه ها مانند اسناد و مدارک، قرارداد دفاتر پلمپ قانونی، راه دیگر هم این اسیت که می توان یک فرمت آماده داشته باشید و موضوعات را تغییر دهید که به نظر من مورد اول بهتر از دوم است.

لوازم و نوشت افزار مورد نیاز

کاغذ، کاور، پوشه فنردار،زونکن،لاک غلط گیر، استامپ ، مهر ژلاتینی، منگنه، پانچ بزرگ و کوچک از اصلی ترین لوازم نوشت افزار در یک دفتر مشاوره مالیاتی محسوب می شود.

دستگاه کپی یا اسکنر

شما می توانید از ساده ترین مدل ها استفاده کنید، چون خیلی مواقع می بایست از پرونده ها و اوراق ارباب رجوع کپی برداری کنید و اصل را تحویل دهید که این دو دستگاه خیلی سرعت این اقدام را بیشتر کند.

دستگاه فکس

اگر چه مدل های آنلاین سیستم های فکس از طریق اینترنت راه اندازی شده است ولی خیلی بهتر است که شما یک دستگاه فیزیکی آن را در دفتر کار خود داشته باشید.

ال سی دی یا مانیتور بزرگ

معمولاً مشاوره مالیاتی مانند ویزیت پزشکان چند دقیقه ای نیست و ممکن است زمان بیشتری مورد نیاز باشد از طرفی هم دیگر مراجعین که در انتظار هستند کلافه می شوند خیلی بهتر است شما از یک ال سی دی و دستگاه پخش DVD افراد را با فیلم های آموزشی سرگرم کنید تا خیلی متوجه زمان تلف شده نشوند.

بانک اطلاعاتی واحدهای مالیاتی

این بانک جهت پیگیری امور مشتریان خیلی مورد نیاز است. چون ممکن است افرادی که برای مشاوره مالیاتی مراجعه می کنند در حوزه مختلف مالیاتی پرونده داشته باشند و همیشه شماره تلفن حوزه در اوراق قید نشوذد. به همین خاطر داشتن شماره حوزه های مالیاتی الزامی است.

مشاور مالیاتی جلسه ای

معمولاً مشاورین مالیاتی که دفتر ندارند با حضور در محل فعالیت مودیان اقدام به ارائه مشاوره مالیاتی می نمایند که با توجه به نوع پرونده ها می توانند یک پرزنت خیلی خوب با هدف جذب کل پروژه را انجام دهند.

مشاور مالیاتی رایگان

حالتی از مشاوره است که توسط سازمان امور مالیاتی راه اندازی شده است. همانند اداره کار و امور اجتماعی، سازمان امور مالیاتی هم واحدی را با نام مشاوره مالیاتی راه اندازی کرده است که اغلب دو کارشناس بدن دریافت هزینه مودیان را در رابطه با مشکلات مختلف مالیاتی راهنمایی می نمایند.

مشاور مالیاتی قراردادی

همانطوریکه عرض کردم یک پرزنت خیلی خوب در حالت مشاوره مالیاتی جلسه ای می تواند به مشاوره مالیاتی قراردادی منتج شود. در این حالت کارشناس مشاوره یک قرارداد کوتاه مدت یا بلندمدت با شخص یا شرکت منعقد می کند که در مواقع مورد نیاز مشاوره را در محل فعالیت ارائه نماید.

بازرس مالی و مالیاتی

این حالت بیشتر  مورد توجه مدیران و هیات مدیره می باشد. معمولا در این روش یک کارشناس قراردادی را شخص مدیر مجموعه منعقد می کند که از مهمترین اقدامات آن بررسی عملکرد مالی و مالیاتی مجموعه است که توسط نیروهای بخش مالی در حال انجام است . کارشناس با بررسی مسیر تکالیف مالیاتی در آخر گزارش خود را به مدیریت ارائه می کند.

مشاور مالیاتی آموزشی

می توانم به جرات این جمله را خدمت شما عرض کنم که اولین مدل آن توسط بنده و تیم پرشین حساب در کشور عرضه شد که با استقبال خیلی خوبی هم مواجه شدیم. کارگاه آموزشی با محتوی نحوه مشاوره مالیاتی برگزار شد. از این کارگاه فیلمبرداری شد که در قالب بسته آموزشی با موضوع آموزش قدم به قدم نحوه مشاوره مالیاتی به مودیان عرضه می شود. نحوه شروع کردن و پرزنت ، مذاکره حرفه ای ، نحوه قیمت گذاری و بررسی پرونده مالیاتی از مهمترین موارد مشاوره مالیاتی اموزشی می باشد.

مشاوره مالیاتی

اصلی ترین عناوین این بسته پر طرفدار شامل موارد زیر است:

و چندین سوال دیگر که ممکن است پاسخ به آن بتواند به خیلی افراد کمک کند که چگونه تصمیم گیری کنند.

لینک بسته آموزشی اموزش مشاوره مالیاتی 

مشاوره مالیاتی یعنی درمان نوعی بیماری در سیستم مالیاتی کسب و کارها

 

بیشتر بیماران این مشاوره افرادی هستند که یا تازه کسب و کاری را شروع کرده اند و یا در شغل خود و یا مسیر یابی های مالی دچار مشکل و سردرگمی شده اند . 

مشاوره مالیاتی

 

مشاوره مالیاتی یک موضوع کلی است که در آیتم های جزئی تر آن ، مشاوره مالیاتی ، انواع گرایش های حسابداری ( بازرگانی و تجاری ، تولیدی و صنعتی ، پیمانکاری و خدماتی ) ، نرم افزارهای حسابداری ، حسابداری مدیریت ، مدیریت مالی و .. قرار می گیرند .

[box type=”warning” align=”aligncenter” ]پس حالا بطور کامل متوجه شده اید که یک راهنمای جزئی و یا کلی در مورد مسائل مالی و پاسخ به نحوه ثبت نام تکالیف مالیاتی نمی تواند به عنوان یک مشاوره مالی محسوب شود . [/box]

دستمزدهای مشاوره مالیاتی هم خیلی جای بحث دارد و متاسفانه در این زمینه سوء استفاده های خیلی زیادی صورت گرفته است . چند وقت  پیش یک فردی  از خارج کشور با من تماس گرفت و سوالی در مورد کد شناسایی واردات کالا در سامانه های ماده ۱۶۹ را داشت و من اطلاعاتی که در این زمینه می دانستم را به او دادم . خیلی خوشحال شد و تشکر کرد و گفت بابت این مشاوره چقدر باید پرداخت کنم ؟ من ایشان را توجیه کردم که این تماس مشاوره نبوده و من فقط پاسخ شما را می دانستم و جواب شما را دادم ، در جواب این دوست عزیز گفت که من برای جوابم نتوانستنم از طریق مراجعه به سایتها موفق بشم و به چند شرکت جهت راهنمایی زنگ زده بود که آنها درخواست واریز مبلغی بابت مشاوره را کرده بودند .

شاید این دوست عزیز نیاز به چند جلسه مشاوره داشته باشد ، اما نه با یک تماس و یک سوال اون هم از خارج کشور ، پس باید بدانید ممکن است سوال شما آنقدر عمقی و تخصصی باشد که نیاز به جلسه حضوری و مشاوره داشته باشید ، ولی این دلیل نمی شود که در اولین تماس مجبور شوید  بابت سوالتان هزینه ای پرداخت کنید . مشاوره حسابداری آداب و رسوم خود را دارد که بر اساس آن قیمت آن مشخص می شود . در حال حاضر شرکتهایی هستند که بدون قرار حضوری و از طریق ایمیل می توانند به شما مشاوره تخصصی در همه زمینه های مالی و مالیاتی ارائه نمایند .

امیدوارم این مطالب بتواند اطلاع رسانی نسبتاً خوبی در زمینه مشاوره های مالی برای شما دوستان باشد .

لحظات شادی را کنار خانواده برای شما آرزومندم- میثم حاجی محمدی

 

۲ پست زیر را هم حتما برای تکمیل اطلاعات خود بررسی کنید :

فیلم آموزشی نحوه استخراج اطلاعات از سایت سازمان امور مالیاتی(رایگان)

دانلود رایگان فیلم مشاوره مالیاتی

 

اگر قصد دریافت مشاوره مالیاتی را دارید فرم مربوط را از طریق لینک زیر تکمیل فرمایید :

فرم مشاوره مالیاتی 

12 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید