مشاوره مالیاتی و آموزش حسابداری

تراکنش بانکی مشکوک چگونه رسیدگی می شود؟

2 251

 

تراکنش بانکی مشکوک

چند مثال کاربردی نحوه بررسی و رسیدگی به تراکنش های بانکی مشکوک

 

با سلام به شما کاربر گرامی

مینا شمس – نویسنده پرشین حساب؛

این روزها وقتی قصد واریز به حساب یک مشتری را داریم گاهی دیده می شود که از شرکت مذکور شماره حساب بانکی اعضای شرکت را برای واریز وجه در اختیارمان قرار می دهند و همچنین یکی از مواردی که این روزها ذهن خیلی ها درگیر کرده؛ سرکشی به حسای های بانکی است.  امروز قصد دارم چند مثال کاربردی در مورد نحوه بررسی و رسیدگی به تراکنش های بانکی مشکوک؛ عنوان کنم.

 

نحوه بررسی و رسیدگی به تراکنش های بانکی مشکوک

رسیدگی به اطلاعات تراکنش های بانکی واصله به ترتیبی که در این دستورالعمل تعیین می شود، در اجرای ماده ۲۹ آیین نامه اجرایی ماده ۲۱۹ قانون مالیاتهای مستقیم، توسط گروه یا گروه های رسیدگی مذکور صورت خواهد پذیرفت.
ادارات کل امور مالیاتی پس از دریافت اطلاعات تراکنش های بانکی موظفند اطلاعات دریافتی را به صورت متمرکز به ادارات اطلاعات و خدمات مالیاتی ارسال و ادارات مذکور با توجه به شرح وظایف ابلاغ شده به قید فوریت به شرح زیر اقدام نمایند:

 

 •  چنانچه تراکنشهای بانکی واصله، متعلق به اشخاص حقوقی و یا اشخاص حقیقی که دارای یک پرونده در نظام مالیاتی هستند، باشد:

بلافاصله و حداکثر ظرف مدت پنج روز کاری پس از دریافت اطلاعات تراکنش های بانکی، حسب دستور مدیرکل امور مالیاتی، می بایستی این اطلاعات در اختیار گروه رسیدگی ویژه قرار گیرد.

 

یک تجربه:

همکارم در یک شرکت خصوصی مشغول بکار بود. روز حضور ممیز رسیدگی دارایی مشخص شده بود و مشغول جمع آوری مدارک لازم بود. از او در مورد حساب بانکی شرکت سؤال کردم. پاسخ او جالب بود؛

همکارم می گفت هنگام ثبت شرکت و افتتاح پرونده دارایی بانک صادرات شعبه … را معرفی کردیم و بنام شرکت است ولی فقط چند تراکنش داشته و بیشتر از حسابهای شخصی مدیرعامل در بانکهای مختلف استفاده کردیم.

 

یک اشتباه رایج:

بسیاری از شرکت های نوپا این اشتباه را مرتکب می شوند که به خاطر دریافت تسهیلات از بانکهای متفاوت و بالا بردن میانگین حساب؛ به محض دریافت تسهیلات با بانک دیگری شروع بکار میکنند تا دوباره برای اخذ تسهیلات واجد الشرایط شوند.

 

 

آیا صندوق های فروشگاهی یا پوز به دارایی متصل هستند؟

خیر، دوست عزیزی که حسابداری مربوط به صندوق فروشگاهی را انجام می دهید، شما نیز دقت کنید چند پوز که هر کدام به یکی از حسابهای مسؤل فروشگاه است را تهیه نکنید. چون یک حساب را به دارایی معرفی میکنید و حساب دیگر مشمول درآمد اتفاقی می شود.

 

تراکنش بانکی مشکوک

 

با اجرایی شدن ماده ۲۱۹ قانون مالیات های مستقیم؛

زمان رسیدگی به حسابهای شما ممیز تنها حسابی را بررسی می کند که به نام شرکت است و معرفی شده در پرونده دارایی شما می باشد و اما بقیه حسابها مشمول درآمد اتفاقی یا حسابهای مشکوک شناسایی می شوند.

 

 • چنانچه تراکنش­های بانکی واصله، متعلق به شخص حقیقی بوده که دارای بیش از یک پرونده در نظام مالیاتی می باشد:  

حداکثر ظرف مدت دو هفته پس از دریافت اطلاعات تراکنش­های بانکی، با دعوت کتبی از صاحب یا صاحبان حساب، ضمن اخذ توضیحات کتبی ایشان در ارتباط با تراکنش­های بانکی واصله و ارتباط آنها با هر یک از پرونده­های مالیاتی وی، نسبت به انجام تحقیقات لازم اقدام و با تنظیم فرم شماره یک پیوست که به امضای طرفین رسیده باشد، حسب دستور مدیرکل امور مالیاتی می بایستی این اطلاعات در اختیار گروه رسیدگی ویژه قرار گیرد.

 

مرتکب این اشتباه نشوید:

 

اگر شما یک شرکت ثبتی با موضوع پیمانکاری دارید و یک شرکت با عنوان تولیدی و … و برای هر کدام به طور مجزا یک حساب بانکی به نام همان شرکت افتتاح و به حوزه دارایی معرفی کرده اید؛ تراکنش های هر شرکت را تنها با حساب مختص همان شرکت انجام دهید.

 

حال فرض کنید علاوه بر دو شرکت و دو حساب بالا شما در بورس نیز مشغول فعالیت می باشید. در این حالت نیز باید مراقب باشید که از حسابهای شرکت خود برای بورس نیز استفاده نکنید و یک حساب بانکی مجزا برای بورس اختصاص دهید. تا زمانی که بورس شما را به عنوان مشتری به دارایی معرفی می کند، شما هم حساب منظمی که تنها شامل همان معاملات بوده را در اختیار دارایی قرار دهید.

 

 • چنانچه تراکنشهای بانکی واصله، متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی فاقد پرونده در نظام مالیاتی کشور باشد:

حداکثر ظرف مدت دو هفته پس از دریافت اطلاعات تراکنش¬های بانکی، نسبت به انجام تحقیقات لازم و با دعوت صاحب یا صاحبان حساب نسبت به تعیین موضوع فعالیت ایشان و تکمیل فرم شماره دو پیوست اقدام و مطابق دستورالعمل های مربوط نسبت به ثبت نام وتشکیل پرونده برای اشخاص مذکورحسب مورد اقدام شود. سپس اطلاعات تراکنش های بانکی واصله، طبق دستور مدیرکل امور مالیاتی در اختیار گروه رسیدگی ویژه قرار گیرد.

 

یک مثال:

گاهی اوقات از گوشه و کنار یا حتی رسانه ها می شنویم که حساب مربوط به یک پیرزن روستایی فقیر دارای گردش حساب بسیار بالایی است و حتی خودش نمی داند. این نوع سوء استفاده از حساب و شماره ملی افراد مشمول این بند می باشد.

 

مثالی دیگر:

 

واسطه گران و دلالان  یا کسانی که در کار واسطه گری لوازم خانگی هستند و نه دفتر دارند و نه شرکتی و به قول خودشان با یک تماس مبلغ های هنگفتی را به حساب بستگان یا افرادی غیرمطلع واریز میکنند تا ردی از خود باقی نگذارند را نیز می توان در این دسته جای داد.

 

 •  چنانچه تراکنشهای بانکی واصله، متعلق به شخص حقیقی باشد که خود عضو هیأت مدیره، مدیرعامل یا کارمند شخص دیگری بوده:

حداکثر ظرف مدت دو هفته پس از دریافت اطلاعات تراکنش¬های بانکی، ضمن دعوت کتبی از صاحب حساب و اخذ توضیحات کتبی وی در خصوص ماهیت تراکنش های بانکی واصله، چنانچه حسب اظهارات مکتوب صاحب حساب، تراکنش¬های بانکی واصله مرتبط با فعالیتهای شخص دیگری باشد و این موضوع مورد تأیید کتبی و رسمی شخص مذکور نیز قرار گیرد، با تنظیم فرم شماره یک پیوست که به امضای طرفین رسیده است، اطلاعات تراکنش-های بانکی واصله حسب دستور مدیرکل امور مالیاتی در اختیار گروه رسیدگی ویژه قرارخواهدگرفت و یا به اداره کل امور مالیاتی ذیصلاح حسب مورد جهت اقدام مقتضی، ارجاع شود.

 

یک مثال:

آیا تابحال برای شما هم پیش آمده که مدیرعامل شرکت از شما بخواهد که وصولی های شرکت یا درآمد حاصل از فروش شرکت را؛ مشتری به حساب شخصی شما واریز کند؟ بند ۴ در مورد شماست.

 

 •  از آنجایی که تراکنشهای بانکی واصله میتواند نتیجه معاملات و عملیات مشکوک به پول شویی باشد، بنا براین رعایت مفاددستورالعمل کشف معاملات و عملیات مشکوک و اعلام محرمانه گزارش به مرجع ذیربط حسب مورد الزامی خواهد بود.

 

در پایان، ضمن کسب اطلاعاتی در مورد نحوه بررسی و رسیدگی به تراکنش های بانکی مشکوک؛ امید است با مطالعه مثال های و تجربه های کاربردی در مورد اجرای این ماده قانونی، دقت بیشتری راجع به تراکنش های حسابهای شخصی خود، شرکت و مدیرعامل شرکت داشته باشید.

 

اگر شما نیز در این زمینه تجربه یا پیشنهادی دارید، خوشحال می شویم با ما به اشتراک بگذارید.
با آرزوی موفقیت شما

2 Comments
 1. بهمن داروئی says

  ضمن عرض سلام و خدا قوت خدمت سرکار خانم شمس.بابت مطالبی که عنوان میکنید کمال تشکر را دارم.خیلی کاربردی و مفید هستند امیدوارم موفق و پیروز باشید

  1. مینا شمس says

   با سلام به شما کاربر گرامی
   ضمن ابراز خوشحالی از اینکه توانسته ایم گوشه ای از آنچه در ذهن شما کاربران عزیز می گذرد را روشن سازی کنیم, منتظر پیشنهادهای شما هستیم.

   موفق باشید
   مینا شمس

Leave A Reply

Your email address will not be published.