از متن قوانین مالیاتی برداشت اشتباه نکنید!

0
639 بازدید

مالیاتی

قوانین مالیاتی ایران شامل دو بخش مالیاتهای مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده است که تمامی آنها در دو کتاب مجزا گردآوری شده است. گاهاً با این سوال از سوی حسابداران و مدیران مواجه می شوم که متن قوانین مالیاتی مبهم است و خیلی با اجرای تکالیف تطابق ندارد. در پاسخ به این سوال باید عرض کنم متن قوانین مالیاتی مشکلی ندارد، بلکه برداشت های اشتباه ضربه شدیدتری نسبت به غیرقابل فهم بودن آن به مجریان قانون می زند.به عنوان مثال اغلب اشخاص  از ماده مربوط به صدور برگ تشخیص اطلاعات کاملی ندارند و فقط از اعتراض در حد شاکی شدن نسبت به برگ تشخیص مطلع هستند آن هم در حد تکمیل فرم و خیلی با قواعد اصولی و استاندارد آن آشنا نیستند.

به عنوان مثال تصور مودیان از کاهش مالیات ، اعتراض به برگ تشخیص و کسر شدن درصدی از مالیات بطور سیستمی است . بله شاید این شیوه صحیح باشد . اشتباه و برداشت اشتباه همینجا رخ می دهد. یعنی یک مودی با تصور اعتراض و کاهش آنی مالیات، تلاش خیلی زیادی برای بروزرسانی و پیگیری پرونده مالیاتی خود نمی کند و همین نگرش باعث تزریق جرائم خواهدشد.با اجرای اصلاحات در قوانین مالیاتی از ابتدای سال ۱۳۹۵ تمامی مکانیزم محاسبات بصورت سامانه آنلاین می باشد و به همین علت هوشمندی محاسبات متفاوت از ورند سالهای قبل است.

مشکل را با تزریق اطلاعات مالیاتی حل کنید 

من با بیشتر دوستانی که صحبت می کنم مشکل اصلی آنها عدم ارائه گزارشات و تکالیف در مهلت مقرر و یا برداشت اشتباه از متن قانون است . متن قانون با اجرای قانون تفاوتی ندارد ، ولی ممکن است شما و یا حسابدارتان یک برداشت متفاوت از متن قانون در نحوه اجرای آن داشته باشید و در ادامه مدتی را با همین رویه طی می کنید و بعد از آن ممکن است اگر خوش شانس باشید خیلی زود متوجه اشتباهات خود شوید . متاسفانه در بیشتر موارد کاربران بعد از برگ تشخیص و حتی پرداخت مالیات متوجه عدم اجرای قوانین مالیاتی بطور صحیح می شوند .

در حال حاضر یک تکلیف مالیاتی خیلی مهم برای همه مشاغل به جز معافیتها اجرا می شود . که رعایت نکردن اصول آن هم می تواند مشکلات زیادی برای اشخاص ایجاد کند و با توجه به جرائم خیلی سنگین آن در رعایت نکردن اصول مرتبط ، کسب و کارها را منهدم می کند .

شما علاوه بر اجرای تکالیف مربوط به مالیات های مستقیم ، باید چگونگی اجرای مالیات غیر مستقیم را هم بلد باشید . مالیات بر ارزش افزوده از آن دسته مالیات های غیر مستقیم است که اگر درست و به موقع آن را اجرا نکنید اثرات مستقیمی بر روند فعالیت اقتصادی شما می گذارد .

دقت ، سرعت ، مهلت

این ۳ آیتم می تواند در پایان هر فصل شما را به خوبی از افتادن در مشکلات جرائم مالیاتی نجات دهد . اظهارنامه ۳ ماهه مالیات بر ارزش افزوده بعد اصلی تکالیف مالیاتهای غیر مستقیم و ارائه گزارشات معاملات فصلی بصورت ۳ ماهه بعد اصلی تکالیف مالیاتهای مستقیم است . متاسفانه  مشکل اصلی کسب کارها با این دو بعد مالیاتی است . بکارگیری این ۳ آیتم شما را در اجرا و آماده باش بودن بخشنامه ها و دستورالعمل ها تجهیز خواهد کرد.

امیدوارم همچنانکه برای کار خود وقت صرف می کنید به اندازه یک چهارم آن با قوانین مرتبط آشنا شوید.

میثم حاجی محمدی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید