مشاوره مالیاتی و آموزش حسابداری

گواهی ارزش افزوده چیست

63 3,111

گواهی ارزش افزوده

گواهی ارزش افزوده

به نام خدا و سلام

گواهی ارزش افزوده مجوزی  است که از طرف سازمان امور مالیاتی صادر می شود. محتوی اصلی این نامه مجوز اخذ درصد مالیات و وعوارض ارزش افزوده از مشتریان توسط فروشنده می باشد که به نام شرکت و یا شخص فروشنده صادر می گردد. این گواهینامه دارای تاریخ اعتبار است و اگر تاریخ اعتبار تمام شود فروشنده می بایست جهت تمدید آن اقدام نماید.

یک سوال مهم : اگر گواهینامه نداشته باشیم ارزش افزوده هم نباید بگیریم؟ 

این اشتباه بزرگ بیشتر مودیان است که باعث بوجود آمدن جرائم سنگینی خواهد شد. اگر گواهینامه نداشته باشید موظف هستید مبلغ ارزش افزوده را در فاکتورها و اظهارنامه نشان دهید ولی اجازه ندارید این مبلغ را از مشتریان اخذ کنید.

نحوه دریافت گواهینامه شامل چارچوب زیر است

۱- کلیه مراحل تکمیل پرونده را در حوزه مالیات برارزش افزوده به انجام برسانید .
۲- تمامی اظهارنامه های شروع به فعالیت و ثبت شرکت خود را ارائه کرده باشید ، اگر هم پس از ثبت فعالیتی ندارید بصورت صفر ارائه نمایید.
۳- کلیه بدهی مالیات و عوارض ارزش افزوده خود را تا تاریخ درخواست گواهینامه تسویه کرده باشید
۴- ثبت نام کد اقتصادی شما کامل شده و به گام ۴۵ رسیده با شد .

شاید عده زیادی از فروشندگان کالا و یا ارائه کنندگان خدمات هنوز با این گواهینامه آشنایی نداشته ولی در صورتحساب های خود ۵%  مالیات را محاسبه کرده و از خریداران دریافت می کنند .در صورتی که  بعد از اتمام مراحل ثبت نام و تکمیل پرونده مالیاتی در سازمان مالیات بر ارزش افزوده ، اشخاص حقیقی و یا حقوقی باید مجوز لازم جهت اعمال قانونی را داشته باشند .در غیر اینصورت دریافت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده غیر قانونی است و باید از صورتحساب فروشندگان کسر گردد. دریافت مبلغ فوق فقط با مجوز سازمان مالیات بر ارزش افزوده و تحت عنوان گواهینامه ثبت نام قابل اجرا است .بعد از ثبت نام نهایی و ارائه اظهارنامه دوره ۳ ماهه مالیات بر ارزش افزوده می توانید نامه ای بنا به درخواست آن سازمان تنظیم نموده و جهت گرفتن مجوز فوق اقدام نمایید . در حال حاضر در برخی از ادارات سازمان مالیات بر ارزش افزوده به غیر از مراحل فوق اشخاص را ملزم به گرفتن تاییدیه ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم می کنند  .

طبق این دستور هریک از اشخاص حقیقی و حقوقی در پایان هر دوره ۳ ماهه باید خرید ها و فروش خود را در نرم افزار online یا offline  ثبت کرده و در حوزه مشخص شده در منطقه خود ارائه کرده و تاییدیه سازمان مالیات بر ارزش افزوده را دریافت کنند . در غیر اینصورت سازمان مالیات بر ارزش افزوده به هیچ عنوان گواهینامه فوق را صادر نمی کند .

این گواهینامه بنا به تشخیص حوزه مالیات بر ارزش افزوده، بصورت  ۶ ماهه یا یک ساله صادر می شود ، که بعد از پایان تاریخ اعتبار اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به تمدید اعتبار از حوزه مالیاتی می باشند .کلیه خریداران موظند هنگام پرداخت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده در صورتحساب فروشندگان ، گواهینامه ثبت نام را از آنها درخواست کرده و پس از رویت آن ، و اعتبار تاریخ ، نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند.

 

امید است حسابداران محترم در رد و بدل کردن فاکتورهای خرید و فروش همراه داشتن گواهینامه مالیات و عوارض را در اولویت سندرسی خود قرار دهند.

میثم حاجی محمدی ( محقق و مشاور امور مالیاتی)

 

63 Comments
 1. رسولی says

  با سلام ببخشید میخواستم بدونم مدت زمان اعتبار گواهی ارزش افزوده چند ماه هست؟زیرا بعضی از شرکتها گواهیشان تا۱ سال و برخی ۶ ماه میباشد و این مدتها بر چه اساسی به گواهی ها تعلق میگیرد؟

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام بر اساس سوابق کارکرد اظهارنامه هاست ، ۶ ماهه برای شرکتهای است که یا نوپا هستند و یا کارکد کمی داشته اند.

 2. محمودیان says

  سلام جناب حاجی محمدی شرکت من گواهی ارزش افزوده داشته که اعتبار آدر اسفند ماه سال ۹۴ تمام شده ولی به دلیل بدهی تمدید نکرده اند. من ۲تا پرسش دارم اول به چه شکل می توانیم تمدید کنیم آیا سازمان مالیاتی تعامل می کند؟ دوم با مشتریان خود و صدور فاکتور های آنان چه کنم چون فروش داریم وفاکتورهایمان رسمی است واز ما گواهی می خواهند. با تشکر محمودیان

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام جناب محمودیان
   تمدید فقط با تسویه بدهی مالیاتی تا کنون امکان پذیر است، قعلا شما باید ارزش افزوده را در فاکتورها نشان دهید ولی مجاز به دریافت آن نمیباشید . تا زمان صدور گواهینامه باید خودتان پرداخت کنید بعد از دریافت گواهینامه امکان دریافت از مشتریان خواهد بود

 3. هادی says

  اگر شرکتی گواهی ارزش افزوده نداشته باشد و فاکتورهای خرید آنها دارای مالیات و ارزش افزوده باشد ، پرداخت مالیات و عوارض جزو طلب از اداره مالیات در سیستم حسابداری این شرکت باید ثبت شود یا خیر ؟

  1. میثم حاجی محمدی says

   طبق قوانین سازمان مالیات بر ارزش افزوده مودیانی که گواهینامه ندارند می بایست در فاکتورها مبلغ مالیات را اعمال کنند ولی حق دریافت از طرف معامله ندارند تا زمانیکه گواهینامه صادر گردد و باید در دفاتر خود عمل کنند

 4. ارغوان says

  سلام
  در زمانی که اعتبار گواهی ارزش افزوده تمام شده فاکتوری با احتساب مالیات ارزش افزوده برای سازمانی دولتی (کارفرما) صادر می شود و در گزارشات فصلی و اظهارنامه ارزش افزوده منعکس میشود. اما کارفرما از پرداخت مالیات مذکور به پیمانکار به دلیل عدم اعتبار گواهی ارزش افزوده در تاریخ صدور فاکتور امتناع میکند. (البته پس از صدور فاکتور اعتبار گواهی تمدید شده است)
  آیا حق با کارفرما است و پیمانکار متضرر شده است یا کارفرما ملزم به پرداخت مالیات می باشد.
  در این صورت برای وصول مطالبه فوق چه راهکار قانونی وجود دارد؟

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام
   طبق قوانین ، مودیانی که گواهینامه ندارند نمی توانند مبلغ مالیات و عوارض را دریافت کنند و کارفرما هم نباید پرداخت انجام دهد تا زمانیکه گواهینامه ارائه شود.
   راهکار فقط ارائه گواهیناه است که می توانید مالیاتهای قبلی را هم دریافت نمایید.

 5. مریم افشاری says

  با سلام
  شرکت ما در مرداد ۹۲ ثبت شده اما شروع به فعالیت شرکت عملا از سال ۹۳ است
  پیش ثبت نام دارایی و ارزش افزوده هم در خرداد و تیر ۹۳ انجام شده
  حالا می خوام ثبت نام اصلی ارزش افزوده رو تکمیل کنم اما نمی دونم شرکت های پیمانکاری خدماتی (تعمیر و نگهداری قطعات و دستگاه های فولاد مبارکه) جز کدام مشمولیت میشه
  لطفا کمکم کنید

 6. علیرضا says

  باسلام درخصوص معاملات فصلی اکثر فروشندگان از ارائه ی کد اقتصادی و شناسه ملی و یا کد ملی بر روی فاکتور خودداری می کنند. درصورتی که برای ثیت خریدهای فصلی ، سامانه چه به صورت آنلاین و چه به صورت آفلاین کد اقتصادی یا شناسه ملی می خواهد و گزارش امتاع برای خرید وجود ندارد .
  برای ثبت خرید چه باید کرد ؟

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام ، امتناع برای خرید وجود ندارد و اداره دارایی شما را مقصر بوجود آمدن این مشکل می داند و می گوید چرا با کسی که کد ملی و شناسه ندارد معامله داشته اید؟

 7. عادل says

  سلام
  ببخشید اگر ثبت نام کرده باشیم ولی هنوز گواهینامه را دریافت نکرده باشیم برای دوره مثلاً سه ماهه سوم باید گزارش مالیات بر ارزش افزوده را تهیه و ارسال کنیم . ضمناً فعلاً مالیاتی دریافت نکرده ایم

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام عادل عزیز
   نداشتن گواهینامه یعنی نداشتن اعتبار مالیاتی که شما از مشتریان باید دریافت می کردید . در مورد اظهارنامه حق مالیات و عوارض بر ارزش افزوده به قوت خود در مورد مشمولین باقی است و باید محاسبه و ارائه شود .
   موفق باشید.

 8. سهرابیان says

  بادرود

  پس میتوان به این صورت نتیجه گیری کرد:

  الف – شرکت قصد خرید دارد: ۱- در صورت خرید از کارخانه طبق صورتحساب باید ارزش افزوده بدهد ولی براساس تبصره ۵ ماده ۴۲ از مالیات نقل و انتقال معاف است.
  ۲- در صورت خرید از شخص حقیقی اگر دارای گواهینامه باشد باید ارزش افزوده بپردازد و مالیات نقل و انتقال هم که اجباری است.

  ب – شرکت (دارای گواهینامه ارزش افزوده) و قصد فروش وسیله نقلیه دارد: که در هر صورت چه شخص حقیقی یا حقوقی مشمول یا غیرمشمول افزوده، باید ارزش افزوده را از خریدار دریافت کند و در اظهارنامه نشان دهد.

  با سپاس

 9. سهرابیان says

  بادرود
  بسیار سپاسگزارم .

  لطفا در مورد نقل و انتقال خودروی شرکت هم بفرمائید ارزش افزوده تعلق می گیرد یا خیر؟

  بنده فکر میکنم نقل و انتقال خودرو فقط مشمول فصل نهم – مالیات و عوارض کالاهای خاص میشود و فقط از بابت کمیسیون بنگاه مشمول ارزش افزوده می شود. ولی از طرفی هم یک نوع عرضه کالا محسوب شده و جهت فعالیت اقتصادی شرکت استفاده می شود.

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام به شما

   بله طبق ماده ۴۲ باید عمل شود . اگر طرف شما کارخانه ایران خودرو و سایپا باشد طبق صورتحساب موظف به پرداخت ارزش افزوده خواهید بود . اگر هم طرف معامله شخص حقیقی باشد باید دارای گواهینامه باشد . در مورد کالاهای معاف ماده ۱۷ اشاره به ماشین آلات و تجهیزاتی دارد که جهت مصارف اقتصادی خریداری می شود .

 10. مسعود says

  با سلام لطفا راهنمایی کنید نمایندگان بیمه مشمول مرحله چندم مالیات بر ارزش افزوده میباشند./

 11. سهرابیان says

  ممنون از راهنمایی جنابعالی

  1. میثم حاجی محمدی says

   خواهش میکنم ، فقط با زهم از حوزه مالیاتی خودتون یک استعلام هم بگیرید ، مثل اینکه جدیداً بخاطر فاکتور های سوری که با مشخصات قانونی خرید و فروش میشه ، اداره دارایی بخشنامه جدیدی صادر کرده که ارزش افزوده را الزامی کرده .
   موفق باشید .

 12. سهرابیان says

  بادرود

  در مورد پرداخت ارزش افزوده تکلیف کارخانه چیست؟ اشخاص حقیقی فوق الذکر هنوز ثبت نام نکرده اند و یا هنوز مشمول نشده اند. و بدون ارائه گواهی ثبت نام هم پرداخت موضوعیت ندارد. اگر الان این مبلغ پرداخت نشود در حین حسابرسی ارزش افزوده، ممیز این مبالغ را با جرائم از کارخانه دریافت خواهد کرد؟

  با سپاس

  1. میثم حاجی محمدی says

   طبق قانون شما در صورت داشتن گواهینامه طرف معامله موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خواهید بود در اینصورت شما می توانید فاکتور معتبر طبق نمونه اعلام شده از طرف معامله در یافت کنید منهای مبلغ مالیات بر ارزش افزوده ، یا می تواند فروشنده مبلغ مالیات بر ارزش افزوده را در فاکتور اعمال کند و عیناً همان مبلغ را به عنوان تخفیف فروش منظور نماید.

 13. سهرابیان says

  با درود
  در مورد مبحث بسیار مفیدی که راجع به ارزش افزوده دارایی ثابت انجام شده بود سوالی داشتم.

  کارخانه تولید صنایع لوازم خانگی ماشین الاتی جهت مصارف اقتصادی از اشخاص حقیقی با شرایط زیر، طی فاکتور خریداری نموده است.

  الف – شخص حقیقی مشمول نظام ارزش افزوده نمی باشد (بند ج تابع اصناف)
  ب-شخص حقیقی مشمول نظام ارزش افزوده می باشد ولی ثبت نام نکرده و گواهینامه ثبت نام ندارد

  کارخانه فوق الذکر ماشین آلات را تحت سرفصل دارایی ثابت در دفاتر ثبت کرده است و از بابت آنها ارزش افزوده ای پرداخت نشده است. و در اظهارنامه ارزش افزوده تحت ردیف خرید کالاهای معاف نشان داده شده است.

  ۱-باتوجه به شرایط بالا اشخاص حقیقی فاکتور رسمی ندارند به نظر شما انعقاد قرارداد با موضوعیت خرید ماشین آلات با مشخصات فنی آنها و شرایط دیگری از قبیل تحویل به موقع و … بدون در نظر گرفتن حق الزحمه نصب در قرارداد (نصب برعهده کارگران کارخانه بوده) میتواند جایگزین فاکتور رسمی شود؟

  ۲-باتوجه به شرایط اشخاص حقیقی که در بند الف وب ذکر شده، تکلیف پرداخت ارزش افزوده از عهده شرکت ساقط است؟

  با سپاس فراوان

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام به شما
   بله ، طبق ماده ۱۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده در صورتی که خرید کالا برای فعالیتهای اقتصادی باشد ، مالیاتهای پرداخت شده مسترد خواهد شد . همانطورکه می دانید کلیه معاملات علی الخصوص معاملات سنگین تر در این سطح باید کاملاً منطبق بر نمونه اعلام شده سازمان مالیات بر ارزش افزوده و دستورالعمل ماده ۱۶۹ مکرر انجام شود. فروشنده و خریدار در صورتی که طبق این نمونه عمل نکنند مشمول جرائم تعیین شده خواهند شد .

 14. مسعود says

  اینکه اداره دارایی بر چه مبنایی ارزش فزوده طلافروشان را محاسبه میکند./

 15. مسعود says

  با سلام لطفا در مورد نحوه محاسبه ارزش افزوده طلا فروشان توضیح بدید./

 16. مصطفي says

  با عرض پوزش در ادامه سوال سوالات قبلی:
  ۳- آیا شرکت دوست بنده می تواند با بنده به عنوان شخص حقیقی قراردادی عقد کند که در آن قرارداد بنده بابت انجام مفاد موجود در فاکتور مبلغی مشابه با مبلغ فاکتور دریافت می کنم تا بدینوسیله شرکت از این فاکتور سودی ناچیزی برده باشد و ر نتیجه مالیات بسیار کمی بپردازد؟
  شایان ذکر است فاکتور مربوط به تهیه گزارش و جمع آوری مطلب تحقیقاتی در حوزه علوم مهندسی در ۵ بند است که هر بند فاکتور در واقع مربوط به یک فصل گزارش نهایی است و هیچ محصولی رد و بدل نشده است.

 17. مصطفي says

  با سلام و تشکر از سایت خوبتان
  من یک پروژه مشاوره مهندسی برای یک شرکت دولتی انجام داده ام و حال آن شرکت از من فاکتور رسمی با کد اقتصادی و در صورت وجود مالیات بر ارزش افزوده در فاکتور گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده را می خواهد .من قصد دارم از طریق شرکت دوستم که دارای کد اقتصادی ولی فاقد گواهینامه ارزش افزوده است فاکتور ارائه دهم. در این ارتباط ۲ سوال از محضر شما دارم:
  ۱- مقدار مالیاتی که شرکت دوستم برای فاکتور بنده باید بدهد چند درصد است؟ به عبارتی من چند درصد مبلغ فاکتور را به دوستم بدهم تا دوست من در پایان سال مالیاتی از بابت این فاکتور متضرر نشود؟
  ۲- با توجه به عدم وجود گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده مبلغی بابت این مالیات در فاکتور درج نمی شود. آیا صدور فاکتور بدون مالیات بر ارزش افزوده برای شرکت های دولتی ایرادی ندارد و باعث نمی شود که شرکت صادر کننده فاکتور در پایان سال مالیاتی مبلغ مالیات بر ارزش افزوده را از جیب خود بپردازد؟

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام مصطفی علیشاهی عزیز

   طبق قانون سازمان امور مالیاتی استفاده از کد اقتصادی دیگران به نفع خودتان مشمول جریمه می شود و غیر قانونی است . شما می توانید قرارداد مشاوره منعقد کنید و با رعایت تمامی کسورات قانونی مبلغ صورت وضعیت خود را طبق قرارداد منعقده ارائه نمایید .

 18. مقصودی says

  سلام اتفاقا به صورت on line انجام دادم ولی نمی دانم چطور انجام نشد ولی ایا می شود برای فصل بهار که مهلت تمام شد کاری کرد . در ضمن در سایت که وارد می شویم اطلاعات هست ولی فقط ثبت اولیه نوشته شده است از راهنماییتان ممنونم

  1. میثم حاجی محمدی says

   به هر حال تا وقتی که ثبت نهایی نکنید اطلاعات شما در این روش برای سازمان امور مالیاتی ارسال نخواهد شد .

 19. مقصودی says

  باسلام ممنون از مطالب سایتتان سوالی داشتم وقتی گزارشات فصلی را وارد میکنیم وبعد ثبت نهایی می کنیم کد رهگیری نمی دهد چه کاری باید انجام دهیم گزارشات فصل بهار که فرستادیم در سایت مالیات ثبت اولیه است ولی نهایی نشده و رهگیری نداریم چه باید بکنیم ممنون از راهنماییتان

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام به شما و متشکرم از حسن توجهتون به این سایت ، شما در سامانه آنلاین باید ثبت نهایی را انجام دهید و کد رهگیری بهار را دریافت کنید در غیر اینصورت گزارشات برای اداره دارایی ارسال نخواهد شد .
   موفق و پیروز باشید .

 20. رضا says

  ممنون از شما آقای حاجی محمدی که با حوصله و دقت پاسخ میدید و کاربران را راهنمایی میکنید

 21. رضا says

  با این تفسیر،از آنجایی که مصرف کننده نهایی هر دارایی ثابتی نهایتا تا اسقاط آن (با فرض عدم فروش دارایی در طول عمر مفید)خود شرکت میباشد،پس چرا طبق ماده ۱۷ میشود از مالیات پرداخت شده در هنگام خرید اولیه دارایی ثابت به عنوان اعتبار مالیاتی استفاده کرد؟

  1. میثم حاجی محمدی says

   تفاوت آن در نحوه استفاده و مصرف است در این ماده منظور فعالیت اقتصادی است نه مصرف شخصی .

   1. رضا says

    خوب در همان مثال پرینتر که زدیم (خرید یک دستگاه پرینتر برای شرکت)، استفاده از این دارایی جهت فعالیت اقتصادی است یا شخصی؟

    1. میثم حاجی محمدی says

     شخصی

     1. رضا says

      ببخشید نحوه تشخیص اینکه دارایی ثابتی جهت “استفاده شخصی” است یا “فعالیت اقتصادی” چیست؟چرا مثلا این پرینتر شامل ماده ۱۷ نشد؟مگر برای فعالیت اقتصادی شرکت خریداری نشده؟(پرینتر به اسم شرکت خریداری شده و در دفتر شرکت استفاده میشود ،در دارایی های ثابت شرکت ثبت شده و در طول عمر مفید مستهلک میگردد و هزینه استهلاک آن نیز در دفاتر ثبت میشود)

     2. میثم حاجی محمدی says

      نخیر ، منظور از فعالیت اقتصادی ، خرید ماشین آلات و تجهیزات راهسازی ، کاشی و سرامیک و ریسندگی و مانند اینهاست .

     3. میثم حاجی محمدی says

      رضا ایزد خواه عزیز
      ممنون از حسن توجهت و پرسیدن سوالاتی که خیلی می تواند برای کاربران کاربردی و مفید باشد . پیشنهاد می کنم این کتاب را حتماً مطالعه کنید ، چون مثالهای کاربردی خیلی خوبی داره و هم توسط خود سازمان امور مالیاتی چاپ شده است :
      نام کتاب : آشنایی با قانون مالیات بر ارزش افزوده ( به همراه متن قانون ، مثال های کاربردی و راهنمای ثبت نام مودیان )
      ناشر : سازمان امور مالیاتی کشور- معاونت مالیات بر ارزش افزوده
      نوبت چاپ : پنجم تاریخ انتشار پاییز ۱۳۹۰
      تعداد صفحه : ۸۲ صفحه

      موفق باشید .

 22. رضا says

  لطف میکنید در مورد تبصره ماده ۴ قانون یه توضیحی بدید

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام جناب ایزد خواه
   همانطور که مطالعه کردید در ماده ۴ هر گونه عرضه کالا را نوعی معامله انتقالی مشخص می کند . متاسفانه بسیاری از شرکتها این نکته را توجه ندارند ، شما کالایی را که برای شرکت خود بطور اختصاصی خریداری می کنید ، در حقیقت طرف دیگر معامله خودتان هستید ، ولی چون برای خودتان فاکتور فروش صادر نمی کنید ، مالیات فروش در اینجا نادیده گرفته می شود . طبق این تبصره شما ملزم به پرداخت و اظهار مالیات بر ارزش افزوده فروش در این موارد هم خواهید بود .

   1. رضا says

    بازم متوجه نشدم
    میشه با یک مثال قضیه رو روشن تر کنید
    منظورتان از “خود”چیست؟شخصیت حقیقی صاحبان شرکت؟
    دو طرف معامله کدامند؟شخصیت حقیقی صاحب شرکت و طرف دیگر شخصیت حقوقی شرکت؟مثلا در مورد خرید یک دارایی ثابت این قضیه رو توضیح بدید
    با تشکر از راهنمایی شما

    1. میثم حاجی محمدی says

     همانطور که عرض کردم فرض کنید شخص شما یک شرکت بنام شرکت رضا دارید و یک دستگاه پرینتر برای استفاده شرکت خود ( شرکت رضا ) می خرید . خوب قاعدتاً یک دارایی است و در دارائیها ثبت می شود . ماده ۴ می گوید پرینتر استفاده شده در شرکت شما مشمول مالیات فروش به خود شما می شود . بنابراین شما بابت این پرینتر ۶ درصد مالیات فروش هم باید در حسابها نشان دهید .

     1. رضا says

      هنگامی که از طرف شخصیت حقوقی شرکت این پرینتر را میخریم خوب ارزش افزوده آن را هم به فروشنده پرداخت می کنیم و مبلغ پرینتر را در حساب دارایی ثابت شرکت و ارزش افزوده پرداخت شده را به عنوان اعتبار مالیاتی در نظر میگیریم.مگر غیر این است؟
      خوب حالا میفرمایید طبق ماده ۴ در صورت استفاده از پرینتر دوباره ارزش افزوده از کی بگیریم و به کی بدهیم؟ماخذ محاسبه این مالیات را از کجا بیاوریم؟
      با تشکر که باحوصله پاسخ میدهید

     2. میثم حاجی محمدی says

      کاملاً صحیح است ، ببینید خلاصه و بدون حاشیه و مثال بخوام براتون بیان کنم ، مالیات بر ارزش افزوده را مصرف کننده نهایی پرداخت می کند ، در این مثال و این ماده مصرف کننده نهایی شخص شما هستید ( چه حقیقی باشید و چه حقوقی ) ، حالا شما یک بار این مالیات را پرداخت کرده اید و دیگر نمی توانید مابه التفاوت مالیات را از کسی بگیرید ، طرف دیگر خود شما هستید که نمی توانید فاکتور فروش صادر کنید و پرداخت کننده نهایی شخص شما هستید .
      موفق باشید .

 23. مجید پورعسگری says

  با سلام
  در خود ماده ۲۲ اعلام گردیده در صورت انجام ندادن تکالیف مقرر در این قانون یا تخلف در آن مشول جریمه میگردید
  تکالیف قانونی شما چه چیزی بوده است؟
  ماده ۲۱:مؤدیان مالیاتی مکلفند اظهار نامه هر دوره مالیاتی را طبق نمونه و دستورالعملی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین و اعلام میشود حداکثر ظرف پانزده روز از تاریخ انقضاء هر دوره به ترتیب مقرر تسلیم و مالیات متعلق به دوره را پس از کسر مالیاتهایی که طبق مقررات این قانون پرداخت کرده اند و قابل کسر میباشد در مهلت مقرر مذکور به حسابی که توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی (خزانه داری کل کشور) تعیین و توسط سازمان امور مالیاتی کشور اعلام میگردد ، واریز نمایند.
  که شما این کارو نکردید پس شما مشمول جرائم بند ۵ ماده ۲۲ و همچنین ماده ۲۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده خواهید بود. در ضمن در صورتی که دفاتر قانونی نداشته باشید و یا تاکنون تحریر نکردید. با مشکل بیشتر روبرو خواهید شد.
  پیشنهاد به کلیه دوستان:قبل از هرگونه بستن قرارداد یا اقدامی مالی برای خود مشاور مالی انتخاب کنید. لازم بذکر است مشاور مالی جدا از حسابدار هر شرکت میتواند باشد.

 24. مجید پورعسگری says

  باسلام کاربر محترم
  متاسفانه برای گرفتن گواهینامه ثبت نام بر ارزش افزوده راه خیلی خیلی سختی دارید و در این مورد طبق ماده ۲۲ قانون مالیات ارزش افزوده با شما رفتار میشود. حالا خودتون محاسبه کنید آیا ارزش این کار وجود دارد یا خیر؟

  1. محمد says

   با تشکر از پاسخ شما ،آقای پورعسگری،
   در ماده ۲۲ بند ۵، آیا عدم تسلیم اظهار نامه شامل فرصت قانونی برای ارائه اظهارنامه است، یا هر زمان اگر اظهارنامه ارائه شد، میتوان از جریمه مذکور رها شد.

 25. محمد says

  سلام،
  شرکت ما مشمول مرحله دوم ارزش افزوده شناخته شده است، سال ۹۱ یک قرارداد با سازمان دولتی داشتیم که بر مبنای برداشت اشتباه از ارزش افزوده، در صورت وضعیت مربوطه مبلغ پنج درصد ارزش افزوده را اصلا لحاظ نکرده بودیم، در ضمن در این چند سال فقظ یکبار اظهارنامه در سال ۱۳۸۸ پر کرده ایم. حال میشود در صورت گرفتن گواهینامه از اداره امور مالیاتی، مبلغ ارزش افزوده مربوط به قرارداد تسویه شده پارسال را از آن سازمان دولتی مطالبه نمود؟
  با تشکر

 26. مجید پورعسگری says

  در مورد ارائه لیست از سال ۸۵ تا ۹۰ اگر منظور لیست خرید و فروش یا معاملات فصلی است ا:۱ ) ارایه لیست از ابتدای سال ۹۱ الزامی گردید و قبل از آن فقط جهت اطلاع است
  ۲) در صورتی که در لیست ارایه شده توسط شما کد ملی یا شناسه ملی و یا حتی نام و نام خانوادگی صحیح ثبت شده باشد هیچگونه مشکلی وجود ندارد چون شناسایی افراد بر اساس این موارد می باشد.

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام آقای پورعسگری
   از توجه شما سپاسگذاریم ، در پست گزارشات فصلی می توانید شرح کامل را مطالعه کنید .

 27. مجید پورعسگری says

  آقا یا خانم زارع :
  در مورد اینکه بین مهلت تمدید مالیات ارزش افزوده اختلاف افتاده است ملاک باری شما موقعی است که شما مشمول مالیات بر ارزش افزوده شده اید این رو میتونید خط آخر گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده رویت کنید وشما قبل از آن نمیتوانستید مالیات ارزش افزوده بگیرید ولی اینکه تمدید نکردید مشتریان شما میتوانن مالیات ارزش افزوده رو تا موقع ارایه گواهینامه به شما پرداخت نکنن و پس از ارایه حتی اگه چندین سال گذشته باشد موظف به پرداخت هستند.

  1. میثم حاجی محمدی says

   از اطلاع رسانی شما نسبت به موضوع کمال تشکر را دارم .
   موفق باشید .

  2. رضا says

   البته اگر گواهی در زمان خرید ما از فروشنده تمدید نباشه نباید مالیات ارزش افزوده را پرداخت کنیم تا فروشنده گواهی تمدید شده را بیاورد

 28. مهرنوش اسکندری says

  با سلام
  احتراما می تونم یپرسم بابت تمدید گواهی اعتبار مالیات بر ارزش افزوده په اقدامی باید انجام بدیم و در خواست به چه صورتی باشد و چه اسناد و مدارکی لازم است

  باسپاس

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام کاربر گرامی
   برای تمدید گواهینامه ارزش افزوده سازمان مالیات بر ارزش افزوده چند مورد را کنترل می کند :
   ۱-ارائه اظهارنامه ۳ ماهه از ابتدای مشمولیت تا تاریخ گواهینامه
   ۲- برگه تاییدیه گزارشات ماده ۱۶۹ توسط حوزه مالیاتی
   ۳-شماره اقتصادی یا کد رهگیری پیش ثبت نام در سامانه کد اقتصادی

   موفق باشید.

 29. زهرا says

  با سلام
  ممنونم از جوابتون
  شما می فرمایید ما الان باز گزارشات به صورت ماهانه رو ارائه بدهیم؟ (آخه زمانی که سازمان فصلی ها رو از ماقبول کرد ۳۱ اریبشهت بود که خیلی شلوغ بود و کارمنده می گفت که من نمیتونم کامل اونها رو بررسی کنم و ممکنه الان که مجددا مهلت ارسال تمدید شده قبول کنن)
  مورد دیگه ای که هست ما برای سالهای ۸۵ تا ۹۰ فرم دستی خرید و فروش رد کردیم و چون از طرف مقابل آدرس نداشتیم همه آدرس ها رو اشتباه وارد کردیم. میخواستم بدونم این فرم های دستی هم بعدا پیگیری می شوند و ممکنه دردسرساز بشه؟آخه همون کارمنده گفته بود که فقط این فرم ها باید کامل پر بشه و مهم نیست و نگرانی من از اینه که بعدا دردسرساز بشه و اون هم حرف خودش رو قبول نکنه

  1. میثم حاجی محمدی says

   ممکن است در آن مقطع زمانی با توجه به موقعیت خاص از شما قبول کنند ولی طبق قانون شما مکلف به ارائه بصورت ماهیانه می باشید .
   آدرس اشتباه در مورد اشخاص حقیقی موجب صدور برگ تشخیص بدون مرور زمان به نام شخص حقیقی به آدرس مجهول الهویت خواهد شد . و در مورد شرکتها منجر به گرفتن استعلام و صدور برگ تشخیص می شود.
   امیدوارم راهنمایی برای شما کافی باشد.

 30. زهرا says

  سلام
  خیلی ممنونم از مطالب فوق العاده مفید و کاربردیتون
  من توی یه موسسه حسابداری کار می کنم( تازه ۴۰ روزه که مشغول شدم) و در قسمت گزارش فصلی ها یک مشکل دارم الان خیلی از مشتریانمون هستن که فاکتور های رسمی فروش خودشون رو می یارن اما فاکتور خرید رسمی ندارند برای این مورد باید چکار کرد؟ اگر فروش به افراد فاقد اطلاعات داشته باشیم چه در سامانه آنلاین و چه در نرم افزار آفلاین باید در قسمت امتناع وارد بشه درسته؟
  و یه سوال دیگر اینکه اگر در سال ۹۱ برای هر ماه چند گزارش امتناع( فروش فاقد اطلاعات کامل خریدار) داشته باشیم باید فایل اکسس به صورت ماهانه تهیه بشود یا فصلی؟من چون شک داشتم هر دو مورد رو تهیه کردم ولی برخلاف عقیده خودم سازمان گزارش های امتناع فصلی رو قبول کرد مگر اینطور نیست که برای گزارش امتناع چه آنلاین و چه آفلاین باید ماهانه ارسال شود؟
  بازم ممنونم

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام کاربر گرامی
   متشکرم از توجهتون نسبت به مطالب پرشین حساب
   گزارش امتناع فقط مربوط به فروش ها می باشد و در خرید امتناع معنا ندارد ، گزارش امتناع را از یکم تا پانزدهم هر ماه می توان ارائه نمود. در مورد اینکه سازمان بصورت فصلی قبول کرده عواقب آن (جرائم آن ) بعدا” مشخص خواهد شد. و در مورد آنلاین و آفلاین تفاوتی برای شما ندارد .
   شما با عضویت در خبرنامه پرشین حساب می توانید جدیدترین مقالات را مطالعه کنید.

 31. زارع says

  با سلام
  سوالی در رابطه با تمدید گواهینامه ارزش افزوده داشتم
  اعتبار گواهینامه شرکت ما تا ۹۱/۰۹/۱۰ بوده ما در تاریخ ۹۲/۰۲/۰۷ به دارایی مراجعه و جهت تمدید گواهینامه درخواست دادیم سوال بنده این است که چون تاریخ اعتبار گواهینامه از تاریخ صدور محاسبه میشود تکلیف فاکتورهایی که در این فاصله صادر شده اند چیست ؟

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام کاربر گرامی
   چون شما اظهارنامه ارزش افزوده خود را ارائه داده اید مشکلی نیست ، در غیر اینصورت گواهینامه شما تمدید نمی شد. ولی برای اطمینان بیشتر شما می توانید طی نامه ای موضوع را به حوزه مالیاتی گزارش کنید تا بصورت مکتوب در پرونده شما ثبت گردد.

   موفق و پیروز باشید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.