نحوه ثبت نام و عملکرد در نظام ارزش افزوده

2
529 بازدید

Register11

با سلام به شما کاربران عزیز و گرامی

همانطور که در بخش قبلی توضیح داده شد ،نظام مالیات بر ارزش افزوده سازمانی  مجزا اما هماهنگ با سازمان امور مالیاتی است . دارای قوانین مختص به خود بوده و همه شرکتها و اشخاص ملزم به اجرای این قانون شده اند . قبل از ورود به دیگر قوانین لازم است نحوه ورود و ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده را مرور کنیم . شاید در اکثر شرکتهاو فروشگاهها حسابداران مسولیت ثبت نام و پیگیری در ارزش افزوده را عهده دار شده باشند ، از این روتوضیحات بیشتری را در مورد نحوه ثبت نام حضورتان ارائه می دهیم .همانگونه که می دانید برای شروع باید به سایت www.e-vat.ir مراجعه کرده و ابتدا پیش ثبت نام را انجام دهید .اما نکته ای که باید توجه داشته باشید زمان و دوره ثبت نام است .بدین معنی که اگر شخص حقیقی و یا حقوقی هستید زیر نظر اتحادیه و سازمان مستقیم خود فعالیت می کنید. شما با حضور در سازمان مالیات بر ارزش افزوده منطقه خود می توانید از مشمول بودن دوره ثبت نامی که توسط سازمان امور مالیاتی فراخوان شده است ، آگاه شوید . سازمان مالیات بر ارزش افزوده همه اصناف ، موسسات و سازمانها را بصورت طبقه بندی شده در دوره های مشخصی قرار داده و زمان مورد نظر ثبت نام را به آنها ابلاغ نموده است.

مراحل مشمولین ثبت نام در حال حاضر ۵ دوره یا مرحله  ثبت نام است . دوره اول از سال ۱۳۸۷ آغاز شده است . به عنوان مثال نمایندگی های خودرو مشمول دوره دوم می باشند . یعنی از ابتدای دوره دوم ملزم به ارائه اظهارنامه مالیاتی هستند .

[box type=”warning” align=”aligncenter” ]در حال حاضرمشمولین مرحله پنجم ثبت نام و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده براساس این فراخوان عبارتند از: کلیه اشخاص حقوقی که تاکنون و براساس شرایط مراحل اول، دوم، سوم و چهارم ثبت نام، ‌مشمول اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده نشده اند، در صورتیکه در هر یک از سالهای ۱۳۸۷، ۱۳۸۸ یا ۱۳۸۹ مجموع فروش کالاها و ارائه خدمات (غیرمعاف یا معاف ) آنها یک میلیارد ریال و بیشتر باشد مشمول مرحله پنجم ثبت نام و اجرای قانون خواهند بود.[/box]

همچنین کلیه اشخاص حقوقی که قبل یا بعد از سال ۱۳۹۰ ایجاد، تاسیس و به ثبت رسیده یا می رسند و حائز شرایط مذکور نگردیده اند، در صورتیکه مجموع فروش کالا و ارائه خدمات (غیرمعاف یا معاف و غیرمعاف) آنها در سال ۱۳۹۰ یا سال های بعد به یک میلیارد ریال و بیشتر برسد، از اولین دوره مالیاتی بعد از رسیدن به آستانه مذکور، مشمول مرحله پنجم ثبت نام و اجرای قانون خواهند شد.

نکته دیگری که باید توجه داشته باشید تشکیل پرونده در سازمان مالیات بر ارزش افزوده و ثبت نام نهایی در سایت این سازمان است .

یکی از سوالاتی که ممکن است پیش بیاید هماهنگ نبودن زمان ثبت نام و شروع فعالیت اشخاص است . فرض کنید شرکتی  ملزم به ارائه اظهارنامه از سال ۱۳۸۹ باشد ولی شروع فعالیت آن از ابتدای سال ۱۳۹۰ باشد .این شرکتها طبق دستور نظام مالیات بر ارزش افزوده  در لیست حسابرسی این سازمان قرار می گیرند و بایستی اظهارنامه دوره های مربوط به سال ۱۳۸۹ را بصورت صفر ارائه دهند .

امید است تا حدی توانسته باشیم به پیشبرد اطلاعات شما کاربران و دانشجویان در زمینه نظام مالیات بر ارزش افزوده کمک کرده باشیم .

با آرزوی موفقیت برای شما .

2 دیدگاه‌ها

  1. “فرض کنید شرکتی ملزم به ارائه اظهارنامه از سال ۱۳۸۹ باشد ولی شروع فعالیت آن…..”
    با سلام.
    منظور از شروع فعالت تاریخ ثبت شرکت که نیست؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید