هزینه های قابل قبول مالیاتی به سبک جدیدتر

0
862 بازدید

هزینه قابل قبول مالیاتی

 

 

هزینه های قابل قبول مالیاتی

 

 

میثم حاجی محمدی – کارشناس مالی مالیاتی

 

وقتی صحبت از هزینه می شود همه ذهن ها معطوف به ماده ۱۴۷ و ۱۴۸ قانون مالیاتها می شود و تمامی تمرکز حسابداران و حتی مدیران پیاده سازی مراقبت های لازم برای گرفتن نمره قبولی از اداره دارایی است. در حالی که یکی از پارامترهاتی مهم در تشخیص مالیات، درآمد مشمول مالیات است نه کاهش یا مراقبت از هزینه ها!!! من در این نوشته نکاتی را خدمت شما توضیح خواهم داد که کنترل سود یک شرکت مهمتر از کنترل هزینه هاست.

منظورم این است که اگر تمرکز شما فقط بر روی هزینه های دسته بندی شده در نرم افزار و مطابق با هزینه های قابل قبول مالیاتی باشد، از شکل گیری و کنترل دیگر هزینه ها  غافل می شوید، این غفلت باعث ۲ مشکل بزرگ می شود: کاهش ناخواسته سود و افزایش بدهی ها برای مجموعه شما

اجازه بدهید موضوع را با تعریف کیفیت ادامه بدهم، تعریف شما از کیفیت چیست؟ اگر به کیفیت به عنوان یک امتیاز یا برتری نسبی نگاه کنید یک تعریف کلی محسوب می شود و یک تعریف عملیاتی محسوب نمی شود.برای یک مدیر فروش بیشتر مهمترین تمرکز و هدف محسوب می شود. در حقیقت تمرکز بر مشتری و هر عاملی که انتظارت مشتریان برآورد کند، می تواند تعریف کیفیت در حالت عملیاتی محسوب شود.

برای تقویت مشتری مداری معمولاً هزینه هایی شکل می گیرد که می توانند بخش بزرگی از آنها در رده هزینه های قابل قبول مالیاتی قرار بگیرند ولی نکته اینجاست که منبع هزینه شاید هیچگاه شناسایی نشود.

۴ مدسته بندی جدید هزینه ها که باید در پیشبرد اهداف کسب و کارها مدنظر قرار بگیرد هبارتند از :

  • هزینه های قابل پیگیری
  • هزینه های بازرسی و کنترل
  • هزینه های قبل از تحویل به مشتریان
  • هزینه های پس از تحویل به مشتریان

 

هزینه های قابل پیگیری

 

معمولاً شامل هزینه هایی هستند که با هدف جلوگیری از عرضه خدمات و کالاهایی است با ویژگی های استاندارد تطابق ندارد.مانند هزینه های طراحی، هزینه های آزمایش مواد ، هزینه های آموزش کارکنان، یک مدیر باید با اگاهی از این هزینه ها، برنامه ریزی قابل قبولی را در راستای رقابت انجام دهد.از دیگر موارد می توان به هزینه مدرس آموزش دهنده کارکنان، هزینه طراحی دوباره محصول، هزینه نگهداری صحیح ماشین آلات، اشاره کرد.

 

 

هزینه های بازرسی و کنترل

 

یک مجموعه برای بررسی و برطرف کردن قطعات و محصولات خراب هزینه کند.هزینه بازرسی یکی از نوع هزینه هاست که در شرکتها توجهی به آن نمی شود و معمولاً کمتر شرکتی واحدی با این نام اختصاص داده است. واحد بازرسی صرفاً کنترل کیفیت را پوشش نمی دهد و در موارد مهمتری از جمله کنترل رفتارهای کارکنان با مشتریان و مراقبت های مربوط به حفظ و نگهداری ماشین آلات را ساماندهی می کند.پس برای این نوع هزینه ها برنامه داشته باشید :

بازرسی استهلاک، راندمان ، قراردادها، مشتری مداری ، کالاها و خدمات در جریان تحویل ، حمل و نقل و ارتباطات بازاریابی

 

هزینه های قبل از تحویل به مشتریان

 

شامل هزینه هایی است که اگر تحویل به مشتری شود و یا در بازار عرضه گردد باعث کاهش فروش می شود. علت ضعیف بودن کیفیت می باشد که در قاونین مالیاتی جزو پارمترهای اصلی حسابرسی مالیاتی است، مانند واگذاری کالاهای معیوب و ضایعات بجای کالای اصلی به مشتریان و هزینه های پیاپی تعمیرات بودن درج صورتحساب،در کنار این نوع موارد گاهاً خسارت به شرکت ها پس از تولید کالاهی خراب، هزینه کارشناسان رسمی دادگستری را در بر  داشته باشد.

 

هزینه های پس از تحویل به مشتریان

 

ظاهراً جذب مشتری را در بر دارد ولی ازدیاد آنها باعث نارضایتی مشتری می شود. گارانتی یا وارانتی بسیار خوب است و یک اصل در متدهای بازاریابی محسوب می شود. این نوع هزینه ها پس از تولید محصولات بی کیفیت و تحویل به مشتریان باعث نارضایتی و کاهش استقبال از انها در بازار خواهد شد. به غیر از اینکه ممکن است هزینه های دیگری را در بر داشته باشد مانند : تخفیف های بیش از حد بابت ضعیف بودن محصول یا خدمات، هزینه وکیل برای پیگیری شکایات، هزینه های پیاپی گارانتی و تعویض قطعات

 

یک حسابدار باید در جلسات هیات مدیره پس از بررسی مشاهدات، این موارد به به مدیرانی که برای توسعه فروش برنامه ریزی می کنند، مطرح نماید و به هیچ عنوان نباید بی تفاوت نسبت به این مسئله باشد چون اگر روند مجموعه خوب باشد جایگاه خوبی برای حسابدار رقم خواهد خورد.

 

امید است مدنظر قرار بگیرد …..

 

میثم حاجی محمدی

 

۱۰ گام موثر در مدیریت هزینه ها

از سقف ۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریالی برای قبولی هزینه ها مطلعید؟

درج مبلغ اضافی در فاکتورفروش بعنوان هزینه حمل کالادرخرید

مراحل کلیدی محاسبه ی هزینه های استخدامی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید