عبور قراردادها از فیلتر مالیات و بیمه

10
1,736 بازدید
Closeup of notepad kept on table in empty conference room

قرارداد

“قراردادها دها نباید فقط از نظر حقوقی بی اشکال باشد و باید از لحاظ مالیات و بیمه هم بی عیب باشد” 

 

به نام خدا و سلام ، جمله ای که در ابتدا نوشتم مربوط به یکی از مشکلات اساسی بسیاری از مدیران می باشد که فقط قراردادهای خود را از نگاه حقوقی ایمن سازی می کنند و اصلاً توجهی به حق اداره دارایی و اداره تامین اجتماعی از متن قراردادها ندارند. بازهم متاسفانه مشاوره نادرست برخی از مشاورین در خصوص میزان تعلق مالیات و بیمه مزید بر علت می شود و باعث می شود در حسابرسی بیمه و تشخیص مالیات از سوی این دو سازمان، متوجه اشتباهات خود شوند.

 

قبل از توضیحاتم پیرامون قراردادها، یک نکته مهمتر را عرض می کنم و آن هم زمان بررسی قراردادهاست. بطور عادی حسابرسی بیمه هر ساله انجام نمی شود و ممکن است بعد از ۶ الی ۷ سال نامه حسابرسی برای شما ابلاغ گردد و حالا کار خیلی سخت است چون تمامی قراردادها خاتمه یافته و حتی پرداختهای  مالیاتی  انجام شده است ولی اتفاقی که می افتد در بررسی های سالهای قبل تر، حسابرس به دنبال احقاق سهم بیمه تامین اجتماعی می گردد. به جز قراردادهای عادی کار و ساعتی  و استخدامی، قراردادهای مورد بررسی می تواند شامل موارد زیر باشد :

 • قرارداد با اساتید
 • قراردادهای خدمات نصب و راه اندازی
 • قراردادهای تعمیر و نگهداری
 • قراردادهای ترجمه متون
 • قراردادهای مطالعات اقتصادی و سرمایه گذاری
 • قراردادهای بازاریابی
 • قراردادهای آموزش و فن آوری
 • قراردادهای تولید محتوی آموزشی

 

نوع نگارش قرارداد را من در ادامه خدمت شما توضیح می دهم ولی نکته ای که باید بیشتر به آن توجه کنید درج بند کسورات قانونی و سهم دو سازمان بیمه تامین اجتماعی و اداره دارایی از هر قرارداد می باشد و ضمناً نحوه محاسبه آن هم مهم است که در سال ۱۳۹۵ با اصلاحیه جدید قانون مالیاتها کاملاً متفاوت می باشد. در سال ۹۵ دیگر امکان ارائه لیست جداگانه نیست و شما باید در قالب لیست حقوق و دستمزد،اشخاص حقیقی  که برای شما ارائه خدمات انجام داده اند را گزارش کنید. تبدیل و رفع مغایرت دو لیست حقوق و بیمه یکی از مهمترین مباحثی است که من در یکی از جلسات دوره مدیریت مالیات و بیمه در کسب و کار به آن می پردازم

 

دوره مدیریت مالیات و بیمه در کسب و کار (ویژه مدیران)

البته یک مدیر ترجیح می دهد در این نوع موارد حساس با یک مشاوره حقوقی و یا وکیل خود وراد مذاکره شود و از او بخواهد که بندهای قرارداد را بررسی کند، که این کارشناسان با مطالعه عمیق در کتابهای تخصصی این موضوع ، بصورت کاملا” حرفه ای تسلط لازم را کسب می کنند . همینطور آگاهی از نوع نگارش قرارداد می تواند یکی از آیتمهای خیلی مهم در رزومه و سوابق کاری کارشناسان امور مالی به حساب بیاید . بعد از همه این توضیحات ، شما چه اطلاعاتی برای مقدمات نحوه نگارش و یا کنترل قراردادها نیاز دارید؟ فرض کنید بصورت کاملا” اتفاقی مدیر عامل شرکت ، شما را در یک جلسه خیلی مهم دعوت می کند و تنظیم یک قرارداد با طرف معامله را برعهده شما می گذارد ، برای تنظیم این قرارداد شما نیاز به رعایت ترتیب و توجه به یک سری نکات کلی را دارید ، مهمترین آنها عبارتند از :

• بعد از نام خدا عنوان قرارداد را مشخص کنید ( قرارداد اجاره ، پیمانکاری ، مشارکت و …)
• طرفین قرارداد ( خریدار و فروشنده ) را بطور دقیق مشخص کنید .
• موضوع قرارداد را بصورت کاملا” شفاف مشخص کنید .
• مبلغ قرارداد با عدد و حروف نوشته شود .
• نحوه پرداخت مبلغ قرارداد مشخص شود .
• مشخص کردن تعهدات طرفین نسبت به موضوع قرارداد بخش بعدی کار شماست .
• تعیین محل و چگونگی جبران خسارت در قرارداد را ثبت نمایید .
• مرجع حل اختلاف از نظر حکمیت و داوری را مشخص کنید .
• اسناد تعهد آور یا نحوه تضمین قرارداد از سوی خریدار یا پیمانکار را تعیین کنید .
• شرایط و ضوابط مربوط به برهم زدن قرارداد از جمله فسخ و انحلال را مشخص کنید .
• اقامتگاه قانونی طرفین معامله ( خریدارو فروشنده ) را بنویسید .
• و در پایان نحوه ارائه نسخه های قرارداد به طرفین مشخص و تنظیم خواهد شد .

 

 

همچنین برای دریافت رایگان ۱۰۰ مدل از نمونه قراردادهای مهم می توانید فرمانتهای مطلب را تکمیل کنید

 

 

یکی از مهمترین نکاتی که در قسمت تعهدات و کسورات باید توجه کنید ، مشخص کردن شرایط و ضوابط بیمه و مالیات است ، یعنی اینکه نحوه کسر مالیات و بیمه طبق قانون کاملا: واضح بیان شود ، همچنین هرگونه توافق شفاهی بین طرفین معامله بصورت مکتوب در بند مجزا در قرارداد نوشته شود .

تسلط بر پیاده سازی و انعقاد قراردادها یکی از نکات بسیار مهم برای مدیران است که در دوره TIM مدیریت مالیات و بیمه در کسب و کار بطور حرفه ای به آن پرداخته می شود تا مدیران در مذاکرات حرفه ای نیاز به پرداخت هزینه مشاوره برای هر قرارداد و کوچکترین جزء آن نداشته باشند و حداقل یکبار برای این موضوع هزینه کنند.

 

موفقیت خواستنی است – میثم حاجی محمدی

 

 

بانک قرارداد

 

 

 

10 دیدگاه‌ها

 1. باسلام
  دراثر اشتباه شرکتی که طرف قرارداد من بودعلاوه بر قرارداد خودم قرارداد شخصی دیگه هم بنام من ثبت شده وبعنوان عملکردبه اداره مالیات ارسال شد وشرکت مورد نظر هم میگه که از طرف ما قابل حل نیست .میخاستم راهنمایی بفرمایید چه راهی جهت اصلاح از طریق شرکت ویا اداره مالیات وجود داره . سپاس از همکاری شما

  • سلام این مشکل فقط از طریق دایره اطلاعات و خدمات حوزه مالیاتی قابل حل است. شما باید دفاتر و گزارش ۳ ماهه مربوط را به همراه رونوشت نامه به این اداره تحویل دهید تا ضمن بررسی ویرایش و اصلاحات انجام شود.

 2. سلام
  از مهمترین بندها بند فسخ هست که تو بسیاری از سایت ها هیچ اشاره ای نمیشه که به نظر من مهمترین قسمت قرار داد هست. لطفا در مورد این بند نکاتی ارایه بدین.ممنون

  • سلام کاربر گرامی

   در بخش قراردادهای مهم و کاربردی همین سایت ، پیش نویس چندین قرارداد واقعی در آن جمع آوری شده که در تمامی آنها بند فسخ با توجه به موضوع هر قرارداد توضیح داده شده است .

 3. باسلام

  در قرارداد فروش نرم افزار که در آن اشاره به پشتیبانی هم شده است چگونه برخورد میشود؟
  چرا وقتی شرکت من نیروی ثابت ندارد (تمام نیروهای من برون سپار هستند و جای دیگری حق بیمه پرداخت می کنند) باید در قرارداد پیمانکاری بیمه پرداخت کنم؟
  پیشاپیش ممنون

  • سلام محمد آقا زاده عزیز
   قسمت پشتیبانی نرم افزار اجرای خدمات است و مشمول بیمه خواهد بود . طبق قانون نیروهای قراردادی هم به نوعی مشمول قانون بیمه و کار خواهند بود ، اگر نیروی شما هستند باید قرارداد داشته باشند.

 4. با سلام و احترام

  کسورات قانونی بیمه و مالیات چیه ؟ خب مالیات فکر میکنم به قرارداد های خدماتی و مشاوره ای تعلق میگیره با نرخ ۳ % که کارفرما کسرنموده و فیش رو به پیمانکار داده تا از مبلغ مالیات عملکرد پایان سال به عنوان مالیات پرداخت شده ( مکسوره ) از حساب پیمانکار کسرشود ….ولی بیمه چطور……….. من اصلا از بیمه و نحوه کسر و پرداخت هیچ اطلاعی ندارم اگر راهنمایی بفرمایید متشکر میشم با سپاس

  • سلام سعید رضایی عزیز
   طبق قانون، قراردادهای پیمانکاری موظف به ارائه یک نسخه از قرارداد به بیمه و گرفتن کد بیمه می باشند . در مورد مالیات هم از از این نوع قراردادهای ۳% مالیات تکلیفی کسر می شود .
   در مورد بیمه قراردادهای مشاوره های اگر بصورت انفرادی اجرا شود ، بستگی به کارفرما دارد که مفاصاحساب از شما بخواهد یا نه .

   • با سلام
    واسه همه قراردادهای پیمانکاری می بایست ردیف پیمان گرفت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟منظورم پیمانکاران دست دوم
    اگر ردیف پیمان گرفته نشد و در غالب حق بیمه ماهانه پرداختی از بابت کارکنانمشغول در آن قرارداد می شود مفاصا حساب گرفت؟؟؟؟

    اگر قراردادی خدماتی بصورت انفرادی انجام شود نرخ آن ۳۰% می باشد یا ۱۶/۶۷%؟؟؟؟؟

    • سلام به شما
     پیمانکاران دست دوم هم موظف به گرفتن ردیف پیمان هستند . قرارداد خدماتی انفرادی هم اگر کلمه ای از حقوق و ساعت کار داخلش نباشد ۱۶٫۶۷ محاسبه می شود و لی اگر غیر از این باشد ۳۰ درصد می شود .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید