خانه / پایگاه اطلاعات حسابداری / نحوه ثبت نام و عملکرد در نظام ارزش افزوده

نحوه ثبت نام و عملکرد در نظام ارزش افزوده

نحوه ثبت نام و عملکرد در نظام ارزش افزودهReviewed by میثم حاجی محمدی on Feb 12Rating: 3.0نحوه ثبت نام و عملکرد در نظام ارزش افزوده همانطور که در بخش قبلی توضیح داده شد ،نظام مالیات بر ارزش افزوده سازمانی مجزا اما هماهنگ با سازمان امور مالیاتی است . دارای قوانین مختص به خود بوده و همه شرکتها و اشخاص ملزم به اجرای این قانون شده اند . قبل از ورود به دیگر قوانین لازم است نحوه ورود و ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده را مرور کنیم . شاید در اکثر شرکتهاو فروشگاهها حسابداران مسولیت ثبت نام و پیگیری در ارزش افزوده را عهده دار شده باشند ، از این روتوضیحات بیشتری را در مورد نحوه ثبت نام حضورتان ارائه می دهیم .همانگونه که می دانید برای شروع باید به سایت www.e-vat.ir مراجعه کنند و ابتدا پیش ثبت نام را انجام دهند .اما نکته ای که باید توجه داشته باشید زمان و دوره ثبت نام است .

نحوه ثبت نام و عملکرد در نظام ارزش افزوده

با سلام به شما کاربران عزیز و گرامی

همانطور که در بخش قبلی توضیح داده شد ،نظام مالیات بر ارزش افزوده سازمانی  مجزا اما هماهنگ با سازمان امور مالیاتی است . دارای قوانین مختص به خود بوده و همه شرکتها و اشخاص ملزم به اجرای این قانون شده اند . قبل از ورود به دیگر قوانین لازم است نحوه ورود و ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده را مرور کنیم . شاید در اکثر شرکتهاو فروشگاهها حسابداران مسولیت ثبت نام و پیگیری در ارزش افزوده را عهده دار شده باشند ، از این روتوضیحات بیشتری را در مورد نحوه ثبت نام حضورتان ارائه می دهیم .همانگونه که می دانید برای شروع باید به سایت www.e-vat.ir مراجعه کرده و ابتدا پیش ثبت نام را انجام دهید .اما نکته ای که باید توجه داشته باشید زمان و دوره ثبت نام است .بدین معنی که اگر شخص حقیقی و یا حقوقی هستید زیر نظر اتحادیه و سازمان مستقیم خود فعالیت می کنید. شما با حضور در سازمان مالیات بر ارزش افزوده منطقه خود می توانید از مشمول بودن دوره ثبت نامی که توسط سازمان امور مالیاتی فراخوان شده است ، آگاه شوید . سازمان مالیات بر ارزش افزوده همه اصناف ، موسسات و سازمانها را بصورت طبقه بندی شده در دوره های مشخصی قرار داده و زمان مورد نظر ثبت نام را به آنها ابلاغ نموده است.

حتما بخوانید  از نحوه ورود و خروج کالا به مناطق آزاد چه می دانید؟

مراحل مشمولین ثبت نام در حال حاضر ۵ دوره یا مرحله  ثبت نام است . دوره اول از سال ۱۳۸۷ آغاز شده است . به عنوان مثال نمایندگی های خودرو مشمول دوره دوم می باشند . یعنی از ابتدای دوره دوم ملزم به ارائه اظهارنامه مالیاتی هستند .

در حال حاضرمشمولین مرحله پنجم ثبت نام و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده براساس این فراخوان عبارتند از: کلیه اشخاص حقوقی که تاکنون و براساس شرایط مراحل اول، دوم، سوم و چهارم ثبت نام، ‌مشمول اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده نشده اند، در صورتیکه در هر یک از سالهای ۱۳۸۷، ۱۳۸۸ یا ۱۳۸۹ مجموع فروش کالاها و ارائه خدمات (غیرمعاف یا معاف ) آنها یک میلیارد ریال و بیشتر باشد مشمول مرحله پنجم ثبت نام و اجرای قانون خواهند بود.

همچنین کلیه اشخاص حقوقی که قبل یا بعد از سال ۱۳۹۰ ایجاد، تاسیس و به ثبت رسیده یا می رسند و حائز شرایط مذکور نگردیده اند، در صورتیکه مجموع فروش کالا و ارائه خدمات (غیرمعاف یا معاف و غیرمعاف) آنها در سال ۱۳۹۰ یا سال های بعد به یک میلیارد ریال و بیشتر برسد، از اولین دوره مالیاتی بعد از رسیدن به آستانه مذکور، مشمول مرحله پنجم ثبت نام و اجرای قانون خواهند شد.

نکته دیگری که باید توجه داشته باشید تشکیل پرونده در سازمان مالیات بر ارزش افزوده و ثبت نام نهایی در سایت این سازمان است .

یکی از سوالاتی که ممکن است پیش بیاید هماهنگ نبودن زمان ثبت نام و شروع فعالیت اشخاص است . فرض کنید شرکتی  ملزم به ارائه اظهارنامه از سال ۱۳۸۹ باشد ولی شروع فعالیت آن از ابتدای سال ۱۳۹۰ باشد .این شرکتها طبق دستور نظام مالیات بر ارزش افزوده  در لیست حسابرسی این سازمان قرار می گیرند و بایستی اظهارنامه دوره های مربوط به سال ۱۳۸۹ را بصورت صفر ارائه دهند .

حتما بخوانید  نحوه اعلام عدم فعالیت شرکت

امید است تا حدی توانسته باشیم به پیشبرد اطلاعات شما کاربران و دانشجویان در زمینه نظام مالیات بر ارزش افزوده کمک کرده باشیم .

با آرزوی موفقیت برای شما .

اگر از این مطلب خوشتان آمده است ...
شما هم ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید و مطالب پرشین حساب را مستقیم در ایمیل خود دریافت نمایید
در ضمن به جمع +24000 عضو دیگر خبرنامه بپیوندید

About میثم حاجی محمدی

میثم حاجی محمدی ، کارشناس مسائل مالی و مالیاتی هستم . خوشحالم که می تونم با ارسال مقاله هام کمکی به شما دوست گرامی کرده باشم . به همه دوستان عزیز پیشنهاد می کنم برای رسیدن به موفقیت یک لحظه هم کوتاهی نکنند.

پیشنهاد ما

5848023d5b50528d6c54d64dc2203bd7_XL

کسر معافیت حقوق ۹۵ مانند ۹۴

کسر معافيت حقوق 95 مانند 94Reviewed by مهدیه براهیمی on May 4Rating: 3.5کسر معافيت حقوق ...

۲ comments

  1. “فرض کنید شرکتی ملزم به ارائه اظهارنامه از سال ۱۳۸۹ باشد ولی شروع فعالیت آن…..”
    با سلام.
    منظور از شروع فعالت تاریخ ثبت شرکت که نیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب حسابداری را مستقیم در ایمیل خود دریافت کنید !

برای استفاده از این سرویس لازم نیست هیچگونه هزینه ای پرداخت کنید.

با وارد نمودن ایمیل خود، دانلود های رایگان حسابداری ، مقالات آموزش حسابداری، جدیدترین اطلاعیه های سازمان امور مالیاتی، بسته های کاربردی حسابداری، فیلم آموزشی، فایل صوتی، کوپن تخففیف کارگاه ها و کلاسهای آموزشی و ... را به طور رایگان و مستقیم دریافت می نمایید!