مشاوره مالیاتی و آموزش حسابداری

جرائم مالیاتی مالیات بر ارزش افزوده را جدی بگیرید

14 3,201

tax_mang

 

 

سلام به همه کاربران و علاقمندان ،

نرخ مالیات بر ارزش افزوده هر ساله از سوی سازمان امور مالیاتی و سازمان مالیات بر ارزش افزوده ابلاغ می شود . اما منبع محاسبه مالیات چیست ؟ ماخذ محاسبه مالیات بهای کالا و خدمات مندرج در صورتحساب می باشد. قیمتهای فروش مشخص شده از سوی  سازمانها و اتحادیه های ذیربط که در صورتحسابها ثبت می شود می تواند معیار محاسبه مالیات قرار بگیرد .

طبق ماده ۱۴ قانون مالیات بر ارزش افزوده در صورتی که صورتحساب ارائه نشود قیمت روز کالا و خدمات ماخذ محاسبه مالیات می باشد. نکته مهم در این ماده مواردی است که جزء منابع محاسبه مالیات نمی باشند ، این موارد عبارتند از :

 • تخفیفات فروش
 • مالیاتی که قبلا” توسط عرضه کننده کالا پرداخت شده است .
 • سایر مالیاتها و عوارضی که هنگام عرضه کالا و خدمات به آن تعلق گرفته باشد.و اما مهم ترین بحث در مالیات بر ارزش افزوده جرائم آن می باشد

شاید همه شما کم و بیش با جرائم مالیاتی آشنا باشید ولی شاید هم تا کنون با آن برخورد نکرده باشید تا ببینید بعضی اوقات عمل نکردن به تکالیف مالیاتی چه آسیبی به شرکت شما بزند . بعضی از شرکتها ممکن است انجام ندادن این تکالیف را بر اجرای تکالیف مقدم بدانند و خود را در پایان سال مالی علی الراس کنند و حتی جریمه عدم ارائه دفاتر قانونی را به راحتی قبول کنند . جرائم و تکالیف در نظام مالیات بر ارزش افزوده کاملا ” متفاوت از نظام مالیاتی است و یک شرکت دارای ۲ پرونده کاملا ” مجزا در نظام مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده است . با توجه به اجرای تکالیف مالیات بر ارزش افزوده در ۴ دوره ۳ ماهه در هر سال مالی ، جرائم به مراتب سخت تری از طرف سازمان مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته شده است . بدلیل اهمیت این جرائم ، بد نیست مروری بر  قانون مالیات بر ارزش افزوده داشته باشیم .

ماده ۲۲- مؤدیان مالیاتی در صورت انجام ندادن تکالیف مقرر در این قانون ویا در صورت تخلف از مقررات این قانون، علاوه بر پرداخت مالیات متعلق وجریمه تأخیر، مشمول جریمه ای به شرح زیر خواهند بود:
۱- عدم ثبت نام مودیان در مهلت مقرر معادل هفتاد وپنج درصد (۷۵درصد) مالیات متعلق تا تاریخ ثبت نام یا شناسایی حسب مورد است.چنانچه مودیان در مهلت مقرر ثبت نام نکنند دو حالت برای آنان متصور است، اول اینکه مودی مزبور توسط واحد مالیاتی شناسایی گردد، که در این حالت از زمان مشمولیت و اجرای قانون، مالیات و عوارض از آنان مطالبه خواهد شد و برای عدم ثبت نام تا زمان شناسایی به میزان ۷۵درصد مالیات و عوارض مطالبه شده به‌عنوان جریمه به مالیات و عوارض مطالبه شده اضافه می‌شود. در حالت دوم مودی بعد از مهلت مقررثبت نام می‌کند. در این حالت از زمانی که مشمول اجرای قانون است و تا تاریخ ثبت نام، جرایم مزبور به مالیات و عوارض فعالیت دوره تاخیر در ثبت‌نام اضافه خواهد شد.
۲- عدم صدور صورتحساب معادل یک برابر مالیات متعلق.
۳- عدم درج صحیح قیمت در صورتحساب معادل یک برابر مابه التفاوت مالیات متعلق.
۴- عدم درج وتکمیل اطلاعات صورتحساب طبق نمونه اعلام شده معادل بیست وپنج درصد (۲۵%) مالیات متعلق.
۵- عدم تسلیم اظهارنامه از تاریخ ثبت نام یا شناسایی به بعد حسب مورد، معادل پنجاه درصد (۵۰%) مالیات متعلق.
۶- عدم ارائه دفاتر یا اسناد ومدارک حسب مورد معادل بیست وپنج درصد (۲۵%) مالیات متعلق.
ماده ۲۳- تأخیر در پرداخت مالیاتهای موضوع این قانون در مواعد مقرر، موجب تعلق جریمه ای به میزان دو درصد (۲%) در ماه، نسبت به مالیات پرداخت نشده ومدت تأخیر خواهد بود.
می توان با یک نگاه سطحی به جرائم مندرج در ماده ۲۲ و ۲۳ به  سنگین بودن جرائم  پی برد . این نشان می دهد دراجرای این قانون باید نهایت دقت را داشته باشید تا کوچکترین اشکالی در صورتحسابهای خرید و فروش نداشته و اظهارنامه کاملا” صحیح و بموقعی را ارائه کنید .لازم به ذکر است اخیرا” برای دریافت گواهینامه ثبت نام در مالیات بر ارزش افزوده بایستی اظهارنامه هر دوره با تکالیف ماده ۱۶۹ قانون مالیاتهای مستقیم کاملا” منطبق باشد . در پایان برای شما فایل راهنمای مالیات بر ارزش افزوده نوشته غلامحسین دوانی قرار داده شده تا با مطالعه ی آن بتوانید اطلاعات مالیاتی خود را به روز رسانی نمایید .
امید است با دقت و رعایت تمامی اصول قانونی مالیات بر ارزش افزوده هیچگونه مشکل و آسیبی شامل حال شما نگردد.
[userpro_private]
[/userpro_private]
موفق و پاینده باشید .
14 Comments
 1. مهشید says

  سلام خسته نباشید ببخشید من با استفاده از راهنمایی ک تو سایت ارزش افزوده هس رفتم تو قسمت صدور قبض و از اونجا ی مبلغی رو تععین کردم و پرداخت کردم ینی اول تسلیم اظهارنامه رو نزدم الان ۳ماه گذشته چیکار باید بکنم؟

  1. سلام مشمول تاخیر خواهید شد ، در اینگونه موارد با کارشناس حوزه هماهنگی کنید و مشکل اصلی ثبت و اصلاح اسناد حسابداری در این خصوص است.

 2. sanata27 says

  با عرض سلام و خسته نباشید. شرکت ما یک شرکت پیمانکاری هستش. تا سال ۹۲ گواهی نداشته و توی سال ۹۲ کارهای ارزش افزوده اش رو انجام دادیم که گفتن شامل جریمه میشیم. من به اینش کار ندارم. اینجا برام یه سوال اومده که صورت وضعیت های ما توش اصلا ارزش افزوده لحاظ نشده(یعنی دریافتی بابت ارزش افزوده نداشتیم) ولی الان که کم کم داریم گواهی رو میگیریم می خوام بدونم میشه رفت سراغ کارفرماها و ارزش افزوده هامون رو طلب کرد؟اگه میشه و کارفرما به ما پرداخت نکنه و بگه چون واسه سال ۸۸ هستش دیگه پرداخت نمی کنم ؟ میشه از لحاظ قانونی کاریش کرد؟؟ حق با کیه ما یا کارفرما؟؟؟

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام به شما

   طبق قوانین شما در صورت نداشتن گواهینامه می بایست مبلغ مالیات را در صورت حساب هایی که در برگیرنده صورت وضعیت هستند درج کنید و همینطور در اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده ثبت و پرداخت کنید هنگامیکه گواهینامه دریافت شد می توانید با مراجعه به امور مالی کارفرما مالیاته های معوقه را دریافت کنید . الان هم با یک لابی شاید بتوانید صورتحسابها را با اعمال ارزش افزوده اخذ کنید البته در صورت اخذ گواهینامه بستگی به نظر کارفرما هم دارد

 3. علی says

  با سلام اقای حاجی محمدی دو تا سوال داشتم.اول در مورد یک شرکت که پس از فارغالتحصیل شدن ثبت کردم اما طی این چند سال هیچ گونه فعالیتی نداشته و همه چی صفر است و فقط یک شرکت ثبت شده است.ایا نیاز به ارسال اظهارنامه یا دفاتر هست یا نه.دوم اینکه من به صورت شخص حقیقی برای شهرداری پیمانکاری میکنم و خود شهرداری مالیات فاکتور های من را از مبلغ چک کم میکند.با این حساب من دیگر تکلیفی از بابت تسلیم اظهارنامه یا موارد دیگر مالیاتی ندارم یا خیر؟ممنون میشم جواب کامل و روشنی را به ایمیلم ارسال کنید.

  1. سهیل سرلک says

   با سلام خدمت شما دوست عزیز.بهتر بود که سوال خودتون رو در بخش پرسش و پاسخ مطرح میکردید.انشاله سوالات بعدی خودتون رو در اون بخش مطرح نمایید تا زودتر پاسخ داده شود.
   در خصوص سوال اول هر شرکتی که اداره ثبت شرکتها ثبت شده باشد باید برای آن اظهار نامه ارسال گردد،خواه فعالیت داشته باشد یا نه.شما میتوانید برای شرکت خود در اظهار نامه عدم فعالیت ذکر کنید.
   در خصوص سوال دوم مبالغ کسر شده بابت مالیات از چک های شما برایتان حکم پیش پرداخت مالیات را دارد.شما حتما باید اظهارنامه شرکت خود را تنظیم نمایید و تنها بایت پرداخت مالیات عملکرد خود،مبالغ مالیات کسر شده از چک های خود را از مالیات عملکرد کسر کرده و مابقی را به اداره دارایی پرداخت نمایید.به شما پیشنهاد میکنم اگر در این زمینه به مشکل برخوردید در بخش مشاوره سایت از مشاوران ما حتما کمک بگیرید.
   موفق باشید

 4. سارا رستمی says

  با سلام و احترام،ما حدود یکسال است که شرکتی ثبت کردیم ولی به دلیل گم کردن مدارک شرکت نتوانستیم ثبت نام مالیاتی انجام دهیم و همین طور پلمپ دفاتر نیز انجام ندادیم.لطفاٌ راهنمایی کنید که باید از کجا شروع کنیم و چه جریمه ای برای ما در نظر گرفته میشود.با تشکر

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام ، این دلایل اصلاً به هیچ عنوان دلیل قانونی برای اداره دارایی نیست . شما باید ابتدا از طریق اداره ثبت اقدام کنید و بلافاصله نامه ای به عنوان تاییدیه از طرف آن سازمان به حوزه مالیاتی ارائه کنید جهت ادامه روند پرونده مالیات و مالیات بر ارزش افزوده .

 5. رعنا بابایی says

  با سلام.
  ممنون از راهنماییهای شما.
  میخواستم بدونم جریمه اعلام نکردن یک فاکتور با ارزش افزوده در موعد مقرر چند درصد میباشد.واگر این فاکتور را در فصول بعدی گزارش بدیم جریمه میشیم.
  با تشکر.

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام سرکار خانم بابایی
   در مورد جریمه ها طبق ماده ۲۲ و ۲۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده محاسبه میشه ، اما ارائه آن در فصول بعدی باید بیش از ۱۰ روز نشود ، مثلاً فاکتور ۲۵ آذر را می توانید در اول دی (دوره بعد ) لحاظ کنید و لی اگر تاریخ فاکتور مهر ماه باشد ، امکان پذیر نخواهد بود . برای مطالعه جرائم به این آدرس مراجعه کنید :
   http://www.persianhesab.com/%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%85-%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D8%B4-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D9%88%D8%AF%D9%87-%D8%B1%D8%A7/

 6. سپگو says

  سلام
  باتشکرازتوضیحات جامع شما
  یک سوال داشتم، من ۲تاازفاکتور خریدم دیر رسید دستم یعنی خریدوفروشهای فصلی پاییز رو رد کردم و ثبت نهایی کردم بعد این ۲فاکتور رسید دستم.میخاستم ببینم بهترین کاری که میتونم الان انجام بدم تا جریمه نشیم چیه؟
  حسابدارمون گفت اظهارنامه رو اصلاح کن اما اظهارنامه یکباراصلاح شده بود ومن وقتی اصلاح زدم نوشت اظهارنامه الحاقی، به هرترتیب عدد اظهارنامه اصلاح شد اما توسایت امورمالیاتی ریز گزارشات خریدم همچنان ۲ تا فاکتورش یعنی حدود ۹۴۲۰۰۰۰ریال کمتره ، چطورمیتونم این روهم اصلاح کنم؟
  اگر جریمه بشیم بخاطر عدم تطابق معادل یک درصد کل خریدهاجریمه میشیم یا یک درصد مبلغ فاکتور خریدی که ثبت نشده ؟
  ممنون میشم اگر جواب سوالاتم رو زودتر بدید

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام ، متشکرم ، اینطور که توضیح دادید منظور شما اظهارنامه ارزش افزوده است نه گزارشات فصلی ، چون گزارشات یک سامانه گزارشدهی است و می توانید در سه ماهه بعدی گزارش کنید .

 7. hassan says

  سلام
  ممنون از مطالب خوب و مفیدی که روی سایت میزارید.
  عذرخواهی میکنم من ۱سوال داشتم خواهش میکنم در صورت امکان پاسخ دهید .
  من میخواستم بدونم هنگام تسلیم اظهار نامه مالیات ارزش افزوده باید چه مدارکی(دفاتر)را به اداره مذکور ارائه کنیم و
  اینکه اداره مالیات در چه صورتی صحت اظهار نامه را تایید میکند.و اگر ما اطلاعات نادرستی را ارائه کرده باشیم چگونه
  اداره مالیات به ان پی میبرد.

  1. میثم حاجی محمدی says

   سلام کاربر گرامی
   از حسن توجه شما متشکرم ، همانطوریکه می دانید شما بصورت اینترنتی اظهارنامه را برای سازمان مالیات بر ارزش افزوده ارسال می کنید و همینطور پرداخت مالیات را در صورت بدهکاری از طریق درگاه پرداخت می نمایید . اطلاعات در سیستم سازمان ثبت نهایی می شود و شماره پیگیری را به شما می دهد . هنگام صدور گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده ، حوزه می تواند ارسال و نحوه ثبت شما را کنترل نماید . بهترین شیوه دستیابی به اشتباهات بررسی دفاتر و حسابرسی آن توسط حوزه مالیاتی است . اگر اطلاعات را اشتباه وارد نموده اید فقط یکبار می توانید آن را اصلاح کنید .

Leave A Reply

Your email address will not be published.