حقوق متعارف یک حسابدار در ماه چقدر است؟

4 1,242

حقوق حسابدار طبق قانون کار

سلام دوستان خوب پرشین حساب با آرزوی سربلندی برای شما. امروز در پی آنیم که با شما در خصوص یک سوال بزرگ صحبت کنیم و آن هم میزان حقوق حسابدار طبق قانون کار است . به نظر شما یک حسابدار چه مبلغی را باید به عنوان دستمزد دریافت کند؟ چه معیارهایی باید وجود داشته باشد تا تعیین کند یک حسابدار دستمزدش چقدر است؟

اینها مواردیست که همه افراد اعم از حسابدار یا غیر حسابدار به خصوص کارفرمایان به دنبال یافتن پاسخی برایش هستند. در هیچ کجا رقم ثابتی برای مزد حسابدار تعیین نشده است و اگر تمام کتب را بررسی کنید هیچ کجا حرفی از حقوق حسابدار طبق قانون کار به میان نیامده است اما امروز با بررسی میزان حقوق دریافتی حسابداران طی اخبار رسیده اعلام میکنیم متوسط دریافتی آنان چقدر است.

قبل از هرچیزی باید به صراحت اعلام کنم که حسابدار یک جایگاه ارزنده ای در هر واحد اقتصادی داراست. این موضوع نه به دلیل اینکه خودم یک حسابدار هستم بلکه به دلایل زیادی قابل توجیه است. هر انسانی برای زندگی بهتر نیاز دارد تا به کسب و کار بپردازد این کسب کار برایش درآمد ایجاد میکند و در مقابل توان او را در برابر رفع نیازهایش افزایش میدهد. مدیریت دخل و خرج درآمد ها و هزینه ها در این روند با هر شخصیست. میتوان گفت حساب داری در ذات آدمیست. برخی با پرورش این استعداد درونی یک حسابدار میشوند و برخی دیگر همین مال باختگان جامعه هستند. ارزش حسابدار اینجا نمایان میشود که برای کنترل اموال و داشته ها یک امین و پاسدار باید باشد. برای همین دلایل من در دید وسیع تری حسابدار را پاسدار نظام اقتصادی هر کشوری میدانم.

از سوالات متداولی که روزانه حداقل یکی دو مورد با آن مواجه هستیم این است که من حسابدار فلان شرکتم و nساعت کار میکنم حقوق من چقدر باید باشد؟  به کارفرمایان و حسابداران عزیز میتوان این را گفت که حسابدار یک اپراتور نیست مبلغی که به حسابدار پرداخت میشود نباید آنقدر کم باشد که انگیزه کار کردن و دلسوزی برای دارایی های شما ناخودآگاه از او کاسته شود.  اما از طرفی پرداخت مبالغی بیش از حد متعارف به حسابدار او را خود بین و مغرور خواهد کرد. شاید خودبین شدن او از موارد اخلاقی و شخصی او باشد اما کارفرما متضرر میشود چرا که سعی در بهتر شده و افزایش اطلاعات خود نخواهد داشت. پس به حسابدار باید مزدی پرداخت شود که نه بیش از حد متعارف زیاد و نه کم باشد.

حقوق حسابدار طبق قانون کار

حد متعارف حقوق یک حسابدار چیست؟
طی اخبار رسیده از میزان دریافتی های حقوق حسابدارن در کلان شهر ها، حسابدار به سه گروه کارشناس حسابداری، سرپرست حسابداری و مدیر حسابداری تقسیم بندی میشوند.  طی یک تحقیق که در سال ۹۴ انجام شده است میزان متوسط حقوق برای یک کارشناس حسابداری ، برای کار تمام وقت در تهران ۱۵۰۰.۰۰۰ تومان می باشد. حداقل حقوق حسابدار مبلغ ۹۰۰.۰۰۰ تومان و حداکثر آن ۳۰۰۰.۰۰۰ تومان بیان شده است.

متوسط حقوق دریافتی برای پست سرپرست حسابداری در سال ۱۳۹۴ برای کار تمام وقت در تهران ۲۰۰۰.۰۰۰ تومان است. حداقل حقوق دریافتی سرپرست حسابداری ۱۰۰۰.۰۰۰ تومان و حداکثر حقوق برای این پست ۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان در ماه بوده است.

متوسط حقوق دریافتی برای شخصی که در سطح مدیریت مالی فعالیت دارد در سال ۱۳۹۴، برای کار تمام وقت در تهران ۴۰۰۰.۰۰۰ تومان است . حداقل این مبلغ ۱۶۰۰.۰۰۰ تومان و حداکثر آن ۱۰۶۰۰.۰۰۰ تومان در ماه بوده است.

البته این تنها یک نقل قول است و اینکه چه فرد یا افرادی این تحقیق را انجام داده اند و تا چه میزان صحت دارد قابل ذکر نیست. اما هرچه هست بر اساس میزان دریافتی های حسابداران مطرح شده است.

حسابداری که بیش از مبلغ متعارف و بالاتر از سطح توانمندی های خود حقوق دریافت میکند باید بداند و مطمئن باشد که اگر مجبور به تغییر محل کار خود شد آیا به همین اندازه حقوق دریافت میکند یا خیر. خود شما همین الان این سوال را از خود بپرسید. اگر شک دارید تنها راه اطمینان و تثبیت این حقوق افزایش سطح اطلاعات خود است.

شاید کارفرمایی که به بنده ۴میلیون حقوق میدهد توان مالی بالایی دارد وگرنه شاید من به اندازه ۴ میلیون توانایی ندارم. نمیخواهم بیان کنم که حتما باید کمتر دریافت شود بلکه تاکید من بر افزایش سطح اطلاعات هر حسابداریست.

امیدوارم مطلب امروز بتواند پاسخ مناسبی به این سوال باشد” حقوق حسابدار طبق قانون کار ” چقدر است؟

 

You might also like More from author

4 Comments

 1. karkhanei says

  با سلام ضمن سپاس و خسته نباشید
  میتونم ازتون خواهش کنم شرح وظایف و مسئولیت کاری این سه گروه رو هم قید کنید تا بیشتر مشخص بشه ما با این توانایی هایی که داریم در چه رده و گروهی هستیم ؟
  با سپاس

  1. مرضیه خیری says

   سلام کاربر گرامی با توجه به اینکه در مطلب عنوان شده که این طبقه بندی تنها نقل قول از یک منبع نامعلوم است باید عنوان کرد که شما با آزمون تعیین سطح میتوانید سطح خود را بسنجید و سوالتان رفع گردد.

 2. mjey says

  سلام
  گزارش فوق از سایت ایران تلنت میباشد و تا حدود زیادی موثق.فکر میکنم زیباتر بود اگه منبع جهت امانت داری ذکر میشد.
  با تشکر

  1. مرضیه خیری says

   سلام دوست عزیز.ضمن سپاس از همراهی شما باید عرض کنم این گزارش که تنها بخشی از پست به نقل قول آن پرداخته است ارسالی یکی از دوستان بود و در تصویر آن هم هیچ منبعی حک نشده تا افراد منبع اصلی را بشناسند و اگر این منبع قابل مشاهده بود حتما طبق روال ما، قید میشد. ولی در هرحال بسیار گزارش موثری بود از گردآوران آن سپاسگذاریم. با آرزوی موفقیت برای شما.

Leave A Reply

Your email address will not be published.