مشاوره مالیاتی و آموزش حسابداری

حل معمای قرارداد ساعتی پاره وقت

54 7,750

قرارداد ساعتی پاره وقت

قرارداد ساعتی پاره وقت

به نام خدا و سلام

موضوع قرارداد با نیروها در مدل های مختلف، همیشه یکی از موارد حاشیه ساز در درون شرکتها، اصناف و حتی اشخاص بوده و در بین این نوع قراردادها قرارداد ساعتی پاره وقت در کنار قراردادهای عادی می تواند شاخص تر باشد. به نظر من متاسفانه هنوز شرکتهای زیادی هستند که این موضوع را جدی در نظر نمی گیرند و در عین حال که بسیار ساده پیاده سازی می شود، تمرکزی بر روی آن ندارند. البته نکته ای که وجود دارد پاسخ های سلیقه ای بسیار زیاد است و شاید متن اصلی قانون کار خیلی خوب موشکافی نشده است. در کنار قرارداد ساعتی پاره وقت و حتی تما وقت نکات ایمنی و بهداشت کار است که به هیچ عنوان برنامه ریزی نشده است. در این نوشته تصمیم دارم خیلی خلاصه و ساده این نوع قرارداد اداره کار که خواهان زیادی برای انعقاد در موسسات دارد را تشریح کنم.

ابتا باید از مبنای اداره کار شروع کنیم، اینکه ساعت تعریف شده همیشه مبنای هرگونه محاسبات می باشد و نباید ذهن خود را درگیر موضوعات دیگر کنید.این حداقل است و ممکن است در شرکت پایه تعریف شده بیش از حداقل مزد اداره کار باشد که همان پایه بیشت  مبنای ساعتی خواهد بود. پیشنهاد من برای انعقاد هرگونه قرارداد با نیروی کار اگر می خواهید طبق قانون کار عمل کنید مبنای ساعتی بجای روزانه می باشد.

طبق قانون کار جمهوری اسلامی ایران هر مستخدام( فردی که استخدام شرکتی می شود)  باید ۴۴ ساعت در هفته که ۶ روز می باشد کار کند. یعنی اگر ۴۴ را تقسیم بر ۶ روز کاری کنید ۷٫۳۳ ساعت روزانه می شود که منظور ۷ ساعت و ۲۰ دقیقه می باشد. حالا بهتر است شما قرارداد خود را بر مبنای ۴۴ ساعت منعقد کنید و بر اساس ان تعداد روزها را مشخص کنید. با این روش مشکل قراردادهای ساعتی هم به راحتی قابل حل است. شما طبق ۴۴ ساعت روزهای کاری را مشخص می کنید، به عنوان مثال پنج شنبه ها تعطیل هستید و حالا باید ۴۴ را بر ۵ تقسیم کنید تا میزان ساعت روزانه مشخص شود یعنی روزانه ۸٫۸ ساعت.

چند نکته کلیدی ! 

محاسبه یک ساعت کارکرد ۲ بخش دارد : مزد ثابت و مزایا

ساعت استراحت و نماز در محاسبه ساعت کار نمی گنجد

اگر حجم قرارداد ساعت شما کمتر از ۴۴ ساعت باشد هر میزانی بالاتر از آن اضافه کار محسوب نمی شود نه اینکه مکمل همان حداقل شود.

منظور از این جمله این است که فرض کنید با فردی قرارداد ساعتی پاره وقت منعقد می کنید که هفته ای ۲۲ ساعت به شما سرویس دهد و مثلا ۲ روز در هفته در شرکت حضور داشته باشد. نکته مهم اینجاست اگر این فرد در یک هفته ۲۳ ساعت کار ارائه داد ۱ ساعت بالاتر از ۲۲ ساعت اضافه کار محسوب می شود. اشتباه برخی از حسابداران و کارفرمایان در اینجا مبنا قراردادن ۴۴ ساعت است در صورتی که نوع قرارداد شما فقط ۲۲ ساعت در هفته بوده و هر ساعتی بیشتر از ان اضافه کار محسوب می شود

 

محاسبه ساعت کارکرد 

برای محاسبه باید دو پارامتر را در نظر بگیرید: یکی منظور نمودن مزد ثابت و مزد مزایا ، برای محاسبه مزد ثابت شما مزد روزانه را بر ۷٫۳۳ تقسیم می کنید که نرخ یک ساعت مزد ثابت بدست می آید و برای محاسبه مزایا مبلغ بن و حق مسکن را هم بر ۷٫۳۳ باید تقسیم کنید و هر دو عدد را باهم جمع کنید. حالا در مثالی که عرض کردم ضرب می کنید و نرخ کارکرد ساعتی به راحتی محاسبه می شود. نکته مهم در اینجا عدم توجه به راس قراردادن ساعت روزانه برای محاسبه ساعت پاره وقت است.

در ماده ۳۲ قانون تامین اجتماعی ، درباره ماده ۳۲ در مورد بیمه شدگانی که کارمزد دریافت می کنند ، تعیین تکلیف می کند ، حق بیمه این افراد به ماخذ کل ذرآمد ماهانه آنها احتساب و دریافت می گردد که این حق بیمه در هیچ مورد نباید از حق بیمه ای که به حداقل مزد کارگر تعلق می گیرد کمتر باشد .

این ماده در مورد حق بیمه بیمه شدگانی است که به صورت کارمزد مشغول به کار هستند . به موجب تبصره یک ماده ۳۵ قانون کار ، در صورتی که مزد بر اساس میزان انجام کار و یا محصول تولید شده باشد ، کارمزد نامیده می شود .

همچنین در صورتی که مزد بر اساس محصول تولید شده و یا میزان انجام کار در زمان معین باشد ، کارمزد ساعتی نامیده می شود . کارمزد صرفا” در قراردادهای مشمول قانون کار مطرح می گردد ، بنابراین از بیمه شدگانی که مشمول صندوق تامین اجتماعی باشند و از لحاظ کاری تابع قانون کار به صورت کارمزد باشند مطابق ماده ۳۲ حق بیمه اخذ می شود .

درآمد بیمه شدگانی که به صورت کارمزد مشغول به کار هستند ، منوط به میزان کاری است که توسط آنها انجام می شود . جهت دریافت حق بیمه از این قبیل بیمه شدگان ، ابتدا بایستی درآمد ماهانه محاسبه گردد. با توجه به اینکه این افراد در قبال کاری که انجام می دهند ، مزد دریافت می کنند و دریافت مزد آنها به صورت روزانه و ماهانه نمی باشد ، لذا درآمد آنها به صورت ماهانه در نظر گرفته شده و حق بیمه به ماخذ کل درآمد ماهانه آنها ، احتساب و دریافت می گردد.

در حالت کلی شما برای محاسبه  نیروهای پاره وقت و ساعتی ، باید کارکرد ساعتی آنها را به کارکرد روزانه تبدیل کنید و طبق کارکرد روزانه و همینطور دستمزد روزانه می توانید میزان حقوق ماهیانه آنها را محاسبه کنید . مثلا”مجموع تعداد ساعت نیروی شما در هفته ۳ روز کامل می شود در نتیجه کارکرد ماهیانه ۱۲ روز خواهد بود .

مطابق قانون ماده ۴۳ قانون کار ، کارگران کارمزد برای روزهای جمعه و تعطیلات رسمی و مرخصی ، استحقاق دریافت مزد را دارند و ماخذ میانگین کارمزد آنها در روزهای کارکرد آخرین ماه کار آنهاست ، بنابراین جهت محاسبه میانگین کارمزد آنها در روزهای جمعه ، تعطیلات رسمی و مرخصی ها، کارمزد آنها در روزهای کارکرد آخرین ماه کار آنها در نظر گرفته می شود .

قسمت اخیر ماده ۳۲ مقرر داشته که حق بیمه ای که برای بیمه شدگانی که به صورت کارمزد مشغول به کار هستند ، در نظر گرفته می شود نبایستی از حق بیمه ای که به حداقل مزد کارگر عادی تعلق می گیرد ، کمتر باشد . بنابراین با توجه به اینکه مبلغ پرداختی به این قبیل بیمه شدگان ، از حداقل مقرر در قانون کار کمتر نیست و با توجه به اینکه حق بیمه بر اساس حقوق دریافتی ، تعیین می شود لذا حق بیمه نیز نبایستی از آنچه که به حداقل حقوق مشمولین قانون کار تعلق می گیرد ، کمتر باشد .

موفقیت شما دوست خوبم را از خداوند متعال خواستارم – میثم حاجی محمدی

 

 

۶ نکته مهم در خصوص عیدی و پاداش پایان سال

 

فیلم ویدئویی مجموعه قوانین کار و تامین اجتماعی

 

تنها با وارد کردن کد پرسنلی فیش حقوقی را تهیه نمایید !!!

 

چگونه نصف ۴۴ ساعت در هفته اضافه کاری محسوب می شود؟

54 Comments
 1. نازنین says

  سلام.من از اول تیر ۹۶ قرارداد ساعتی دارم و هفته ای حدود ۲۰ ساعت کار می کنم .می خواستم بدونم عیدی وو سنوات به من تعلق می گیره؟
  شرکت هر سه ماه یک بار پاداش به من میده مثله بقیه کارمندا.
  با تشکر

  1. مرضیه خیری says

   سلام دوست عزیز طبق قانون به ازای هر ساعت کارکرد مزد ثابت و مزایا به نیروی کار تعلق خواهد گرفت چه قرارداد ساعتی باشد چه قرارداد تمام وقت

 2. هانی says

  با عرض سلام
  میخواستم بدونم برای افرادی که قرارداد ساعتی و یا حق المشاوره هستند و در طول روز ۲ساعت و هفته ای ۲ روز بیشتر حضور ندارند آیا سنوات و مرخصی و عیدی و همچنین مزایای تعلق میگیرد (بازنشسته باشد)

  1. مرضیه خیری says

   سلام دوست عزیز. بازنشستگان در صورتی که مجدد به کار مشغول شوند لازم است تا مستمری دریافتی آنان قطع شود برایشان به میزان کارکردی که انجام میدهند بیمه و مزایا ارائه شود و بعد مجدد از مستمری استفاده کنند. در غیر این صورت بیمه و سایر موارد مشروحه در لیست بیمه تعلق نمیگیرد. برای کارهای ساعتی طبق قراردادی که منعقد شده مزایا تعلق میگیرد. طبق قانون به ازای هرساعت کار حقوق و مزایا محاسبه می شود.

 3. نازنین says

  سلام وقتتون بخیر من هفته ایی ۲۰ ساعت کار میکنم و الان میخوام بیمه بشم کارفرما میگوید بیمه پاره وقت رد میشود این بیمه پاره وقت یعنی چی؟؟؟

  1. مرضیه خیری says

   سلام دوست عزیز. یعنی به ازای ساعت کارتون براتون بیمه رد میکنند در آخر جمع میشه و در لیست گزارش میشود.

 4. طاها says

  سلام من از ۸ خرداد۹۶ در آزمایشگاه مشغول به کار هستم ، ۷ ساعت کار در روز در دو بخش. با من قرارداد نبستن و بعد شش ماه میگن۴۵۰ تومن۱۵ روز بیمه ، تاریخ شروع به کارمم از اول آذر زدن. سوال من اینه تا چند وقت میشه با ی نیروی سابقه دار قرارداد نبست؟ حق بیمه سال ۹۶ چقدره؟

  1. مرضیه خیری says

   سلام دوست عزیز قانون کار اعلام کرده که به محض اقدام به کار نیروی کار، کارفرما باید او را بیمه و مزایا و حقوق مربوطه را طبق قانون پرداخت کند. در قانون مدتی برای اینکه فرد بدون قرارداد مشغول شود وجود ندارد و کارفرما از همان روز اول مکلف به پرداخت کلیه حقوق است. ۳۰۹۹۷۷ ریال مزد روزانه برای۸ساعت کار است که به اضافه مزایا می شود. و در نهایت هم ۷ درصد حق بیمه سهم کارگر از آن کسر و الباقی قابل پرداخت خواهد بود. در صورت داشتن سوال و مشاوره بیشتر با ما همراه باشید.

 5. tina says

  عرض سلام و ادب و احترام
  بنده در یک شهرداری بنا به نیازشان مشغول به کارم . روزانه شش ساعت و در هفته ۳۵ ساعت .
  با من هیچ قراردادی ننوشته اند که متعهد نباشند .
  اکنون میخواهم باز هم با آنها صحبت کنم ک حداقل . حقوقم معلوم باشد . بیمه و مزایا که هیچ ندارم.
  میخواهم شما راهنماییم کنید چه کنم . چگونه قرارداد بنویسم و حداقل حقوقم را مشخص کنم .
  خواهشمندم پاسخ بفرمایید .
  tinakhaanoom@gmail.com

  1. tina says

   سلام . عذر میخوام اگه امکان داره جواب بنده رو میدین .

   1. مهدیه ابراهیمی says

    سلام کاربر گرامی
    سوال شما پاسخ داده شد.
    موفق باشید

    1. tina says

     سپاس از شما .
     چگونه قرارداد ساعتی منعقد و حداقل حقوق ساعتی چقدر است ؟؟؟

  2. میثم حاجی محمدی says

   سلام سلام همانطوری که مستحضرید اشخاص قرارداد کمتر از اداره کار نمی توانند منعقد کنند مگر کار بصورت ساعتی باشد که مبنا ساعت اداره کار است و مبنا ۴۴ساعت در هفته تقسیم بر تعداد روز می‌شود

   1. tina says

    قرارداد ساعتی شامل مزایا نمیگردد ؟؟

    1. tina says

     قرارداد ساعتی شامل مزایا نمیگردد ؟؟

     1. میثم حاجی محمدی says

      تمامی پارامترهای قانون کار را شامل می شود و فرقی ندارد فقط کارکرد تفاوت پیدا میکند.

  3. tina says

   سلام . شرمنده به ایمیلم چیزی نیومده . اینجا هم نیست .

 6. ف.ف says

  باعرض سلام خدمت شما۳
  ۳۶سال سن دارم از فروردین ۱۳۸۶در یک موسسه آموزشی تدریس میکنم و بیمه نبودم. آخرای مرداد ۹۶ بازرس به مرکز آموزشی ما آمد ولیست ما به بیمه گزارش داده شد اما تاریخ جذب مارا از ۱۳۹۶/۰۵/۳۱ درنظر گرفته است.به چه صورت میشود سابقه ی ۱۰سال گذشته را زنده کنیم ؟ و اینکه و اینکه کارفرمای ما گفته حق بیمه تونو خودتون پرداخت کنین.
  ساعات تدریس من در سالهای پیش متفاوت بوده .الان۲روز در هفته ۶ساعت مشغول به کارم اما سالهای پیش ۴روز در هفته ۱۲ساعت تدریس داشته ام. حق بیمه ماهانه من با ۶ساعت در هفته چقدر میشود؟
  ممنون میشم منو کمک کنید تا حالا که بیمه اجباری شدم بتونم از سال ۸۶ حقمو بگیرم و سالهایی که اونجا مشغول به کار بودم جز سابقه ام محسوب بشه.

  1. مرضیه خیری says

   سلام کاربر گرامی شما با اسناد مدارک میتوانید نشان دهید که قبلا هم بودید ولی کارفرما برایتان بیمه رد نکرده و با این شرایط از کارفرما شکایت کنید. و مطابق با لیست حقوق اداره کار در سالهای گذشته که چه مبلغی را اداره کار تعیین کرده میزان حق بیمه سهم خود و کارفرما حساب کنید.

 7. الهه says

  سلام و خسته نباشید
  من برای دفترم میخوام نیروی با ۴ ساعت کار در روز یعنی از ۹تا ۱ ظهر استخدام کنم طبق حسابی که کردم میشه ۲۴ ساعت کار در هفته
  برای این کار چه میزان حقوق باید در نظر بگیرم؟

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام به شما شما باید ساعتی اداره کار را بازای ساعت پاره وقت پرداخت کنید و کارکرد بیشتر برای این فرد اضافه کار محسوب میشود.

 8. اسماعیل درودیان says

  سلام
  من درحال راه اندازی یک پیک تحویل کالا هستم.و به صورت درصدی با نیروها تسویه میکنم.میخواستم بدونم که چگونه با اونها قرارداد ببندم که شامل بیمه و مزایای سالیانه نشوند در حالیکه ملزم به حضور هرروزه باشند،و درآینده برای من مشکلی از بابت قانون کار وبیمه بوجود نیاید.پیشاپیش از پاسخ شما سپاسگذارم.

  1. مرضیه خیری says

   سلام آقای درودیان این درخواست شما از نیروی کار کمی غیر منطقیست . هر نیروی کاری بایستی طبق قانون بیمه و مزایای نقدی و غیر نقدی را دریافت کند به ازای ساعاتی که برای شما کار میکند. غیر از این عمل کنید حتما برای شما مشکل ساز خواهد بود.

 9. باران says

  سلام -من از بهمن ۹۴ تا بهمن۹۵ در شرکتی کار میکردم که بازاریاب و دکوراتور اونجا بودم.هم تبلیغ کارشون انجام میدادم هم دکور میزدم(بادکنک آرایی)برای وقتی که میزاشتم میرفتم بازاریابی که هیچ پولی نمیدادن اگر کسی سفارشی میداد ۲۰ درصدش مال من میشد و بقیه برا شرکت(به قول خودشون ۲۰ درصد از فاکتور)از اون ۲۰ درصد هم من باید پول نیرو اینا رو هم میدادم.که هیچی برام نمیموند.
  حرفشونم این بود که بسته به توانت بهت حقوق میدیم من تمام انرژیمو برا این کار گذاشتم.میگفتن ما بیمه کار نداریم چون شما ساعتی کار میکنید عیدی هیچی به ما ندادن.نه عیدی نه پاداش نه هیچی.برای اینکه وسیله و ابزار دست من میدادند از من سفته گرفتند.گفتند از کار که اومدی بیرون ۵ سال بعد بهت سفته ها رو میدیم.به هرکی میگم میگه میتونی راحت شکایت کنی پول اون یه سال بیمه تو بگیری.من نگران سفته هستم میترسم شکایت کنم سفته هامو اجرا بزارن.میخوام ببینم شکایت کنم واقعا پول اون یه سال بیمه میدن ؟اینا فقط یه بیمه حوادث داشتن.هیچ کدوم از اعضا شرکت بیمه نیستن

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام اگر قرارداد پیمانی داشته باشید با موضوع صرفاً ۲۰ درصد خیر امکان شکایت نیست ولی اگر چنین قرار دادی نبوده می توانید بابت مدت حضور خود شکایت کنید. در مرود سفته هم می بایست با یک وکیل مذاکره کنید چون از نظر اداره کار خیلی قابل پیگیری نیست

 10. لعیا هاشمی says

  سلام جناب محمدیبا تشکر از راهنمایی های مفیدتون
  من اگر بخوام با کسی در حد سقف نهایی بیمه تامین اجتماعی و یا بیشتر قراردار کامل کاری (۴۴ ساعت) ببندم حقوق و مزایاشو چطوری بای تقسیم کنم که ضرر زیادی شامل حالش نشه ؟ ممکنه به من پاسخ بدهید.
  با سپاس

  1. مرضیه خیری says

   سلام کاربرگرامی. قانون کار مقرر داشته است که تا ۴۴ساعت در یک هفته ساعت کار قانونی است و با مزایای ثابت باید پرداخت شود در صورتی که بیش از این در یک هفته از نیروی کار، استفاده شود باید اضافه کاری برای او حساب شود. شما بایستی به ازای ۴۴ ساعت در هفته مزد روزانه به اضافه حق مسکن و خوار بار و در صورتی که عائله مندی و دیگر مزایای مشمول که طبق قانون شامل حال او میشود را پرداخت نمایید و برای مازاد ساعت از ۴۴ ساعت اضافه کاری او را محاسبه نمایید. درصورت سوالات بیشتر از طریق این سامانه persianhesab.com/soal در خدمتتان هستیم.

 11. بینام says

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون
  من در یک شرکت به صورت ساعتی کار میکنم و هر روز در ساعات اداری در این شرکت حضور دارم.ولی به علت تعطیلی ها اعم از ایام نوروز و پنجشنبه ها و جمعه ها و..هیچ حق الزحمه و بیمه ای داده نمیشه.آیا این مورد قانونی هست؟ حتی در فروردین ماه هم که ۱۵ روز شرکت تعطیل بوده حقوق فروردین هم ۴۰۰۰۰۰تومان بوده ایا این مورد قانونی هست یا خیر؟ با تشکر

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام اگر ۴۴ ساعت در هفته حضور داشته باشید دیگر ساعتی محسوب نمیشود و طبق قوانین اداره کار باید لحاظ گردد ، قرارداد ساعتی معمولاً کمتر از ۴۴ ساعت و بصورت پاره وقت می باشد.

 12. محمد says

  سلام. تشکر بابت متن خوبتون.
  یه سوال؛
  افرادی که به صورت تمام وقت کار میکنن، حقوق شون بر اساس ۲۲۰ ساعت حساب میشه (تعطیلات رو هم شامل میشه).
  سوالم اینه که تعطیلات برای افراد پاره وقت، به چه صورت حساب میشه و اگر فردی مثلا شنبه ها باید حضور داشته باشه و شنبه جزؤ تعطیلات رسمی باشه، حقوق اون روز باید براش محاسبه بشه؟
  در مورد جمعه ها چطور؟ حقوق تعلق میگیره؟

  1. مرضیه خیری says

   سلام کاربر گرامی . پاسخ شما در پست زیر قرار دارد. استفاده فرمایید و در صورت سوال بیشتر با ما همراه باشید.
   http://persianhesab.com/labor-law/

   1. م د says

    سوال منم همینه از این لینک جواب نگرفتم
    لطفا پاسخ دهید

    1. مرضیه خیری says

     سلام دوست عزیز لطفا سوال خود را دقیق مطرح فرمایید تا راهنمایی شوید.

 13. m.alirezaei says

  با سلام
  کارمندی دارم که به صورت ساعتی سه روز در هفته خدمات نقشه کشی(سه بعدی کامپیوتری) انجام می دهد. برای سه روز در هفته ساعتی ۱۲۵۰۰ اوا اینکه عیدی و سنوات چگونه محاسبه می شود؟
  ثانیا قرار داد سال جدی د را چگونه ببندیم که طرف شامل بیمه و سنوات نشود.
  ثالثا آیا با طرف به عنوان پیمانکار جزء قرارداد بنویسم شامل بیمه و باقی موارد خواهد شد یا خیر چگونه باشد که درگیر اداره کار و بیمه نشوم؟
  با تشگر

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام به شما
   در صورتی که قراراد خدمات منعقد کنید خودش ملزم به اخذ مفاصاحساب بیمه خواهد بود و مشمول عیدی و سنوات نمیشود

 14. maryam says

  سلام
  اول از همه بخاطر پیشرفت و مطالب سایت هم چنین چاپ کتابتون تبریک میگم.من واقعا بخاطر درگیری های شغلی وگرفتاری زندگی واقعا از حوزه مطالب تئوری حسابداری دور شدم .امروز که ایمیلما چک کردم با انبوه ایمیل از طرف پرشین حساب روبرو شدم .من سال ۹۳ یک ماهی توی دفترتون بودم نمیدونم خاطرتون هست یانه ؟درسته ارتباط کاری قطع شد ولی ایمیلای شما هنوز مرتب برای من ارسال میشه و از این بابت خوشحالم.

  1. سلام خانم ربیعی ممنون ، مطالب ظاهر تئوری دارند ولی سعی شده نکات روز و مشکلات کاربران با انتشار مطالب پاسخ داده شود. انشالله موفق و پیروز باشید

 15. باتومی says

  ممنون

  دست شما درد نکنه

  1. مهدیه ابراهیمی says

   سپاس از لطف شما بزرگوار

 16. لیلا says

  سلام من در یک شرکت خدمات بیمه ای کارمیکنم حدود۳ساله. حقوق ثابت بهم نمیدن فقط کارمزد بیمه نامه هایی که صادرمیکنم پس از کسر مالیات بهمون میدن.الان برامون بیمه ۱۰ روزه رد کردند.وقرارداد۷۰ساعته بستند درصورتی که ما کل روزهفته از۸صبح تا۴بعدازظهر کارمیکنیم. ایااین نوع قرار داد وزارت کار وتامین اجتماعی تایید میکند؟ ایا این حق ماهست که مثل بقیه کار کنیم ولی بیمه ۱۰ روزه ببندن وحقوقمون پورسانت باشه. لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. سلام شما طبق قانون ۴۴ ساعت را پر میکنید و طبق قانون کار شما باید حقوق خود را کامل دریافت کنید این نوع توافقات اگر در قالب قرارداد ساعتی با شما باشد قابل قبول است ضمناً بیمه ۱۰ روز به اندازه حضور شما در کل هفته نمی باشد. البته این بستگی به خودتان دارد که چه توافقی کرده اید؟

   1. لیلا says

    قرارداد رواینجوری اونا تنظیم کردند وما باید بزور اونو امضاکنیم واگرنکنیم نمیتونیم مشغول به کارباشیم.ازطرفی پایان سال یه برگه دیگه هم به مامیدهند که امضاکنیم با مضمون اینکه کلیه حق وحقوقمون وسنوات وبن وعیدی و…را طبق وزارت کار دریافت کرده ایم.واین رو هم بزور امضامیخوان درصورتی که ماچیزی دریافت نکردیم. من باید چکاربکنم؟چه کاری صلاح هست ونتیجه بخشه؟ سپاس

    1. اینا بدیهیات است و اداره کار قبول ندارد فرمت قرارداد و قوانین کار مشخص است ، کار این شرکت کاملا غیر قانونی بوده و شما باید شکایت کنید و نتیجه که قطعا دارد شک نداشته باشید

 17. ارمغان says

  سلام من ۳سال کارمند بیمه پارسیان هستم و همه روزه بجز جمعها از ۸صبح تا۴ کارمیکنم ولی تاالان برای من بیمه رد نشده. الان بعداز۳سال داخل قرارداد بنده ۷۴ساعته خورده شده و۱۰روز بیمه رد میشود. وحقوق ما کارمزد بیمه نامه هاییست که صادر میکنیم. به من کمک کنید مشاوره بدید که ایا حق من این نوع قرار داد هست؟ اصلا شرکت خدماتی ما میتونه به این صورت بیمه رد کند؟

  1. سلام خیر غیر قانونی بوده و کارفرما مشمول جریمه خواهد شد

 18. عسگری says

  سلام.من در یک موسسه آمورشی مشغول به کار هستم ساعت کاری را از ۸ صبح تا ۷ شب تعیین کرده اند با قرارداد ساعتی میخواستم بدونم بیمه رو چطور محاسبه میکنند .شنیدم که بیمه ساعتی فقط بخاطر سابقه کار است و مرایای درمانی و بیکاری راشامل نمی شود ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. سارا شریفیان says

   سلام خدمت شما دوست عزیز.نحوه محاسبه بیمه کارکنان ساعتی به صورت جمع ساعات کار و تبدیل به تعداد روز است که در لیست بیمه گزارش میشود . درمان و بیمه بیکاری(مطابق ماده ۷ قانون بیمه بیکاری) به بیمه شده تعلق میگیرد. مثلا اگر کسی ۱۰۳ ساعت کارکرد در یک ماه داشته باشد ۱۴روز در لیست بیمه باید بیمه رد شود ۱۴ = ۱۰۳/۷٫۳۳

 19. م.فرخاني says

  باسلام پرستاری درکلینیک خصوصی داشته ام که ازسال ۸۰دراین کلینیک کارمیکرده ولی درسال ۸۰و۸۱بدون قراردادوهرماه چندساعت کارکردداشته (باتوافق )وبجزپرداخت مزدروزانه هیچ مزایای دیگری طبق توافق دریافت نکرده ولی دربقیه سالهادارای قراردادبوده وحق بیمه وی پرداخت میشده اکنون جهت پرداخت حق بیمه سال ۸۰و۸۱شکایت کرده باتوجه به اینکه درآن دوسال هیچ قراردادی بسته نشده وباتوافق خودش چندساعتی درهرماه کارکردداشته راه حل برای اثبات این موضوع چیست چنانچه مقدورمیباشدازطریق ایمیل راهنمایی فرمایید متشکرم

 20. پپايدار says

  با سلام و خسته نباشید.اگر کارگری به صورت پاره وقت داشته باشیم و حق بیمه آن کمتر از حداقل هزینه بیمه است باید چکار کرد؟اطفا پاسخ دهید.ممنون

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام کاربر گرامی
   طبق قانون شما باید قرارداد منعقد کنید و طبق کارکرد فرد بیمه را محاسبه کنید.

 21. مهین says

  سلام من قرار است موسسه آموزشی را راه اندازی نمایم که در آن نیاز به یک کارمند از ساعت ۸ تا ۵/۱ است. من نمیدانم چقدر باید حقوق بپردازم و حق بیمه او چقدر میشود

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام به شما
   بهترین حالت قرارداد قانون کاری است ، شما می توانید تعداد ساعت نیرو ها را به کارکرد روزانه قانون کاری تبدیل کنید و طبق کارکرد ، دستمزد ماهیانه را محاسبه و پرداخت کنید که هم با لیست بیمه و دارایی همخوانی داشته باشد .

 22. زهرا says

  سلام
  من به صورت پاره وقت در دو مکان مجزا (یک موسسه حسابداری و یک دفتر فروش سنگ که نمایندگی معدن رو داره) حسابدار هستم که مدیریت معدن بیمه من رو تقبل کرده حالا چند تا سوال دارم اول اینکه اونجا بهم سختی کار می خوره بنابراین مزایای بیشتری برای بازنشستگی داره درسته؟دوم اینکه حالا مامور بیمه اگر صبح من رو توی موسسه ببینه مشکلی که پیش نمیاد؟(قراره معدن بیمه کامل رد کنه درحالی که من کیلومترها از معدن دور هستم ولی گویا تک تک کارمندا بررسی نمیشوند ولی در موسسه هر روز صب تا ظهر تنها هستم و احتمال شناسایی ام در صورت بازدید ۹۹% هستش)
  سوم اینکه برای کسی مثل من که هدفش تاسیس موسسه حسابرسی هستش کدوم بیمه بهتر هست؟
  ممنون

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام سرکار خانم زهرا نفیری
   اصلاً غیر قابل پیش بینی هستش ، مامور بیمه معمولاً بصورت رندم نیروها را کنترل می کند و در صورت عدم حضور گزارش می کند که اثبات مجدد اون سخته ، به نظر من موسسه حسابداری برای سابقه شما خیلی میتونه بهتر باشه ، با توجه به شرایط سخت راه اندازی یک موسسه حسابرسی ، سابقه بیمه ای یکی از گزینه های مهمه .
   موفق باشید .

Leave A Reply

Your email address will not be published.