مشاوره مالیاتی و آموزش حسابداری

خانم یا آقا بودن در استخدام حسابدار بی تاثیر است!

14 726

استخدام حسابدار

استخدام حسابدار زن ۳ –  استخدام حسابدار مرد  ۰ 

حقوق حسابدار زن ۰ – حقوق حسابدار مرد ۳

سلام دوست خوبم شما این نتیجه گیری را قبول دارید؟ اگر دایره استخدام حسابدار را یک مسابقه در نظر بگیریم کدام دسته برنده مسابقه هستند؟ آیا برنده ای دارد؟ و اگر دارد نحوه انتخاب برنده بر چه منوالی است؟ من از دو منظر این موضوع را موشکافی کردم یکی از نظر استخدام حسابدار و دیگری حقوق حسابدار بین بانوان و آقایان. شما خانم و آقای گرامی شاید با یک دید کلی با  نتیجه گیری من موافق باشید یا تا حدودی نظرتان نزدیک به من باشد. اگر من و شما این تفکر را داشته باشیم به شدت در اشتباهیم! در ۵ سال اخیر تمام این فرضیات باطل شده است.علت مشخص است و من در این نوشته به شما این موضوع را اثبات می کنم. معیار استخدام حسابدار از نظر ارگانها، سازمانها، شرکتها و حتی مشاغل انفرادی و کوچک به کلی تغییر کرده است و دیگر مدیران و مالکان کسب و کارها مانند گذشته تصورشان از حسابدار داشتن یک خانم نیست که با حقوق منشی و انتظارات بیجا در مورد کارهای اداری او را به کار بگیرد. در یکی از همایش ها که مخاطب آن پیمانکاران شهرداری و ها دهیاری ها بودند این موضوع را در حال تشریح کردن بودم که یک نفر اجازه خواست که سوالی بپرسد، موافقت کردم فکر می کنید سوال و نظرش چه بود؟ گفت شما چقدر با حسابداران برخورد دارید که نمی دانید افراد پر مدعا و پرتوقع با تجربه کم هستند؟ فقط کارشان کلاس گذاشتن است؟ و پاسخ من بعد از دعوت کردن این دوست عزیز به آرامش این بود،شغل شریف شما چیست؟ گفتند عمران گفتم اگر در این جمع فردی ادعا کند که تمام مهندسین عمران افراد نا آشنا به مدیریت و بازاریابی هستند و اصلا هوش بازار ندارند شما می پذیرید؟ بلافاصله پاسخ دادند خیر اصلا اینطور نیست شاید برخی از مهندسین اینطور باشد. من هم بلافاصله عرض کردم پس در مورد حسابداران هم همینطوراست. با دیدن یک یا چند مورد نمی توانید ادعا کنید تمام حسابداران مدعی و پرتوقع هستند! ولی نکته این است که شما عیار را چگونه برای استخدام حسابدار می سنجید؟

عیار حسابدار 

عیار حسابدار دیگر حقوق کم و انجام کارهای دیگر مانند امور اداری و حتی کارپردازی نیست چون دیگر حسابدار نیست و کارمند اداری است که کار حسابداری هم انجام می دهد. یک حسابدار حتی در سطح مقدماتی باید کارهای محوله مالی را با بهترین کیفیت ارائه دهد. در سطح حرفه ای تر فرقی نمی کند حسابدار آقا باشد یا خانم باشد باید تسلط نسبی بر امور مالیاتی نیز داشته باشد و اما در مورد حقوق حالا فرقی نباید برای یک مدیر داشته باشد که این اقدامات را یک خانم انجام می هد یا یک آقا؟ دقیقاً مثل وکالت است برای یک موکل خیلی فرقی نمی کند که وکیلش خانم باشد یا آقا، مهم این است که کار پرونده اش زودتر انجام شود.

ریشه تفکر و نتیجه گیری اشتباه مبنی بر استخدام حسابدار در قشر بانوان چیست؟ آیا خانم ها باعث اشباع شدن بازار کار حسابداری شده اند ؟ و یا بعد از همه اینها ، اجرای کار توسط یک خانم با یک آقا تفاوت دارد؟ پاسخ های گوناگونی به این سوالات و سوالات دیگر در این زمینه می توان داد و نظرات متنوعی مطرح شده است. جدای تعداد سوالات و اظهارنظر زیادی از کاربران آقا در این مورد، من به عنوان یک مورد تحقیقاتی برای کسب اطلاعات ، برای خودم ترتیب دادم و سعی کردم طبق نمونه های آماری به نتیجه گیری مطمئنی دست پیدا کنم .

در اگهی استخدام حسابدار چه خبر است؟ 

در اولین قدم به نیازمندیها مراجعه کردم ، و با چند آگهی استخدام حسابدار خانم تماس گرفتم و اینطور عنوان کردم که بنده می توانم چند نیروی خانم را به آنها معرفی کنم ، با گرفتن آدرس یک قرار حضوری با تعدای ازآنها ترتیب دادم ، بعد از سوال در مورد شرایط استخدام ، تقریباً به پاسخ های مختلفی رسیدم که از بین آنها توانستم به پاسخ های یکسانی در بازار کار و گفتگو با کارفرمایان دست پیدا کنم :

 • رویه در پیش گرفته دیگر همکارانشان و موفق بودن نسبی آنان
 • پایین بودن سطح توقع در ساعات حضور و دریافت حقوق
 • نظم و ترتیب در اجرای کار
 • پیگیری مکاتبات اداری و تسلط نسبی روی همین موضوع
 • انجام همزمان کارهای جانبی مانند کارهای اداری و دبیرخانه ای با همان حقوق
 • سرعت و دقت بسیار زیاد و ظرافت داشتن در اجرای کار
 • و در نهایت عدم نیاز خانم ها به بیمه و دریافت مبلغ حق بیمه توسط آنها

اینها پاسخ هایی بودند که در بیشتر مشاغل و شرکت هایی که در نیازمندیها و کاریابی ها درخواست جذب نیروی خانم داده بودند بدست آوردم . آیا به نظر شما این پاسخ ها می تواند به عنوان یک دلیل منطقی پذیرفته شود؟ به نظر من اولین ردیف بیشترین تاثیر را در بین مدیران این مجموعه ها گذاشته است و مانند یک شبه و تصور بر سیستم حسابداری و مالی آنها سایه افکنده است . طبق تحقیقات دیگری که بین شرکتهای کارآموزی حسابداری و جذب نیروی حسابدار انجام دادم ، به نتایج بهتری دست پیدا کردم . این شرکتها معمولاً با جذب دانشجویان و یا فارغ التحصیلان به عنوان کارآموز ، بیشتر پذیرفته شدگان را از طریق سنجش و گزینش ، به صورت پاره وقت یا تمام وقت به دیگر شرکتها جهت امور حسابداری معرفی کرده اند و یا در موسسه خودشان مشغول به کار نموده اند.

دستمزد یک خانم حسابدار را می دانید؟ 

این مطلبی است که شاید خیلی از افراد صحیح بودن آن را تصور می کنند . در صورتی که در رشته حسابداری اینطور نیست . شاید دلایل و پاسخ های دیگر توانسته باشد انگیزه جذب نیروی خانم را ایجاد  کرده باشد ولی نمی تواند پاسخ قطعی به این سوال باشد که بیشتر خانم ها حقوق پایینی دریافت می کنند . چرا ؟ چون اکثر این شرکتها تصورات غلطی از این موضوع دارند و صورت مسئله را عوض می کنند . حسابدار کم سابقه ( آقا و خانم ) میزان حقوق مشخصی دارد : حقوق قانون کار ، اگر کمتر از این پرداخت شود چند آیتم مدنظر قرار گرفته است ، یکی  اینکه هدف کارفرمایانی با پرداخت این مبالغ  به کارگیری اپراتور ثبت سند به جای حسابدار بوده و دیگر بیمه نکردن نیروها و استفاده از تمام توانایی آنها می باشد .

در صورتی که …

به کارگیری این رویه چند مشکل اساسی را برای مدیران این واحدها  ایجاد کرده است :

 1. یکی اینکه انگیزه ای به مرور زمان برای نیرو ایجاد نشده و با پیشنهاد بهتر بلافاصله خانم و یا آقا اقدام به ترک کار خواهند کرد .
 2. پرداخت مبلغ دیگری به یک حسابدار با تجربه تر برای کنترل اسناد ثبت شده و ثبت دفاتر و یا اظهارنامه ارزش افزوده و …هزینه حقوق بخش مالی را دو برابر خواهد کرد.
 3. پرداخت جرائم ببیمه ای که گاهاً از طریق شکایت نیروی کار رقم خواهد خورد .
 4. موفق بودن از دید آنها و ناموفق بودن ازدید سازمان امور مالیاتی و دیگر سازمانهای مربوط به مشاغل آنان.

ما در اینجا قصد نداریم انجام کار توسط خانم ها را زیر سوال ببریم و یا کار آنها را کم ارزش کنیم ، چون در پست : اپراتوری با حسابداری اشتباه نگیرید ، به همه کاربران چه خانم و چه آقا تاکید کردیم که اگر رشته حسابداری و رشته های مالی را انتخاب کرد ه اید هرگز به عنوان یک اپراتور مشغول به فعالیت نشوید و خودتان را راضی به انجام کار حسابداری به این سبک نکنید ، ما در اینجا قصد داشتیم اینطور بیان کنیم که جو بوجود آمده یعنی افزایش شرایط استخدام  خانم ها ، جو کاذبی است که گاهاً توسط مدیران مشاغل بوجود آمده است . اگر هدف استخدام حسابدار به معنای واقعی باشد یعنی فردی که تمامی مراحل کار حسابداری را به صورت اصولی و استاندارد انجام دهد ، شرایط برای خانم و آقا یکسان خواهد بود و شاید اختلاف جذب نیرو در موارد دیگری مانند دارابودن اضافه کاری و یا موقعیت محل کار از نظر مسافت و یا نوع اشتغال و فعالیت مد نظر قرار بگیرد .

در صورت تمایل می توانید نظرات و یا پیشنهادات خود را برای دیگر کاربران به اشتراک بگذارید و یا نظرات  خود را در این زمینه برای ما ارسال کنید.

امیدوارم اگر شما هم مانند برخی از مدیران نگرش قبلی را در مورد استخدام حسابدار و نحوه گزینش آنها را دارید، تغییر دهید

موفق باشید – میثم حاجی محمدی

 

مطالب مرتبط با این نوشته از نوشته های میثم حاجی محمدی

۳ حرکت روزانه برای موفقیت در حسابداری

در شغل حسابداری کدام بخش پولسازتر است؟

سوپاپ اطمینان در کار حسابداری چیست؟

در صف بازار کار حسابداری چندمین هستید؟

راه پیشرفت در حسابداری این نیست!

14 Comments
 1. کسری says

  سلام خداخیرت بده حرف دل خیلی از اقایون حسابدار رو زدی خیلی از کارفرمایان تازه بعد ازچندسال متوجه میشوند که چه اشتباهی کردندوحتی خیلی از مدیران مالی هم استفاده ابزاری از خانمها میکنند .خود بنده برای مصاحبه رفتم نزدمدیرمالی یک شرکت پیمانکاری ۱۲سوال کرده وبه زعم خودش۱سوال رو مکتوب نتونستم جواب بدم ردم کرد ولی خانمی که تودفترمعین ثبت روزنامه زده رو قبول کرد!!!!!!اینهم از مدیر مالیهامون!!

  1. مرضیه خیری says

   سلام کاربر گرامی. شرایط در هرجایی متفاوت است. برای شما آرزومند بهترین ها هستیم.

 2. Mohammad says

  سلام
  به نظر بنده کارفرمایان اصلا نمی‌دانند حسابداری چه کمکی می‌تواند به انها بکند برای همین سعی می‌کنند با کمترین هزینه کارهایشان را انجام دهند،در مورد تقاضا یا خانم بودن فکر می‌کنم بعضی ها سواستفاده ابزاری از خانم ها میکنند (از قبیل پر کار بودن ، کم توقع بودن و …..).نظر دیگر بنده این است که تفاوتی بین خانم یا آقا وجود ندارد لکن مهم ترین مقوله برای یک حسابدار قدرت اجرا است و هرچه بیشتر بر کار حسابداری مسلط باشد موفق تر خواهد بود.
  باتشکر

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام متاسفانه این سطح توقع را برخی از همین قشر ایجاد کرده اند در صورتی که اصلا ادینطور نیست الان پرونده های مالیاتی مشکل داری که توسط خانم ها یا همین آقایان حسابدار در حوزه های مالیاتی متوقف شده کم نیستند حالا دیگر تصمیم گیری با کارفرماست توانمندی شرط استخدام است یا نوع جنسیت حسابدار و تومنی ناچیز صرفه جویی در حقوق

 3. محمد علیزاده says

  سلام و تشکر بابت مطالبتون حرف دل حسابدار ها ی مرد رو زدید تقریبا ۷۰ الی ۸۰ درصد اگهی استخدام حسابدار خانم هستند و مردهای حسابداری که اندر خم یک کوچه هستند.

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام جناب علیزاده ضمن تشکر ؛این نوشته بیانگر این نکته است که تصور اشتباه مدیران در انتخاب حسابدار کارامد تغییر یابد و انتخاب حسابدار خانم دیگر حکم هزینه پایین حقوق نباشد پس دیگر تفاوت نمیکند کارشناس خانم باشد یا اقا

 4. حسین احقاقی says

  بسیار عالی موفق باشید.

  1. میثم حاجی محمدی says

   پیروز باشید…

 5. shams.javad91@yahoo.com says

  ممنون . واقعا عالی بود . متاسفانه کارفرما به جنبه پرداخت حقوق بیشتر فکر میکنند تا نتیجه

  1. میثم حاجی محمدی says

   متشکرم ، همین مورد ایجاد مشکل کرده است .

 6. moslemrobati@gmail.com says

  سلام خسته نباشیدمتنتان بسیار عالی بود وفقط میخواستم مطلبی به عنوان تجربه یاداورشوم وان اینکه با تمام احترامی که به خانمها قایل میباشم اما در تجربه این چند سال اشتغال که در امور حسابداری دارم متاسفانه شرکتهای که به من معرفی شده برای درست شدن حسابهایشان عموما حسابدار قبلی انها خانم بوده وکارفرما بخاطر اینکه صرفه جویی در هزینه حسابداری کند برعکس دوبرابر وشاید جندین برابر هزینه کرده وحتی در آخر هم حسابهای این شرکتها درست وحسابی جمع نشده وجرایم سنگینی نصیب کارفرما شده

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام به شما
   از حسن توجه شما متشکرم ،
   همانطور که در پست مطالعه کردید مشکل اینجاست که یک مدیر و یا کارفرما تفاوت بین اپراتور نرم افزار حسابداری و یک حسابدار متخصص را نمی داند حالا فرقی نمی کند که خانم باشد و یا آقا و همین موضوع باعث می شود که به مرور زمان مشکلات زیادی برای صاحبان مشاغل بوجود آورد .

 7. abdooni.mohammad@gmail.com says

  سلام خسته نباشید خیلی عالی بود

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام کاربر گرامی
   از حسن توجه شما متشکرم .
   موفق باشید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.