حسابداری یا حساب سازی ؟

2
907 بازدید

download

به نام خدا

با سلام

یکی از روشهای فرار مالیاتی حساب سازی یا بازی با حسابها است که در طول سالها برخی از حسابداران با استفاده از این روشهای سعی در پایین نشان دادن سود خود نموده و بعضا با توجه به شرایط موجود و نبود یک سازمان مالیاتی یک پارچه و سازمان یافته در این زمینه موفق نیز بوده اند. و در بیشتر موارد ما با شرکتهایی مواجه بودیم که سیستم دو دفتری داشته و همه اطلاعات حسابداری خود را در دفاتر اصلی ثبت نمیکردند.

اما در سالهای اخیر با توجه به طرح مالیاتی ارزش افزوده وماده ۱۶۹ مکرر استفاده از بسیاری از این روشها ناکارآمد بوده وباعث به وجود آمدن مشکلات زیادی برای این شرکتها و یا حتی باعث رد دفاتر و به وجود آوردن مشکلات عدیده ای برای آنها گردیده . زیرا هرگونه اختلاف و ناهماهنگی بین اطلاعات ثبت شده در دفاتر و اطلاعات ارائه شده به عنوان معاملات فصلی و ارزش افزوده باعث رد دفاتر شده که هیچگونه دفاعیه ای نیز نمی توان برای تنظیم کرد.

آنچه مسلم است این است که حسابداران باید با شناخت کامل سیستم های مالیاتی جدید و به کار گیری و آموزش دقیق آنها از به وجود آمدن این مشکلات جلوگیری نمایند.

در زیر نمونه ای از حساب ساز ی هایی که در سیستم مالیاتی جدید کاملا قابل رد یابی است عنوان میگردد:
– عدم ثبت فروش و درآمد در دفاتر و یا کمتر ثبت کردن انها از طریق به وجود آوردن خریداران ساختگی و کد (شماره اقتصادی) جعلی و یا کد دیگران مخصوصا موسساتی که فروش کالای انها از طریق شعبه،نمایندگی ،کارگزار و توزیع کننده به عمل می آید.
– حساب سازی و حساب به حساب کردن، ثبت فروش یا درآمد در حسابهای بستانکاران،جاری شرکاء و غیره
– ثبت خرید کالا و دارایی در حساب هزینه بر خلاف موازین مربوط
– اضافه منظور نمودن قیمت خرید کالا و دارایی از طریق به وجود آوردن فروشندگان و فاکتور های ساختگی و یا ثبت خرید کالا و هزینه هایی که واقعیت ندارند
– متورم کردن مبلغ مندرج در فاکتور های خرید و هزینه ها از طریق تبانی با مشتری
-ارائه صورتحسابهای خرید و هزینه ها بیش از یک بار به حسابرسان
– بستانکار نمودن حساب مشتریان بابت برگشت واهی کالا و منظور نمودن تخفیفات نقدی ساختگی به حساب مشتریان
– خارج نمودن داراییهای مستهلک شده از حسابها به منظور کتمان درآمد و فروش آنها در زمان واگذاری یا انحلال
– انعقاد قراردادهای صوری و فاکتورهای ساختگی خرید مواد و کالا واسناد هزینه
و…

موفق و مؤید باشید.

صدیقه صفری

2 دیدگاه‌ها

  1. با سلام . ممنونم از آموزش و نکته هایتان. اگر می شود در مورد کاربرد مبارزه با پولشویی در سیستم مالی یا اقتصاد کشور اطلاعاتی برای مخاطبان قرار دهید. یا در مورد آیتم های مشمول بیمه و مالیات که اکثریت حسابداران درش ضعف دارند و جز اهم اصول حسابداری برای حسابداران حقوق محسوب می شود، به نمایش بگذارید.(تقریبا ۹۰% شرکتهایی که حسابرسی کرده ام از این ضعف برخوردار بوده اند.) با تشکر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید