نکات طلایی حسابداری پیمانکاری (۱)

7
955 بازدید

images

با سلام خدمت شما کاربران

آگاهی حسابداران از مجموعه قوانین و مقررات حاکم بر پیمانکاری برای شناسایی، اندازه گیری و ثبت آثار مالی آنها لازم است. در این نوشته سعی میکنم موارد کوچک اما مهم و کاربردی در حسابداری پیمانکاری را که  استفاده فراوانی دارد بیان کنم.

– مهم ترین مسئله حسابداری برای پیمانهای بلند مدت زمان شناسایی درآمد و سود یا به عبارت دیگر تخصیص درآمدها و هزینه های پیمان به دوره هایی است که در آن دوره ها عملیات موضوع پیمان اجرا می شود. اجرای یک پیمان توسط پیمانکار ممکن است در دوره های حسابداری مختلف واقع شود. اگر پیمانکار درآمد پیمان راپس از تکمیل شناسایی کند و در طول اجرای پیمان از شناسایی درامد خودداری کند صورت سود و زیان پیمانکار در دوره اجرای پیمان نتایج عملکرد را متناسب با کار انجام شده نشان نمی دهد. برای رفع این نارسایی در استاندارد شماره ۹، روش درصد پیشرفت کار پذیرفته شده است.
– اگر چه در عنوان استاندارد شماره ۹ (حسابداری پیمانهای بلند مدت) عنوان بلند مدت استفاده شده است وبه طور معمول پیمان بلند مدت بیش از ۱سال به طول می انجامد، اما برای پیمانهایی که مدت آن از یک سال کمتر است و در ۲دوره حسابداری  قرار میگیرند نیز کاربرد دارد.
– از خالص صورت وضعیت ها کسورات مانند مالیات، بیمه، سپرده حسن انجام کار، پیش دریافت ها وهزینه پیمان (در صورت وجود) کم میشود.
– صورت وضعیت تایید شده لزوما بیانگر درآمد قابل شناسایی توسط پیمانکار نیست. شناسایی درآمد تابع کارهای انجام شده در دوره مالی توسط پیمانکار است نه صورت وضعیت های تایید شده.
– هزینه آزمایشها هنگام تحویل موقت به عهده کارفرما می باشد مگر اینکه طبق قرارداد به عهده پیمانکار محول شده باشد
– دوره تضمین معمولا از تاریخ تحویل موقت شروع می شود
– پیمانکار پس از تحویل موقت باید محل را پاکسازی کند. هزینه پاکسازی و انتقال به عهده پیمانکار است این هزینه ها جزء بهای تمام شده پیمان محسوب میشود.
– طبق ماده ۴ شرایط عمومی پیمان، پیمانکار بایدحداکثر تا یکماه از تاریخ تحویل موقت، صورت وضعیت قطعی کارهای انجام شده را براساس اسناد و مدارک پیمان،بدون منظور نمودن مواد و مصالح پای کار تهیه کند و به مهندس مشاور تسلیم نماید. این صورت وضعیت ماخد اولیه تسویه حساب است و مبنای اصلی تسویه حساب،صورتحساب نهایی است. اگر پیمانکار به کارفرما بدهی نداشته باشد در این مرحله نصف تضمین حسن انجام کار آزاد می شود.

امیدوارم مطالب برای شما مفید باشد

7 دیدگاه‌ها

 1. سلام جناب حاجی محمدی
  دستتان دردنکنه
  درنرم افزارحسابداری فروشگاهی تحت اکسل
  دربعضی صفحات چندردیف محافظت شده
  میتوانم رمزصفحات راداشته باشم
  باتشکر

 2. سلام دستتان دردنکنه ببخشیدنرم افزارحسابداری فروشگاهی تحت اکسل خیلی عالی بودولی نمیدانم چرافعال نمیشه ایاکدفعال سازی دارد؟اگرداردچطوری تهیه کنم.باتشکر

 3. با سلام
  ممنون می شوم از اینکه مطالب بیشتر بزارید ، اگه مطالبی که ثبت میکنید همراه با مثال باشد خیلی عالی است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید