اگر کار پیمانکاری دارید، این اشتباه را مرتکب نشوید!

7
3,553 بازدید

پیمانکاری

پیمانکاری

ماده ۱۰۴ حذف شده است و پیمانکاران دیگر مالیاتی را پرداخت نمی کنند

ماده ۱۰۴ حذف شده است و پیمانکاران مالیات تکلیفی را پرداخت نمی کنند 

به نظر شما کدام جمله صحیح است؟ بله درست حدس زدید طبق اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم از ابتدای سال ۱۳۹۵، ماده ۱۰۴ حذف شده است و دیگر شرکتهای پیمانکاری و پیمانکاران نباید ۳ درصد تکلیفی را پرداخت کنند و از صورت وضعیت ارسالی آنها کسر نمی شود، ولی این جمله به این معنا نیست که پیمانکاران دیگر هیچگونه مالیاتی پرداخت نمی کنند و به نوعی معاف هستند!همانطوری که اشاره شد پیمانکاران الزامی به پرداخت مالیات تکلیفی حق الزحمه ندارند که از هر صورت وضعیت کسر میشد ولی مالیات عملکرد و مالیات بر درآمد آنها که به قوت خود باقیست وتمام فعالان حوزه پیمانکاری می بایست در تیرماه اظهارنامه عملکرد خود را به ححوزه مالیاتی ارسال کنند.

یکی از نکات دیگری که  در فعالیتهای پیمانکاری بسیار مهم می باشد، مبحث مالیات بر ارزش افزوده است . یک پیمانکار موظف است در سامانه مالیات بر ارزش افزوده پیش ثبت نام و ثبت نام خود را نهایی کند و بلافاصله اقدام به تکمیل اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بصورت دوره ای نماید تا بتواند خیلی سریع گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده خود را از سازمان ارزش افزوده دریافت نماید. این در حالی است که یک پیمانکار وقتی می تواند مبلغ مالیات و عوارض ارزش افزوده را در صورت وضعیت خود تثبیت کند که گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده را به کارفرما ارائه نماید. و این یک الزام است . متاسفانه بیشتر پیمانکاران بخصوص پیمانکاران انبوه سازی مانند مسکن مهر و تعاونی مسکن نهادها ، اقدامات قابل قبولی در این زمینه انجام نداده اند و با پرداخت چند برابر مبلغ مالیات بر ارزش افزوده جدا از خسارت و جرائم دیگر ، هزینه هنگفتی را بر فعالیت اجرایی خود وارد ساخته اند .

نحوه اعمال مالیات و وعوارض پیمانکاری 

مهمترین نکته ای خیلی از پیمانکاران توجهی به آن ندارند ، جمع آوری اسناد و مدارک استاندارد و صدور نوع صورت وضعیت هاست . متاسفانه من خودم بارها شاهد این قضیه بوده ام که بر فرض پیمانکار بابت مواد و مصالح پای کار ، مالیات و عوارض پرداخت کرده است و چون مدرک و یا فاکتوری ندارد نتوانسته است از اعتبار مالیاتی آن استفاده کند و بابت درصد دریافتی از کارفرما ، فقط پرداخت کننده اظهارنامه مالیاتی بوده است . مهمترین اصولی که یک پیمانکار باید جهت اعتبار مالیات بر ارزش افزوده خود انجام دهد شامل موارد زیر است :

 • دریافت فاکتورها و صورتحساب های استاندارد خرید مواد و مصالح بهنگام پرداخت
 • ثبت نام در مالیات بر ارزش افزوده
 • تنظیم صورت وضعیت ارائه شده در صورتحساب استاندارد اداره دارایی
 • بایگانی و نگهئداری صورتحسابهای خرید و فروش
 • اقدامات لازم برای دریافت گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده
 • ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده در مهلت مقرر
 • پرداخت به موقع مبلغ مالیات بر  ارزش افزوده  هر دوره

نقطه ضعف تمامی پیمانکاران! نداشتن گواهینامه ارزش افزوده 

این سوال بیشتر پیمانکاران است که متاسفانه راهنمایی صحیحی از جانب کارفرما و یا دیگر مشاورین صورت نمی گیرد و واقعاً نمی دانند که چه بکنند ؟ مهمترین اقدامی که شما باید به عنوان پیمانکار در صورت وضعیت خود اعمال کنید این است وقتی گواهینامه ندارید نباید درصد صورت وضعیت ارائه شده به کارفرما را اعمال کنید و وقتی موفق به دریافت این گواهینامه از سازمان مالیات برارزش افزوده شدید ، می توانید درخواست دریافت مبلغ مالیات و عوارض ارزش افزوده صورت وضعیت های قبلی را نیز نمایید.

مسیر تعلق مالیات 

این هم یکی دیگر از مواردی است که پیمانکاران را دچار سردر گمی کرده است . من در این قسمت عیناً پاسخ سازمان مالیات و عوارض بر ارزش افزوده را برای شما منتشر می کنم :

به استناد مفاد بند ب ماده )۱۱( قانون، تاریخ تعلق مالیات در مورد ارائه خدمات، تاریخ صورتحساب یا تاریخ ارائه خدمات هر کدام که مقدم باشد، (حسب مورد) خواهد بود. از آنجایی که فعالیت‌های پیمانکاری از مصادیق ارائه خدمات تلقی می‌شوند، لذا اینگونه مودیان مکلفند به هنگام صدور صورت وضعیت نسبت به درج و وصول مالیات و عوارض ذیل صورت وضعیت‌های صادره اقدام نمایند. بدیهی است در صورتی که صورت وضعیت‌‌های صادره، توسط کارفرما تعدیل، مالیات و عوارض متعلقه نیز متناسب با تعدیل انجام شده، تعدیل خواهد گردید.

موفق و سربلند باشید

میثم حاجی محمدی

 

امکان یادگیری حسابداری پیمانکاری بصورت اجرایی و غیرحضوری فراهم شد! 

اطلاعات بیشتر را در دوره غیر حضوری زیر دنبال کنید:

آموزش اجرایی حسابداری پیمانکاری

7 دیدگاه‌ها

 1. با سلام و خسته نباشید – در خصوص اینکه اشخاص حقیقی و در رسته پیمانکاری نیاز به ثبت نام در نظام مالیاتی هستند و اگر پاسخ مثبت است از چه مرحله ای مشمول می شوند////؟؟؟؟؟؟

  • باسلام خدمت شما
   کلا اشخاصی که خدمات ارائه می دهند مشمول ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده می باشند.لینک بخشنامه به صورت ذیل می باشد.جهت ثبت نام به اداره امور مربوط به ارزش افزوده منطقه خود مراجعه و از ممیز در مورد مرحله خود راهنمایی بگیرید یک سری مدارک برای ثبت نام در نظام ارزش افزوده نیاز است که ممیز آنها را به شما اعلام می نماید.همچنین بایستی در سامانه طرح جامع مالیات نیز ثبت نام نمایید.موفق باشید.
   بخشنامه مالیات بر ارزش افزوده

 2. با سلام و عرض خسته نباشید

  سوالی که برام پیش اومده اینه که اگه ۳ درصد مالیات تکلیفی از صورت وضعیت پیمانکار نبایستی کسر شود دقیقا چه مبلغی باید از صورت وضعیت پیمانکار کسر شود و بابت چه چیزی؟ من در یک نمایندگی خدمات خودرو کار می کنم و ما پیمانکار صافکار و نقاش داریم.
  با تشکر فراوان

  • سلام مهمترین نکته انعقاد قرارداد پیمانی است و ارسال یک نسخه به حوزه مالیاتی و تامین اجتماعی –تکالیف شما کسر ۵ % – پیش دریافتها – اعمال مالیات و عوارض –اخذ صورتحساب کارکرد صافکار –و ارسال قراردادها در سامانه صورت معاملات فصلی است

  • با سلام ۱- ارسال قرارداد به اداره دارایی بابت محاسبه مالیات عملکرد
   ۲- در صورتیکه در سامانه ارزش افزوده ثبت نام کرده باشد کسر آن
   و سایر کسورات قانونی از جمله بیمه

 3. با سلام و عرض خسته نباشید و تشکر از سایت خوب و مطالب مفیدتان،
  برداشت من از این مطلب اینگونه است که اگر پیمانکار در سیستم مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام کند،کلیه فاکتور های خریدی که مالیات بر ارزش افزوده دارد را می تواند با مالیات بر ارزش افزوده دریافتی از پیمانکار تهاتر کند،با فرض مثال اگر صورت وضعیتی یک میلیون(۱۰۰۰۰۰۰)ریال باشد آنگاه پیمانکار باید از کارفرما ۸۰۰۰۰ ریال بابت ارزش افزوده دریافت و در حساب دارایی کارسازی نماید ولی در صورتی که در سیستم ارزش افزوده ثبت نام کرده باشد و بابت خریدهایش مثلا ۳۰۰۰۰ ریال ارزش افزوده پرداخت کرده باشد ، از ۸۰۰۰۰ ریال ارزش افزوده پرداختی را کم و مابقی یعنی ۵۰۰۰۰ ریال را به دارایی پرداخت میکند.اگر اینطور نیست لطفا با ارائه مثالی توضیح فرمایید.پیشا پیش از ارائه پاسختان بینهایت تشکر میکنم.

  • سلام و ممنون از حسن توجهتون
   خیلی خلاصه بخوام عرض کنم شما بابه عنوان پیمانکار باید در ارزش افزوده ثبت نام کنید و درصد را در صورت وضعیتها اعمال کنید . فقط وقتی مجاز خواهید بود که گواهینامه ثبت نام ارزش افزوده را داشته باشید ، اگر ندارید بدون مالیات صورت وضعیت را ارائه می دهید و هنگام ارائه گواهینامه مالیاتهای متعلقه قبلی را دریافت می کنید.
   حال در اظهارنامه مالیات دریافتی منهای مالیات پرداختی ( خریدهای ) شما می شود که نتیجه ان یا بدهکارید یا بستانکار ؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید